فروش شیر مادر برای درمان کودکان بیمار

فروش شیر مادر برای درمان کودکان بیمار

سلامت به نقل از بی.بی.سی: یک شرکت کوچک در لس‌آنجلس، به‌دنبال فروش شیرمادر به بیمارستان‌هاست تا از شیر مادر برای درمان کودکان بیمار استفاده شود. شیرمادر با مواد معدنی و آنزیم‌های گوارشی و آنتی‌بادی‌هایی که دارد، می‌‌تواند باعث سالم ماندن و باهوش شدن کودک شود. کارشناسان می‌گویند احتمالاً به زودی مادران در ایالات متحده تحت […]

سلامت به نقل از بی.بی.سی: یک شرکت کوچک در لس‌آنجلس، به‌دنبال فروش شیرمادر به بیمارستان‌هاست تا از شیر مادر برای درمان کودکان بیمار استفاده شود.
شیرمادر با مواد معدنی و آنزیم‌های گوارشی و آنتی‌بادی‌هایی که دارد، می‌‌تواند باعث سالم ماندن و باهوش شدن کودک شود.
کارشناسان می‌گویند احتمالاً به زودی مادران در ایالات متحده تحت فشار قرار می‌گیرند شیر خود را بفروشند. البته تا به حال نیز در انگلستان و امریکا، شیرمادر به صورت محلی توسط انجمن‌های شیر مادر جمع‌آوری و در اختیار نوزادان زودرس و یا نوزادانی که از شیرمادر بی‌بهره بودند قرار می‌گرفت. اما این شرکت تصمیم دارد با خرید شیرمادر از <بانک شیرمادر> در ایالات متحده آنها را پاستوریزه کند و دوباره به بیمارستان‌ها بفروشد تا نوزادان ضعیف و کم‌وزن، از این شیرها تغذیه کنند.

▲ شوهر سیگاری سرطان‌زاست

:Health Day زنان سیگاری که همسران سیگاری دارند، ۶ برابر بیشتر از زنان سیگاری که همسرانشان سیگاری نیست در معرض ابتلا به سرطان هستند.
محققان ۵۳۷۹ زن را مورد آزمایش قرار دادند. از این تعداد، ۲۳۴۷ نفر قبل از ازدواج نیز سیگاری بودند و تعداد ۱۹۰۴ نفر از این ۲۳۴۷ نفر نیز با فرد سیگاری ازدواج کرده بودند. بعد از این تحقیق مشخص شد زنان سیگاری که همسران سیگاری دارند ۶ برابر دیگر زنان که فقط خودشان سیگاری هستند در معرض ابتلا به انواع سرطان و ۸/۴ برابر بیشتر در معرض ابتلا به سرطان خون قرار دارند.

▲زایمان درآب؛ از اروپا تا بیمارستان اکبرآبادی

یاسمن سلا‌متیان
هر مادری که یک بار زایمان طبیعی را تجربه کرده باشد، حتما تصدیق می‌کند که زایمان درد عظیمی را به مادر تحمیل می‌کند ، دردی که از دیر باز گریبان‌گیر مادران بوده است و باعث شده تا با پیشرفت علم پزشکی در سال‌های اخیر، بسیاری از مادران به دلخواه، خود برای فرار از آن به دامن سزارین پناه ببرند.
این درحالی است که امروزه سازمان‌های بهداشتی و درمانی در تلاشند تا آمار فزاینده سزارین را کاهش دهند و مادران را به انجام زایمان‌های طبیعی علاقه‌مند، و به این منظور روش‌های تازه‌ای را برای بی‌دردی زایمان پیشنهاد کنند. یکی از این روش‌های کاهش درد زایمان که امیدهای زیادی به آن بسته شده، زایمان در آب است.

زایمان در حوض
این روش که در اوائل دهه ۱۹۷۰ میلادی ابداع شد و با وجود استقبال مادران، هنوز به عنوان روش بدون عیبی شناخته نمی‌شود و محققان کماکان به دنبال یافتن معایب احتمالی و خطرات آن برای مادر و نوزاد هستند. اگرچه پس از سال‌ها، رفته‌رفته این روش در غرب به یک استاندارد نسبی رسیده است. امروزه بسیاری از بیمارستان‌ها در اروپا و امریکا با داشتن حوضچه‌های مخصوصی از این روش استفاده می‌کنند. همچنین بسیاری از خانواده‌ها که تمایل به انجام زایمان در منزل دارند، با کرایه کردن یک حوضچه می‌توانند در منزل شاهد تولد نوزادشان باشند . زنان بسیاری از تولد نوزادشان در آب گرم (با دمای نزدیک ۴۰-۳۵ درجه و مناسب دمای بدن) احساس رضایت می‌کنند. در این آب، دمای بدن نوزاد پس از تولد بالا نمی‌رود و برای او که هر تغییری می‌تواند به منزله یک شوک عمل کند، کاملا مناسب و بی‌خطر است. تنها مسئله‌ای که اینجا مهم به‌نظر می‌رسد، مسئله تنفس نوزاد است که متخصصان نیز معتقدند این روش از نظر تنفسی مشکلی برای نوزاد به وجود نخواهد آورد؛ چون پیش از این نوزاد در رحم مادر در آب ‌زیسته است.

زایمان در آب‌های ایران
با وجود علاقه‌مندی مسئولین و متولیان امور و ماماهای ایرانی برای انجام زایمان‌های طبیعی و کاهش آمار سزارین با گسترش روش‌های بی‌دردی زایمان، در انجمن مامایی، کسی از مکانی برای انجام زایمان در آب در داخل کشور اطلاع ندارد ودر بیمارستان‌های نجمیه و میرزا کوچک‌خان، به عنوان بیمارستان‌هایی که به‌طور تخصصی در حوزه زنان و زایمان فعالیت می‌کنند هم این روش انجام نمی‌شود. اساتید دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه تهران هم از انجام این روش در کشور اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند. ضمن اینکه در این روش باید از ماماهای کارآزموده استفاده شود که در داخل کشور ماماها هنوز از آموزش‌های لازم در مورد روش‌های بی‌دردی زایمان بی‌بهره‌اند، چه برسد به انجام زایمان در آب.
مسئول دفتر مامایی وزارت بهداشت دراین باره می‌گوید: <به هر حال هر زایمانی با زایمان دیگر بسیار متفاوت است و این طور نیست که بگوییم هر زایمان کاملا شبیه زایمان‌های دیگر است. در این اتفاق هم مثل سایر بخش‌های پزشکی احتمالات زیادی وجود دارد و ممکن است مسائل مختلفی پیش بیاید.> معصومه شاه‌محمدی می‌افزاید: <در حالت کلی به این دلیل که نوزاد از شکم مادر خارج می‌شود و محیط آب به هوا تغییر می‌یابد، نوزاد نفس می‌کشد اما اینکه یک نوزاد خلاف بقیه عمل کرده، چیزی را اثبات یا نفی نمی‌کند. به هرحال، پزشکی علم استثناهاست. اگرچه به‌طور کلی، روی قضیه زایمان در آب حرف و حدیث‌های گوناگونی هست، عده‌ای آن را می‌پذیرند و عده‌ای نمی‌پسندند.> وی می‌گوید: <هم‌اکنون در ایران طی طرحی در دانشگاه علوم پزشکی ایران و در بیمارستان اکبرآبادی زایمان در آب انجام می‌شود. حوضچه‌هایی برای این منظور تهیه شده و مدت کوتاهی است که طرح در حال اجراست. اما زایمان در آب هنوز به طور رسمی و همراه با سایر روش‌های بی‌دردی زایمان اجرا نمی‌شود.>

نبایدهای زایمان در آب
با اینکه این تکنیک، روش بسیار مناسبی به نظر می‌رسد ولی در موارد خاصی استفاده از این روش توصیه نمی‌شود، برای مثال وقتی نوزاد در شکم مادر جابجا نشده باشد و سرش به طرف پایین نباشد(وضعیت بریچ) یا نوزادان چندقلو باشند یا در شرایطی که مادر از اکلامپسی (فشارخون و دفع پروتئین در ادرار و تشنج حاملگی، گاهی همراه با اغما) رنج ببرد، این روش توصیه نمی‌شود.
به‌علاوه در هنگام وجود نشانه‌هایی از بی‌قراری یا تنش و حرکات غیرارادی در جنین، خونریزی، ادامه یافتن حاملگی با پروستاگلندین‌ها، استفاده مادر از مسکن‌هایی نظیر پتیدین یا بالا بودن سن مادر انجام زایمان در آب به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود.

تردیدهای تازه
با تمام این تفاسیر، مجله پزشکی بریتانیا که یک نشریه معتبر پزشکی در جهان محسوب می‌شود، در شماره ۷ می ۲۰۰۵ در بخش گزارش های بالینی از تولد نوزادی در آب خبر داده که به دلیل تنفس در آب حوضچه و با علائم مشکل تنفسی به بخش مراقبت‌های ویژه نوزادان منتقل شده است. این زایمان سر موعد انجام شده و وزن نوزاد ۳۱۵۰ گرم بوده است. مادر ۳۴ ساله این نوزاد که اولین زایمان خود را تجربه می‌کرد، طی بارداری هیچ مشکل خاصی نداشته و دوران بارداری را بسیار طبیعی سپری کرده است. اگرچه در آن مطلب از پیدایش علایم ذات‌الریه در نوزاد سخنی به میان آورده نشده، اما شاید مشکلا‌تی که برای این نوزاد پدید آمده، رواج روزافزون این روش درکشورهای اروپایی و آمریکایی را تحت‌الشعاع قرار دهد. به این ترتیب شاید خیلی هم نباید برای عدم انجام این روش در زایشگاه‌های ایران تاسف خورد.

▲توده‌های خوش‌خیم پستان
اگرچه سرطان پستان، در ابتدا به‌صورت یک توده کوچک خود را نشان می‌دهد، اما بسیاری از توده‌هایی که در سینه خانم‌ها یافت می‌شوند، بی‌خطر هستند
بسیاری از خانم‌ها به محض احساس کوچک‌ترین تغییری در پستان‌های خود به وحشت می‌افتند و از مطب این دکتر به مطب آن یکی می‌روند.

دکتر مهشید چایچی
خانم‌ها از هیچ سرطانی به اندازه سرطان پستان نمی‌ترسند؛ حق هم دارند، چون سرطان پستان شایع‌ترین سرطان در بین خانم‌هاست و بیشتر از هر سرطان دیگری خانم‌های میانسال را گرفتار می‌کند. برای همین هم به محض احساس کوچک‌ترین تغییری در پستان‌های خود، به وحشت می‌افتند و از مطب این دکتر به مطب آن یکی می‌روند.
با این وجود، بسیاری از توده‌هایی که خانم‌ها به‌طور تصادفی و در نتیجه دقت عمل خود در پستان‌هایشان کشف می‌کنند، توده‌هایی بی‌خطر هستند که خودبه‌خود برطرف می‌شوند، هرچند این توده‌های بی‌خطر را هم نباید مورد بی‌توجهی قرار داد.

بافت طبیعی پستان‌ها
در حالت عادی هنگامی که پستان خود را معاینه می‌کنید، بافت‌هایی با تراکم متفاوت حس می‌کنید. علت این مسئله این است که پستان به‌طور عمده از دونوع بافت مختلف یعنی بافت چربی و بافت غده‌ای تشکیل شده است. بافت غده‌ای معمولا سفت است و به‌صورت توده‌هایی کوچک که ندول نامیده می‌شوند، احساس می‌شود در حالی که بافت چربی دور آن، نرم است.
‌امروزه پزشکان تاکید بسیاری بر معاینه پستان‌ها توسط خود افراد دارند. اگر شما به‌طور منظم پستان‌های خود را معاینه کنید و درصورت بروز تغییرات در بافت پستان بلافاصله به پزشک مراجعه کنید، مشکل شما خیلی سریع‌تر شناسایی و درمان می‌شود. فراموش نکنید که تشخیص سرطان پستان در مراحل اولیه احتمال درمان این بیماری را به‌شدت افزایش می‌دهد.

مراقب این علایم باشید
اگر در این معاینات توده‌ای در پستان یا تغییراتی در پستان خود کشف کرده‌اید، پستان دیگر خود را نیز بررسی کنید. بعضی برجستگی‌ها و توده‌ها در پستان ممکن است طبیعی باشند، به‌خصوص اگر در هر دو پستان به یک شکل وجود داشته باشند.
اما اگر به یکی از حالات زیر برخوردید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید:
اگر توده پستان شما به تازگی ایجاد شده یا به شکل غیرطبیعی از بافت اطرافش متفاوت است.
اگر بعد از عادت ماهانه شما توده برطرف نشد.
اگر از نوک پستان مایعی ترشح می‌شود.
اگر متوجه تغییرات پوستی روی پستان خود شدید مثلا: قرمزی، دلمه بستن، فرورفتگی و چین‌خوردگی پوستی.
اگر نوک پستان شما اخیرا به داخل فرورفته است (فرورفتگی‌های مادرزادی طبیعی هستند.)

توده‌های مشکوک‌
نترسید! یافتن توده در پستان به تنهایی دلیلی بر وجود سرطان پستان نیست. توده شما می‌تواند یکی از بیماری‌های خوش‌خیم پستان باشد که انفاقا خیلی هم شایعند. اما به هر حال برای اینکه خیالتان راحت شود، بهتر است به پزشک مراجعه کنید. برخی از توده‌‌های خوش‌خیم و شایع پستان، اینها هستند:
)۱ تغییرات فیبروکیستیک: بیش از نیمی از زنان دچار این حالت هستند. علایم و نشانه‌های آن عبارتند از: درد و افزایش توده‌های پستان (اغلب دوطرفه) که هر ماه با نزدیک شدن به زمان خونریزی ماهانه تشدید می‌شود و بعد از خونریزی، علایم فروکش می‌کند. این مشکل در زنان سنین ۳۰ تا ۵۰ سال بیشترین شیوع را دارد. تکثیر سلول‌ها در غدد پستان و رشد بیش از حد فیبرها در بافت نگهدارنده پستان، موجب این تغییرات می‌شود.
درمان تغییرات فیبروکیستیک عبارت است از تغییر نحوه زندگی و مصرف دارو. بعضی تحقیقات نشان می‌دهد که این بیماری با مصرف کافئین که موجب احتباس آب می‌شود، ارتباط دارد. بنابراین ممکن است پزشکتان به شما توصیه کند مصرف محصولات کافئین‌دار مثل شکلات، قهوه، چای و بقیه نوشابه‌ها را قطع کنید.
مراقبت‌های شخصی شامل پوشیدن سینه‌بند مناسب و مصرف مسکن‌ها مثل استامینوفن و ایبوپروفن نیز می‌تواند موثر باشد. البته داروهای دیگری هم وجود دارد که در موارد شدید و تنها با تجویز پزشک می‌توان از آن استفاده کرد.
)۲ کیست‌ها: کیسه‌های پر از مایعی هستند که از مجاری متسع به‌وجود می‌آیند. توده‌های کیستیک ممکن است به خودی خود رفع شوند. البته با معاینه بالینی نمی‌توان به‌طور قطعی کیست را تشخیص داد و باید مایع کیست کشیده شده و بررسی شود. اگر بعد از اینکه پزشک مایع کیست را تخلیه کرد، توده شما ناپدید شد و بعد از ۶ هفته عود نکرد، احتمالا شما به درمان دیگری نیاز نخواهید داشت.
)۳ فیبرآدنوما: فیبرآدنوم‌ها توده‌های گرد، سفت و لاستیکی، خوش‌خیم هستند که از رشد بیش از حد بافت غددی و همبند ناشی می‌شوند. فیبرآدنوم‌ها معمولا بدون درد هستند و ممکن است با فشار دادن کمی حرکت کنند. این توده‌ها به تغییرات هورمونی پاسخ می‌دهند، به‌طوری که‌ در طی حاملگی بزرگ شده و بعد از یائسگی چروک می‌شوند. زنان در هر سنی ممکن است به آن دچار شوند، اما شایع‌ترین سن، معمولا سنین زیر ۲۰ تا ۳۰ سال است. فیبرآدنوم ممکن است خودبه‌خود ناپدید شود. اما اگر نشود، یا بزرگ‌تر شود یا اگر شما درباره وجود آن مضطرب باشید، پزشکتان برداشت جراحی آن را توصیه خواهد کرد.
)۴ ماستیت: عفونت بافت پستان است که اغلب به وسیله باکتری‌هایی که طی شیردهی وارد پستان می‌شوند، ایجاد می‌شود. درد، قرمزی و تورم و گرمی از علائم اصلی ماستیت هستند. درمان حالت خفیف این بیماری تجویز آنتی‌بیوتیک‌هاست. با این وجود، اگر آنتی‌بیوتیک‌ها عفونت را برطرف نکند، یا اگر بیماری تشدید شود و آبسه ایجاد کند، ممکن است نیاز به جراحی و تخلیه آبسه باشد.

▲خودآزمایی پستان، راهی برای کشف سرطان

خودآزمایی پستان‌ها باید از سن ۲۰ سالگی آغاز شود. مناسب‌ترین زمان برای خودآزمایی پستان روز پنجم تا هشتم پس از آغاز خونریزی ماهیانه است. در این زمان پستان‌ها حساسیت و ورم دارند. خانم‌هایی که عادت ماهانه ندارند باید یک روز از ماه‌ را برای معاینه خود انتخاب کنند‌ . خانم‌هایی که در حال شیردهی هستند، بهتر است قبل از معاینه فرزند خود را شیر بدهند تا پستان‌ها تخلیه و معاینه آن راحت‌تر شود. خودآزمایی پستان در دو مرحله انجام می‌گیرد: )۱ معاینه در آینه (نگاه کردن) و )۲معاینه با دست
ظ معاینه در آینه: جلوی یک آینه پهن بایستید و پستان خود را در این حالت‌ها مشاهده کنیدَ: )۱ دست‌ها به حالت طبیعی در کنار شما آویزان باشد )۲ دست‌ها را به کمر زده و کمی فشار دهید. )۳ دست‌ها را صاف به سمت بالا ببرید. )۴ کف دست‌ها را جلوی پیشانی خود به هم فشار دهید. )۵ در حالی که به جلو خم می‌شوید تا پستان‌ها آویزان باشند به راست و چپ بچرخید. درحالات فوق به حدود و شکل ظاهری پستان، هاله و نوک پستان دقت کنید. به‌دنبال هرگونه نامنظمی، تغییر رنگ و فرورفتگی پوست باشید. زخم، پوسته پوسته شدن و خارش نوک پستان نیز باید مورد توجه قرار گیرند.
معاینه با دست: پستان‌ها را زیر دوش حمام یا وقتی که بدون لباس دراز کشیده‌اید، معاینه کنید. اگر زیر دوش معاینه را انجام می‌دهید نوک انگشت‌ها را صابون کنید تا راحت‌تر روی پوست خیس پستان سر بخورد. اگر دراز کشیده‌اید، روی تخت یا سطح صافی بخوابید. یک بالش کوچک را زیر شانه سمت مورد معاینه (مثلا سمت چپ) قرار دهید به‌طوری که شانه، به اندازه‌ای بالا رود که پستان چپ در وسط قفسه سینه قرار گیرد و به هیچ طرف انحراف نداشته باشد و دست چپ خود را زیر سرتان قرار دهید. برای معاینه پستان چپ همیشه از دست راست و برای معاینه پستان راست همیشه از دست چپ استفاده کنید.
مدل ساعتی: برای معاینه پستان چپ دست راست خود را در ساعت ۱۲ بالاترین قسمت پستان قرار دهید. با نوک ۳ انگشت وسطی خود پستانتان را محکم و با حرکت دورانی فشار دهید، طوری که پستان بین انگشتان و جدار قفسه‌سینه لمس شود. برای اینکه هیچ قسمتی از نظر دور نماند بهتر است که از اطراف پستان به‌صورت دایره‌وار به‌طرف نوک پستان تمام قسمت‌ها را معاینه کنید. همه جا از انتهای بالای پستان (استخوان ترقوه) تا انتهای پایینی پستان (حدود لبه پایینی دنده‌ها) و از جناغ سینه تا تمام زیر بغل باید معاینه شود. همین روش را برای پستان راست در حالی که دست راست زیر سرتان است تکرار کنید. نوک پستان‌ها را نیز از دو جهت فشار ملایمی دهید تا در صورت وجود ترشح، مطلع شوید.
مدل گوه‌ای: تصور کنید پستان شما دایره‌ای است که به قاچ‌های مختلف تقسیم شده است، مثل تکه‌های کیک. از بالای دایره زیر استخوان ترقوه شروع کنید و از نوک ۳ انگشت میانی استفاده کنید. همچنان که انگشتان خود را به پایین می‌لغزانید تا به نوک پستان برسید دست را با حرکت دورانی جزئی محکم فشار دهید. وقتی این قاچ از دایره را معاینه کردید در جهت عقربه‌های ساعت به سراغ قاچ‌ دیگر حرکت کنید. معاینه را با این روش ادامه دهید تا کاملا پستان‌ها و زیر بغل را بررسی کنید. همین روش را برای سمت راست تکرار کنید.‌به جای حرکت دورانی که در دو مدل فوق به‌کار بردید می‌توانید از یک روش رفت و برگشتی که ساده‌تر است نیز استفاده کنید، به این صورت که از استخوان ترقوه تا نوک پستان ۳ انگشت میانی را از خارج پستان به سمت نوک آن بکشید. برای لمس بافت‌های عمقی‌تر این عمل را با حرکت قدم‌وار انجام دهید. این کار را در جهت عقربه ساعت تکرار کنید تا کل پستان و زیر بغل معاینه شود. غدد لنفی زیر بغل را هم جداگانه معاینه کنید. در نهایت برای اطمینان از عدم وجود ترشح، نوک پستان‌ها را با فشار ملایمی در دو جهت فشار دهید.
احساسی را که از پستان طبیعی خودتان در لمس پیدا ‌می‌کنید به دقت به‌خاطر بسپارید تا بتوانید درصورت هرگونه تغییر آن را کشف کنید. در صورت یافتن هرگونه تغییر به پزشک خود یا مراکز بیماری‌های پستان مراجعه کنید.‌

▲مشاور زنان

فاطمه – م، شیراز: از چند سال قبل دچار صرع هستم و دائما دارو مصرف می‌کنم. در حال حاضر می‌خواهم باردار شوم. الان می‌خواستم بدانم آیا جهت باردارشدن باید داروهای ضد صرع را قطع کنم؟
برای تصمیم‌گیری در این مورد احتیاج به معاینه و بررسی کامل شما با همکاری و مشارکت همزمان یک متخصص زنان و زایمان با یک متخصص مغز و اعصاب است که برای تعیین اینکه آیا اصلا درمان دارویی ضدصرع برای شما مورد نیاز است یا نه، باید ابتدا وضعیت اختلالات تشنجی بررسی شود. در صورت فعال بودن بیماری باید از کمترین دوز موثر و ممکن تا حد امکان از داروهایی که کمترین اثرات مضر را بر روی جنین دارند استفاده شود.
به‌طور کلی گفته می‌شود که در زن‌هایی که طی سال‌های گذشته تنها با یک داروی ضد صرع تحت کنترل بوده‌اند و طی ۲ سال گذشته دچار حمله تشنج نشده‌اند، می‌توان درمان دارویی را قطع کرد. در این موارد، برای یک دوره آزمایشی و حتما زیر نظر مستقیم یک متخصص مغز و اعصاب داروی بیمار قطع می‌شود تا عود بیماری و نیاز وی به درمان مشخص شود. به هر حال باید گفت که در دو سوم بیماران غیرحامله‌ای که تنها با یک دارو تحت کنترل هستند، به‌طور متوسط تا ۲۵ ماه پس از قطع دارو دچار تشنج نمی‌شوند و امکان قطع دارو برای آنها وجود دارد. اما در کسانی که برای کنترل تشنج بیش از یک دارو مصرف می‌کنند، امکان قطع دارو جهت بارداری کمتر است. تصمیم‌گیری در این مورد را به پزشک خود بسپارید.

طیبه – ب، اراک: زنی ۳۷ ساله هستم که به سرطان گردن رحم مبتلا شده بودم و تحت جراحی و رادیوتراپی قرار گرفتم. آیا لازم است که باز هم پاپ‌اسمیرهایم را تکرار کنم و یا دیگر به آنها احتیاجی نیست؟
انجام پاپ‌اسمیر و معاینه جسمانی دقیق، جزو مهم‌ترین اقداماتی هستند که خانم‌های مبتلا به سرطان گردن رحم، باید در دوره پیگیری بیماری خود به انجام برسانند. اگرچه پزشکان مختلف در مورد زمان انجام این اقدامات پیگیری، اختلاف‌ نظرهایی دارند، می‌توان یک توصیه کلی زیر را ارائه داد: در دو سال اول بعد از تشخیص و جراحی بیماری هر سه ماه یک بار و بعد از سال سوم تا پنجم یا شش ماه یک بار باید نمونه‌برداری پاپ‌اسمیر و انجام معاینه جسمانی دقیق توسط پزشک متخصص صورت گیرد.
خوشبختانه در حال حاضر آزمایش‌های خاصی در خون وجود دارند که می‌توانند عود و بازگشت بیماری را شناسایی کنند. این آزمایشات هم توسط متخصص مربوطه به فواصل منظم درخواست می‌شوند و در پیگیری بیماری موِثر هستند. نکته دیگری که در مورد پیگیری بیماری به شما توصیه می‌شود، توجه به علائم خاصی است که می‌توانند مطرح‌کننده عود بیماری باشند. در صورت مواجهه با این علائم باید هرچه سریع‌تر به پزشک خود مراجعه کنید: خونریزی یا وجود ترشح از واژن، درد لگن، درد شب، کمر و یا حتی ران‌ها، تورم ران‌ها و پاها، سرفه مزمن و کاهش وزن غیرعادی.

من برای اولین بار باردار شده‌ام. می‌خواستم بدانم به‌طور طبیعی تا چند روز پس از انجام زایمان لازم است در بیمارستان بستری شوم؟
به دنبال زایمان طبیعی (واژینال) اگر عارضه‌ای وجود نداشته باشد، به‌ندرت بستری بودن در بیمارستان به مدت بیش از ۴۸ ساعت ضرورت می‌یابد. اما اگر زایمان به روش سزارین صورت گرفته باشد، گاه تا ۹۶ ساعت ۴( روز) پس از انجام زایمان، فرد بستری نگه داشته می‌شود. البته گاهی به درخواست خود مادران در صورتی که هیچ‌گونه عارضه خاصی ازنظر پزشکی وجود نداشته باشد، ترخیص زودتر از این زمان هم صورت می‌گیرد. مسلم است که اگر هرگونه عارضه و اختلالاتی در روند زایمان و دوره بهبود پس از زایمان وجود داشته باشد، ممکن است نیاز باشد که جهت انجام مراقبت‌های بیشتر، مدت بستری بودن مادر بیشتر شود . وضعیت سلامت نوزاد هم در مورد تصمیم‌گیری برای ترخیص مادر بسیار با اهمیت است و اگر نوزاد مشکل خاصی داشته باشد، شاید بهتر باشد که مادر را هم اندکی بیشتر از معمول در بیمارستان نگه داشت.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
مراسم رونمایی از عطر بهاره رهنما با حضور بازیگران زن مشهور!
مراسم رونمایی از عطر بهاره رهنما با حضور بازیگران زن مشهور!
گزارش تصویری پنجمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری پنجمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی «هت‌ تریک» در جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی «هت‌ تریک» در جشنواره جهانی فیلم فجر!
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام