کیمیایی: حواس تان نیست، حکم من “شاهکار” است!

کیمیایی: حواس تان نیست، حکم من “شاهکار” است!

خبرگزاری انتخاب : فیلم حکم تازه ترین ساخته مسعود کیمیایی فیلمساز سرشناس ایرانی که به تازگی به روی پرده سینماهای ایران رفته، با استقبال تماشاگران سینما مواجه شده است. به گزارش بی.بی.سی، بدون شک حضور بازیگران سرشناس و برجسته ای چون عزت الله انتظامی، لیلا حاتمی، بهرام رادان و خسرو شکیبایی در میزان فروش فیلم […]

خبرگزاری انتخاب : فیلم حکم تازه ترین ساخته مسعود کیمیایی فیلمساز سرشناس ایرانی که به تازگی به روی پرده سینماهای ایران رفته، با استقبال تماشاگران سینما مواجه شده است.

به گزارش بی.بی.سی، بدون شک حضور بازیگران سرشناس و برجسته ای چون عزت الله انتظامی، لیلا حاتمی، بهرام رادان و خسرو شکیبایی در میزان فروش فیلم موثر بوده اما به اعتقاد بسیاری از منتقدان سینمایی، فیلم تازه کیمیایی ویژگی های قابل توجهی دارد که آن را از آثار قبلی اش متمایز می سازد. برخی نیز آن را بهترین فیلم پس از انقلاب کیمیایی می دانند.

با کیمیایی در یک بعد ازظهر آلوده شهر تهران در دفتر کارگاه آزاد سینمایی در خیابان وراوینی که در ضمن آموزشگاه فیلمسازی اش نیز هست ملاقات کرده و درباره حکم گفتگو کردیم.

پرویز جاهد: در حالی که فقط چند روز از اکران عمومی فیلم حکم می گذرد؛ تماشاگران استقبال خوبی از آن کرده اند؛ به نظر شما چه عواملی باعث فروش خوب این فیلم شده است؟

مسعود کیمیایی:خوب تماشاچی ها لطف کرده اند و فیلم را دیده اند و در عرض ۵ روز هم از مرز ۵۰ میلیون تومان هم گذشته است. ولی متاسفانه سینماها اجاره ای هستند یعنی سینماهایی هستند که از دل گروه های دیگری در می آیند و بعد از مدتی باید برگردند به گروه خودشان و در نتیجه هر سینمایی را یک هفته و دو هفته داریم و ای کاش که این فیلم در یک گروه سینمایی به نمایش درمی آمد با قراردادهای معمول. اما از اینکه مردم می بینند خوشحالم.

من به دلیل گرایش هایم به رئالیسم؛ مردم برایم خیلی مهمند و باز به دلیل حوزه زیستی و ایستی ام که در میان مردم است؛ حجم مردم و جامعه برایم مهم است. نقد اجتماعی برایم مهم است. تا نقد اجتماعی نداشته باشیم؛ نقد هنر نداریم و اصلا هیچ نقدی نداریم. اینقدر که مردم برای من مهمند؛ تفکر عام در مرحله بعد قرار می گیرد. یعنی تفکری که از عام جدا شود و تفکر عام را تحت الشعاع قرار دهد.

به همین جهت سعی می کنم فیلم الگو بسازم و از الگوی موفق برندارم. یعنی من هیچگاه این تربیت را پیدا نکردم که از الگوهای موفق بردارم. یا الگو می سازم یا کارهای من اینقدر به مردم نزدیک است که آنها برمی گزینند و از آن الگو می سازند. از کتاب تا فیلم ها این اتفاق برای من افتاده. سالهایی هم هست که این اتفاق نمی افتد ولی من فیلمسازی ام و نوشتن ام را ادامه می دهم.

آن اثرهای هنری که با مردم ارتباط برقرار نمی کنند به این دلیل است که مردم زندگی خودشان را دارند و آن اثر زندگی خصوصی خودش را می کند. به این دلیل از هم فاصله بسیار می گیرند.

همانطور که گفتید؛ شما با دومین فیلمتان یعنی قیصر الگو ساختید و ژانر تازه ای در سینمای ایران بوجود آورده اید که مورد تقلید قرار گرفت و فیلمهای زیادی از روی آن ساخته شد. اما این اتفاق بعد از قیصر تا آنجا که تاریخ سینمای ایران نشان می دهد در مورد فیلم های دیگرتان نیفتاد. چرا؟

بسیار فیلمها ساختند که شبیه گوزنها و داش آکل بود. بسیار بودند که شکل رضا موتوری ساختند. شب توی خیابان؛ موتورسوار زخمی می رفت و رویش آواز خوانده می شد. حتما دیدید. اینها الگو شدند.

منظور من الگوهای موفق است.

اینکه من قصدم بر این باشد نه. هیچگاه. الگو نمی شود ساخت. اینکه شما بروید به قصد الگوسازی. مثل این است که بگویید من می خواهم قدم بشود ۲متر. من قدم ۲ متر نمی شود. همین قدر است.

در فیلم حکم برای نخستین بار با کسانی چون عزت الله انتظامی، لیلا حاتمی و خسرو شکیبایی به عنوان بازیگر و جعفر پناهی به عنوان تدوینگر کار کردید. چه شد که به فکر استفاده از این افراد در فیلم جدیدتان افتادید و تجربه کار با آنها چه بود؟

وقتی مهدی رجائیان از این جهان می رود و وقتی عباس گنجوی یک فیلم دیگر در دست دارد و بیشتر از سالی یک فیلم نمی تواند کار کند خوب بهترین گزینه این هست که به پیشنهاد خود جوان ها با آنها کار کنم.

به پیشنهاد خود کارگردانهای جوان که الان موفق هستند مثل آقای پناهی که در حیطه سینما و نگاه خودش کارگردان موفقی است. اما به نظر من لطف می کند که می آید این فیلم را می برد. چون یک نگاه تازه دیگری وارد فیلم می شود. برای اینکه او هم یک جهان نگری دارد یا مثلا می آید عکس ها را نگاه می کند و می گوید که این عکس ها چه بهتر که مثل همین دکوپاژی که نوشته شده و فیلمبرداری شده، مونتاژ شده و به هم چسبانده شوند.

در مورد بازیگرانی مثل انتظامی چطور؟ بازیگری که همیشه در قله ایستاده. شما قبلا هیچگاه به سراغ او نرفتید. چه شد که این بار به سراغ او رفتید؟

من هیچگاه سراغ کسانی که به قول شما قله هستند نرفتم. آن قله را خودم یواش یواش می سازم و یکی هم می گذارم سرش.

شما در تیتراژ این فیلم از پوستر فیلم های معروف نوار و گانگستری آمریکا و فرانسه مثل صورت زخمی، سامورایی، قتل و … استفاده می کنید. آیا این تصاویر توقع بیننده از فیلمتان را بالا نمی برد و دائما آنها را به مقایسه با آن فیلمها نمی کشاند؟

مطمئن باشید حکم، از خیلی از آن فیلمهایی که شما پوسترهایش را در تیتراژ می بینید، فیلم بهتری است. اما آنها فقط برای القا کردن یک دوره است. برای ارزش گذاری نیست. پیام آور ارزش آن فیلم ها نیست.

در فیلم حکم همانطور که خودتان هم اشاره کردید خواسته اید به فضای فیلم نوار نزدیک شوید. این شیفتگی و علاقه شما به سینمای نوار از کجا می آید؟

این شیفتگی نیست، این جبری است که ما در آن زندگی کردیم. کودکی من در دوره های سیاه و اقتصاد سیاه گذشته است. خانواده هایی که در فشار بودند. خانواده هایی که خرج روزانه شان سخت گیر می آمد. خانواده هایی که مدرسه رفتن بچه هایشان سخت بود. شهریه دادن بچه ای که زمان ما ۷ ریال بود سخت بود. اینها روحیه ای از یک هنرمند می سازد که این روحیه، روحیه ای است که خیلی تلاش می کند از میان همه این سیاهی هایی که از بچگی تا حالا توی زندگی باهاش بوده، امید بدهد، زندگی بدهد، عشق بدهد. این از آنجا می آید، از اینکه حالا من سینمای نوار دوست دارم، نیست. نه فقط سینما، اصلا ساز که می زنم تاریک است. رمان که می نویسم تاریک است. شعر که می نویسم تاریک است.

به نظر شما فیلم حکم تا چه حد به روزگار ما و آدمهایش نزدیک است. تا چه حد تنش ها و بحران های اجتماعی زمان ما را منعکس می کند؟

خوب شما جای دوربینت را عوض کن، جای دیدت را عوض کن، حالا به کراوات های اینها کاری نداشته باش، به کلاه شاپوی اینها کاری نداشته باش. به اون سرمایه داری که داره از قدرت جدا و مستقل می شود فکر کن. پشت این برق و پشت این فلاش صورت مفهومی وجود دارد که هیچوقت نمی تواند با فیلم هایی که قبلا من داشتم قابل مقایسه باشد.

بین کیمیایی سال ۱۳۴۸ که قیصر را ساخت و کیمیایی سال ۱۳۸۴ که حکم را می سازد نزدیک چهل سال فاصله است. در این فاصله تا چه حد تغییر کرده اید؟

اگر عکسی از آن موقع شما ببینید خیلی به سختی باور می کنید که آن صورت این است الان. همین قدر ذهنیت هم تغییر می کند.

برخی معتقدند که شما در این سالها زیاد تغییر نکردید. اینکه شما همان دغدغه ها و دلبستگی های سابق را دارید و همان فضا ها و آدمها را دارید در فیلمهایتان تکرار می کنید.

به هر جهت هنرمند نباید از این هراسی داشته باشد که خودش را تکرارکند. من که شما را تکرار نمی کنم. من یک جهان بینی دارم. هر آدمی یک صدا دارد، یک چشم و یک نگاه دارد. هر آدمی یک نوع عکس العمل و روزآگاهی دارد، سال آگاهی دارد، عمر آگاهی دارد و اینها تفاوت هایی است که وجود دارد. وقتی اجرا تغییر می کند یعنی موضوع روبرویش هم تغییر کرده است. صورت وقتی تغییر می کند یعنی مفهوم هم تغییر کرده است.

آنهایی که معتقدند شما در تمام این سالها خودتان را تکرار کرده اید، این انتقاد را هم به شما دارند که درجا زده اید و در دوره ای متوقف شده اید و از آن جلوتر نیامده اید و حتی می گویند نتوانستید با نسل جدید رابطه برقرار کنید و آنها و خواست های آنها را درک کنید و فیلم های شما با آنها ارتباط برقرار نمی کنند.

با سرباز های جمعه ارتباط برقرار کردند. با حکم هم می کنند. این حرف ها زبان ژورنالیسم است. اینها بسته بندی است. آنها که این حرفها را می زنند بگویند که کدام فیلم است که با جوانها ارتباط مستقیم برقرار می کند؟ فیلم اعتراض بخش مهمی از زندگی دانشجویی امروز است. دانشجویی که جلوی دانشگاه کتک می خورد.

در فیلم حکم صداهای مختلفی از نسل های مختلف شنیده می شود. صدای نسل شکست خورده دیروز و صدای نسل سیاسی شکست خورده امروز. از طرفی هر دو نسل شکست خورده از هدف و راهی که در پیش داشتند دور می افتند و درگیر کارهای خلاف و تبهکاری می شوند. به نظر شما آیا این چرخش و تغییر نتیجه و سیر طبیعی آرمان گرایی و آزادی خواهی در روزگار ماست که به اینجا کشیده شده است؟

نه به آرمان گرایی ارتباطی ندارد. این فاتالیسم و جبر را نمی توانید بعضی جاها با خودتان داشته باشید و بعضی جاها نداشته باشید. تمام زندگی با یک حرکت شکل زندگی به خودش می گیرد. زیبایی در حرکت خودش به زیبایی می رسد. اینها هر کدام جزایر تنهای خودشان هستند. این مجمع الجزایر هست که از اینها یک اثر اجتماعی بوجود می آورد. تداخل اینها جز اینکه صداهای عجیب و غریب را درهم بریزد و چیزی را که قابل شنیدن باشد از بین ببرد، کار دیگری نمی کند.

رضا معروفی(عزت الله انتظامی) در حکم، شخصیتی است که بیشتر از همه رویش کار شده. آدمی است که شناسنامه دقیقی دارد و پس زمینه اش روشن است. خواهر و پدرش در سالهای دهه سی فعال سیاسی بوده اند. پدرش تئاتری بوده و با نوشین کار می کرد. اینها به ما می گوید که او آدم باهویتی است و ریشه در تاریخ و فرهنگ ایران دارد. از سوی دیگر به سینما نیز علاقمند است و در خانه اش سینمای خانگی دارد و فیلم سانست بلوار را تماشا می کند. سوال من این است که چگونه چنین آدم بافرهنگی می تواند گانگستر باشد و یا اینکه با آدمهای تبهکار و شیطان صفتی مثل حبیب و جلال نشست و برخاست داشته باشد؟

ببینید او قبلا قبول کرده که سینما زندگی است و این سینما را آورده توی خانه اش. این سایه بسیار زیبایی است از اینکه ما سوال نکنیم که چرا اینها لباس هایشان اینطوری است و یا مثل ایتالیایی ها لباس می پوشند و حرف می زنند. رضا معروفی از بیرون بریده و به درون پناه آورده.

سوال من این است که او چطور می تواند گانگستر باشد.

گانگستر نیست. اگر گانگستر باشد که آخرش اشتباهی نمی کشد.

پس چرا با گانگستر ها و تبهکاران دوستی و ارتباط دارد؟

یک جا می گوید که یک زمانی گوشه ای از زندگی من به اینها برخورد کرد. این را به سهند (بهرام رادان) می گوید.

ولی دنبال تهیه و جعل پاسپورت برای فرار آنهاست.

نه. بعدش می بینیم که این طور نیست. دائم می بینیم که کمک کرده به این و اون. اصلا گانگستر نیست.

ولی خوب رابطه دوستانه و تنگاتنگی با گانگسترها دارد و در صحنه ای از فیلم، همدیگر را بغل می کنند. اینطور که شما می گوئید کمی پیچیده است.

وچه خوب که پیچیده است. خوب این پیچیدگی وجود دارد. در تمام آدمهای اون دوره حتی حزبی ها و سازمانی ها یش هم این پیچیدگی ها وجود داشت. شما هم می دانید، من هم می دانم.

بازی ها در حکم خیلی خوبند. تقریبا همه در حد بالایی ظاهر شده اند. از انتظامی گرفته تا لیلا حاتمی، شکیبایی و پولاد کیمیایی و رادان. آقای انتظامی به من گفت که در این کار خیلی چیزها از شما یاد گرفته. این به مهارت شما در کارگردانی و هدایت درست بازیگر مربوط است. آقای گلستان هم در گفتگویی که با او داشته ام بر این صحه گذاشته و گفته کیمیایی آرتیست هایش را از همه بهتر اداره می کند. چه رمزی در کار شما هست که بازیگرهایتان اینقدر خوب بازی می کنند؟

اگر این رمز را می شد گفت که همه داشتند. نزدیک شدن به کاراکتر، کاراکتر را برداشتن، بسته بندی کردن و گذاشتن توی دهان بازیگر. یعنی این امانت را بهش بدهی و ازش درست تحویل بگیری. امانت بازیگری را.

در آخر فیلم رضا معروفی به دختر جوان (لیلا حاتمی) می گوید که برو با محسن تسویه کن اما در نهایت خودش به او شلیک می کند. چرا؟

اصلا محسن خودش، خودش را می کشد. محسن خودکشی می کند. او اسلحه ای را که گلوله ندارد توی شقیقه اش خالی می کند و بعد آن را رو به رضا معروفی می گیرد که بهش شلیک کند.

اما ما لیلا را هم می بینیم که اسلحه را به سمت او گرفته و می خواهد به او شلیک کند ولی رضا معروفی پیش دستی می کند.

محسن می دونه که لیلا نمی زنه. اونو می شناسه.

به نظر شما نسل جوان امروز ایران رمانتیک اند؟

نه ولی ای کاش رمانتیسم را می فهمیدند.

ولی شخصیت های جوان فیلمهایتان خیلی رمانتیک اند.

بله. خوب به هر جهت نمی توانند از من جدا باشند. ولی آن خشونت ظاهری را که به اصطلاح بهشان تحمیل شده دارند. آن را هم دارند.

بعضی ها هنوز منتظرند شما یک شاهکار بسازید.

آنها حواسشان نیست. من دارم می سازم.

دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
عضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
مراسم اکران خصوصی انیمیشن فیلشاه با حضور چهره ها
مراسم اکران خصوصی انیمیشن فیلشاه با حضور چهره ها
“حامد همایون” رازهای زندگی و تصاویر«حامد همایون»
“حامد همایون” رازهای زندگی و تصاویر«حامد همایون»
اولین اکران مردمى فیلم سینمایی مصادره  با حضور رضا عطاران!
اولین اکران مردمى فیلم سینمایی مصادره  با حضور رضا عطاران!
واکنش عبدالجبار کاکایی به شکایت قضایی از لیلا حاتمی!
واکنش عبدالجبار کاکایی به شکایت قضایی از لیلا حاتمی!
“احسان خواجه امیری” رازهای زندگی و تصاویر«احسان خواجه امیری»
“احسان خواجه امیری” رازهای زندگی و تصاویر«احسان خواجه امیری»
یادداشت ترانه علیدوستی برای درگذشت برادرش در روز چهارشنبه سوری!
یادداشت ترانه علیدوستی برای درگذشت برادرش در روز چهارشنبه سوری!
فرزند شهلا ریاحی از انتشار خبر نادرست درباره مادرش انتقاد کرد!
فرزند شهلا ریاحی از انتشار خبر نادرست درباره مادرش انتقاد کرد!
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x