چه اسباب بازی هایی برای چه سنی خوب است؟

وقتی قرار است برای کودکی هدیه جشن تولد بخرید، معمولا چه کادویی انتخاب می کنید؟ لباس؟ اسباب بازی؟ بازی های هوش؟ اسباب بازی جزو پرطرفدارترین هدیه هاست؛ اما برای انتخاب آن باید به چه مسایلی توجه کرد: بی خطر بودن؟ زیبا بودن؟ کارآمد بودن؟ یا مطابق سن کودک بودن؟ این نوشته قرار است به همین […]

وقتی قرار است برای کودکی هدیه جشن تولد بخرید، معمولا چه کادویی انتخاب می کنید؟ لباس؟ اسباب بازی؟ بازی های هوش؟ اسباب بازی جزو پرطرفدارترین هدیه هاست؛ اما برای انتخاب آن باید به چه مسایلی توجه کرد: بی خطر بودن؟ زیبا بودن؟ کارآمد بودن؟ یا مطابق سن کودک بودن؟ این نوشته قرار است به همین پرسش ها پاسخ بدهد…

توجه به سلیقه کودکان، هر چند بچگانه باشد، مهم است. انتخاب اسباب بازی ای که مورد علاقه او نیست، هر چند زیبا باشد یا جزو اسباب باز ی های مورد علاقه دوران بچگی شما باشد، بی فایده است.

● سن کودک را مدنظر داشته باشید

اگر فکر می کنید با خرید اسباب بازی های مربوط به سنین بالاتر به رشد سریع تر فرزندتان کمک می کنید در اشتباه اید. خرید این گونه اسباب بازی ها نه تنها به موفقیت او کمک نمی کند بلکه برای او جذاب نبوده و حتی چون نمی تواند از آنها استفاده کند ممکن است تاثیر منفی بر روان او بگذارد. به این نکته هم توجه کنید که گروه سنی درج شده روی بسته بندی تنها ملاک انتخاب نیست بهتر است برحسب IQ و قدرت ذهنی کودک اسباب بازی انتخاب کنید.

● تنوع را فراموش نکنید

هر نوع اسباب بازی می تواند توانایی های متفاوتی را در کودکان شکوفا کند. وقتی قرار است چند نوع اسباب بازی تهیه کنید بین اسباب بازی های تفریحی و آموزشی تعادلی ایجاد کنید. ترجیحا خیلی به دنبال خرید اسباب بازی های متحرک موزیکال نباشید. توجه بیش از حد کودکان به این اسباب بازی های مانع از فعالیت قدرت تخیل و تجربه آنها می شود و در واقع به جای آنکه کودکان مجبور به فعالیت باشند صرفا خیره به آنها می مانند.

● اسباب بازی های ایمن بخرید

برحسب سن کودک باید توجه کنید که یک اسباب بازی قطعات جدا شونده ریز نداشته باشد چون کودکان به راحتی آنها را شکسته و داخل دهان می برند. در ضمن نوشته شدن آدرس کارخانه تولیدکننده و علامت استاندارد می تواند نشانه سالم بودن و ایمن بودن یک اسباب بازی باشد.

● یادتان باشد اسباب بازی برای بازی است

دنبال خرید اسباب بازی های شیک و گران نباشید که بعد از هدیه کردن به فرزندتان برای پیشگیری از خراب شدن شان، آنها را داخل ویترین یا کمد قرار دهید. این کار، هیچ سودی برای فرزندتان ندارد. اسباب بازی های ارزان ولی ایمن بخرید و اجازه بدهید کودکان به راحتی بازی کنند.

● اگر کودک تان زیر ۸ ماه است

کودکان زیر ۳ ماه کم کم قدرت تشخیص رنگ ها را پیدا می کنند. اگرچه در این سن، کودکان زیاد می خوابند اما در حین بیداری توجه زیادی به محیط اطراف خود دارند. رنگ های تند و شاد مثل قرمز، سبز و زرد و رنگ های کنتراست مثل سفید و سیاه توجه آنها را به خود جلب می کند. از ۴ ماهگی به بعد توجه آنها به اشیا جلب شده و دوست دارند همه چیز را به دهان ببرند. در ۶ ماهگی توانایی گرفتن اشیاء را در دست پیدا می کنند، در ۸ ماهگی می توانند اشیا را با دو انگشت اشاره و شست حس کنند. برای خرید اسباب بازی برای کودکان زیر ۸ ماه بهترین چیز خرید آویزهای رنگی بالای تخت، جعبه های موسیقی، کتاب های موزیکال با رنگ های شاد، اسباب بازی های مناسب برای به دهان بردن و توپ است.

● اگر کودک تان ۸ تا ۱۸ ماهه است

بین ۸ تا ۹ ماهگی کودکان کم کم می توانند بنشینند، ۴ دست و پا حرکت کنند و برای ایستادن تلاش کنند. آنها علاقه شدیدی به گرفتن اشیاء با دست و پرتاب کردن آنها دارند. در ۱۰ ماهگی می توانند بایستند، پله ها را چهار دست و پا بالا و پایین بروند و برای گرفتن یک وسیله، وسیله دیگری که در دست دارند را بدهند. در ۱۲ ماهگی راه رفتن را به تدریج آغاز می کنند و بعد می دوند و شروع به شناسایی دنیای اطراف می کنند. در این سن خرید اسباب بازی هایی که مثلا نخ دارند و با کشیدن نخ آنها شروع به حرکت می کنند، اسباب بازی های ابتدایی حمام مثل قایق، مکعب هایی که روی هم چیده می شوند البته از نوع بسیار ساده، توپ و کتاب های پلاستیکی یا پارچه ای مفید است.

● اگر کودک تان ۱۸ماهه تا ۳ ساله است

در این سن کودک می تواند بفهمد هر چه از چشم او دور شد الزاما از بین نرفته است و همین قدرت درک سبب ایجاد امنیت درونی در او می شود. این سن شروع «نه» گفتن های کودکان هم هست. کودکان در این سن به تدریج دست شویی رفتن را آغاز می کنند و به اسباب بازی های متحرک و پر سر و صدا که راه می روند یا می پرند علاقه نشان می دهند. در این سن کم کم جملات را ادا می کنند و می توانند نقاشی یا کاردستی ساده درست کنند. در ضمن می توانند به تنهایی لباس بپوشند گرچه با دکمه ها هنوز مشکل دارند. بهترین اسباب بازی برای این سن وسایل موتوردار یا اسباب بازی هایی است که می توان آنها را تغییر شکل داد. حیوانات پلاستیکی و عروسک، وسایل شن بازی، خانه های کوچک و مدادهای رنگی بهترین گزینه است. توجه به این نکته ضروری است که از این سن به بعد اسباب بازی های دختر و پسرها با هم متفاوت است پس باید به جنس کودک در حین خرید اسباب بازی توجه کرد.

● اگر کودک تان ۳ تا ۵ ساله است

از این به بعد کودک به جنس خود توجه کرده و اگر دختر است مثل مادر و اگر پسر است مثل پدر رفتار می کند. کنجکاوی جنسی در آنها بیدار می شود و علاقه به خاله بازی یا دکتربازی در آنها بیدار می شود. در این سن برای پسرها می توان ماشین، هواپیما، تلفن و برای دخترها، عروسک، وسایل اسباب بازی آشپزخانه و… خرید. لوگوها، حیوانات پلاستیکی سه چرخه یا توپ هم مناسب است. در بین عروسک ها کودکان به شخصیت های مورد علاقه شان توجه زیادی دارند و مثلا دخترها دوست دارند موهای عروسک شان را همان طور که مادر موهای آنها را می شوید و می بندد، شانه کنند.

● اگر کودک تان ۵ تا ۶ ساله است

به کمک وسایلی که به کمک والدین و اطرافیان درست می کند به سمت دنیای خارج گرایش می یابد و دوست دارد دوستان جدیدی پیدا کرده و با آنها بازی کند. در این سن او به اسباب بازی هایی که اجزای شان به هم وصل و ساخته می شوند و بازی های دست جمعی علاقه زیادی دارد. بازی هایی با موضوع گاراژ، تعمیرگاه، زمین بازی، خانه، مزرعه و… که دارای عروسک هایی هستند که باید در محیط چیده شوند. ماشین های متحرک، عروسک بازی، عروسک بازی جنگجو، کتاب قصه و پازل های ۵۰۰ قطعه ای برای این سن مناسب اند.

روزنامه سلامت

چه اسباب بازی هایی برای چه سنی خوب است؟

گالری شخصی جواهرات هنرمندان
سوپرایزهای عاشقانه با ....
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

پیشگیری از عود سرطان سینه

پیشگیری از عود سرطان سینه

محبت را از کودک دریغ نکنید

محبت را از کودک دریغ نکنید

«کیست های شکلاتی» ارمغان تلخ مصرف لوازم آرایشی

«کیست های شکلاتی» ارمغان تلخ مصرف لوازم آرایشی

رابطه عجیب «قد بلند» با «سرطان» در آقایان!

رابطه عجیب «قد بلند» با «سرطان» در آقایان!

احتمال سکته قلبی در مردانی با کدام گروه خونی بیشتر است؟!

احتمال سکته قلبی در مردانی با کدام گروه خونی بیشتر است؟!

کودکتان را در کلاس مناسب ثبت نام کنید

کودکتان را در کلاس مناسب ثبت نام کنید

درمان کاهش میل جنسی در زنان

درمان کاهش میل جنسی در زنان

تاثیر بهداشت دهان و دندان بر آلت تناسلی مردان

تاثیر بهداشت دهان و دندان بر آلت تناسلی مردان
سایر مطالب زنان ، مردان ، کودکان
Polywash