درباره شخصیت هاى سریال هاى پلیسى

درباره شخصیت هاى سریال هاى پلیسى

ایران :متهم جذاب تر از پلیس ساناز الله بداشتى باز هم نیروى انتظامى تصمیم گرفت، براى ارتباط فرهنگى با شهروندان به جاده طنز ۹۰ شبى گریزى بزند. گریزى که از اوایل سال ۸۱ با پخش سریال هاى پلیسى از صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران شکلى جدید به خود گرفته بود. سیاست هاى فرهنگى نیروى […]

ایران :متهم جذاب تر از پلیس
ساناز الله بداشتى
باز هم نیروى انتظامى تصمیم گرفت، براى ارتباط فرهنگى با شهروندان به جاده طنز ۹۰ شبى گریزى بزند. گریزى که از اوایل سال ۸۱ با پخش سریال هاى پلیسى از صدا و سیماى جمهورى اسلامى ایران شکلى جدید به خود گرفته بود.
سیاست هاى فرهنگى نیروى انتظامى که با حمایت از سناریو هاى پلیسى صدا و سیما پررنگ تر شد، تا آنجا پیش رفت که گروهى از کارشناسان انتظامى و هنرى را کنار یکدیگر جمع کرد تا «شرکت ناجى هنر» را تأسیس کند، شرکتى که امروز پایان بخش تیتراژ خیلى از سریال هاى تلویزیونى است.
شرکت «ناجى هنر» که براى کمک به انعکاس تصویرى واقعى از وظایف و مسؤولیت هاى نیروى انتظامى، سکان دار سیاست هاى فرهنگى _ هنرى ناجا شد، همه آنچه را که باید بهترین ارتباط را با مخاطب برقرار کند در تصویرى غیر واقعى از نیروى انتظامى خلاصه کرده است.
مشاوران نیروى انتظامى که همیشه تشکر سازندگان سریال ها نشان از همکارى آنها دارد چشمان خود را بر قسمتى از سناریو هاى نوشته شده مى بندند و یا اصلاً به آن توجه نمى کنند. تصاویر گروگانگیرى، حمله مسلحانه، تهدید وارعاب آنچنان در سریال هاى تلویزیونى تکرار شده که انگار بخشى از زندگى روزانه شهروندان در این موضوعات خلاصه شده است.
نحوه گروگانگیرى و حمله مسلحانه، آنچنان با دقت به تصویر کشیده مى شود و در ذهن باقى مى ماند که اثر بروز و ظهور نیروهاى انتظامى از غیب رسیده اى که در پایان سریال ها، همه ماجرا را به خوبى به پایان مى رسانند محو و فراموش مى شوند.
نیروى انتظامى که قرار است با همکارى و همیارى سازندگان سریال هاى و با ارائه مشاوره هاى رایگان، تصاویر جنایتکاران و خاطیان قانون را آنچنان سیاه و تاریک نشان دهد که چهره امنیت و حافظان آن پر رنگ و روشن شود با استفاده غلط از این سیاست راه را برعکس طى کرده است.
کافى است از مخاطبان صدا و سیما تحقیقى انجام شود که در سریال خواب و بیدارى شخصیت متهم جذاب تر بود و یا فرمانده پلیسى که اتفاقاً نماینده زنان پلیس، نیروى انتظامى بود؟ به راحتى پاسخ کوتاهى خواهید شنید: «ناتاشا» شخصیتى است که همچنان در ذهن مخاطب باقى است و نقش او متأسفانه مورد تحسین قرار مى گیرد. قدم هاى کج کارگزاران فرهنگى نیروى انتظامى این بار هم براى آشنایى شهروندان با فعالیت هاى ناجا برنامه ریزى کردند، برنامه ریزى که این بار «طنز ۹۰ شبى» است!
«کلانترى ۹۹» عنوان سریال جدیدى است که از این هفته در برنامه هاى شبکه پنجم صدا و سیما گنجانده شده است، برنامه اى که قرار است، تصویرى واقعى! از فعالیت کارکنان کلانترى یکى از محلات فرضى شهر تهران را به تصویر بکشد. براى نقد این برنامه لازم نیست تا قسمت ۸۹ صبر کنید، امروز بعد از به نمایش در آمدن ۶ قسمت اولیه مى توان حدیث مفصلى از آن خواند، ستوان جوان حاضر در کلانترى که براى کمک به فرمانده خود شبانه دستور مى دهد، سربازان کلانترى تا صبح به بهترین شکل کلانترى را بازسازى کنند، در یک لحظه پس از حضور دختر جوان همکار خود که براى گرفتن مقدارى پول از پدر وارد کلانترى شد، آنچنان دستپاچه و شیدا و واله شد که همه آن نظام و ابهت نیروى نظامى را به راحتى از یاد برد. این تصویر در کنار، تصاویرى واقعى از نیروى انتظامى آنچنان غیر قابل تصور است که به نظر مى رسید. نویسنده سریال حتى گذر کوتاهى به نیروى انتظامى نداشته است، چه برسد به آنکه از مشاوران نیروى انتظامى بهره ببرد.
برفرض هم اگر قرار باشد، تصویر غیر واقعى براى کمک به طنز مورد نظر نویسنده و کارگردان باشد، اما نباید از یاد برد که جاى پاى تصاویر غلط آنچنان ماندنى است که به سختى پاک مى شود، مرورى بر تصاویر باقى مانده از سریال هاى تلویزیونى که پلیس عنوان اصلى سناریو، اما تصاویر حاشیه آن بوده است، گواهى آشکار بر این سیاست غلط است.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
گزارش تصویری ششمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری ششمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
مراسم رونمایی از عطر بهاره رهنما با حضور بازیگران زن مشهور!
مراسم رونمایی از عطر بهاره رهنما با حضور بازیگران زن مشهور!
گزارش تصویری پنجمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری پنجمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام