اتاق کودکان؛ از بازى تا تکلیف

اتاق کودکان؛ از بازى تا تکلیف

ایران :گرد آورى و ترجمه ;رضا محدث بسیارى از ما براى اینکه یک فضاى مناسب در اتاق فرزندانمان ایجاد کنیم، دچار مشکل هستیم. همیشه به این فکر مى کنیم که کدام وسیله و کدام رنگ را براى اتاق کودکانمان در نظر بگیریم تا آنها در آن احساس آرامش کنند. اتاق فرزندانمان فضاى خصوصى آنهاست. وقتى […]

ایران :گرد آورى و ترجمه ;رضا محدث
بسیارى از ما براى اینکه یک فضاى مناسب در اتاق فرزندانمان ایجاد کنیم، دچار مشکل هستیم. همیشه به این فکر مى کنیم که کدام وسیله و کدام رنگ را براى اتاق کودکانمان در نظر بگیریم تا آنها در آن احساس آرامش کنند. اتاق فرزندانمان فضاى خصوصى آنهاست. وقتى فرزندمان کودک است، مجاورت اتاق آنها با اتاق بزرگترها یکى از ضرورت هاست. اگر تعداد اتاق هاى شما در خانه بیش از دو عدد است، سعى کنید اتاقى که نزدیکتر به اتاق شماست را براى آنها انتخاب کنید. وقتى آنها کمى بزرگتر شدند و شما کمى آسوده خاطر شدید، مى توانید اتاقى که براى آنها انتخاب کرده بودید را به اتاق کار، انبارى و یا اتاق مطالعه تغییر دهید. البته این تنها براى خانه هایى با بیش از دو اتاق خواب صادق است.
مدرسه کودکان را با دنیاى دیگرى آشنا مى کند. آنها را از نظر شخصیتى و مسؤولیت پذیرى دچار تغییر و تحول مى کند. در نتیجه اتاق آنها هم باید در این تغییر شخصیتى آنها تغییر کند.
«قرار دادن هر چیز در سر جایش» این قانونى ممکن است که اگر جایى مشخص براى هر چیز وجود نداشته باشد، تقریباً هرگز عملى نیست. پس به هنگام انتخاب اتاق خواب براى فرزندان، طراحى فضایى براى قرار دادن وسایل مشکل به هم خوردگى اتاق را در آینده حل خواهد کرد. به وجود آوردن کشوهایى زیر تخت و استفاده از فضاى زیر تخت، همچنین تقسیم بندى کمد لباس توسط ساخت چند کشو به آسانى این مشکل را حل مى کند.

جاى بازى
بچه هاى کوچک فضاهاى کوچک و نقلى را دوست دارند. شما باید در انتخاب جاى بازى براى کودکانتان خوب دقت کنید. درست کردن جایى کوچک زیر پنجره مى تواند فضاى دوست داشتنى را براى کودکان فراهم کند. اگر حتى اتاقى که براى کودکتان انتخاب کرده اید فضاى باز زیادى دارد، آن را تقسیم کنید و فضاى بازى کردن را در آنجا محدود کنید. اتاق کودکان را سعى کنید با وسایلى که مورد استفاده آنها نیست، شلوغ نکنید. فراموش نکنید براى کودکان، بازى کردن در جایى که وسایل کمتر است، لذت بخش تر است. سعى کنید دور و بر آنها را هم با وسایل شکستنى پر نکنید تا با دخالت هاى شما براى جلوگیرى از بازى کردن کودک با این وسایل، موجب کاهش هیجان آنها شوید.
اگر توانایى مالى دارید، مى توانید کف اتاق کودکتان را با کفپوش هاى مخصوص کودکان بپوشانید. در غیر این صورت کفپوشى براى اتاق انتخاب کنید که در صورت افتادن وسیله یا خط افتادن روى آن قابل برطرف شدن باشد. یک راه حل هم این است که شما کف محل بازى کودکتان را با پارچه و یا تخته بپوشانید تا براى کف پوش اصلى اتاق اتفاقى رخ ندهد.

کودکان و تکالیف مدرسه
براى کودکانى که به مدرسه رفته اند و هر روز زمانى را براى انجام تکالیف و کارهاى مدرسه اختصاص مى دهند هم نیاز به فضایى جداگانه است. همانطور که براى محل کارتان میز و صندلى مخصوصى انتخاب مى کنید، براى اتاق کودکتان هم باید این کار را انجام دهید. انتخاب میز و صندلى مناسب موجب کاهش خستگى، به هم خوردن کمتر حواس و تمرکز بیشتر در کار مى شود.
میز: براى نوجوانان میز تحریر و درس خواندن باید ارتفاعى معادل ۷۶ سانتى متر داشته باشد. این براى بچه ها و نوجوانان بین ۸ تا ۱۵ سال است. اما میز کامپیوتر براى افراد در همین سن باید کمى کمتر از میز تحریر باشد. اندازه میز کامپیوتر باید چیزى حول و حوش ۶۶ سانتى متر در نظر گرفته شود. در مورد میز کامپیوتر این نکته را هم باید اضافه کنیم که ارتفاع آن در صورتى که کشویى در پایین آن براى کیبورد و موس وجود داشته باشد مى تواند کمى از این بلندتر هم باشد.
جمع آورى: در اتاق فرزندانتان محلى یا ظرفى را براى جمع آورى کاغذها و برگه هاى کودکانتان درنظر بگیرید. البته آنهایى که بعداً موردنیاز خواهد شد. کابینت و کشوهاى میز جاى مناسبى براى این کارند. همچنین مى توانید جعبه کفش خالى را بردارید و این کاغذها که نیازى فورى به آن نیست را داخل آن بگذارید. براى اینکه این جعبه کفشهاى خالى جاى اضافه هم اشغال نکنند مى توانید آنها را زیر تختخواب قرار دهید، جایى که قبلاً هم در مورد آن صحبت کرده بودیم.
صندلى: صندلى هایى که شما در محل کار از آن استفاده مى کنید، بهترین صندلى است که شما مى توانید براى فرزندانتان که مى خواهند تکالیفشان را انجام دهند یا اینکه از کامپیوتر استفاده کنند تهیه کنید. البته لازم نیست حتماً دست اول باشند. به سراغ مغازه ها بروید و یکى از آن دست دوم هاى سالم را بخرید.
نور: اکثر بچه ها تکالیفشان را به هنگام عصر و زمانى که هوا تاریک شده است انجام مى دهند. پس باید در انتخاب درست و صحیح نور براى جلوگیرى از آسیب رسیدن به چشمان جداً دقت کنید.
چراغ هاى مرکزى که به سقف آویزان هستند معمولاً روشنایى کاملى ایجاد مى کند. براى اینکه سایه هاى اطراف میز مطالعه و میز تحریر را کمتر کنید مى توانید از چراغ مطالعه هم استفاده بکنید. چراغ مطالعه باید ۳۰ سانتیمتر از میز تحریر ارتفاع داشته باشد و لامپى هم که براى آن به کار مى گیرید باید حداقل ۶۰ و حداکثر صد وات باشد و نکته آخر اینکه به فرزندانتان توصیه کنید از خیره شدن طولانى مدت به صفحه نمایش کامپیوتر (مونیتور) جداً خوددارى کنند.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری چهارمین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
اکران فیلم تگزاس با حضور پژمان جمشیدی و سام درخشانی در پردیس مگامال!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری سومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
اکران فیلم سینمایی آستیگمات با حضور چهره های مشهور!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری دومین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی «هت‌ تریک» در جشنواره جهانی فیلم فجر!
اکران فیلم سینمایی «هت‌ تریک» در جشنواره جهانی فیلم فجر!
نظر نیکی مظفری درباره حضور فعالان محیط زیست در جشنواره جهانی فیلم فجر!
نظر نیکی مظفری درباره حضور فعالان محیط زیست در جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
گزارش تصویری اولین روز جشنواره جهانی فیلم فجر!
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام