10 سئوال شايع زنانه

سلامت :هميشه اگر با آگاهي نزد پزشك خود برويد هنگام معاينه احساس بهتري خواهيد داشت دكتر مهشيد چايچي احتمالا شما نيز مانند بقيه زنان بيشتر از همه به پزشك متخصص زنان و زايمان مراجعه مي‌كنيد. زنان براي تنظيم خانواده، ‌مراقبت‌هاي دوران بارداري، بيماري‌هاي عفوني و مقاربتي و حتي مشكلات جزيي‌تري چون درد قاعدگي، بايد پزشك […]

سلامت :هميشه اگر با آگاهي نزد پزشك خود برويد هنگام معاينه احساس بهتري خواهيد داشت
دكتر مهشيد چايچي
احتمالا شما نيز مانند بقيه زنان بيشتر از همه به پزشك متخصص زنان و زايمان مراجعه مي‌كنيد. زنان براي تنظيم خانواده، ‌مراقبت‌هاي دوران بارداري، بيماري‌هاي عفوني و مقاربتي و حتي مشكلات جزيي‌تري چون درد قاعدگي، بايد پزشك متخصص زنان و زايمان خود را ملاقات كنند. اما پيش از رفتن نزد پزشك بد نيست درباره اينكه پزشك چه معايناتي انجام مي‌دهد و بر چه اساسي آزمايش درخواست مي‌كند و يا توصيه‌هايي را به شما ارايه مي‌كند، بيشتر بدانيد

)1 چه معاينات و آزمايش‌هايي در ويزيت‌هاي چك‌آپ پزشك زنان انجام مي‌گيرد؟
در زناني كه فعاليت‌ جنسي را آغاز كرده‌اند و به‌طور سالانه در تمام زنان بالاي 12سال، آزمايش پاپ‌اسمير انجام مي‌گيرد. در زنان بالاي 03 سال كه ميزان خطر در آنان كم است و 3 بار پاپ‌اسمير طبيعي داشته‌اند،‌اين آزمايش هر 3 سال يك‌بار انجام مي‌گيرد. اگر شما زگيل تناسلي داريد يا در گذشته شريك جنسي متعدد داشته‌ايد،‌سيگار مي‌كشيد يا در معرض خطر بيشتري براي ابتلا به سرطان گردن رحم هستيد،‌بايد پاپ‌اسمير سالانه را ادامه دهيد.
معاينات ديگري كه در اين ملاقات انجام مي‌شوند عبارتند از سينه‌ها،‌تخمدان‌ها و دوره‌هاي ماهانه. در معاينه سينه، پزشك به دنبال تغييرات پوستي ، ترشح از نوك سينه و هر نوع توده مشكوك در سينه‌ها (و زير بغل) است. در معاينه لگني، مهبل از نظر علايم عفونت (يعني ترشح و قرمزي) بررسي مي‌شود. تغييرات قسمت خارجي گردن رحم جستجو مي‌شود تا هر ناحيه سفيد رنگ يا برجستگي موجود كشف شود. پزشك اندازه و شكل كلي رحم را بررسي مي‌كند تا مطمئن شود كه تخمدان‌ها بزرگ نشده باشند.
اغلب متخصصان مراقبت‌هاي پيشگيرانه را نيز انجام مي‌دهند. اين مراقبت‌ها شامل اندازه‌گيري فشارخون،‌غربالگري ديابت،‌ميزان كلسترول و حتي كنترل انجام واكسيناسيون مثل واكسن كزاز و سرخجه است.

)2پزشك از كجا مي‌فهمد كه چه زماني تست غربالگري بيماري‌هاي مقاربتي بايد انجام گيرد؟‌
بهتر است در صورتي‌كه تغييراتي در روابط جنسي‌تان ايجاد شده به پزشكتان بگوييد. به‌طور معمول تست غربالگري بيماري‌هاي مقاربتي بايد هرسال در زنان بالاي 62 سال انجام گيرد. اگر رفتارهاي خطرآفرين انجام گرفته باشد، ‌آزمايش تشخيصي براي بيماري‌ ايدز نيز پيشنهاد مي‌شود. كساني كه شريك جنسي متعدد داشته‌اند نيز بايد از نظر بيماري‌هاي مقاربتي بررسي شوند. اگر زگيل تناسلي يا تبخال تناسلي داريد،‌حتي اگر بدون علامت است حتما به پزشك خود اطلاع دهيد.

)3در سابقه پزشكي چه مسايلي بايد مطرح شود؟
در هر ملاقات لازم است سابقه بيماري‌هاي خانوادگي و سابقه بيماري‌هاي گذشته خود را مطرح كنيد. سابقه سرطان،‌ديابت و بيماري‌هاي قلبي در خانواده شما به‌خصوص خانواده درجه اول اهميت دارد. سابقه خانوادگي سرطان سينه قبل از يائسگي و يادرگيري چند تن از اعضاي خانواده با اين مشكل را حتما به پزشك اطلاع دهيد. انجام ماموگرافي در آغاز 04 سالگي در صورتي‌كه هيچ‌گونه سابقه خانوادگي سرطان وجود نداشته باشد توصيه مي‌شود.
در صورتي‌كه سابقه خانوادگي سرطان تخمدان داشته باشيد ممكن است بتوانند به‌وسيله قرص‌هاي ضدبارداري خطر را كاهش دهيد. تاكنون آزمايشات مناسبي براي غربالگري اين سرطان در دست نيست.

)4چه مسايل ديگري را بايد به پزشك خود بگوييم؟
لازم است پزشك درباره عادت ماهانه بيمار اطلاعات كافي داشته باشد. ميزان خونريزي از يك زن تا زن ديگر تفاوت مي‌كند. دوره ماهانه طبيعي حدود 12 تا 53 روز طول مي‌كشد و خونريزي حدود 7 روز ادامه دارد. اگر خونريزي شما به قدري شديد است كه طي 2 تا 3 ساعت نوار بهداشتي را كاملا خيس مي‌كند،‌حتما به پزشك خود اطلاع دهيد تا بررسي‌هاي لازم را انجام دهد.
هر گونه ترشحي كه متفاوت از معمول است به‌خصوص اگر با خارش،‌تحريك،‌سوزش يا بوي بد همراه باشد بايد به پزشك گزارش دهيد. بسياري از زناني كه عفونت‌هاي راجعه يا عفونت‌هاي قبلي داشته‌اند مي‌توانند از داروهاي بدون نسخه استفاده كنند اما اگر از آنها قبلا استفاده نكرده‌ايد و يا نسبت به وضع خود مطمئن نيستيد بهتر است حتما معاينه شويد.
اگر كرامپ‌هاي قاعدگي (انقباضات دردناك رحم در دوره ماهانه) شما بارداري‌هاي مسكن بدون نسخه به راحتي درمان نمي‌شود يا اگر به طور ناگهاني دچار مشكلات يا داروهاي تشديد شونده هستيد، به پزشكتان اطلاع دهيد. علاوه بر اين اگر تغييرات خلقي شما آزاردهنده است و موجب اختلال در روابط و توانايي شغلي شما شده است،‌باز هم بايد توجه جدي به اين مسئله شود.
اغلب زنان عفونت‌هاي ادرار و مثانه را نيز تجربه مي‌كنند كه شروع نسبتا ناگهاني درد و فشار و تكرر ادرار، ادرار خوني و كمردرد و تب از علايم آن است. اين هم از مسايلي است كه ممكن است در طول ويزيت راجع به آن صحبت شود.

)5 آيا صحبت درباره افسردگي و در ميان گذاشتن اين مسئله با پزشك زنان لازم است؟
بعضي از متخصصان زنان نسبت به بعضي ديگر، مراقبت‌هاي پايه بيشتري ارائه مي‌كنند. بهتر است راجع به اين مسئله صحبت كنيد. نهايتا ممكن است پزشك زنان، شما را به پزشك ديگري ارجاع دهد. درست است كه پزشك زنان به يك سيستم خاص از بدن(دستگاه تناسلي) توجه دارد اما نبايد از بقيه قسمت‌ها غافل شود. گاهي نشانگان پيش از قاعدگي همراه با اضطراب و افسردگي است. بنابراين بهتر است كه اين مسايل را مطرح كنيد تا هر گونه مشكل جدي از نشانگان پيش از قاعدگي افتراق داده شود.
)6 چگونه بهترين روش تنظيم خانواده(پيشگيري از زايمان) انتخاب مي‌گردد؟
اين امر با در نظر گرفتن ترجيح فردي،‌سابقه شخصي و ساير گزينه‌هاي سلامت فردي صورت مي‌گيرد. لازم است هر خانمي از روش‌هاي مختلفي كه مي‌تواند بكار گيرد،‌مطلع باشد. اگر كسي در خوردن قرص‌هاي ضدبارداري دچار فراموشي مي‌شود يا اگر سابقه فشارخون و ايجاد لخته خون (ترومبوز) دارد خوردن قرص روش مناسبي براي او نيست. بعضي ترجيح مي‌دهند از كاندوم استفاده كنند كه اگر صحيح و مداوم از آن استفاده كنند،‌روش خوبي است. براي كساني‌كه مطمئن هستند در 5 تا 01 سال آينده تصميم باردار شدن ندارند اما مي‌خواهند راه بچه‌دار شدن را براي خود باز نگه دارند،‌روش‌هاي بلند مدت مناسبي چون ‌آ.يو.دي وجود دارد. روش‌هاي دايمي نيز داوطلبان خاص خود را دارند(كه معمولا خانم‌هاي بالاي 04 سال با تعداد زيادي فرزند هستند)! بنابراين انتخاب روش مناسب بستگي به خواسته فرد دارد كه مي‌خواهد بين حاملگي‌ها فاصله بيندازد يا كلا نمي‌خواهد ديگر بچه‌دار شود.
علاوه بر اين خانم‌ها بايد آگاه باشند و بدانند كه در صورت شكست روش معمول (مثلا پاره شدن كاندوم) مي‌توانند از روش اورژانس (قرص صبح روز بعد از مقاربت) جلوگيري استفاده كنند.

)7 آيا لازم است در مورد مسايل مربوط به ميل جنسي نيز با پزشك مشورت كنيم؟
بعد از عفونت‌هاي مهبل، شايع‌ترين چيزي كه راجع به آن صحبت مي‌شود همين مسئله است. قرص‌هاي جلوگيري از بارداري يا هورمون استروژن در زنان مسن‌تر ممكن است باعث كاهش ميل جنسي شوند. بنابراين اين هم امر مهمي است كه بايد با پزشك در ميان گذاشت.
)8 چه زماني بايد درباره يائسگي صحبت كرد؟
پيش از يائسگي معمولا قاعدگي نامنظم مي‌شود تا بالاخره خونريزي‌ ماهانه متوقف شود. بنابراين اگر شما قاعدگي‌هاي نامنظم داشتيد يا اگر حملات گر گرفتگي يا عرق شبانه آزار دهنده داشتيد،‌زمان آن است كه با پزشكتان در ميان بگذاريد.
)9 چرا لازم است پزشك از برنامه خانواده بيمار براي بارداري مطلع باشد؟

پيش از اينكه تصميم به حاملگي بگيريد،‌بهتر است با پزشك خود مشورت كنيد. قبل از بارداري بايد واكسن سرخجه زده باشيد(حدود 3 ماه پس از واكسيناسيون مجاز به حاملگي هستيد) علاوه بر اين بهتر است يك‌ماه قبل از بارداري مولتي ويتامين مصرف كرده باشيد. مصرف فوليك اسيد مي‌تواند خطر ناهنجاري‌هاي مغزي و نخاعي را كاهش دهد. سابقه بيماري‌هاي ژنتيكي خانواده نيز اهميت دارد. در ضمن انجام آزمايشات مختلفي قبل از حاملگي ضروري است تا وضعيت خانم حامله در مورد ابتلا به بعضي بيماري‌ها بررسي شود.
)01 توصيه مهم براي خانمي كه خود را براي مراجعه به متخصص زنان آماده مي‌كند،‌چيست؟
سعي كنيد مراجعات خود به پزشك را طوري تنظيم كنيد كه در حدود وسط دوره ماهانه‌تان باشد،‌يعني حدود دو هفته بعد از شروع خونريزي. اگر ترشح يا خارش داريد قبل از معاينه داخلي به پزشك خود اطلاع دهيد. اگر خونريزي داريد، اگر به تازگي با همسرتان نزديكي داشته‌ايد و يا از دارويي در مهبل خود استفاده كرده‌ايد،‌ممكن است بر كيفيت آزمايش پاپ‌اسمير تاثير بگذارد (اين آزمايش براي تشخيص سرطان يا تغييرات پيش از سرطان،‌ بيماري‌هاي مقاربتي و عفونت‌هاست.) پس بهتر است از چند روز پيش از مراجعه‌تان چيزي در مهبل وارد نشده باشد. در ضمن دوش واژينال (شستن مهبل با آب) هم موجب شستن سلول‌ها و بقيه چيزهايي مي‌شود كه پزشك مي‌خواهد بررسي كند،‌بنابراين از انجام آن قبل از معاينه خودداري كنيد.
توصيه آخر اين است كه علايم بيماري و مشكلات خود را در ابتداي ويزيت اظهار كنيد و نه بعد از معاينه و اگر سوِالي داريد يادداشت كنيد كه آن را فراموش نكنيد چرا كه اين فراموشي و افسوس پس از خارج شدن از مطب پزشك، ‌بسيار شايع است.

10 سئوال شايع زنانه

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
سوپرایزهای عاشقانه با ....
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

اشتباهات رايج مسواك زدن

اشتباهات رايج مسواك زدن

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!
سایر مطالب علم و تکنولوژی
Polywash