روایت سوم درباره دیشب باباتو دیدم آیدا

روایت سوم درباره دیشب باباتو دیدم آیدا

ایران:خسرو نقیبى سومین بخش از سه گانه رسول صدرعاملى کارگردان ملودرام هاى پرفروش دهه شصت که از نیمه دهه هفتاد به سراغ این سه گانه رفته بود، حسن ختامى مناسب براى دو اثر قبلى و البته پاسخى درخور براى انتظاراتى بود که از صدرعاملى پس از «من ترانه ۱۵ سال دارم» مى رفت. «دیشب باباتو […]

ایران:خسرو نقیبى
سومین بخش از سه گانه رسول صدرعاملى کارگردان ملودرام هاى پرفروش دهه شصت که از نیمه دهه هفتاد به سراغ این سه گانه رفته بود، حسن ختامى مناسب براى دو اثر قبلى و البته پاسخى درخور براى انتظاراتى بود که از صدرعاملى پس از «من ترانه ۱۵ سال دارم» مى رفت. «دیشب باباتو دیدم آیدا» به نسبت دو فیلم قبلى، خط داستانى ساده ترى دارد و بیشتر به دنیاى ذهنى کاراکتر اصلى اش مى پردازد. به این ترتیب صدرعاملى خود را از یک خط داستانى پررنگ محروم کرده و دست به تجربه زده تا توانایى خودش را در ترسیم فضاى ذهنى یک کاراکتر و انتقال این فضا و حس و حال به مخاطب بیازماید؛ آزمایشى که معتقدم تأثیر پایان فیلم، ثابت مى کند در آن موفق بوده است. هرچند نسخه اى که در حال حاضر روى پرده سینماها رفته، در مقایسه با نسخه اولیه فیلم در جشنواره، اثرى عامه فهم تر است که صدرعاملى براى رسیدن به یک مخاطب انبوه تصمیم گرفته فیلم را به چنین شکلى درآورد.
دیشب بابا تو دیدم آیدا ماه گذشته موفق شد دو جایزه اصلى بهترین فیلم و بهترین کارگردانى را از جشنواره کودک دریافت کند. دو جایزه اى که پس از کم توجهى منتقدان و داوران جشنواره فیلم فجر حالا تا حدى مى تواند صدرعاملى را به موفقیت فیلمش در مجامع هنرى هم امیدوار کند. دیشب بابا تو دیدم آیدا سومین بخش از سه گانه صدر عاملى درباره زندگى دختران نوجوان پس از فیلم هاى دخترى با کفش هاى کتانى و من ترانه ۱۵ سال دارم است که به شکلى عمیق تر به مسائل این گروه سنى مى پردازد. فیلم درباره دخترى به نام آیداست که یک روز از همکلاسى اش مى شنود پدرش را با زن دیگرى غیر از مادرش دیده و این مى شود بهانه اى براى ورود آیدا به دنیاى واقعى آدم هاى اجتماع اطرافش؛ آدم هایى که با آنچه آیدا در ذهن دارد، فاصله زیادى دارند. از سوى دیگر فیلم سعى مى کند به درونیات ذهنى یک دختر نوجوان در سن و سال آیدا نزدیک شود. دخترى که مى تواند یکى از هزاران دختر حاضر در اجتماع امروز باشد. جز این، فیلم زندگى دختران دیگرى را هم در کنار قصه زندگى آیدا نشان مى دهد تا به نوعى یک تصویر کامل از جامعه امروز کلانشهرى مثل تهران باشد.
قبل از نمایش فیلم آیدا صدرعاملى درباره فیلمش و دخترانى که به آنها پرداخته مثال جالبى مى زد. او مى گفت اگر این دختران قرار باشد از مسیرى در حاشیه یک خیابان گذر کنند، تداعى فیلم دخترى با کفش هاى کتانى، روى جدول کنار خیابان راه مى رود تا همه او را ببینند چرا که تداعى دوست دارد جلب توجه کند. ترانه اما در پیاده رو راه مى رود. او آرام تر است و مى خواهد زندگى خودش را بکند اما با فرزندى که در آغوش دارد و با سن و سالش باز توجه گروهى را به خود جلب مى کند و آنها مى خواهند بدانند این دختر چه کسى است که شرایطى چنین دارد. اما پشت سر این دو دخترانى هستند که کیف مدرسه شان را بر پشت دارند یا آرام همراه خانواده شان از گوشه پیاده رو رد مى شوند. این دختران را کسى نمى بیند هرچند ممکن است در ذهن خیلى بیشتر از امثال ترانه و تداعى با مشکل و شرایط خاص روبرو باشند. آیدا یکى از همین دختران است. دخترى که به یکباره رویاهاى شیرینش را در میان حقیقت تلخ جامعه از دست مى دهد.
دیشب بابا تو دیدم آیدا براساس قصه اى از مرجان شیرمحمدى و با فیلمنامه اى که کار مشترک خود صدرعاملى و کامبوزیا پرتوى بود جلوى دوربین رفت و مهمترین ویژگى فیلم در مرحله تولید روندى بود که انتخاب بازیگر نقش آیدا به همراه داشت؛ انتخابى که تقریباً سه ماه به طول انجامید و هانیه توسلى به همراه صدرعاملى از میان هزاران داوطلب، سوفى کیانى را براى نقش آیدا برگزیدند، هرچند در زمان جشنواره خیلى ها بر صدر عاملى خرده گرفتند که کیانى فاصله زیادى با دو کشف قبلى او در فیلم هاى پیشینش یعنى پگاه آهنگرانى و ترانه علیدوستى دارد. فیلم تولیدى طولانى مدت هم داشت و صدرعاملى با وسواس زیادى بر بخش هاى مختلف فیلم نظارت کرد.
فیلم کارگردانى روانى دارد، سعى مى کند هیچ چیز را بى آنکه بعداً از آن بهره ببرد وارد داستان نکند و البته نزدیک ترین تصویر به دنیاى دختران نسلى است که کارگردان در این سال ها داعیه نزدیک شدن به زندگى شان را دارد. در اینجا دیگر نه از یک نمونه دست چین شده چون تداعى «دخترى با کفش هاى کتانى» خبرى هست و نه از ترانه آرمانى فیلم قبلى؛ بلکه آیدا یک تصویر تمام قد از دختران هم سن و سال و هم طبقه اش در دل تهران این روزهاست. «دیشب باباتو دیدم آیدا» اما در هر دو نسخه با مشکلاتى دست به گریبان است. در نسخه جشنواره مهم ترین این مشکلات ریتم فیلم خصوصاً در نیمه نخست بود. ریتمى که در آنجا و در نیمه دوم کار را نجات مى داد اما به شکل مجزا مخاطب را تاحد زیادى آزار مى داد چنانکه ممکن بود پیش از رسیدن به آن نیمه مطلوب، تماشاگر قید دیدن فیلم را بزند. براى حل این مسأله صدرعاملى تصمیم گرفته که نیمه اول فیلم را کوتاه کند به شکلى که بخش عمده اى از آن نیمه در نسخه کنونى نیست. اتفاقى که در شکل فعلى سبب شده بخشى از ریزه کارى هاى شخصیت پردازى فیلم که کاملاً چیدمان ظریفى هم داشت از بین برود و در عوض فیلم ریتم سریع ترى به نسبت نسخه اولیه داشته باشد که قرار است تماشاگر عام را هم خسته نکند. جز این اضافه شدن یکى دو فصل تازه و یک تغییر اساسى در پایان قصه، دیگر بخش هایى است که صدرعاملى براى داشتن مخاطب بیشتر حاضر به انجامش شده است. تغییراتى که البته به برقرارى ارتباط مخاطب با فیلم کمک مى کند اما خیلى از ایده هاى اولیه صدرعاملى را هم نقش برآب مى کند.
دیشب بابا تو دیدم آیدا به قول خود صدرعاملى روایت سوم اش از زندگى دختران نوجوان و پایان سه گانه او درباره این گروه سنى است. باید دید کارگردانى که در این سال ها همه وقتش را سوژه هایى این چنین به خود مشغول کرده، در گام بعدى به سراغ چه مضمونى خواهد رفت…

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
دومین شب ضیافت نفس با حضور هنرمندان مشهور!
دومین شب ضیافت نفس با حضور هنرمندان مشهور!
اولین شب ضیافت نفس با حضور هنرمندان مشهور!
اولین شب ضیافت نفس با حضور هنرمندان مشهور!
اکران مردمی فیلم سینمایی تگزاس با حضور پژمان جمشیدی!
اکران مردمی فیلم سینمایی تگزاس با حضور پژمان جمشیدی!
اکران مردمی سریال ساخت ایران ۲ با حضور محمدرضا گلزار!
اکران مردمی سریال ساخت ایران ۲ با حضور محمدرضا گلزار!
اکران مردمی فیلم «خجالت نکش» با حضور بازیگران فیلم!
اکران مردمی فیلم «خجالت نکش» با حضور بازیگران فیلم!
مراسم تشییع پیکر زنده یاد حسین شهاب با حضور هنرمندان!
مراسم تشییع پیکر زنده یاد حسین شهاب با حضور هنرمندان!
الناز شاکردوست مشغول خوردن ناهار بود که از برانکارد افتاد!
الناز شاکردوست مشغول خوردن ناهار بود که از برانکارد افتاد!
از اکران مردمی فیلم «چهارراه استانبول» تا اعتراض مصطفی کیایی!
از اکران مردمی فیلم «چهارراه استانبول» تا اعتراض مصطفی کیایی!
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام