چهره‌های پشت پرده هالیوود

چهره‌های پشت پرده هالیوود

مرجع : سینما گران آفتاب: هالیوود شهر بازیگران است، بازیگرانی که هر کدام در کانون قدرت قرار گرفته‌اند. از نام کارگردان‌های بزرگ گرفته تا هنرپیشگانی چون تام کروز و جولیا رابرتز، هر کدام در نحوه اداره صنعت فیلمسازی غرب نقش دارند. اما به واقع چه کسی بیشترین تاثیر را بر این کهکشان پر زرق و […]

مرجع : سینما گران
آفتاب: هالیوود شهر بازیگران است، بازیگرانی که هر کدام در کانون قدرت قرار گرفته‌اند. از نام کارگردان‌های بزرگ گرفته تا هنرپیشگانی چون تام کروز و جولیا رابرتز، هر کدام در نحوه اداره صنعت فیلمسازی غرب نقش دارند.

اما به واقع چه کسی بیشترین تاثیر را بر این کهکشان پر زرق و برق دارد و در ا ین میان کدامین بازیگر است که نقش‌آفرینی‌اش قدرتمندتر از دیگران به نظر می‌رسد؟

تنها نگاهی به تاریخچه سینما در این دیار نشان می‌دهد که تمامی تلاش صورت گرفته در هالیوود تنها برای بقاست و در این میان نمی‌توان قدرتی را برای هیچ کدام ازاعضای آن متصور شد.

پنداره عظیم یک کارگردان در پی ساخت یک فیلم ناکام می‌شکند و یک بازیگر به سبب ثبت چندین اثر ناموفق در کارنامه هنری‌اش از گردونه خارج می شود. در این میان گرایش‌های سیاسی و باورهای هنرپیشگان، فیلمسازان و سایرعوامل فیلمسازی آمریکا موجب می شود که نام آنها در لیست سیاه قرار بگیرد و روزانه هزاران نامه حاوی پیام‌های تهدید و توهین دریافت کنند.

هنرپیشگان از ترس برکنارشدن به مبارزه با کهنسالی برمی خیزند و چهره‌هایشان را به تیغ‌های جراحی می‌سپارند؛ باشد که چند صباحی بیشتر بتوانند نقش آرتیست‌های فیلم‌های علمی – تخیلی را بازی کنند.

آیا در این آشفته بازار می توان قدرتی را برای کسی درنظرگفت؟

گزارشی که در ذیل آمده برگرفته از گزارش بی بی سی است و نشان می‌دهد که قهرمان‌های پوشالی چگونه با قدرت بخشیدن به هالیوود موجبات سلطه آن را بر بازار داخلی کشورهای ضعیف فراهم می‌کنند. در این مجال عوامل صنعت فیلمسازی غرب به این سوال پاسخ می دهند که چه کسی قدرتمندتر است.

“رالف فاینس” بازیگر مطرح فیلم‌های “بیمار انگلیسی” و “باغبان وفادار”، در این مورد می گوید: “زمانی که یکی از فیلم‌هایم روی پرده سینماست احساس می کنم که مردم به ایده‌هایم گوش می‌کنند اما تصور نمی‌کنم که ازقدرت چندانی برخوردار باشم.” “ریکی گرویس” نویسنده و هنرپیشه، معتقد است چهره‌های خاصی در هالیوود از بیشترین قدرت تاثیرگذاری برخوردارند و می گوید: “در اینگونه مواقع اسم‌های خاصی به ذهن می رسد که از آن جمله می‌توان به استیون اسپیلبرگ، تام کروز و هاروی وینستین اشاره کرد. اما اطلاعی از مردان پشت پرده ندارم. در کل این موضوعات مرا نگران نمی کند.”

پس در این میان موضوع مردان پشت پرده چه می شود؟ غولهای رسانه ای چون روپرت مرداک همچنان به سلطنت خود ادامه می دهند اما جدا از مقوله ارباب‌های رسانه ای، جریان دیگری نیز وجود دارد. مایک مایلز کارگردان فیلم “پسران کاغذی” در این مورد می گوید: “این سوال درست مانند آن است که بپرسیم چه کسی در بغداد از بیشترین قدرت برخوردارست. تاثیرگذاری در هالیوود مقطعی است و از شخصی به شخص دیگر تغییر می‌کند. قوانین حاکم بر هالیوود مربوط به عصر حجر است و سیستمی که در آن رواج دارد یکطرفه است و در اتکای متقابل خلاصه می‌شود. این روزها حضور بازیگران نقش بسیاری در میزان فروش یک اثر دارد. اگر یک کارگردان می‌خواهد فیلمش در گیشه با موفقیت مواجه شود باید به این نکته توجه کند که از کدام هنرپیشگان و ستارگان در پروژه‌اش سود جسته است. اما حتی این عامل نیز مدام در حال تغییر است.

امروز جایگاه تام کروز در فهرست هنرپیشگان قدرتمند کجاست؟ آیا می توان گفت هنوز صدرنشین است و یا اینکه به جایگاه پنجم نزول کرده است؟ به نظر می‌رسد همه چیز مانند جنگی است که در جریان است و هیچ چیزی از ثبات برخوردار نیست. در این میان هنرپیشگان کاملاً وابسته به مطبوعات هستند و مطبوعات وابسته به شرکت‌ها و صنایع. از همین رو می‌توان گفت که همه چیز به هم تنیده شده است. من نمی توانم بگویم که چه کسی قدرتمند است.”

شاید نگاهی به مجموعه فیلم‌های “ماتریکس” محصول شرکت فیلمسازی برادران وارنر نشان دهد که قدرت از آن چه کسی است. از آن ستارگان، کارگردان‌ها و یا تهیه‌کننده‌های بزرگ.به رغم این حقیقت که تمامی فیلم‌های “جوئل سیلور” تهیه‌کننده نامی در گیشه با فروش پنج میلیارد دلار مواجه می‌شوند، او همچنان به همکاری با شرکت فیلمسازی برادران وارنر اصرار دارد و دستمزد خوبی نیز دریافت می‌کند.او در این مورد می‌گوید: ” استودیو تصمیم می گیرد که چه فیلمی را کلید بزند و می توان گفت که قدرت از همین جا سرچشمه می‌گیرد. زمانی که آنها می‌گویند ما این فیلم را می‌سازیم و یا اینکه نمی‌سازیم قدرت پاسخ مثبت و یا منفی دادن از آن آنهاست. در این میان من قدرت چندانی ندارم. شاید بتوانم آنها را ترغیب کنم تا اجازه دهند فیلم خاصی تولید شود اما قدرت واقعی از آن آنهاست.”

در این بین افراد قدرتمندی نیز حضور دارند. بی‌تردید استیون اسپیلبرگ یکی از آنهاست. چرا که نه تنها فیلمنامه‌نویس، کارگردان و تهیه‌کننده است بلکه در زمره بنیانگزاران یک استودیو فیلمسازی جای دارد. تنها امضا وی روی یک پروژه کافی است تا ساخت آن را تضمین کند. کمتر بازیگری است که در هالیوود بتواند با چنین رقیبی دست و پنجه نرم کند.

دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
عضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
مراسم اکران خصوصی انیمیشن فیلشاه با حضور چهره ها
مراسم اکران خصوصی انیمیشن فیلشاه با حضور چهره ها
“حامد همایون” رازهای زندگی و تصاویر«حامد همایون»
“حامد همایون” رازهای زندگی و تصاویر«حامد همایون»
اولین اکران مردمى فیلم سینمایی مصادره  با حضور رضا عطاران!
اولین اکران مردمى فیلم سینمایی مصادره  با حضور رضا عطاران!
واکنش عبدالجبار کاکایی به شکایت قضایی از لیلا حاتمی!
واکنش عبدالجبار کاکایی به شکایت قضایی از لیلا حاتمی!
“احسان خواجه امیری” رازهای زندگی و تصاویر«احسان خواجه امیری»
“احسان خواجه امیری” رازهای زندگی و تصاویر«احسان خواجه امیری»
یادداشت ترانه علیدوستی برای درگذشت برادرش در روز چهارشنبه سوری!
یادداشت ترانه علیدوستی برای درگذشت برادرش در روز چهارشنبه سوری!
فرزند شهلا ریاحی از انتشار خبر نادرست درباره مادرش انتقاد کرد!
فرزند شهلا ریاحی از انتشار خبر نادرست درباره مادرش انتقاد کرد!
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x