شايع ترين علت اسهال و استفراغ كودكان

يك متخصص كودكان گفت: شايع ترين علت اسهال و استفراغ كودكان در فصل گرما، بهداشت نامناسب محيط از جمله وجود مگس و آلودگي آب است. دكتر منوچهر شيخ سليم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا گفت: اسهال همان دفع مدفوع آبكي بيش از 5 بار در روز است كه بيشتر در دو گروه […]

يك متخصص كودكان گفت: شايع ترين علت اسهال و استفراغ كودكان در فصل گرما، بهداشت نامناسب محيط از جمله وجود مگس و آلودگي آب است. دكتر منوچهر شيخ سليم در گفت‌وگو با خبرنگار بهداشت و درمان ايسنا گفت: اسهال همان دفع مدفوع آبكي بيش از 5 بار در روز است كه بيشتر در دو گروه سني شيرخواران زير يك‌ سال و افراد مسن ديده مي‌شود. به گفته وي، نوع خطرناك اسهال زماني است كه با علائمي مانند كاهش وزن بدن بيش از 10 درصد افت فشار خون، ضعيف بودن نبض، عدم دفع ادرار، كاهش شديد آب بدن و حجم خون، افزايش اوره خون و به هم خوردن تصفيه كليوي همراه مي‌باشد كه به دنبال آن بيمار دچار مرگ مي‌شود.

اين استاد دانشگاه تصريح كرد: اسهال و استفراغ كودكان تا چند سال قبل، اولين بيماري كشنده كودكان در كشور بود كه خوشبختانه با شروع آموزش مادران شيرده و تداوم شيردهي توسط مادران، تلفات شيرخوارن تا حد زيادي كاهش يافته اما با اين حال هنوز هم اين بيماري در رتبه دوم علل مرگ و مير كودكان قرار دارد.

به گفته دكتر شيخ سليم، اسهال ضعيف را مي‌توان در منزل به صورت سرپايي به وسيله محلول خوراكي (ORS) و دادن مايعات از جمله آب جوشيده خنك، چاي كم رنگ، ‌دوغ،‌ سوپ و آب ميوه رقيق كنترل كرد ولي اسهال شديد بايد در بيمارستان كنترل شود.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي دانشگاه آزاد تبريز، درباره نحوه مصرف اين محلول گفت: بايد روزانه يك بسته ORS با چهار ليوان آب جوشيده خنك مخلوط و مصرف شود زيرا ORS مي‌تواند الكتروليت‌هاي دفع شده از بدن مثل سديم،‌ پتاسيم را جبران كرده و باعث جذب آب به داخل روده‌ها شود.

وي مسموميت غذايي را از ديگر دلايل اسهال و استفراغ كودكان دانست و گفت: مصرف گوشت و تخم مرغ نپخته، شير گاو نجوشيده، استفاده از شير خشك به جاي شير مادر به علت نداشتن مواد ايمني و هضم مشكل، باعث ابتلاء به اسهال و استفراغ مي‌شوند.

اين متخصص كودكان در پايان از شير مادر به عنوان بهترين پيشگيري و عامل درمان اسهال كودكان ياد كرد و گفت: شير مادر نبايد قطع شود. همچنين از دادن غذاي كمكي مانند آب، قندآب‌ در كمتر از 6 ماهگي به كودك خودداري شود. بهتر است هنگام دادن شير مادر شستن دستها قبل از شيردهي رعايت شود، شستشوي كامل سبزيجات با مواد ضد عفوني كننده يا نمك و آموزش شستن دستها قبل از غذا به كودكان رعايت شود. چرا كه مهم‌ترين راه انتقال اين بيماري از طريق دهان و دست‌هاي آلوده به مواد ميكروبي صورت مي‌گيرد.

انتهاي پيام

شايع ترين علت اسهال و استفراغ كودكان

دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
سوپرایزهای عاشقانه با ....
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

اشتباهات رايج مسواك زدن

اشتباهات رايج مسواك زدن

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!
سایر مطالب علم و تکنولوژی
Polywash