صدا و سیما، اینترنت و گلدکوئیست!

صدا و سیما، اینترنت و گلدکوئیست!

هموطن , چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۸۴ اما شبیه‏سازی بی‏مورد موجب شده تا برخی خبر ها تاثیر مورد نظر را بر بیننده تلویزیون نداشته باشد. ۲ هفته پیش به نحوه انعکاس اخبار فناوری ارتباطات و اطلاعات صدا و سیما پرداختیم و خوشبختانه در چند وبلاگ و سایت خبری IT وطنی هم انعکاس پیدا کرد لذا تصمیم […]

هموطن , چهارشنبه ۱۲ مرداد ۱۳۸۴
اما شبیه‏سازی بی‏مورد موجب شده تا برخی خبر ها تاثیر مورد نظر را بر بیننده تلویزیون نداشته باشد.
۲ هفته پیش به نحوه انعکاس اخبار فناوری ارتباطات و اطلاعات صدا و سیما پرداختیم و خوشبختانه در چند وبلاگ و سایت خبری IT وطنی هم انعکاس پیدا کرد لذا تصمیم گرفتیم یک مورد دیگر از خبرهای صدا و سیما را در حوزه فناوری اطلاعات بازگو کنیم. باشد که دوستان دست اندرکار با مشاهده این مطلب (البته اگر افتخار بدهند آن را قرائت کنند) کمی تا قسمتی بیشتر در زمینه تنظیم و انعکاس اخباری که به حوزه نوپا و حساس IT محسوب می‏شود، دقت کنند.
اگر اشتباه نکنم ۱ هفته پیش ، پنجشنبه شب پای تلویزیون نشسته بودم تا بخش خبری ساعت ۲۰:۳۰ را مشاهده کنم. این بخش همیشه به خاطر نحوه تنظیم و چینش خبری برای من جالب و جذاب بوده است، ولی همان خبر اولی باعث شد تا دیگر برای مشاهده ۱۴ دقیقه باقیمانده از خبر ساعت ۲۰:۳۰ دل و دماغ نداشته باشم. محتویات این خبر تقریبا بدین شکل بود:«کلاهبرداران اینترنتی امثال گلدکوئیست مثل این که همه جا هستند. پلیس اسپانیا موفق به دستگیری بیش از ۳۰۰ نفر شده که با ارسال نامه‏های الکترونیکی برای مردم ادعا می‏کردند که آنها در لاتاری برنده چند میلیون دلار پول شده‏اند، اما برای دریافت جایزه‏شان اول باید مالیات آن را به کلاهبرداران بپردازند.»
شیوه تنظیم این خبر نشان می‏دهد که دبیر خبر مربوطه با هدف ایجاد حسی منفی در بیننده نسبت به گلدکوئیست خبر مذکور را تهیه کرده است.
اما شبیه‏سازی بی‏مورد موجب شده تا خبر یاد شده تاثیر مورد نظر را بر بیننده تلویزیون نداشته باشد.
کلاهبرداری که در اینجا از آن خبر داده شده احتمالا از نوع حملات موسوم به phishing است که انواع فراوانی از آن روزانه در جهان مجازی صورت می‏گیرد در قالب این نوع حملات، کلاهبرداران یا هکرها نامه‏های الکترونیکی را با آدرس و ظاهری مشابه با ظاهر و آدرس نامه‏های موسسات و شرکت‏های معتبر مالی – اعتباری برای کاربران ارسال می‏کنند و از آنها می‏خواهند تا به بهانه‏ای روی لینک موجود در email کلیک کند. در صورتی که یک کاربر مرتکب این خطای استراتژیک شود و اطلاعات شخصی را که در آن سایت خواسته شده در بخش‏های مربوطه وارد کند، تمامی آنچه را که برای هک شدن خود مورد نیاز بوده، ۲ دستی در اختیار جنایتکاران اینترنتی گذاشته است.
البته انجام چنین حقه بازی‏هایی در وب در قالب ارسال انواع هرزنامه با وعده‏های فریبنده برای کاربران ممکن است.
ما در اینجا قصد نداریم در مورد انواع کلاهبرداری‏های اینترنتی توضیح زیادی بدهیم، بلکه منظورمان این است که گلدکوئیست و دیگر شبکه‏های تجارت هرمی هیچ ارتباطی با کلاهبرداری‏هایی از این دست ندارند و شبیه کردن فعالیت طرفداران گلدکوئیست به اقدامات هکرها و کلاهبرداران آنلاین صحیح نیست و باعث می‏شود صداقت صدا و سیما برای زیر سوال بردن گلدکوئیست زیر سوال برود و اعتماد عمومی به رسانه ملی به خاطر بی‏دقتی‏هایی از این دست کاهش یابد.
مطمئنا برای آشنا کردن مردم با مشکلات و نارسایی‏های سیستم‏های بازاریابی شبکه‏ای روش‏های بسیار بهتر از مرتبط کردن آنها به اینترنت و بدبین کردن ذهن افکار عمومی به این ابزار ارتباطی مدرن، وجود دارد.
در این خبر یک نکته فرعی هم وجود دارد که ذکر آن خالی از لطف نیست. در پایان خبر یاد شده چنین آمده که کلاهبرداران از مردم می‏خواستند تا برای دریافت جایزه ادعایی ابتدا مالیات آن را به آنان پرداخت کنند.
تا آنجایی که نگارنده می‏داند مالیات در تمامی کشورهای جهان از سوی شهروندان حقیقی و حقوقی به دولت پرداخت می‏شود و بسیار بعید به نظر می رسد که هکرها مردم را تا آن حد ابلهه فرض کرده باشند که از آنها بخواهند مالیات جایزه کذایی خود را به آنها بدهند!
امیدواریم که مسئولان محترم سازمان صدا و سیما از این به بعد در تنظیم اخبار مربوط به حوزه فناوری ارتباطات و اطلاعات دقت بیشتری به خرج دهند.

بد شدن حال ترانه علیدوستی در فرودگاه + فیلم
دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگدکتر تاجبخشعضویت در تلگرام
دکتر بتول طاهریمهر پروازشارژعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدی
“لیلا زارع” رازهای زندگی و تصاویر«لیلا زارع»
“لیلا زارع” رازهای زندگی و تصاویر«لیلا زارع»
اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم‎های ورزشی ایران!
اختتامیه یازدهمین جشنواره بین‎المللی فیلم‎های ورزشی ایران!
معرفی فیلم سینمایی «لاتاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان!
معرفی فیلم سینمایی «لاتاری» به کارگردانی محمدحسین مهدویان!
“سیما تیرانداز” رازهای زندگی و تصاویر«سیما تیرانداز»
“سیما تیرانداز” رازهای زندگی و تصاویر«سیما تیرانداز»
دلنوشته خواندنی پانته آ بهرام برای ریما رامین فر!
دلنوشته خواندنی پانته آ بهرام برای ریما رامین فر!
معرفی فیلم “چهارراه استانبول” با داستان ساختمان پلاسکو
معرفی فیلم “چهارراه استانبول” با داستان ساختمان پلاسکو
پنج چهره شاخص که هوشمندانه کنار مردم می ایستند!
پنج چهره شاخص که هوشمندانه کنار مردم می ایستند!
انتقاد تند عماد طالب زاده از محسن افشانی بازیگر سینما!
انتقاد تند عماد طالب زاده از محسن افشانی بازیگر سینما!
فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگدکتر تاجبخشعضویت در تلگرامدکتر بتول طاهریمهر پروازشارژعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامبلیط

x