نامزد هفت جایزه اسکار در جشنواره فیلم فجر

نامزد هفت جایزه اسکار در جشنواره فیلم فجر

جام جم آنلاین: فیلم سینمایی “مایکل کلیتن” که در هفت رشته نامزد دریافت جایزه اسکار است، در بخش جام جهان‌نما: مسابقه سینمای بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر در کنار ۱۸ فیلم ایرانی و خارجی رقابت می‌کند. به گزارش خبرنگار مهر، تریلر حقوقی “مایکل کلیتن” را تونی گیلروی نوشته و کارگردانی کرده که بیشتر […]

جام جم آنلاین: فیلم سینمایی “مایکل کلیتن” که در هفت رشته نامزد دریافت جایزه اسکار است، در بخش جام جهان‌نما: مسابقه سینمای بین‌الملل بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر در کنار ۱۸ فیلم ایرانی و خارجی رقابت می‌کند. به گزارش خبرنگار مهر، تریلر حقوقی “مایکل کلیتن” را تونی گیلروی نوشته و کارگردانی کرده که بیشتر برای نوشتن فیلمنامه مجموعه سینمایی موفق “بورن” با بازی مت دیمن شهرت دارد.
جرج کلونی در این فیلم نقش کار چاق‌کن یک موسسه حقوقی بسیار معتبر در نیویورک را بازی می‌کند که می‌کوشد با فروپاشی ذهنی یک همکار و فساد در محل کار خود کنار بیاید. تام ویلکینسن و تیلدا سوئینتن دیگر بازیگران این فیلم ۱۱۹ دقیقه‌ای آمریکایی هستند که از اکتبر ۲۰۰۷ اکران شد و تاکنون حدود ۷۳ میلیون دلار در سطح جهانی فروخته است.
“مایکل کلیتن” اولین بار در دنیا اوت گذشته در جشنواره ونیز به نمایش درآمد و پس از آن در جشنواره فیلم تورنتو نیز پخش شد. این فیلم ۹۰ درصد آراء مثبت منتقدان را در وبسایت سینمایی Rotten Tomatoes کسب کرده است. گروهی از منتقدان سرشناس از جمله کلودیا پیگ در یو ‌اس ای تودی، ریچارد شیکل در تایم، رنه رودریگز در میامی هرالد، کنت توران در لس آنجلس تایمز و ای. او. اسکات در نیویورک تایمز “مایکل کلیتن” را در فهرست ۱۰ فیلم برتر سال قرار دادند.
این فیلم در هفت رشته از جمله بهترین فیلم، کارگردان، فیلمنامه غیراقتباسی (تونی گیلروی)، بازیگر مرد (جرج کلونی)، بازیگر مرد نقش مکمل (تام ویلکینسن)، بازیگر زن نقش مکمل (تیلدا سوئینتن) و موسیقی (جیمز نیوتن هوارد) نامزد هشتادمین جوایز آکادمی است.
فیلم روسی “الکساندرا” را الکساندر سوخوروف نوشته و کارگردانی کرده که متولد سال ۱۹۵۱ در سن پترزبورگ است و از او به عنوان دنباله‌رو آندری تارکوفسکی فیلمساز فقید روسی یاد می‌شود. داستان “الکساندرا” در دومین جنگ چچن روی می‌دهد و درباره یک زن پیر است که با قطار راهی چچن می‌شود تا نوه خود را که یک سرباز است ببیند.
این فیلم اولین‌بار در دنیا ماه مه گذشته در بخش مسابقه جشنواره فیلم کن نمایش داده شد. در فیلم ۹۰ دقیقه‌ای “الکساندرا” گالینا ویشنفسکایا و واسیلی شفتسوف نقش‌آفرینی می‌کنند. سوخوروف از اواسط دهه ۱۹۷۰ پا به دنیای تلویزیون و سینما گذاشت و بسیاری از فیلم‌های اول او در دوران شوروی سابق توقیف شدند.
“مادر و پسر” ۱۹۹۶ اولین فیلم سوخوروف بود که در سطح بین‌المللی مورد توجه قرار گرفت. این فیلم چند سال پیش در جشنواره فیلم فجر نیز به نمایش درآمد. او یک چهارگانه درباره فرمانروایان قرن بیستم نیز در دست ساخت دارد که سه فیلم این مجموعه درباره هیتلر، لنین و امپراتور هیروهیتو نمایش داده شده است. تجاری‌ترین فیلم او تا به امروز “کشتی نوح روسی” ۲۰۰۲ است که برای تصاویر هیپنوتیزم‌وار و سکانس‌های طولانی و بدون قطع مورد توجه قرار گرفت.

“نیمه بالغ” اولین فیلم بلند یوسف علی‌خان و تولید مشترک سال ۲۰۰۶ آلمان و بریتانیاست. داستان این فیلم ۷۵ دقیقه‌ای درباره دو دختر نوجوان از دو کشور و زبان مختلف است که در بریتانیا با هم آشنا می‌شوند و می‌کوشند با کمک هم با وحشت‌های خود در گذشته کنار بیایند. یوسف علی‌خان برای فیلم کوتاه “حرف زدن با فرشته‌ها” سال ۲۰۰۴ برنده جایزه بزرگ جشنواره ملبورن شد. این فیلم و Skin Deep‌ دیگر فیلم کوتاه او هر دو نامزد دریافت بهترین فیلم کوتاه از جوایز فیلم بفتا بودند.
فیلم ژاپنی “آریا” را تاکوشی سوبوکاوا ساخته که این دومین فیلم او در مقام کارگردان است. “آریا” داستان یک کوک‌کننده پیانو و پرسه زدن او در جزیره‌ای است که در آن خاطرات بسیار از همسر درگذشته خود دارد. او پیانویی همراه خود دارد که یک عروسک‌گردان پیر به او سپرده است.
ماسایوکی شیونویا، ماریکو تاکاهاشی و شوجیرو کاتائوکا از بازیگران این فیلم ۱۰۵ دقیقه‌ای محصول سال ۲۰۰۷ هستند. سوبوکاوا متولد سال ۱۹۷۲ است. “ابرهای دیروز” اولین فیلم بلند او سال ۲۰۰۵ جایزه بزرگ و جایزه فیلم منتخب تماشاگران جشنواره بین‌المللی فیلم تورینو را از آن خود کرد.
درام دادگاهی “۱۲” ساخته نیکیتا میخالکف، فیلمساز نامدار روس یکی از پنج نامزد دریافت جایزه بخش اسکار بهترین فیلم غیر‌انگلیسی‌زبان است. این فیلم درباره یک هیئت منصفه روسی است که برای محکومیت یک جوان چچنی به خاطر قتل ناپدری خود تحت فشار قرار می‌گیرند.
“۱۲” به نوعی بازسازی فیلم “دوازده مرد خشمگین” سیدنی لومت با بازی هنری فاندا است. در ابتدا تقریبا تمام ۱۲ عضو هیئت منصفه نظر به گناهکاران بودن این جوان دارند، اما به تدریج عقیده آنها عوض می‌شود. فیلم در همان حال که جامعه امروز روسیه را مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌دهد، به پیش داوری‌ها و تعصبات فراگیر می‌پردازد.
این فیلم اولین بار دنیا در شصت و چهارمین جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد. فیلمنامه را میخالکف به همراه ولادیمیر مویسینکو و الکساندر نوووتوتسکی نوشته‌اند و در فیلم سرگئی ماکووتسکی، سرگئی گارماش، الکسی پترنکو و خود میخالکف نقش‌آفرینی کرده‌اند. مدتی پیش ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه به همراه رمضان قادروف رئیس جمهور چچن و عوامل “۱۲” این فیلم را در اقامتگاه پوتین در نووو- اگاروو دیدند و رئیس جمهور روسیه پس از دیدن آن گفت، فیلم او را به گریه انداخته است.
از سوی دیگر بسیاری از مخالفان از “۱۲” به عنوان فیلمی طرفدار پوتین یاد کرده و این نکته را مورد توجه قرار داده‌اند که قهرمان فیلم که نقش او را میخالکف بازی می‌کند مامور سازمان اطلاعات و امنیت است، در حالی که اعضاء هیئت منصفه که ظاهرا نماینده لیبرال‌های روسیه هستند، حالتی کاریکاتورگونه دارند.
ضمنا در فیلم “۱۲” این طور عنوان می شود که هر ۱۲ نفر عضو هیئت منصفه باید به بی گناه بودن فرد مظنون رای دهند، در حالی که برابر با ماده ۳۴۳ آیین دادرسی جنایی روسیه با رای حداقل شش نفر از ۱۲ عضو هیئت منصفه نیز می‌توان رای بیگناه بودن را صادر کرد.
میخالکف ۶۲ ساله سال ۱۹۹۵ برای فیلم “سوخته از آفتاب” برنده اسکار بهترین فیلم خارجی شد. از دیگر فیلم‌های مطرح او می‌توان به “یک مکالمه خصوصی” و “اورگا” اشاره کرد. او سپتامبر گذشته به خاطر مجموع آثار خود جایزه شیر طلایی ویژه جشنواره فیلم ونیز را دریافت کرد.
فیلم “فرزندان افتخار” را کریشتینا گودا فیلمساز مجارستانی کارگردانی کرده و فیلم به مناسبت پنجاهمین سالگرد قیام مجارها در سال ۱۹۵۶ علیه رژیم اتحاد جماهیر شوروی به تهیه‌کنندگی اندی واینا ساخته شده است. فیلم گودا داستان رقابت تیم ملی واترپلو این کشور را در بازی پایانی بازی‌های المپیک تابستانی ملبورن با تیم ملی شوروی سابق به تصویر می‌کشد که در نهایت به خونین‌ترین بازی واترپلو تاریخ تبدیل شد و با پیروزی مجارستان و قهرمانی این تیم در المپیک ۱۹۵۶ به پایان رسید.
“فرزندان افتخار” در جشنواره‌های فیلم برلین و هنگ کنگ به نمایش درآمد و ژوئیه سال ۲۰۰۷ فیلم افتتاحیه جشنواره فیلم بانکوک بود. گودا سازنده این فیلم متولد سال ۱۹۷۰ بوداپست است.
فیلم “تخم‌مرغ” را سمی کاپلانوغلو فیلمساز ۴۵ ساله ترکیه‌ای نوشته و کارگردانی کرده و تولید مشترک سال ۲۰۰۷ ترکیه و یونان است. داستان درباره شاعری به نام یوسف است که وقتی متوجه می‌شود مادرش مرده پس از سال‌ها به شهر زادگاه خود باز می‌گردد. او آنجا زنی را می‌بینند که یکی از اقوام دور اوست و پنج سال آخر عمر مادر یوسف از او مراقبت می‌کرده است. زن وصیت نامه مادر را به او می‌دهد و…
“تخم مرغ” اولین‌بار در جشنواره کن ۲۰۰۷ پخش شد و پس از آن در جشنواره‌های مختلف چند جایزه برد، از جمله جایزه بهترین بازیگر زن (سادت ایشیل آکشوی) از سیزدهمین جشنواره فیلم سارایوو و جایزه بهترین کارگردان از جشنواره فیلم بانکوک. ضمنا این فیلم یکی از ۴۲ فیلم فهرست اولیه جایزه فیلم اروپا در سال ۲۰۰۷ بود. “دور از خانه” نخستین فیلم کاپلانوغلو ۴۵ ساله نیز حضور بین‌المللی موفق داشت و “سقوط فرشته” دومین فیلم او نیز اولین‌بار در دنیا در جشنواره برلین ۲۰۰۶ پخش شد.
فیلم گواتمالایی “منطقه کروسز” نخستین تجربه کارگردانی رافائل روسال تولید سال ۲۰۰۶ است. در این فیلم ۸۲ دقیقه ای تقابلات داخلی گواتمالا در دهه ۱۹۸۰ مورد توجه قرار می‌گیرد. درام کمدی “فاصله تا خوشبختی” به کارگردانی مایکل جیمز رولند فیلمساز استرالیایی بر مبنای چند داستان واقعی درباره کسانی که به طور غیرقانونی وارد استرالیا شده‌اند، ساخته شده است. داستان فیلم در سال ۱۹۹۰ در غرب این کشور روی می دهد و درباره آدم هایی است که آواره صحرا شده‌اند.
“فاصله تا خوشبختی” اولین بار در دنیا به عنوان فیلم اختتامیه جشنواره فیلم آدلاید سال ۲۰۰۷ نمایش داده شد و مدتی بعد جایزه فیلم منتخب تماشاگران جشنواره فیلم سیدنی را از آن خود کرد. از دیگر جوایز این فیلم می‌توان به جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره بین‌المللی فیلم کارلووی واری سال ۲۰۰۷ اشاره کرد. کنت مورالدا، رادنی عفیف و دان هنی از جمله بازیگران نخستین ساخته جیمز رولند هستند که مدت زمان آن ۱۰۵ دقیقه است.
“غیرقابل انتشار” (“آماده شده”) به کارگردانی برایان دی پالما محصول مشترک سال ۲۰۰۷ آمریکا و کانادا است. این فیلم که نخستین‌بار در دنیا سپتامبر گذشته در جشنواره فیلم ونیز نمایش داده شد، درباره حادثه‌ای واقعی در سال ۲۰۰۶ و دختری ۱۴ ساله است که سربازان آمریکایی او را آزار و اذیت کردند و سه نفر از اعضا خانواده‌اش را کشتند.
این فیلم شرایط، دیدگاهها و تنش‌هایی را دراماتیزه می‌کند که به یک جنایت در دنیای واقعی انجامید. حادثه محمودیه به یک رسوایی بین‌المللی تبدیل شد و چند دادگاه نظامی و محکومیت‌های طولانی‌مدت به همراه داشت و حتی احتمال صدور حکم اعدام عامل اصلی این جنایت وجود دارد. “غیرقابل انتشار” که از منظر لنز دوربین خیالی یکی از سربازان درگیر در حمله به خانه این دختر در محمودیه در جنوب عراق به تصویر کشیده شده، با تصاویری مستند، عکس‌هایی از جنگ و کلیپ‌های خبری تلفیق شده است. دی پالما متاثر از تحقیقات در اینترنت تصمیم گرفت فیلم جدید خود را با ویدئوکم بسازد. فیلمساز ۶۸ ساله که برای این فیلم جایزه بهترین کارگردانی جشنواره ونیز را برد، تاکید کرد به خاطر موانع قانونی در مورد نشان دادن آدم‌ها و رویدادهای واقعی “مجبور” شد فیلم خود را داستانی کند.
مدتی پیش دانکن هانتر نماینده جمهوریخواه مجلس آمریکا از ایالت کالیفرنیا و عضو کمیسیون نیروهای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به دان گلیکمن رئیس انجمن فیلم آمریکا MPAA فیلم برایان دی پالما را به خاطر ارائه تصویر منفی از سربازان آمریکایی سرزنش کرد. البته نامه هانتر نخستین انتقاد از فیلم جدید دی پالما نبود. پیش از این نیز تعدادی از منتقدان به این نکته اشاره کردند که مخالفت شخص دی پالما با جنگ عراق و دخالت این دیدگاه در فیلم باعث شده او نتواند در فیلم جدید خود در حد بسیاری از فیلم‌های افسانه‌ای خود مانند “صورت زخمی”، “کری” و “تسخیرناپذیران” عمل کند.
دی پالما سپتامبر گذشته در جشنواره فیلم تورنتو با دفاع از فیلم خود گفت: “تمام این انتقادها و حمله‌ها به این خاطر است که فیلم مسئله‌ای صحیح را مورد توجه قرار داده است. فیلمی مانند “صورت زخمی” که در زمان خود با بیشترین انتقادها مواجه شد، اکنون جایگاه یک فیلم کلاسیک و نمادین را پیدا کرده است. “غیرقابل انتشار” نیز چنین وضعیتی دارد.”

همچنین بخوانید :  استقبال پیش فروش بلیت جشنواره فیلم فجر

امسال از دی پالما تریلر جنایی “کوکب سیاه” محصول سال ۲۰۰۶ آمریکا و آلمان نیز در بخش نمایش های ویژه آثار داستانی جشنواره فیلم فجر نمایش داده می شود. او فیلم‌هایی مطرح مانند “خواهران”، “آماده برای کشتن”، “ضایعات جنگ” و “راه کارلیتو” را نیز در کارنامه دارد.
فیلم نروژی “میروش” ساخته ماریوس هولست داستان یک پسر ۱۵ ساله آلبانیایی است که در جستجوی پدرش به نروژ سفر می‌کند. انریکو لو ورسو، ستاره ایتالیایی نقش پدر آلبانیایی را بازی می‌کند. این سومین فیلم بلند هولست ۴۳ ساله است که فیلم Cross My Heart and Hope to Die او سال ۱۹۹۴ با موفقیت جهانی بسیار روبرو شد و جایزه فرشته آبی جشنواره برلین را دریافت کرد.
“بازگشت پرستوها” به کارگردانی اصلان گالازوف محصول سال ۲۰۰۷ روسیه نگاهی پردغدعه نسبت به استفاده از مواد مخدر در روسیه دارد و درباره نارضایی درونی آدم‌هایی است که در برآورده کردن ساده‌ترین خواسته‌های خود ناتوان هستند. این فیلم ۹۰ دقیقه ای نخستین ساخته گالازوف است.
کمدی سیاه “بسیار خوب متشکرم” به کارگردانی امانوئل کائو محصول سال ۲۰۰۷ فرانسه، درباره یک حسابدار پاریسی به نام الکس ژیلبر، یک شهروند معمولی است که ۱۰ سال با یک راننده تاکسی ازدواج کرده است. یک روز او سیگار به دست در حال خروج از مترو است که پلیسی از او بازخواست می‌کند و این آغاز کابوسی هولناک برای اوست. کائو سازنده فیلم تحسین شده Circuit Carole تولید سال ۱۹۹۴ و یکی از فیلمنامه‌نویسان “دفاع مخفی” ۱۹۹۸ به کارگردانی ژاک ریوت است.
فیلم سیاه و سفید “ویولن” به کارگردانی فرانسیسکو وارگاس فیلمساز مکزیکی تولید سال ۲۰۰۵ است. این فیلم داستان دون پلاتارکو را روایت می‌کند، یک کشاورز و ویولن‌زن سالخورده و رئیس یک خانواده موزیسین که به زیرکانه‌ترین شیوه‌های ممکن اسلحه قاچاق می‌کنند. داستان فیلم در ناحیه ای روستایی در مکزیک و در جریان انقلاب روستاییان در دهه ۱۹۷۰ روی می دهد.
آنخل تاویرا بازیگر این فیلم در سال ۲۰۰۶ جایزه بخش نوعی نگاه جشنواره فیلم کن را از آن خود کرد. وارگاس نیز همان سال در جشنواره بین‌المللی فیلم سن سباستین برنده جایزه ویژه بخش افق‌ها شد. “ویولون” در جشنواره فیلم تسالونیکی نیز جایزه ارزش‌های انسانی را برد و در جشنواره فیلم سائو پولو جایزه ویژه هیئت داوران را دریافت کرد.
فیلم “چشم‌انداز کنگو” را فیلیپه فالاردو فیلمساز کانادایی کارگردانی کرده که فیلم “قسمت چپ یخچال” او در سال ۲۰۰۰ جایزه بهترین فیلم اول جشنواره بین‌المللی فیلم تورنتو را از آن خود کرد. فیلم جدید او نیز سال ۲۰۰۶ در جشنواره تورنتو پخش شد و جایزه جنبی بهترین فیلمنامه غیراقتباسی سال ۲۰۰۷ را نیز دریافت کرد. “چشم انداز کنگو” درباره مردی به نام میشل با بازی الیور گورمه یک مخترع بلژیکی است که در ۴۱ سالگی متوجه می‌شود در کودکی او را به فرزندی قبول کرده‌اند و.
.. پل امرانی و ژان – پی یر کاسل دیگر بازیگران این فیلم ۱۰۵ دقیقه‌ای هستند.
“سرزمین شب روان” به کارگردانی ترسا پراتا محصول مشترک سال ۲۰۰۷ موزامبیک و پرتغال درباره پسری به نام مادینگا است که در جریان جنگ داخلی کنار یک جسد یک دفتر خاطرات پیدا و شروع به خواندن آن می‌کند. این داستان زنی به نام فریدا است که در جستجوی پسرش است. مادینگا باورش می شود او پسر گم شده است و می‌کوشد مادرش را پیدا کند. “سرزمین شب روان” بر مبنای کتابی نوشته میا کوتو ساخته شده است.
فیلم‌های ایرانی “آتش سبز” محمدرضا اصلانی، “آواز گنجشک‌ها” مجید مجیدی و “کنعان” مانی حقیقی نیز در بخش جام جهان‌نما: مسابقه سینمای بین‌الملل به نمایش در می‌آیند که در آن هفت سیمرغ بلورین برای برگزیدگان رشته‌های مختلف درنظر گرفته شده است.
بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن‌ماه امسال در تهران برگزار می‌شود.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
اخبار مرتبط :
سامسونگکفش پاشنه مخفیآرشین پروازدکتر تاجبخش
دکتر بتول طاهریمهر پرواز
کمند امیرسلیمانی و الهام پاوه نژاد در گردهمایی طراحان برتر لباس +تصاویر
کمند امیرسلیمانی و الهام پاوه نژاد در گردهمایی طراحان برتر لباس +تصاویر
هنرمندان در جشن تولد لاکچری فاطمه گودرزی +تصاویر
هنرمندان در جشن تولد لاکچری فاطمه گودرزی +تصاویر
حضور بازیگران مشهور زن در کنسرت تیر ماه امید حاجیلی +تصاویر
حضور بازیگران مشهور زن در کنسرت تیر ماه امید حاجیلی +تصاویر
عکس های نیوشا ضیغمی در افتتاحیه یک مجموعه زیبائی
عکس های نیوشا ضیغمی در افتتاحیه یک مجموعه زیبائی
تبریک روز دختر به سبک بازیگران مشهور ایرانی +تصاویر
تبریک روز دختر به سبک بازیگران مشهور ایرانی +تصاویر
تیپ متفاوت مریم معصومی در کنسرت مهدی جهانی + تصاویر
تیپ متفاوت مریم معصومی در کنسرت مهدی جهانی + تصاویر
عکس های مهتاب کرامتی و رعنا آزادی ور در اکران مردمی فیلم مرداد
عکس های مهتاب کرامتی و رعنا آزادی ور در اکران مردمی فیلم مرداد
گلایه های زهره فکورصبور: همه زیرآب همدیگر را می زنند +تصاویر
گلایه های زهره فکورصبور: همه زیرآب همدیگر را می زنند +تصاویر
سامسونگکفش پاشنه مخفیآرشین پروازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز