جودى فاستر دوباره پرکار مى شود

جودى فاستر دوباره پرکار مى شود

ایران:بازگشت فاتحانه افشین ابراهیمى فیلم «نقشه پرواز» با اقتدار تمام توانست دو هفته پیاپى پرفروش ترین فیلم در سینماهاى آمریکاى شمالى شود و فروش خود را به ۱۰۰ میلیون دلار نزدیک مى کند. فیلم ماجراى مادرى است که بعد از فوت شوهرش تصمیم مى گیرد به همراه دخترش به ایالات متحده برگردد. اما در حین […]

ایران:بازگشت فاتحانه
افشین ابراهیمى
فیلم «نقشه پرواز» با اقتدار تمام توانست دو هفته پیاپى پرفروش ترین فیلم در سینماهاى آمریکاى شمالى شود و فروش خود را به ۱۰۰ میلیون دلار نزدیک مى کند. فیلم ماجراى مادرى است که بعد از فوت شوهرش تصمیم مى گیرد به همراه دخترش به ایالات متحده برگردد. اما در حین پرواز دخترش به طرز مرموزى داخل هواپیما ناپدید مى شود و مشکل اینجاست که مهمانداران و مسافران هواپیما مدعى هستند که اصلاً دخترى همراه او نبوده است! هر چند که داستان جذاب فیلم و تعلیق هیچکاکیش نقش اصلى را در موفقیت تجارى آن ایفا کرده است، اما با توجه به گمنام بودن کارگردان و فیلمنامه نویسان، معتبرترین نامى که در این فیلم جلب توجه مى کند جودى فاستر است که بعد از سه سال نقش اصلى یک فیلم را به عهده گرفته است.
جودى فاستر در سال ۱۹۶۲ و با نام آلیشا به دنیا آمد؛ اما از آنجایى که سه خواهر و برادر بزرگترش حاضر نبودند او را به این نام صدا کنند و به او جودى مى گفتند، همین نام رویش ماند. او بازیگرى را از دو سالگى و با حضور در تبلیغات تلویزیونى آغاز کرد و چهار ساله بود که نقشى کوچک در یک سریال به دست آورد که برادرش هم یکى از نقش هاى اصلى آن را به عهده داشت. جودى خردسال یکى از گویندگان مجموعه انیمیشن «خانواده آدامز» هم بود و در سال ۱۹۷۲ با ایفاى نقش سامانتا در فیلم «ناپولیون و سامانتا»، اولین حضور سینمایى اش را تجربه کرد. هر چند که او در فیلم هاى سینمایى و تلویزیونى متعدد (از جمله «آلیس دیگر اینجا زندگى نمى کند» اسکورسیزى و «جمعه عجیب» که چندى قبل بازسازى شد) بازى کرد و کارنامه پرکارى داشت، اما مهمترین اتفاقى که او را از سایر بازیگران نوجوان متفاوت کرد، حضور در فیلم «راننده تاکسى» مارتین اسکورسیزى، در برابر رابرت دنیرو و هاروى کایتل بود. درخشش جودى فاستر در نقش آیریس باعث شد که در سن ۱۳ سالگى نامزد دریافت جایزه اسکار شود. او در همین سال حضور موفقى هم در فیلم باگزى مالون داشت. اما فرصت بزرگى که براى او از دست رفت، حضور در نقش پرنسس لیا در فیلم هاى «جنگ هاى ستاره اى» بود. على رغم تمایل جرج لوکاس به حضور او در این نقش، فاستر نتوانست قراردادش با استودیوى دیزنى را براى حضور در برابر دوربین لوکاس لغو کند. در نتیجه کرى فیشر جایگزین او شد و سن شخصیت پرنسس لیا کمى بالاتر رفت.
هر چند که فاستر بعد از «راننده تاکسى» فعالیت سینماییش را کم نکرد، اما گرفتارى هاى شخصى (مثل شاگرد اول شدن در دانشگاه) باعث شد کمتر براى بازیگرى مایه بگذارد. بازگشت درخشان او در سال ۱۹۸۸ و با فیلم «متهم» بود که نخستین جایزه اسکار را نصیبش کرد. جودى فاستر سه سال بعد در نقش بسیار دشوار کلاریس استارلینگ در «سکوت بره ها» درخشش بسیار قابل توجهى داشت. بازى موش و گربه مأمور استارلینگ و نابغه آدم خوارى به نام هانیبال لکتر (با بازى آنتونى هاپکینز) باعث شد که هر دو بازیگر جایزه اسکار بگیرند. کلاریس استارلینگ در رده بندى مؤسسه فیلم آمریکا از قهرمان ها و بدکاران تاریخ سینما، در رده ششم جدول قهرمانان جا گرفت. جالب اینکه این نقش فقط به این دلیل نصیب فاستر شد که میشل فایفر حاضر نشد آن را ایفا کند.
بازى هاى قابل توجه او بعد از «سکوت بره ها» عبارت بودند از «سامرزبى» (۱۹۹۳)، «ماوریک» (۱۹۹۴) و «نل» (۱۹۹۴) که براى ایفاى نقش دخترى که دور از انسان ها رشد کرده در آخرى، بار دیگر نامزد جایزه اسکار شد. اما ۱۹۹۴ آخرین سال پرکارى جودى فاستر بود. از این زمان دیگر فاصله حضور او در فیلم ها بیشتر و بیشتر شد: «تماس» (۱۹۹۷)، «آنا و سلطان» (۱۹۹۹)، «زندگى هاى خطرناک پسران محراب» (در یک نقش فرعى) و «اتاق وحشت» (۲۰۰۲). فاستر براى بازى در بازسازى «آنا و سلطان» ۱۵ میلیون دلار دستمزد گرفت، اما فیلم موفقیت زیادى نداشت. او در «اتاق وحشت» هم به خاطر مصدومیت نیکول کیدمن جایگزین او شد که این فیلم هم به نسبت ساخته هاى قبلى دیوید فینچر نتوانست توقع ها را برآورده کند.
جودى فاستر در چند سال اخیر خودش را وقف رسیدگى به دو پسرش کرده بود و حتى براى این کار شرکت فیلمسازیش را منحل کرد. او از سال ۲۰۰۲ تا به حال فقط یک نقش فرعى در فیلم فرانسوى «نامزدى خیلى طولانى» بازى کرده است (او با توجه به تحصیل در یک مدرسه فرانسوى، به این زبان کاملاً مسلط است و حتى همیشه در نسخه دوبله به فرانسه فیلمهایش خودش صحبت مى کند). فیلم «نقشه پرواز» اولین حضور موفق او بعد از چند سال در یک نقش اصلى است. فاستر با این فیلم بار دیگر یادآورى کرد که هنوز مى تواند با حضورش پرده را تسخیر کند و هم بازى هنرمندانه اى داشته باشد و هم فروش فیلمش درخشان باشد. او فاصله حضورش در فیلم ها را نیز کم کرده است براى دو فیلم دیگر جهت اکران در ۲۰۰۶ و ۲۰۰۷ قرارداد بسته است. جودى فاستر با قدرت برگشته، گیشه را تسخیر کرده و دوباره پرکار شده است. فقط مانده که دوباره نامش را وارد فهرست نامزدهاى جایزه اسکار کند.

سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی «هت‌ تریک» در جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی «هت‌ تریک» در جشنواره جهانی فیلم فجر!
نظر نیکی مظفری درباره حضور فعالان محیط زیست در جشنواره جهانی فیلم فجر!
نظر نیکی مظفری درباره حضور فعالان محیط زیست در جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام