اولین لامپ تلویزیون چگونه روشن شد؟

اولین لامپ تلویزیون چگونه روشن شد؟

هموطن سلام , یکشنبه ۱۰ مهر ۱۳۸۴ ایجاد سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران در دهه ۱۳۳۰ مطرح شد و اما عملی شدن این طرح تا سال‌ها به تعویق افتاد. تولید تصویر، آن هم به صورت چند ساعت در روز، کار چندان ساده‌ای نبود و نیازمند سرمایه خصوصی و هفتگی بود. به همین دلیل حبیب الله […]

هموطن سلام , یکشنبه ۱۰ مهر ۱۳۸۴
ایجاد سازمان رادیو تلویزیون ملی ایران در دهه ۱۳۳۰ مطرح شد و اما عملی شدن این طرح تا سال‌ها به تعویق افتاد.
تولید تصویر، آن هم به صورت چند ساعت در روز، کار چندان ساده‌ای نبود و نیازمند سرمایه خصوصی و هفتگی بود. به همین دلیل حبیب الله ثابت پاسال‌، سرمایه‌دار بخش خصوصی‌، پیشنهاد تاسیس یک فرستنده تلویزیونی را به دولت وقت ارائه داد و دولت نیز پیشنهاد او را پذیرفت و برای آن که کار جنبه قانونی داشته باشد، مجلس شورای ملی در تیر ماه ۱۳۳۷، ماده‌ای با ۴ تبصره به تصویب رساند که به موجب آن‌، اجازه داده شد فرستنده تلویزیونی در تهران زیر پوشش وزارت پست و تلگراف و تلفن ایجاد شود. این فرستنده تا ۵ سال از پرداخت مالیات معاف بود و کلیه برنامه‌های آن از مقررات اداره کل انتشارات پیروی می‌کرد.
نخستین فرستنده تلویزیون ایران در ساعت ۵ بعد از ظهر جمعه ۱۱ مهر ماه ۱۳۳۷، اولین برنامه خود را پخش کرد. این فرستنده که تلویزیون ایران نامیده می‌شد، در ابتدا هر روز از ۶ بعد از ظهر تا ساعت ۱۰ شب برنامه داشت‌.
تلویزیون ایران در ابتدا به صورت کاملاً خصوصی اداره و هزینه‌های آن از آگهی‌های تبلیغاتی تامین می‌شد.
ایستگاه فرستنده تلویزیونی پس از یک سال فعالیت‌، برنامه‌های روزانه خود را در تهران به پنج ساعت افزایش داد و در سال ۱۳۴۰، فرستنده دیگری در آبادان و یک فرستنده تقویتی در اهواز تاسیس نشد.
برنامه‌های تلویزیون ایران در آن زمان بیش‌تر شامل برنامه‌های سرگرم‌کننده بود. سپس یک گروه فرانسوی که از سوی سازمان برنامه و بودجه مامور بررسی و طراحی یک مرکز تلویزیونی با امکاناتی ساده شده بود، پخش برنامه‌های آزمایشی را در سال ۱۳۴۵ آغاز کرد (اولین برنامه آزمایشی آن پخش مراسم چهارم آبان به مناسبت زاد روز محمد رضا پهلوی بود).
امکانات فنی تلویزیون در آن زمان به یک استودیو، ۳ دوربین و دو دستگاه ضبط مغناطیسی محدود می‌شد و از آن‌جا که فرستنده تلویزیون ایران با سیستم ۵۲۵ خطی آمریکایی کار می‌کرد و سیستم تلویزیون ملی ۶۲۵ خطی اروپایی بود، تلویزیون ملی با نصب یک فرستنده دو کیلوواتی‌، با سیستم ۵۲۵ خطی بر بالای سا
” تلویزیون با ایجاد سازمانی به نام تل فیلم شروع به ساخت فیلم‌های سینمایی کرد. در سال ۱۳۵۰، فیلم چشمه، ساخته آربی آوانسیان‌، به عنوان نخستین فیلم سینمایی تلویزیون تهیه شد که در سال ۱۳۵۱ در سینما کاپری به نمایش عمومی درآمد… ”

?تمان هتل هیلتون‌، امکان استفاده از این شبکه را برای همه دارندگان تلویزیون با سیستم‌های مختلف امکان‌پذیر کرد. در ۱۷ مرداد ۱۳۴۷، نخستین مرکز شهرستانی تلویزیون ملی در ارومیه گشایش یافت و چندی بعد مرکز تلویزیونی بندر عباس به کار افتاد و مراکز تلویزیونی به تدریج یکی بعد از دیگری در شهرهای مختلف شروع به فعالیت کردند.
وظایف مراکز و شبکه‌های رادیو و تلویزیون بر ۳ اصل اطلاعاتی و خبری‌، آموزش و فرهنگی‌ و تفریحی و سرگرمی مبتنی‌بود.
در سال ۱۳۴۸، در جهت افزایش امکانات فنی تلویزیون‌، دستگاه زمینی ماهواره‌ای مخابراتی اسدآباد همدان تبادل برنامه‌های تلویزیونی را با ایستگاه‌های خارجی میسر ساخت و پس از چندی دولت تلویزیون ایران را از ثابت پاسال خریداری کرد و با پیوستن تلویزیون ایران به تلویزیون ملی‌، پخش دو برنامه تلویزیونی از دو کانال ادامه یافت‌. برنامه‌های جاری تلویزیون ملی‌، برنامه اول و برنامه‌هایی که از تلویزیون ایران سابق پخش می‌شد، برنامه دوم نام گرفت‌. به غیر از این دو برنامه‌، دو کانال دیگر نیز فعالیت داشتند: نخست‌، تلویزیون آموزشی که از مهرماه ۱۳۴۵ کارش را زیر نظر وزارت آموزش و پرورش آغاز کرد و به آموزش تخصصی دوره‌های ابتدایی و متوسطه پرداخت و دیگری تلویزیون بین المللی که سرپرستی آن با پرویز قریب افشار (مجری و تهیه‌کننده تلویزیون‌) بود، و برنامه‌هایش به زبان انگلیسی پخش می‌شد. این فرستنده تلویزیونی به همراه یک فرستنده رادیویی که برنامه بین المللی خوانده می‌شد، وظیفه پخش اطلاعات و اخبار و همچنین فراهم آوردن برنامه‌های اداره آمار تلویزیون‌، ۹۳ درصد مناطق شهری و ۴۵ درصد مناطق روستایی ایران‌، زیر پوشش برنامه‌های تلویزیونی قرار گرفته بود. پخش برنامه‌های تلویزیون به صورت رنگی نیز از همین سال شروع شد (پیش از آن چند برنامه رنگی به صورت آزمایشی در ۱۳۵۰ پخش شده بود).

تولید فیلم‌های مستند و داستانی
از آغاز شکل‌گیری تلویزیون به علت امکانات مالی خوب‌، عده زیادی از فیلمسازان جذب آن شدند و تلویزیون به صورت یکی از مراکز مهم فیلمسازی در بخش دولتی درآمد. تا قبل از انقلاب نزدیک به هزار فیلم کوتاه و بلند ساخته و تولید شده بود. از مهمترین این برنامه‌ها می‌توان به برنامه ایران زمین، که فریدون رهنما طراح و بنیانگذار آن بود، اشاره کرد. رهنما در سال ۱۳۴۵ به تلویزیون آمد و مرکزی برای ساخت و تولید فیلم‌های مستند به وجود آورد و علاقه مندانی را که در وزارت فرهنگ و هنر آموزش فیلمسازی دیده بودند به تلویزیون آورد و خود یکی از مدرسان آنها شد. از جمله این افراد که با رهنما در برنامه ایران زمین همکاری می‌کردند، می‌توان به همایون شهنواز (با فیلم گذراسماعیل‌بزاز ) و ناصر تقوایی با (فیلم بادجن ) اشاره کرد.
فیلمسازی داستانی در تلویزیون در چارچوب محدودتری براساس شیوه‌های
” در زمینه سریال سازی‌، تلویزیون آثار متفاوتی عرضه کرد و برخی از این سریال‌ها به وسیله فیلمسازان سینمای حرفه‌ای مانند علی حاتمی‌، ناصر تقوایی‌، نصرت کریمی‌، محمد متوسلانی‌، جلال مقدم و پرویز خطیبی تولید شد… ”

رایج و کلیشه‌ای سینمای موجود صورت می‌گرفت‌، چه آن که پاره‌ای از این آثار را فیلمسازان حرفه‌ای سینما برای تلویزیون ساختند، که از شاخص‌ترین آنها می‌شود از درخت مراد ساخته زکریا هاشمی‌، خورشید در مه ساخته نظام کیایی و برباد ساخته خسرو پرویزی نام برد.

تولید فیلم‌های سینمایی
تلویزیون با ایجاد سازمانی به نام تل فیلم شروع به ساخت فیلم‌های سینمایی کرد. در سال ۱۳۵۰، فیلم چشمه، ساخته آربی آوانسیان‌، به عنوان نخستین فیلم سینمایی تلویزیون تهیه شد که در سال ۱۳۵۱ در سینما کاپری به نمایش عمومی درآمد.
سرمایه گذاری تلویزیون روی تولید فیلم به صورت مستقیم یا شراکت ادامه یافت و تا سال ۱۳۵۷، فیلم‌هایی چون:
طبیعت بی جان(سهراب شهید ثالث‌)، شازده احتجاب (بهمن فرمان آرا)، اوکی‌مستر، مغول‌ها(پرویز کیمیاوی‌)، دایره مینا (داریوش مهرجویی‌) و برای نمایش آماده شد.

سریال سازی
” شبکه یک که شبکه‌ای سراسری است‌، در ساختمان سیما واقع است و فقط چند گروه از این شبکه (از جمله گروه شاهد، روایت فتح‌، جانباز، ارتش و قوه قضائیه‌) در خارج از ساختمان سیما (جام‌جم‌) قرار دارند… ”

در زمینه سریال سازی‌، تلویزیون آثار متفاوتی عرضه کرد و برخی از این سریال‌ها به وسیله فیلمسازان سینمای حرفه‌ای مانند علی حاتمی‌، ناصر تقوایی‌، نصرت کریمی‌، محمد متوسلانی‌، جلال مقدم و پرویز خطیبی تولید شد.
امیر ارسلان نامدار از نخستین نمونه‌های سریال ایرانی است که از تلویزیون ملی ایران پخش شد.
از مهمترین سریال‌های آن زمان می‌توان به سلطان‌صاحب‌قران (۱۳۵۴) ساخته علی حاتمی‌، دلیران‌تنگستان (۱۳۵۵) ساخته همایون شهنواز و دایی جان ناپلئون (۱۳۵۵) ساخته ناصر تقوایی اشاره کرد.
مدیریت تلویزیون همچون مدیریت‌های دستگاه‌های پر اهمیت مقاطع و مراحل مختلفی را طی کرده است‌. با تاسیس تلویزیون مدیریت آن بر عهده ثابت پاسال بود و معاون او، عطاء الله مبشر، مسئولیت امور فنی تلویزیون را تا ۲ سال پس از تاسیس تلویزیون بر عهده داشت‌.
از اولین مجریان تلویزیون می‌توان به جواد بنایی‌، هوشنگ محمودی (مجری کودکان‌) و عزت الله متوجه اشاره کرد.
اولین مدیر عامل تلویزیون رضا قطبی بود که مدیریت تلویزیون را با دو شبکه برعهده داشت‌. شبکه یک سراسری بود و شبکه دو فقط مناطق تهران و اطراف را تحت پوشش قرار می‌داد که هر دو شبکه در ساختمان الوند مستقر بودند و محل پخش برنامه‌ها در ساختمان جام جم‌، در خیابان ولی‌عصر بود.
پس از انقلاب‌، در سال ۱۳۵۸، صادق قطب‌زاده اولین رئیس سازمان شد و پس از او محمد هاشمی ریاست تلویزیون را بر عهده‌گرفت‌.
در سال ۱۳۵۰، ساختمان تولید به عنوان اولین ساختمان رادیو و تلویزیون ملی در اراضی چند هکتاری جام‌جم ساخته‌شد.
این ساختمان که هم اکنون معاونت سیمای شبکه اول در آن واقع است‌، ۱۰۸۷۰ مترمربع مساحت دارد.
ساختمان شیشه‌ای با مساحت ۱۴۴۳ متر مربع طی سال‌های ۱۳۶۸-۱۳۶۶ ساخته شد و هم اکنون حوزه ریاست و واحد تحقیقات و برنامه‌ریزی‌، رادیو (واحد صدا)، واحد سیاسی و واحد خبر در آن فعال است‌.
مسجد بلال نیز در ۱۳۶۴، توسط مهندس وکیلیان در زمینی به مساحت ۲۸۱۸ مترمربع ساخته شده است‌.
هم اکنون ساختار تشکیلاتی صدا و سیما برپایه معاونت‌های مختلف است که می‌توان از جمله به معاونت‌های زیر اشاره‌کرد: معاونت ارتباطات و امور بین‌الملل‌، معاونت برون‌مرزی‌، معاونت سیاسی‌، معاونت صدا و معاونت سیما.
شبکه یک که شبکه‌ای سراسری است‌، در ساختمان سیما واقع است و فقط چند گروه از این شبکه (از جمله گروه شاهد، روایت فتح‌، جانباز، ارتش و قوه قضائیه‌) در خارج از ساختمان سیما (جام‌جم‌) قرار دارند.
هم اکنون گروه‌های زیر در شبکه یک فعال هستند از جمله فیلم و سریال‌، اقتصاد، سیاسی‌، فرهنگ‌، تاریخ‌، هنر، خانواده‌، کودک و نوجوان‌، ورزش و تفریحات‌، اجتماعی‌ و …
شبکه دو نیز با گروه‌های اجتماعی‌، دانش‌، فیلم و سریال‌، و کودک در ساختمان الوند واقع است‌.
شبکه سه با هدف جذب نسل جوان و اجرای برنامه‌های سرگرمی و تفریحی، و ورزشی برای جوانان در ۱۴ آذر ۱۳۷۲ تاسیس شده است.
شبکه چهار در تابستان ۱۳۷۴ تاسیس و در ۱۲/۱/۱۳۷۵ آغاز شده است‌. این شبکه که شبکه روشنفکران و فرهیختگان نام دارد، بیشتر به پخش برنامه‌های علمی و تخصصی و مستندهای داخلی و خارجی می‌پردازد.
این شبکه دارای استودیوی صدا، استودیوی تصویر، باکس مونتاژ و بازبینی‌، آرشیو و گروه‌های سیاسی‌، معارف‌، ادب و هنر، دانش‌، تامین برنامه‌، تولید، اطلاعات و برنامه‌ریزی است‌.
شبکه تهران با هدف اطلاع رسانی و برنامه‌سازی برای شهروندان استان تهران در آذر ۱۳۷۵ تاسیس‌شد.
مساحت ساختمان شبکه ۶۰۰ متر مربع و دارای ۳ طبقه است‌.
بخش‌ها و واحدهای فعال شبکه تهران عبارت است از گروه اجتماعی‌، معارف‌، فیلم و سریال‌، مستند، تولید، تامین برنامه‌، طرح و برنامه‌، امور عمومی‌، اطلاعات وبرنامه ریزی‌، سیاسی و فنی‌.
پخش شبکه تهران نیز در جام جم قرار دارد.
شبکه خبر به عنوان نخستین شبکه تلویزیونی در ایران که صرفا به تولید و پخش اخبار می‌پردازد، با ماموریت گردآوری‌، دریافت‌، تهیه‌، تنظیم و پخش اخبار و گزارش‌های خبری و برنامه‌های سیاسی با هدف اطلاع رسانی سریع و آگاهی دادن لحظه‌ای به مخاطبان به منظور مقابله با تبلیغات رسانه‌های خارجی در آذر ۱۳۷۸، با مدیریت جهانگیر بیابانی تاسیس شد.

چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
عضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
مراسم افتتاح «پردیس سینمایی گلشن» با حضور چهره های مشهور!
مراسم اکران خصوصی انیمیشن فیلشاه با حضور چهره ها
مراسم اکران خصوصی انیمیشن فیلشاه با حضور چهره ها
“حامد همایون” رازهای زندگی و تصاویر«حامد همایون»
“حامد همایون” رازهای زندگی و تصاویر«حامد همایون»
اولین اکران مردمى فیلم سینمایی مصادره  با حضور رضا عطاران!
اولین اکران مردمى فیلم سینمایی مصادره  با حضور رضا عطاران!
واکنش عبدالجبار کاکایی به شکایت قضایی از لیلا حاتمی!
واکنش عبدالجبار کاکایی به شکایت قضایی از لیلا حاتمی!
“احسان خواجه امیری” رازهای زندگی و تصاویر«احسان خواجه امیری»
“احسان خواجه امیری” رازهای زندگی و تصاویر«احسان خواجه امیری»
یادداشت ترانه علیدوستی برای درگذشت برادرش در روز چهارشنبه سوری!
یادداشت ترانه علیدوستی برای درگذشت برادرش در روز چهارشنبه سوری!
فرزند شهلا ریاحی از انتشار خبر نادرست درباره مادرش انتقاد کرد!
فرزند شهلا ریاحی از انتشار خبر نادرست درباره مادرش انتقاد کرد!
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x