پاسخ سازندگان ” شب های برره ” به گزارش انتقادی

پاسخ سازندگان ” شب های برره ” به گزارش انتقادی

خبر گزاری مهر :پاسخ سازندگان ” شب های برره ” به گزارش انتقادی خبرگزاری “مهر ” سازندگان مجموعه تلویزیونی ” شب های برره ” طی ارسال فکسی به خبرگزاری ” مهر” در مقام پاسخ برآمدند. به گزارش خبرنگار تلویزیونی ” مهر”، پیرو مطلبی که پنج شنبه ۲۷ مهر ماه به شماره ۲۴۳۳۰۲ با تیتر ” […]

خبر گزاری مهر :پاسخ سازندگان ” شب های برره ” به گزارش انتقادی خبرگزاری “مهر ”
سازندگان مجموعه تلویزیونی ” شب های برره ” طی ارسال فکسی به خبرگزاری ” مهر” در مقام پاسخ برآمدند.
به گزارش خبرنگار تلویزیونی ” مهر”، پیرو مطلبی که پنج شنبه ۲۷ مهر ماه به شماره ۲۴۳۳۰۲ با تیتر ” از نظر مدیران تلویزیون و تولیدکنندگان، “شب های برره” حرف ندارد! ” ، متنی از سوی محمود رضا منتظری، مدیر روابط عمومی شبکه سه سیما با عنوان ” سازندگان شب های برره پاسخ می دهند ” به دفتر خبرگزاری “مهر” ارسال شده است که متن کامل آن در زیر می آید.

این روزها مطالب مختلفی در مطبوعات و درباره مجموعه طنز تلویزیونی ” شب های برره ” به چاپ رسیده که در بعضی از این مطالب انتقاداتی از این برنامه شده است. عده ای از بینندگان شریف سیما نیز طی تماس های تلفنی با روابط عمومی سازمان صدا و سیما و شبکه سوم، نظرات خود را درباره این برنامه اعلام کرده اند.

بررسی مجموعه نظراتی که درباره این برنامه ابراز شده، نشان می دهد که منتقدان این مجموعه دو دسته اند؛ عده ای دلسوزانه و از روی حسن نیت و به قصد اصلاح و خیر خواهانه نسبت به وجود برخی کاستی ها و ضعف ها و احیانا” بدآموزی های این برنامه ابراز نگرانی کرده اند و عده ای دیگر به نظر می رسد که حدود انصاف را درنوردیده و در مسیر تخریب رسانه سیما و دست اندرکاران این برنامه گام برداشته اند و نقادی های آنها متاسفانه علمی و کارشناسانه نیست. اما روی سخن ما با جماعت اول است و برای رفع نگرانی ایشان باید به نکاتی اشاره کنیم که به عنوان اشکالات برنامه انعکاس یافته است. البته شاید با کمی دقت بیشتر در برنامه های پخش شده از این مجموعه دغدغه خاطری برای آنها باقی نمی ماند.

اولا” بیان تمثیلی که در این مجموعه به کار رفته تا حدی در اینکه بیننده به بعضی از ظرایف و نکات مورد نظر گروه سازنده ( اقلا” در قسمت هایی که تاکنون پخش شده ) پی نبرده بی تاثیر نبوده است که امیدواریم در ادامه مجموعه بتوان این نقیصه را جبران کرد.

ثانیا” اگر می خواستیم با نگاهی ایجابی رفتار صحیح انسانی و اجتماعی را تبلیغ و ترویج کنیم و به عبارتی بیننده را نصیحت کنیم، قطعا” به دام شعار زدگی می افتادیم و با تبلیغ مستقیم که مطبوع طبع بیننده هوشیار و فهیم تلویزیونی نیست از مقصود خود باز می مانیم. پس بر آن شدیم تا با رویکردی سلبی به هجو عادات و اخلاق ناپسند فردی و اجتماعی و نقد روابط سوء و ناهنجاری های جامعه بپردازیم تا از این راه رسالت خود را در تولید محصولی پیام دار و متناسب با اهداف رسانه ملی انجام دهیم. اگر چه هنوز در ابتدای راه هستیم و قسمت هایی از برنامه که تاکنون تولید و پخش شده اند، حدود یک پنجم کل مجموعه را شامل می شوند. اما به پشتوانه تفکر و تحقیق و بحث های کارشناسانه و حمایت ها و هدایت های مادی و معنوی سازمان صدا و سیما و مدیران شبکه و به اتکای همکاری و همراهی گروهی منسجم و کارآزموده، توانسته ایم حجم قابل توجهی از مفاهیم ارزشمند و آموزه های اخلاقی مورد نیاز جامعه را در این مجموعه مطرح کنیم که در زیر فهرست وار به آنها اشاره می کنیم.

– تقبیح چاپلوسی و تملق گویی که متاسفانه در جامعه ما رواج یافته است، از طریق خلق شخصیت ” جان نثار ” که جز پاچه خواری هنر دیگری ندارد و موجب بیزاری بیننده از این عادت زشت می شود.

– تقبیح غیبت و بدگویی که متاسفانه نُقل بعضی از مجالس و محافل ما شده است و از طریق تشبیه آن به مراسم نخود چی خوران کوشیده ایم تا تنفر بیننده را نسبت به این گناه و عمل ناپسند برانگیزیم.

– نهی از دو رویی و دو گانگی در رفتار و در روابط اجتماعی که استفاده از ” افعال معکوس ” تمثیل این معنا است.

– نفی سودجویی و منفعت طلبی و کسب درآمدهای حرام و نامشروع که انگیزه عمل به ارتشا و اختلاس است و اشاره به زشتی این معنا که همه چیز قابل معامله با پول است.

– تاکید بر لزوم کنار گذاشتن آداب و رسوم غلط و دست و پا گیری که هیچ تناسبی با موازین شرعی و سنت های اسلامی ندارد؛ از جمله سخت گیری های بی مورد در ازدواج.

– نفی باورهای غلط مثل بسته شدن عقد دختر عمو و پسر عمو در آسمان که متاسفانه هنوز هم در برخی از مناطق کشور رواج دارد.

– طرح مشکلات ناشی از ازدواج تحمیلی به عنوان یک رفتار غیر اسلامی.

– نکوهش تحمیل ناپذیری و پرخاشگری و توسل به زور در تعاملات اجتماعی از طریق نمایش دعواهای بی مورد و کسانی که با کوچکترین مخالفتی با یکدیگر دست به یقه می شوند.

ثالثا” در انتخاب جغرافیای برره، دکورها، لباس ها و گویش این مردم نهایت سعی خود را کرده ایم که به هیچ یک از مناطق ایران شبیه نباشد تا مبادا شائبه توهین به قوم خاص، زبان و لهجه خاص یا بخشی از سرزمین پهناور ایران به وجود بیاورد. حتی دقت کرده ایم تا بحث شهری و روستایی مطرح نشود و اینکه در بعضی از انتقادات به تمسخر روستاییان متهم شده ایم و در برخی دیگر به توهین به شهری ها، نشان می دهد که واقعا” قصد تحقیر و توهین به هیچ یک از این اقشار را نداشته ایم و به مقصود و منظور خود از ایجاد ناکجاآبادی انتزاعی نزدیک شده ایم. البته در این میان به موفقیت دیگری نیز نایل آمده ایم که همان ایجاد اشمئزاز ( بیزاری ) و تنفر در بیننده نسبت به رفتارهای غلط برره ای ها است که در اعتراض اهالی مناطق مختلفی از کشور تشابهات اتفاقی ناشی از برخی اسم ها دیده می شود.

رابعا” از وارد شدن لطمه به زبان فارسی به عنوان یکی از عیب های برنامه سخن به میان آمده است که باید بپرسیم آیا لهجه های مختلفی که در ایران وجود دارند تاکنون لطمه ای به این زبان زده اند؟ اگر جواب منفی است، پس لهجه بازیگران این مجموعه نیز صدمه ای به این زبان وارد نخواهد کرد. ضمن اینکه تاثیر اصطلاحات و تکیه کلام های مجموعه های طنز تلویزیونی معمولا” مقطعی است و به همان سرعتی که در بین بینندگان جا می افتد و شایع می شود، به همان سرعت نیز از خاطره ها محو می گردد. اما نکته مهمی که در این باره می توان گفت این است که زبان فارسی به دلیل غنای فرهنگی و غلبه ذاتی خود در طول تاریخ نه تنها تحت تاثیر لهجه ها و حتی زبان های دیگر قرار نگرفته، بلکه بر بسیاری از این زبان ها تاثیر گذار نیز بوده است. در کشور همسایه مان افغانستان با وجودی که اکثریت با پشتون ها است، اما مردم افغان یا فارسی زبان اند و یا دو زبانه و حتی پشتون های این کشور نیز فارسی بلدند و این نشان از نفوذ زبان فارسی دارد. در برخی از ایرادات به این برنامه از هزینه میلیادی کار سخن رفته است که برای رفع هر گونه سو تفاهم در این باره باید گفت؛ هزینه ساخت این برنامه دقیقه ای صد و شانزده هزار تومان است که با احتساب نود برنامه ۴۰ دقیقه ای رقم کل هزینه ساخت این برنامه نصف آنچه که در مطبوعات آمده هم نمی شود که با توجه به سختی کار و تعدد بازیگران و مخارج سنگین دکور و اجاره مکان فیلمبرداری که باغی به مساحت حدود چهل هزار متر است، شاید از ارزان ترین سریال های تلویزیونی است.

اما انتقال سرور در قلب مومن و ایجاد ابتهاج خاطر و نشاندن تبسم بر لبان بیننده اولین هدفی است که دست اندرکاران این مجموعه دنبال می کنند که اگر هیچ یک از نکاتی که ذکر شد نیز در این برنامه وجود نداشت، همین ایجاد نشاط و شادی و سرور در مخاطب به عنوان دلیل تولید و پخش این مجموعه کفایت می کرد.

در خاتمه از خداوند توفیق خدمت در راه اعتلای فرهنگ اسلامی و ایرانی را طلب می کنیم واز راهنمایی های بینندگان سیما که همواره ما را در بهبود کیفیت برنامه سازی یاری کرده اند، استقبال می کنیم.

امانت داری و اخلاق مداری
استفاده از این خبر فقط با ذکر منبع ” خبرگزاری مهر ” مجاز می باشد.

دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
عضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
اکران خصوصی فیلم سینمایی «لونه زنبور» با حضور هنرمندان مشهور!
اکران خصوصی فیلم سینمایی «لونه زنبور» با حضور هنرمندان مشهور!
انتقاد حسام نواب صفوی بازیگر حقوقدان از لیلا حاتمی!
انتقاد حسام نواب صفوی بازیگر حقوقدان از لیلا حاتمی!
بابک جهانبخش زندگی و ماجرای ازدواج دوم و طلاق / زندگینامه هنرمندان معروف
بابک جهانبخش زندگی و ماجرای ازدواج دوم و طلاق / زندگینامه هنرمندان معروف
اولین اکران مردمی فیلم سینمایی«لاتاری» در پردیس کورش!
اولین اکران مردمی فیلم سینمایی«لاتاری» در پردیس کورش!
مراسم یادبود زنده یاد لوون هفتوان با حضور چهره ها
مراسم یادبود زنده یاد لوون هفتوان با حضور چهره ها
اولین اکران مردمی فیلم سینمایی «لونه زنبور»!
اولین اکران مردمی فیلم سینمایی «لونه زنبور»!
علی جلیلوند تهیه کننده “بدون تاریخ، بدون امضا” : این فیلم را شما نابود کردید!
علی جلیلوند تهیه کننده “بدون تاریخ، بدون امضا” : این فیلم را شما نابود کردید!
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x