بارور كردن ابرها

ایرنا-در بعضي نقاط دنيا كه با كم آبي روبرو هستند، حتي يك سانتيمتر باران هم مي‌تواند در فصل رشد محصول، حياتي باشد و در برخي از ديگر نقاط، كوچكتر شدن دانه‌هاي تگرگ مي‌تواند به ميزان قابل توجهي زيانهاي وارده به محصولات كشارزي را بكاهد. در همينجاست كه “برنامه تعديل هوا” و ديگر عمليات بارور كردن […]

ایرنا-در بعضي نقاط دنيا كه با كم آبي روبرو هستند، حتي يك سانتيمتر باران هم مي‌تواند در فصل رشد محصول، حياتي باشد و در برخي از ديگر نقاط، كوچكتر شدن دانه‌هاي تگرگ مي‌تواند به ميزان قابل توجهي زيانهاي وارده به محصولات كشارزي را بكاهد. در همينجاست كه “برنامه تعديل هوا” و ديگر عمليات بارور كردن ابرها وارد عمل مي‌شود. به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس از ايالت كانزاس، برنامه “تعديل هوا”ي اين ايالت، يكي از حدود ده پروژه‌اي است كه درارتباط با هوا، به مورد اجرا درآمده است: براي كوچك كردن اندازه دانه‌هاي تگرگ و يا افزايش باران يا برف.

اكثر اين برنامه‌ها با شليك ابرهاي طوفانزا بوسيله يديد (‪ (iodide‬نقره انجام مي‌گيرد.

كشورهاي ديگري نيز به فكر تعديل هوا افتاده و يا آن را عملا آغاز كرده‌اند. امارات عربي متحده براي افزايش ميزان بارندگي، موضوع بارور كردن ابرها را مورد بررسي قرار داده، چين قصد دارد براي اداره بارندگي در اثناي برگزاري المپيك سال ‪ ۲۰۰۸‬از بارور كردن ابرها استفاده كند و اندونزي براي مقابله با آتشسوزي جنگلها اين شيوه را به كار برده است.

بارور كردن ابرها مخالفان زيادي دارد: برخي مي‌گويند علم، ادعاي موثر بودن اين شيوه را تاييد نمي‌كند و برخي ديگر نگرانند كه عملا اين كار باعث كاهش بارندگي و آسيب به محيط زيست شود.

بارور كردن ابرها پس از جنگ جهاني دوم و با هدف افزايش بارندگي ابداع شد. تئوري اين كار از اين قرار است: يديد نقره كه ساختار آن مشابه يخ است، در ابرها قطره باران ايجاد مي‌كند، بارندگي را بيشتر مي‌كند و رطوبت براي شكل‌گيري تگرگ را كم مي‌كند.

در آمريكا، بخش اعظم برنامه‌هاي تعديل هوا بطور مستقل توسط ايالات و بخش‌ها انجام مي‌گيرد. اما لايحه‌اي كه در سناي آمريكا مطرح شده، قرار است سالانه ده ميليون دلار به ايجاد هيات مشاوره تعديل و تحقيقات آب و هوايي اختصاص يابد. وظيفه اين هيات، مطالعه برنامه‌هاي تعديل هوا و سياستگزاري در اين زمينه است.

ايالت كانزاس اين برنامه را در سال ‪ ۱۹۷۵‬آغاز كرد. اكنون برنامه تعديل هواي كانزاس غربي مساحتي حدود ‪ ۲۰‬هزار كيلومترمربع را پوشش مي‌دهد و تقريبا ‪ ۸۵‬درصد موارد براي كاهش بارش و اندازه تگرگ به كار گرفته مي‌شود. اين برنامه در اواخر دهه ‪ ۱۹۹۰‬به مناطق شمال غربي كانزاس نيز گسترش يافت اما ساكنان منطقه با نگراني از اين كه ممكن است اين كار در نهايت از ميزان بارندگي بكاهد، با راي منفي خود اين برنامه را كنار گذاشتند.

اين برنامه از ماه آوريل تا سپتامبر (ارديبهشت تا شهريور) توسط چهار هواپيما صورت مي‌گيرد. مديربرنامه (والت گايگر) از يك فرودگاه كوچك، وضعيت هوا را توسط يك ايستگاه راداري كنترل مي‌كند. زماني كه او دريابد طوفاني با فعاليتهاي عمودي زياد (فعاليتهايي كه مي‌تواند به ساخته شدن تگرگ بيانجامد)، در حال شكل‌گيري است، خلبانان هواپيماهاي يك موتوره‌اي را كه به محفظه‌هايي به شكل و اندازه سرنيزه حاوي يديد نقره مجهزند، خبر مي‌كند و آنها يكراست وارد طوفان مي‌شود.

مطالعه‌اي كه در سالهاي ‪ ۹۸‬و ‪ ۹۹‬درباره برنامه تعديل هواي كانزاس انجام گرفت نشان داد اين برنامه در زمينه كاهش تگرگ بسيار موفق بوده اما هيچ مدركي موفقيت آميز بودن تلاشهاي آن براي افزايش بارندگي را تاييد نمي‌كرد.

“تري كاستنز” استاد اقتصاد كشاورزي در دانشگاه ايالتي كانزاس مي‌گويد دانش بارور كردن ابرها در ابعاد ميكروسكوپي فوق‌العاده عمل مي‌كند اما خارج از آزمايشگاه نتيجه جالبي نداشته است.

اما ديويد برئن، مدير اين برنامه در برابر مخالفان مي‌ايستد و مي‌گويد فوايد برنامه كاهش تگرگ كاملا مشهود است و محاسبات نشان داده است كه منفعت اين كار ‪ ۳۷‬برابر هزينه آنست.

او مي‌گويد اگر براي مثال مزرعه ذرتي را سه بار آب داده باشند و در نهايت تگرگ آن را از بين ببرد، همه آبياري هدر رفته است. به گفته او هدف از اين برنامه ، از بين بردن كامل تگرگ نيست بلكه كاستن شدت آن از طريق كوچك كردن اندازه دانه‌ها و يا نرم كردن جنس آن است.

اما “مايك استندلي” كه خانواده‌اش از حدود يكصد سال قبل در اين منطقه كشاورزي كرده‌اند مي‌گويد او نگران است بارور كردن ابرها، باعث از بين رفتن باراني شود كه براي جنوب غرب كانزاس بسيار اهميت دارد. وي مي‌گويد ديگر از طوفان و رعد و برقي كه قبلا بطور معمول در مزرعه‌اش اتفاق مي‌افتاد خبري نيست.

او مي‌گويد “حالا وقتي يك روز ابر و طوفان كوچكي شكل مي‌گيرد، هواپيماها فورا به سوي آن رفته و دور آن پرواز مي‌كنند و ظاهرا ابر به كل از بين مي‌رود.”
به گفته او با ‪ ۳۵‬تا‪ ۴۵‬سانتيمتر بارندگي در سال نبايد كمترين مقدار رطوبت را از بين برد و به همين دليل كارايي اين برنامه بايد با دلايل محكم و مستدل اثبات شود.

اين كشاورز كهنه‌كار مي‌گويد: “محصولات را مي‌توانم همراه با تگرگ عمل آورم اما بدون رطوبت اين كار شدني نيست.”

بارور كردن ابرها

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
سوپرایزهای عاشقانه با ....
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

اشتباهات رايج مسواك زدن

اشتباهات رايج مسواك زدن

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!
سایر مطالب علم و تکنولوژی
Polywash