آب مروارید را بیشتر جدی بگیریم

هموطن آنلاین , دوشنبه 3 مرداد 1384 – ساعت 17:46 چنانچه جسم عدسي از حالت شفافيت خارج و كدر شود، به آن آب مرواريد مي گويند كه با عث كاهش بينايي چشم مي شود. هموطن آنلاین_همه افراد در هر چشم داراي يك عدسي هستند كه اين عدسي، يك جسم كاملا شفاف است و دركره چشم […]

هموطن آنلاین , دوشنبه 3 مرداد 1384 – ساعت 17:46
چنانچه جسم عدسي از حالت شفافيت خارج و كدر شود، به آن آب مرواريد مي گويند كه با عث كاهش بينايي چشم مي شود.
هموطن آنلاین_همه افراد در هر چشم داراي يك عدسي هستند كه اين عدسي، يك جسم كاملا شفاف است و دركره چشم در پشت سوراخ مردمك قرار دارد و وظيفه آن اين است كه به وسيله انجام عمل تطابق، پرتوهاي نوري وارد شده به چشم را در روي شبكيه متمركز کند.
همین عضو به ظاهر ساده که شاید فضایی بسیار کوچک را از حجم چشم اشغال می کند، باعث مي شود كه ما تصوير اشياء را به صورت واضح ببينيم.
حال به هر دليل چنانچه جسم عدسي از حالت شفافيت خارج و كدر شود، به آن آب مرواريد مي گويند كه با عث كاهش بينايي چشم مي شود. البته كاهش بينايي بستگي به مقدار آب مرواريد ايجاد شده دارد و معمولا فرد در مراحل اوليه ابتلا به آب مرواريد شايد شكايت جدي از كاهش بينايي خود نداشته باشد و به مرور زمان و در اثر پيشرفت ممكن است
” چنانچه جسم عدسي از حالت شفافيت خارج و كدر شود، به آن آب مرواريد مي گويند كه با عث كاهش بينايي چشم مي شود. … ”

بينايي چشم به طور كامل از بين برود و فرد اصلا قادر به ديدن هيچ چيز نباشد.
در حال حاضر درمان آب مرواريد فقط از طريق انجام عمل جراحي امكان پذير است و هيچ راه ديگري به غير از انجام جراحي وجود ندارد . البته درحال حاضر به كمك پيشرفت هاي شاياني كه در علم چشم پزشكي اتفاق افتاده انجام عمل جراحي آب مرواريد به سادگي و با حداقل عوارض و زمان بستري به راحتي امكان پذير است .
به گفته پزشکان، هم اکنون بهترين روش جراحي آب مرواريد استفاده از انجام عمل جراحي فيكو است كه در اين شيوه با استفاده از ايجاد يك شكاف كوچك در قسمت اتصال قرنيه به صلبيه چشم و با وارد كردن يك لوله ظريف و مخصوص به داخل چشم و با استفاده از امواج اولتراسوند، محتويات عدسي چشم را كه دچار سفتي و كدورت شده است از چشم خارج کرده و به جاي آن يك لنز داخل چشمي مناسب كه نمره آن از قبل تعيين شده است را كار مي گذارند.
مزيت استفاده از اين روش نسبت به روش هاي قديمي تر اين است كه در اين روش شكاف ايجاد شده خيلي كوچك است و بعد از انجام عمل نياز به استفاده از بخيه نیست، بنابراين عوارض ايجاد شده بسيار كم و تقريبا
” در حال حاضر درمان آب مرواريد فقط از طريق انجام عمل جراحي امكان پذير است و هيچ راه ديگري به غير از انجام جراحي وجود ندارد . … ”

در حد صفر است و بيمار به سرعت ديد طبيعي خود را به دست مي آورد. طول دوره بستري در اين روش بسيار كوتاه و در حد كمتر از يك شبانه روز است .
شايع ترين علت ايجاد آب مرواريد عوامل ارثي است كه معمولا در سنين 40 سالگي به بالا اتفاق مي افتد. آب مرواريد در اثر وارد شدن ضربه در درجه دوم قرار دارد. از ديگر علل ايجاد آب مرواريد مي توان به بيماري هايي نظير ديابت و فشار خون بالا اشاره كرد. همچنين در بعضي از موارد، آب مرواريد به صورت مادر زادي نيز مي تواند وجود داشته باشد.
به هر حال، علت آب مرواريد هر چه باشد می بایست در زمان مناسب نسبت به انجام جراحي و رفع آن اقدام کرد. به طور کلی آب مرواريد ها در سنين بالي 40سالگي اتفاق مي افتند، ولي گاهي اوقات ممكن است در زمان تولد كودك و به صورت مادرزادي هم وجود داشته باشد كه در اين حالت، يعني مادرزادي به علت مطرح بودن فاكتور تنبلي چشم نبايد فرصت درمان را از دست داد و بايستي در اولين فرصت نسبت به انجام جراحي اقدام نمود، چون در غير اين صورت باعث تنبلي شديد چشم كودك و گاهي اوقات ممكن است باعث نابينايي كودك شود.
در افراد بزرگسال هم در صورتي كه زمان انجام عمل خيلي عقب بي افتد، ممكن است عدسي چشم كه كدر شده به علت جذب آب و تورم آن باعث بالا رفتن فشار چشم و ايجاد آب سياه شود كه اگر اين اتفاق بي افتد، فرد ممكن است حتي بعد از عمل هم ديد خوبي بدست نياورد.
این طور که پزشکان متخصص بر اساس تجارب خود و بررسی های علمی دریافته اند، بهترين موقع عمل آب مرواريد معملا بستگي به علت و مقدار آن و سن فرد دارد و زمان مناسب عمل را پزشك مربوطه تعيين مي كند.
در افراد بزرگسال بسته به شغل آنان، بهترین موقع برای عمل آب مروارید زماني است كه ديد فرد به حدي كم شود كه زندگي فرد را دچار اختلال كند. در این افراد همچنین بهترين موقع عمل زماني محسوب می شود كه فرد در شمارش انگشتان خود در فاصله نيم متري مشكل داشته باشد. اما در كودكان چنان چه آب مرواريد جنبه مادرزادي داشته باشد، بايد به صورت اورژانسي و در اولين فرصت اقدام به عمل جراحي كرد.

آب مروارید را بیشتر جدی بگیریم

سوپرایزهای عاشقانه با ....
دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

محمد کاسبی : چرا فیلمی با این محتوای مزخرف 15 میلیارد بفروشد!

محمد کاسبی : چرا فیلمی با این محتوای مزخرف 15 میلیارد بفروشد!

«مریم میرزاخانی» رازهای زندگی و تصاویر“ مریم میرزاخانی ”

«مریم میرزاخانی» رازهای زندگی و تصاویر“ مریم میرزاخانی ”

اكران خصوصی فيلم كارگر ساده نيازمندیم با حضور چهره ها!

اكران خصوصی فيلم كارگر ساده نيازمندیم با حضور چهره ها!

پیام‌ های تسلیت سینماگران ایرانی برای درگذشت مریم میرزاخانی!

پیام‌ های تسلیت سینماگران ایرانی برای درگذشت مریم میرزاخانی!

اکران مردمی فیلم زیر سقف دودی در شهر شیراز!

اکران مردمی فیلم زیر سقف دودی در شهر شیراز!

محمدرضا گلزار در اكران مردمى فيلم كارگر ساده نيازمنديم!

محمدرضا گلزار در اكران مردمى فيلم كارگر ساده نيازمنديم!

«برزو ارجمند» رازهای زندگی و تصاویر“ برزو ارجمند ”

«برزو ارجمند» رازهای زندگی و تصاویر“ برزو ارجمند ”

مراسم افتتاحیه اکران فیلم «یک ایستگاه جلوتر» !

مراسم افتتاحیه اکران فیلم «یک ایستگاه جلوتر» !
سایر مطالب سینما
Polywash