فیلم‌های روز سینمای جهان

فیلم‌های روز سینمای جهان

هموطن : برگردان سینمایی کتاب ۱۹۹۷ آرتور گلدون که به مدت دو سال در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار داشت و به ۳۲ زبان از جمله فارسی ترجمه شد. این روزها با نزدیک شدن به مراسم اسکار تب وتاب فیلم‌های بیشتر شده است ودر این میان برخی از فیلم‌ها سرامدهستند که ما در این […]

هموطن : برگردان سینمایی کتاب ۱۹۹۷ آرتور گلدون که به مدت دو سال در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار داشت و به ۳۲ زبان از جمله فارسی ترجمه شد.
این روزها با نزدیک شدن به مراسم اسکار تب وتاب فیلم‌های بیشتر شده است ودر این میان برخی از فیلم‌ها سرامدهستند که ما در این جا به معرفی فیلم‌های منتخب می‌پردازیم..
خاطرات یک گیشا Memoirs of a Geisha
کارگردان: راب مارشال. فیلمنامه: رابین سویکورد بر اساس آرتور گولدن. موسیقی: جان ویلیامز. مدیر فیلمبرداری: دیون بیبه. تدوین: پیترو اسکالیا. طراح صحنه: جان مایهر. بازیگران: ژآنگ زیی[سایوری]، کن واتانابه[رئیس]، میشله یئوه[مامه ها]، گونگ لی[هاتسومومو]، یوکی کادوح[پامپکین]، کائوری مومویی[مادر]، کوجی یاکوشو[نابو].۱۴۵ دقیقه. محصول ۲۰۰۵ آمریکا.
نامزد اسکار بهترین طراحی صحنه- فیلمبرداری- طراحی لباس- موسیقی- صدابرداری- تدوین صدا، نامزد جایزه آنتونی اسکوئیت- بهترین فیلمبرداری- طراحی لباس- چهره پردازی- بازیگر زن/ ژانگ زیی- طراحی صحنه از مراسم بافتا، برنده گلدن گلوب بهترین موسیقی و نامزد بهترین بازیگر زن/ژانگ زیی و …
سایوری فرزند یک خانواده فقیر ژاپنی که در دهکده ای ماهیگیری زندگی می‌کنند، به گیشاخانه ای در کیوتو فروخته می‌شود. زیبایی او در گیشاخانه باعث تحریک حسادت هاتسومومو، گیشای ارشد، شده و زمینه ساز رفتار بد وی با سایوری می‌شود. سایوری برای رهایی از چنگ وی، خود را تحت حمایت رقیب او، مامه ها، قرار می‌دهد و بزودی تبدیل به معروف ترین گیشای ژاپن می‌شود .اما نزدیک شدن جنگ جهانی دوم زندگی همه را دگرگون می‌کند.
برگردان سینمایی کتاب ۱۹۹۷ آرتور گلدون که به مدت دو سال در لیست کتاب‌های پرفروش نیویورک تایمز قرار داشت و به ۳۲ زبان- از جمله فارسی- ترجمه شد. در سه چهار سال گذشته کارگردان‌های زیادی از جمله استیون اسپیلبرگ برای ساختن فیلمی از روی این کتاب رغبت نشان دادند و چند نفری – برت راتنر، اسپایک جونز و کیمبرلی پیرس- نیز از طرف تهیه کننده ها نامزد کارگردانی آن شدند، اما سرانجام قرعه به نام راب مارشال افتاد که با اولین فیلم بلندش شیکاگو توانسته بود تحسین منتقدان و تماشاگران را به همراه جوایز متعددی- از جمله شش اسکار- کسب کند. به جرات می‌توان گفت که شیکاگو موفق ترین فیلم موزیکال دو دهه گذشته بود و به همین دلیل خاطرات یک گیشا نیز با کارگردانی وی تبدیل به یکی از کنجکاوی برانگیزترین پروژه‌های سال ۲۰۰۵ شد. فیلم با سرمایه ۸۵ میلیون دلار در آمریکا و ژاپن فیلمبرداری شد و بازیگران برای کسب مهارت در زمینه گیشا گری مدت شش هفته تحت آموزش قرار گرفتند. مارشال برای سندیت و اصالت بخشیدن به کارش از لیزا دالبی- مشاور گلدون- دعوت به همکاری کرد، اما حاصل کار با وجود گران سنگ بودن دستاورد وی در گیشه چندان سودآور نبود. خاطرات یک گیشا تا امروز فقط ۵۱ میلیون دلار فروش داشته و از سوی منتقدان اندکی نیز کارگردان به داشتن نگاهی یکسویه متهم شده، اما نامزدی فیلم در شش رشته در مراسم اسکار امسال شاید بتواند بخت مادی آن را نیز بگشاید.

از خط عبور می‌کنم Walk the Line
کارگردان: جیمز منگولد. فیلمنامه: جیل دنیس، جیمز منگولد بر اساس کتاب مرد سیاه پوش و کش: خود زندگی نامه نوشته جانی کش. موسیقی: تی- بون بارنت. مدیر فیلمبرداری:فیدون پاپامایکل. تدوین: مایکل مک کاسکر. طراح صحنه: دیوید جی. بامبا. بازیگران: ژواکین فونیکس[جانی کش]، ریس ویترسپون[جون کارتر]، جینیفر گودوین[ویوین کش]، رابرت پاتریک[ری کش]، دالاس رابرتز[سام فیلیپس]، شلبی لین[کری کش]، تیلر هیلتون[الویس پریسلی]، دان جان میلر[لوتر پرکینز]، لری بگبی[مارشال گرانت]. ۱۳۶ دقیقه. محصول ۲۰۰۵ آمریکا.
در سال ۱۹۵۵ گیتاریست جوانی که خود را جی. آر. کش معرفی می‌کند در جستجوی شهرت پا به استودیوی سان در ممفیس می‌گذارد. این اولین قدم‌های مردی است که بعدها تاثیر عمیقی بر فرهنگ آمریکا خواهد گذاشت. او با انگشتانش که روی سیم‌های گیتار می‌لغزد، با نگاه‌های برنده و صدایش تصویری از زندگی را ترسیم می‌کند که قبل از آن هرگز شنیده نشده است.
قصه زندگی جانی کش آوازخوان افسانه ای کانتری از زمانی که به همراه الویس پریسلی و جری لی لوئیس به دنبال کسب شهرت بود تا آشنایی اش با جون کارتر محبوبش، آلوده شدنش به مواد مخدر و الکل و سپس زندگی شخصی و حرفه ای همراه با جون در سال‌های بعد.
جانی کش آوازخوانی است بی نیاز از تعریف که در سال ۲۰۰۳ درگذشت، اما تاثیرش بر خوانندگان راک، کانتری، پانک، فولک و رپ هنوز باقی است و شاید تا سال‌های طولانی نیز ادامه پیدا کند، اما از خط عبور می‌کنم که نام خود را از یکی از معروف ترین آلبوم‌های وی گرفته فقط درباره کارهای موسیقیایی او نیست. از خط عبور می‌کنم یک فیلم عاشقانه و موزیکال است که چهره واقعی دنیای موسیقی عامه پسند آمریکا و فرهنگ رایج چند دهه را به نمایش می‌گذارد.

کله شیشه‌ای Jarhead
کارگردان: سام مندس. فیلمنامه: ویلیام برویلس جونیور بر اساس آنتونی سوافورد. موسیقی: تامس نیومن. مدیر فیلمبرداری: راجر دیکینس. تدوین: والتر مرچ. طراح صحنه: دنیس گسنر. بازیگران: جک گایلنهال[سواف]، جیمی فاکس[سایکس]، کریس کوپر[کازینسکی]، پیتر سارسگارد[تروی]. ۱۲۳ دقیقه. محصول ۲۰۰۵ آمریکا. سواف برای فرار از زندگی شوربختانه اش تصمیم می‌گیرد تا به ارتش بپیوندد. با شروع جنگ خلیج او به همراه سربازان دیگر به عراق فرستاده می‌شود. او به همراه هزاران سرباز دیگر که نه دشمن را می‌شناسند و نه از چرایی حضور خود در آنجا مطلع هستند در میان صحرا منتظر رویارویی با دشمن هستند. اما دیگر جنگ ها به مدد تکنولوژی پیشرفته صورت می‌گیرد و تنها کار آنها انجام کارهای پیش پا افتاده است و بزودی جنگ برای این سربازان بدون شلیک یک تیر به پایان می‌رسد.
خاطرات آنتونی سوافورد از جنگ خلیج که در ۲۰۰۳ منتشر شد با تمامی آن چه تاکنون در روزنامه ها خوانده یا در تلویزیون ها دیده اید، تفاوت دارد. سواف از خانواده ای می‌آید که سه نسل آن در خدمت ارتش بوده و طبیعی است که زندگی پرماجرا و تحرک ارتشی را دوست داشته باشد، اما آن چه که او در صحرای عربستان با آن روبرو می‌شود انتظار است و انتظار …هم چون سربازان کتاب دینو بوتزانی – صحرای تاتارها- که روزها و شب ها در انتظار دشمنی سر می‌کنند که یا دیده نمی شود- پیشرفت‌های تکنولوزیک باعث جنگ از راه دور شده- یا اصولی دشمن چندان جدی در کار نیست.

دلیل Proof
کارگردان: جان مدن. فیلمنامه: دیوید آوبورن، ربه کا میلر بر اساس نمایشنامه ای از دیوید آوبرون. موسیقی: استیون واربک. مدیر فیلمبرداری: آلوین اچ. کاچلر. تدوین: مایک آدزلی. طراح صحنه: الیس نورمینگتون. بازیگران: گوئینت پالترو[کاترین]، انتونی هاپکینز[رابرت]، جک گایلنهال[هال]، هوپ دیویس[کلر]. ۹۹ دقیقه. محصول ۲۰۰۵ آمریکا.
کاترین که پدر ریاضیدانش به تازگی فوت کرده، نگران است که وضعیت روحی وی- رفتاری میان جنون و نبوغ- را به ارث برده باشد. او باید در آستانه بیست و هفتمین سالگرد تولدش- در حالی که از نظر روحی در حالتی شکننده قرار دارد- با رفتار سلطه جویانه خواهرش کلر و ابراز علاقه یکی از شاگردان سابق پدرش به نام هال- که برای بررسی یادداشت‌های وی به منزل شان در رفت و آمد است- رو در رو شود.

خانواده استون The Family Stone
نویسنده و کارگردان: تامس بزوکا. موسیقی: مایکل جیاچینو. مدیر فیلمبرداری: جاناتان براون. تدوین: جفری فورد. طراح صحنه: جین آن استوارت. بازیگران: کلر دنیس[جولی مورتون]، دایان کیتن[سایبل استون]، ریچل مک آدامز[امی استون]، درموت مالرونی[اورت استون]، کریگ تی. نلسون[کلی استون]، سارا جسیکا پارکر[مردیت مورتون]، لوک ویلسون[بن استون]، تایرون جیوردانو[تد استون]. ۱۰۲ دقیقه. محصول ۲۰۰۵ آمریکا. نام دیگر: تنفر از او Hating Her

خانواده استون که در نیو انگلند زندگی می‌کنند، مطابق معمول هر سال در عید نوئل دور هم جمع می‌شوند. اورت پسر بزرگ خانواده که تصمیم گرفته با دوست دخترش تازه‌اش مردیت ازدواج کند، برای آشنایی با خانواده‌اش او را نیز همراه خود می‌آورد. مردیت با سردی غیر قابل انتظاری از طرف خانواده استون روبرو می‌شود. مردیت از خواهرش می‌خواهد که برای کمک به او در این تعطیلات به وی بپیوندد و با رسیدن او همه چیز بیش از پیش پیچیده می‌شود.
از سری فیلم هایی که همیشه در ایام نوئل روی پرده سینماهای آمریکا می‌رود تا محبت میان اعضای خانواده را استحکام ببخشد؛ با این تفاوت که گروه بازیگران غنی آن این بار می‌تواند توجه بسیاری را به خود جلب کند. دایان کیتن و سارا جسیکا پارکر- سکس و شهر- کسانی هستند که طرفدارانشان از تماشای هر کار تازه آنها چشم پوشی نمی کنند و این برای سرمایه گذاران تکیه گاه خوبی است تا بازیگران تازه کار و احیاناً جوان پسند را نیز به خدمت بگیرند. کسانی چون درموت مالرونی که با فیلم همراه کرایه ای برای عروسی- یک ماه قبل در بخش فیلم‌های روز معرفی شد- توانست طرفدارانی برای خود فراهم کند یا ریچل مک آدامز و لوک ویلسون که برای تماشاگر نوجوان آمریکایی بازیگران شناخته شده‌ای هستند.

دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
بد شدن حال ترانه علیدوستی در فرودگاه + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگآژانس کاتریناتاژآیسان پروزازقصر شیرین
دکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدی
عضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
“فاطمه گودرزی” رازهای زندگی و تصاویر«فاطمه گودرزی»
“فاطمه گودرزی” رازهای زندگی و تصاویر«فاطمه گودرزی»
اکران خصوصی فیلم سینمایی«شاخ کرگدن» با حضور چهره ها!
اکران خصوصی فیلم سینمایی«شاخ کرگدن» با حضور چهره ها!
مراسم اکران مستندهای «لیلا» و «پیرمرد و دریا» به کارگردانی ناهید رضایی!
مراسم اکران مستندهای «لیلا» و «پیرمرد و دریا» به کارگردانی ناهید رضایی!
افتتاح گالری نقره همسر نیوشا ضیغمی با حضور چهره های مشهور!
افتتاح گالری نقره همسر نیوشا ضیغمی با حضور چهره های مشهور!
افتتاحیه نمایشگاه عکس نیکی کریمی با حضور چهره ها
افتتاحیه نمایشگاه عکس نیکی کریمی با حضور چهره ها
اکران مردمی فیلم سینمایی اسرافیل با حضور عوامل فیلم!
اکران مردمی فیلم سینمایی اسرافیل با حضور عوامل فیلم!
“فریبا کوثری” رازهای زندگی و تصاویر«فریبا کوثری»
“فریبا کوثری” رازهای زندگی و تصاویر«فریبا کوثری»
اکران خصوصی فیلم سینمایی کمدی انسانی با حضور چهره ها
اکران خصوصی فیلم سینمایی کمدی انسانی با حضور چهره ها
فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگآژانس کاتریناتاژآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x