چگونه موجودي «حساب بانكي رفتاري» خود را پر كنيم

به گفته دکترشاهین فرهنگ، دکترای روانشناسی تربیتی حساب بانکی رفتاری تنها حساب بانکی درجهان است که فقط در آن باید مهر و محبت واریز کنیم و حق برداشت نداریم. ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، دكتر فرهنگ در چهارمین همایش «شهروند شاد، شهر بانشاط» با موضوع «حساب بانکی رفتاری» با […]

به گفته دکترشاهین فرهنگ، دکترای روانشناسی تربیتی حساب بانکی رفتاری تنها حساب بانکی درجهان است که فقط در آن باید مهر و محبت واریز کنیم و حق برداشت نداریم.
ایسنا، به نقل از روابط عمومی سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری قزوین، دكتر فرهنگ در چهارمین همایش «شهروند شاد، شهر بانشاط» با موضوع «حساب بانکی رفتاری» با بیان اینکه ما یک حساب بانکی داریم که هرچقدر موجودی آن بیشتر باشد اعضای خانواده ما را بیشتر تحویل می‌گیرند و محبت بیشتری بین ما و اعضاي خانواده حاکم مي‌شود، اظهارکرد:

تفاوت این حساب بانکی با حساب‌های دیگر در «رفتاری» بودن آن است وهر اندازه عملکرد خوبی داشته باشیم مبلغی به حساب بانکی رفتاری خود واریز کردیم و اعتبار خود را بالا می‌بریم و هرچقدرعصبانی باشیم موجودی حساب خود را خالی می‌کنیم.

وی با تأکید بر اینکه منظور از این حساب، حساب بانکی گفتاری نیست، افزود: باید با رفتار و اخلاق خود زندگی کرده و عملا دراوج خوبی باشیم و تنها گفتارمان مثبت نباشد، دومین تفاوت حساب بانکی رفتاری با حساب‌های دیگر جهان این است که حق داریم تنها در آن رفتارمطلوب یا اعتبار بریزیم و نمی‌توانیم از آن برداشت کنیم.

این دکترای روانشناسی تربیتی گفت: با انجام کارهای خاص، آراستگی، اولویت دادن به خانواده و عذرخواهی می‌توان حساب بانکی رفتاری را غنی‌تر ساخت.

فرهنگ خاطرنشان کرد: باید یاد بگیریم وعادت کنیم برای یکدیگر کارهای خاص انجام دهیم و وقتی کارخاصی برای خانواده خود انجام می‌دهیم آنها نیز راغب می‌شوند که کارخاصی برای ما انجام دهند، همچنین باید به آنها هدیه دهیم و لزومی ندارد که هدیه گرانی باشد و یا به مناسبت روز خاصی داده شود ما با این اقدام نشان می‌دهیم وقتی کسی پیش ما نبوده به فکر او بودیم و برای ما مهم و با ارزش است و هدیه کدورت‌های دیرینه را از بین می‌برد.

وی با بیان اینکه هرچه محیط زندگی دلچسب‌تر شود رفتارها نیز بهتر می‌شود، ادامه داد: اگر با خوشرویی به پیشواز فرزندی که از مدرسه به منزل برمی‌گردد برویم به حساب خود امتیازی ازمهر و محبت واریز می‌كنیم.

وی به چهارمین اصل و روش واریز به حساب بانکی رفتاری اشاره کرد و گفت: اولویت دادن به خانواده بسیار مهم است، ولی متأسفانه بسیاری از خانواده‌ها به حاشیه رفته‌اند، برای خانواده و فرزند باید وقت گذاشت و فرزندان نیاز به توجه والدین دارند تا بتوانند حرف‌های دل خود را با آنها مطرح کنند.

این دکترروانشناسی تربیتی یادآورشد: خرید خوراک و پوشاک و کارکردن برای تأمین آن ضروریست، ولی آرامش درون خانواده ازهمه چیز مهمتراست و نباید فدای اموردنیوی شود، به عنوان نمونه با صرف هزینه کمی می‌توان به نزدیکترین بوستان رفت و ازدرکنارهم بودن لذت برد.

وی به اصل و روش عذرخواهی کردن اشاره کرد و افزود: در روانشناسی بحثی به نام مراحل کاهش صمیمیت داریم که شامل مرحله مقاومت، آزردگی، طرد و سرکوب می‌شود و مقاومت وقتی صورت می‌گیرد که مردی خطا می‌کند و به خاطر آن عذرخواهی نمی‌کند و همسرش به دلیل اینکه مبادا عصبانی شود مقاومت می‌کند و حرف دل خود را نمی‌گوید.

فرهنگ خاطرنشان کرد: وقتی مقاومت‌ها روی هم انباشته می‌شود آزردگی به وجود می‌آید و روابط زناشویی دراین مرحله کمرنگ می‌شود و پشت دیگران حرف می‌زنیم؛ وقتی آزردگی طولانی مدت می‌شود وارد مرحله طرد می‌شویم و حوصله یکدیگر را نداریم و حرف‌های ما نسبت به یکدیگر توهین‌آمیز می‌شود و زمانی از این مرحله می‌گذریم نیازهای خود را سرکوب کرده و می‌گوییم به خاطر بچه‌ها باید زندگی کنیم.

فرهنگ در پایان تأکید کرد: مشکل اصلی این است که وقتی اشتباهی می‌کنیم همان اول عذرخواهی نمی‌کنیم و این باعث ازبین رفتن صمیمیت می‌شود، چون یاد نگرفتیم به یکدیگر بگوییم معذرت می‌خواهم و ببخشید.

چگونه موجودي «حساب بانكي رفتاري» خود را پر كنيم

برچسب ها:
اخبار مرتبط :
پربیننده ترین خبرها
درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
مروری بر گذشته

چرا مردان با زنی پایین تر از همسرشان خیانت می کنند؟

چرا مردان با زنی پایین تر از همسرشان خیانت می کنند؟

برای امتحانات خود، با تدبیر برنامه ریزی کنید

برای امتحانات خود، با تدبیر برنامه ریزی کنید

۳ چیزی که ممکن است مانع پیشرفت و تناسب شما شوند

۳ چیزی که ممکن است مانع پیشرفت و تناسب شما شوند

از همین حالا آینده نگری را به کودک تان بیاموزید!!

از همین حالا آینده نگری را به کودک تان بیاموزید!!

راههای تاثیر گذاری روی یک جامعه

راههای تاثیر گذاری روی یک جامعه

مشورت کردن در تصمیم گیری چه نقشی دارد,آشنا شدن با آثار و فواید مشورت

مشورت کردن در تصمیم گیری چه نقشی دارد,آشنا شدن با آثار و فواید مشورت

چگونه از خودکشی جلوگیری کنیم؟

چگونه از خودکشی جلوگیری کنیم؟

جملاتی را هرگز نباید به دختران مجرد گفت‎!!

جملاتی را هرگز نباید به دختران مجرد گفت‎!!
سایر مطالب روانشناسی
فروشگاه اینترنتی برندپوشانفروشگاه پارس نوران شرقتورهای نوروز 96