از سير تا پياز سشوار

هفته نامه سلامت :ستاره سمائي سشوار امروزه به يكي از وسايل ضروري زندگي تبديل شده و بدون سشوار كشيدن ،استحمام كامل نمي شود! درواقع از سشوار نه تنها براي حالت دادن به موها استفاده مي‌شود بلكه وسيله اي است براي يك كار خيلي عادي و تقريباً روزمره كه خشك كردن موها است. اما اين هواي […]

از سير تا پياز سشوار

هفته نامه سلامت :ستاره سمائي
سشوار امروزه به يكي از وسايل ضروري زندگي تبديل شده و بدون سشوار كشيدن ،استحمام كامل نمي شود!
درواقع از سشوار نه تنها براي حالت دادن به موها استفاده مي‌شود بلكه وسيله اي است براي يك كار خيلي عادي و تقريباً روزمره كه خشك كردن موها است. اما اين هواي داغ كه براي خشك كردن موهاي خيس استفاده مي‌شود، ممكن است موها را زيادي خشك كند و به‌اصطلاح آنها را بسوزاند و حتي باعث ريزش موي سر بشود.
اگر اين موضوع باعث نگراني شما شده و مي‌ترسيد كه با استفاده از سشوار، صاحب كله‌اي بي‌مو شويد، اين مژده را به شما مي‌دهيم كه نوعي سشوار وجود دارد كه نه تنها به موهاي شما آسيبي نمي‌رساند، بلكه آنها را تقويت هم مي‌كند.

اولين سشوار
وقتي كه براي اولين بار در قرن 19 رابطه بين الكتريسته و ماهيچه و سيستم عصبي جانداران كشف شد، كم‌كم استفاده از الكتريسته در راه‌هاي مختلف رواج پيدا كرد. با كوچك‌تر شدن موتورهاي الكتريكي و به دنبال آن كوچك‌تر شدن وسايل برقي، اين ابزار به تدريج وارد زندگي مردم شدند تا اينكه اوايل سال 1920، سشوار الكتريكي براي استفاده در منازل و سالن‌هاي آرايشي طراحي و توليد شد.
اولين و ابتدايي‌ترين انواع سشوار بسيار بزرگ بودند و معمولا از جنس استيل ساخته مي‌شدند و داراي يك دسته چوبي بودند.به خاطر استفاده از موادي مثل چوب و استيل در بدنه سشوار، اين وسيله بسيار سنگين و زمخت بود و استفاده از آن به هيچ‌وجه آسان نبود.
شركت‌هاي توليدكننده سشوار براي اينكه فروش خود را بالا ببرند، سعي كردند با تغيير رنگ دكمه‌هاي سشوار و يا تغيير شكل ظاهري آن، اين وسيله را متنوع‌تر سازند اما در اصل، سشوارها هيچ تفاوتي با هم نداشتند و همچنان زشت و كم استفاده بودند.
با جايگزين شدن پلا‌ستيك به جاي استيل، اوضاع تغيير كرد. به اين ترتيب، سشوارهاي سبك‌تر و ظريف‌تري ساخته شدند و قابليت رنگ‌بندي در سشوارها ايجاد شد. مهم‌تر از همه پلاستيك اين مزيت را داشت كه در مقابل گرما، عايق بود و ديگر احتياجي به دسته چوبي سنگين براي عايق كردن دسته سشوار وجود نداشت.
تا مدت‌ها ، بيشتر تغييرات سشوار در راستاي زيبايي ظاهري بود نه كيفيت. اين نوع سشوار، حتي تا بعد از جنگ جهاني دوم بدون تغيير ساخته مي‌شدند تا اينكه بعد از مدتي سشوارهايي به بازار عرضه شد كه اگر چه همانند قبل پر سروصدا بودند، اما ظريف‌تر و كوچك‌تر بودند و نيز داراي موتورهاي فيلتردار بودند كه باعث تميز ماندن و طولاني‌تر شدن عمر سشوار مي‌شد.
در سال 1954‌، شركت<‌جنرال الكتريك > با جا دادن موتور سشوار درون فن (هواكش) كه باعث مي‌شد موتور سشوار در ظاهر پيدا نباشد، پيشرفت ديگري در زمينه توليد سشوار ايجاد كرد. با پيشرفت تكنولوژي كم‌كم سشوارها به شكل سشوارهاي امروزي درآمدند، اما اصول اوليه آنها، همچنان ثابت مانده است.

اجزاي سشوار و عملكرد آن
سشوارها براي توليد جريان هواي گرم فقط به دو قطعه المنت و يك موتور الكتريكي كوچك نياز دارند.
كار اين دو قطعه، تبديل انرژي الكتريكي به انرژي گرمايي است. مكانيسم عمل سشوار به اين صورت است كه وقتي دو شاخه سشوار را به پريز برق مي‌زنيد و سشوار را روشن مي‌كنيد، جريان هواي محيط وارد سشوار مي‌شود. براي اينكه هواي خروجي سشوار گرم شود، المنت شروع به گرم شدن مي‌كند و در همين حال، پره‌هاي موتور نيز به گردش در مي‌آيند. در اثر چرخش پره‌هاي موتور، جريان هوايي در سشوار توليد مي‌شود كه به المنت مي‌رسد و با انتقال گرما از المنت، هواي درون سشوار گرم مي‌شود . اين هواي گرم، دماي اطراف تارهاي مو را افزايش مي‌دهد و باعث مي‌شود آب بيشتري از سطح موها تبخير ‌شود.

ايمني سشوار
‌پوست سر نمي‌سوزد: پوست سر انسان در دماي بيش از 60 درجه سانتي‌گراد مي‌سوزد به همين علت يك حسگر حرارتي در سشوار وجود دارد كه با رسيدن به نزديكي اين دما به طور خودكار جريان را قطع كرده و سشوار را خاموش مي‌كند.
آتش نمي‌گيرد: براي اينكه سشوار در اثر داغ شدن آتش‌ نگيرد، يك فيوز حرارتي كه داراي مدار گرمايي است، در سشوار وجود دارد. اگر دما و جريان تا حد زيادي بالا رود، اين فيوز جريان را قطع مي‌كند و مدار را از كار بازمي‌دارد.
دست را نمي‌سوزاند: سطح خارجي سشوار بدون پوشش مناسب به راحتي مي‌تواند پوست دست را بسوازند. براي جلوگيري از اين خطر، سشوارها داراي يك پوشش حرارتي از جنس مواد عايق حرارتي هستند كه بدنه پلاستيكي سشوار را مي‌پوشاند.
فيلتر دارد:‌در هر دو انتهاي سشوار يك <تور سيمي> قرار دارد كه مانع از ورود ذرات معلق هوا به به داخل موتور سشوار مي‌شود. در صورت نبودن اين فيلتر، ذرات هوا به موتور سشوار‌ وارد مي‌شوند و حتي مي‌توانند سشوار را از كار بياندازند . به همين دليل لازم است هر چند وقت يك‌بار اين فيلترها تميز شوند و ذرات جمع شده بر روي آنها پاك شوند. در غير اين‌صورت پس از مدتي حفره‌هاي هوايي فيلتر بسته مي‌شوند و هيچ هوايي به موتور و دينام سشوار نخواهد رسيد. در نتيجه موتور بيش از حد داغ مي‌شود و ممكن است سشوار آسيب ببيند.

بهترين سشوار دنيا
يكي از مشكلاتي كه همواره در مورد سشوار وجود داشته، اين است كه استفاده مكرر از سشوار و حرارتي كه در اثر آن به موها مي‌رسد، باعث آسيب به رشته‌هاي مو و ضعيف‌شدن و نازك شدن و حتي ريزش مو مي‌شود، براي مقابله با اين مشكل، نوعي سشوار ساخته شده كه مقدار آسيب وارده به مو را به حداقل مي‌رساند. اين نوع سشوار به اصطلاح براي <يون‌ درماني> موها استفاده مي‌شود و ضمن خشك كردن موها، آنها را تقويت نيز مي‌كند. عملكرد اين سشوار به گونه‌اي است كه از خشك شدن چربي طبيعي موها جلوگيري مي‌كند و در نتيجه موها نه تنها <وز> كرده به نظر نمي‌رسند، بلكه بسيار نرم و به حالتي <پف‌دار> در مي‌آيند. با استفاده از سشوارهاي <يوني>، موهاي شما براق‌تر و حالت‌پذيرتر به نظر مي‌رسند و نه تنها به موهاي شما آسيبي وارد نمي‌شود، بلكه اگر موهاي شما آسيب ديده باشند، آنها را ترميم هم مي‌كند و به حالت اوليه برمي‌گرداند.

نحوه عملكرد سشوار يوني
اين نوع سشوار با انتشار ميليون‌ها ذره يون بر روي موها باعث مي‌شود مولكول‌هاي آب با حرارت بسيار اندكي شكسته و تجزيه شوند . تارهاي مو مي‌توانند اين ذرات بسيار ريز را جذب كنند . در ضمن با جذب تقويت كننده‌ها كه به‌صورت يون هستند، آسيب سلولي در موها كاهش مي‌يابد. جذب رطوبت همچنين باعث مي‌شود موهايي كه نازك شده‌اند، براق‌تر و لطيف‌تر و ابريشمين به نظر بيايند.
استفاده از يون، باعث مي‌شود سرعت خشك شدن موها تا 50 درصد افزايش يابد و به همين دليل، مدت زمان استفاده از سشوار كوتاه مي‌شود و در نتيجه هم حرارت و هم ميزان برق مصرفي نيز كاهش مي‌يابد. در ضمن اين سشوارها با دماي نسبتاً‌ خنكي موها را خشك مي‌كنند و به اين ترتيب ميزان آسيب ناشي از سوختگي نيز به حداقل ممكن مي‌رسد.
يكي از شركت هايي كه موفق به توليد اين نوع سشوار شده است، براي سنجش كيفيت اين سشوارها، آنها را به مدت يك هفته در اختيار دو نفر متخصص مُد قرار داد تا از اين نوع سشوار براي آرايش مو استفاده كنند. اين دو نفر كه روي‌هم رفته به مدت 40 سال در زمينه سابقه داشتند، از 6 نوع سشوار ديگر به همراه سشوارهاي يوني در عرض يك‌هفته استفاده كردند و آنها را بر روي موي افراد مختلف امتحان كردند و در نهايت سشوارهاي يوني به عنوان بهترين نوع سشوار شناخته شدند. اين انتخاب بر مبناي راحت بودن استفاده از اين سشوار و نيز مدتي كه براي خشك كردن موها احتياج دارند، صورت گرفت؛ البته وزن و مدل و طرح و اندازه آنها نيز مدنظر بود. اين سشوارها با خشك كردن موهاي معمولي و متوسط در 10 دقيقه و موهاي ضخيم‌تر در 15 دقيقه توانستند برتري خود را نسبت به سشوارهاي ديگر ثابت كنند. سشوارهاي معمولي به طور ميانگين 25 دقيقه زمان براي خشك كردن موها نياز دارند و به همين خاطر، صدمه‌اي كه به موها مي‌رسانند، بيشتر است.
انواع ديگر سشوار تفاوت چنداني با هم ندارند و فقط ممكن است از لحاظ لوازم جانبي كامل‌تر باشند.

كاربرد‌هاي ديگر سشوار
‌براي جداكردن چسب از سطوح مختلف، شما مي‌توانيد با گرم‌كردن برچسب توسط سشوار، آنرا به راحتي از سطح مورد نظر جدا كنيد بدون اينكه ذره‌اي برچسب بر روي سطح باقي بماند.
ظ براي پاك كردن لك پارافين از روي مبل و فرش، مي‌توانيد از سشوار استفاده كنيد و وقتي پارافين به حالت مايع درآمد، با دستمال آن‌را كاملا محو كنيد. از همين روش مي‌توان براي از بين بردن لكه‌هاي مداد شمعي از سطح ديوار استفاده كرد.
سشوار را براي آرايش صورت نيز مي‌توان به كار برد. به اين ترتيب كه بوسيله سشوار، فرمژه را گرم كنيد و سپس از آن استفاده كنيد. در اين صورت نتيجه بهتري مي‌گيريد. براي خشك كردن لاك ناخن‌ها نيز سشوار وسيله مناسبي است.
اگر قصد داريد در منزل گردوغبار را از سطح گل‌‌هاي مصنوعي و پارچه‌اي و يا گل‌هاي خشك (كه قابل شستشو نيستند) پاك كنيد، بوسيله درجه كم حرارت سشوار، اين كار به راحتي و با سرعت انجام مي‌گيرد.
وقتي نمكدان و فلفلدان را شسته‌ايد، بايد زمان زيادي منتظر بمانيد تا اين ظرف‌ها كاملا خشك شوند و سپس نمك و فلفل را داخل آنها پر كنيد. در غير اين صورت، نمك و فلفل درون ظرف‌‌هايشان خيس شوند و به صورت <گلوله> درمي‌آيند. در اين مورد هم مي‌توانيد با استفاده از سشوار به كار خود سرعت ببخشيد.

از سير تا پياز سشوار

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

اشتباهات رايج مسواك زدن

اشتباهات رايج مسواك زدن

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

سرطان ‌مري ،ارمغان نوشيدني‌هاي ‌داغ

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

شارژ تلفن همراه با حرف زدن!

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تب كريمه كنگو در انسان 50 درصد كشندگي دارد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

تلفن همراه را با خود به رختخواب نبريد

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

هشدار درباره عوارض جسمانی استفاده از لپ‌تاپ

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

نسل‌هاي آينده پنبه مي‌خورند؟

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!

شراب حلال بدون الكل برای مسلمانان!
سایر مطالب علم و تکنولوژی
Polywash