ویترین افتخارات ۱۴ساله اسطوره تنیس دزدیده شد +عکس

ویترین افتخارات ۱۴ساله اسطوره تنیس دزدیده شد +عکس

آخرین نیوز: چندی پیش به ویترین افتخارات سمپراس، اسطوره تاریخ تنیس و کسی که تا قبل از پیدا شدن سر و کله فدرر، بهترین بازیکن تاریخ تنیس محسوب می‌شد و کسی نمی‌توانست جانشینی برای او تصور کند، دستبرد زده شد؛ سمپراس با قهرمانی در ۱۴ گرند اسلم بعد از فدرر – که ۱۶ قهرمانی دارد […]

آخرین نیوز: چندی پیش به ویترین افتخارات سمپراس، اسطوره تاریخ تنیس و کسی که تا قبل از پیدا شدن سر و کله فدرر، بهترین بازیکن تاریخ تنیس محسوب می‌شد و کسی نمی‌توانست جانشینی برای او تصور کند، دستبرد زده شد؛ سمپراس با قهرمانی در ۱۴ گرند اسلم بعد از فدرر – که ۱۶ قهرمانی دارد – پرافتخارترین تنیس باز دنیا به شمار می‌رود.
 
 http://www.hamshahrimags.com/Images/News/Smal_Pic/8-10-1389/IMAGE634293194282796250.jpg
 
تنها چیزی که برای سمپراس باقی مانده ۱۳ قهرمانی‌اش در گرند‌اسلم‌های چهارگانه (اوپن استرالیا، اوپن فرانسه، ویمبلدون و اوپن آمریکا) است. او البته در اوپن فرانسه قهرمانی ندارد. اولین جام قهرمانی او در اوپن استرالیا ربوده شده است به اضافه تمام جام‌هایی که به خاطر قهرمانی در مسابقات جام دیویس، مسترزکاپ، چندین تور معتبر تنیس و چندین جام به مناسبت قرار داشتن در رده اول تنیس بازان جهان. روزنامه «لس آنجلس تایمز» در گزارش خود از این سرقت، وقتی داشت حرف‌های سمپراس را انتقال می‌داد، تاکید داشت صدای اسطوره تنیس آمریکا با لرزش از حنجره‌اش خارج می‌شد: «نمی‌توان ارزش مالی برای آنها در نظر گرفت. من نمی‌خواستم آنها را در موزه بگذارم و هر روز به مردم نشان دهم. آنها را برای بچه‌هایم می‌خواستم که نشانشان دهم. بچه‌های من قهرمانی‌هایم را ندیده‌اند و همیشه دوست داشتم با دیدن این جام به تاریخ من افتخار کنند. فقط امیدوارم جام‌هایم تا حالا نابود نشده باشند. برای همین است که خواستم همه مردم این قضیه را بدانند. می‌دانم که پیدا کردنش کار سختی است اما نمی‌خواستم از اینکه تلاشی نکرده‌ام پشیمان شوم. شاید کسی چیزی بداند. تنها کاری که می‌توانم بکنم این است که آرزو کنم و امیدوار باشم.»
 
بسیاری از هواداران سمپراس در لس‌آنجلس بعد از شنیدن این حرف‌های تلخ پلاکارد به دست گرفتند و روبه‌روی استادیوم مرکزی تنیس این شهر جمع شده و با پلاکاردهای خود به سمپراس دلداری دادند: «جام‌ها دزدیده شده‌اند اما خاطرات از قلب‌ها پاک نمی‌شود.» و خیلی‌ها با بنری بزرگ به او یادآوری کردند که هرگز افتخارات اسطوره‌شان را فراموش نمی‌کنند: «تو شماره یک تاریخی.»
سمپراس در سال ۱۹۷۰ از پدری آمریکایی و مادری یونانی متولد شد. وقتی به اولین قهرمانی‌اش در یو اس اوپن رسید ۱۹ سالش بیشتر نبود. شده بود جوان‌ترین تنیس‌باز تاریخ که توانسته قهرمان این گرند‌اسلم مهم شود. همان موقع پدر و مادرش عکس‌هایی از سه سالگی او نشان دادند که داشت در حیاط خانه با یک راکت تنیس که اندازه خودش بود توپ را به دیوار می‌کوبید. او هر روز ساعت‌ها به زدن توپ به دیوار مشغول بود.انتقال زندگی او به لس‌آنجلس باعث شد به خاطر شرایط آب و هوایی فرصت بیشتری برای تنیس پیدا کند. الگوی سمپراس «رود لاور» بود؛ تنیس‌باز سرشناس آمریکایی که در دهه ۶۰ میلادی هفت قهرمانی در گرند اسلم‌های مختلف به دست آورده بود. ۱۱ سالش که بود حتی یک بار در یک بازی نمایشی با لاور بازی کرد. او تنیس حرفه ای را سال ۱۹۸۸ آغاز کرد. آن موقع ۱۶ ساله بود و کارش را با رتبه ۸۹۳ آغاز کرد. اما وقتی سال ۸۸ تمام شد می‌دانید به چه رتبه‌ای رسیده بود؟ ۹۷٫او از همان ابتدا شگفتی‌ساز بود. سال ۱۹۸۹ را با رتبه ۸۱ به پایان رساند و سال ۱۹۹۰ را با شکست بزرگان آغاز کرد. هرچند او در اوپن استرالیا، فرانسه و ویمبلدون به جایی نرسید اما در مسابقات داخل سالن ایندیانا، پدیده تنیس آمریکا یعنی آندری آغاسی را که آن زمان نفر شماره ششم تنیس‌بازان دنیا بود، شکست داد. از همان موقع رقابت سنتی بزرگ‌ترین تنیس‌بازان آمریکایی آغاز شد و رقابت آغاسی – سمپراس را به بزرگ‌ترین رقابت دنیای تنیس تبدیل کرد. این دو در تابستان همان سال در مسابقات اوپن آمریکا روبه‌روی هم قرار گرفتند تا جوان‌ترین فینال تاریخ برگزار شود و تنیس‌باز جوان‌تر – سمپراس – رقیب و هموطنش را شکست بدهد و قهرمان شود.با این قهرمانی سمپراس سال ۱۹۹۰ را با رتبه پنجم دنیا به پایان رساند.

 آقای شماره یک

سمپراس البته ‌ مسیرش تغییر کرد. در فاصله سال‌های ۱۹۹۰ تا ۱۹۹۳ او نتوانست هیچ قهرمانی مهمی به دست آورد. ‌وقتی او در فینال اوپن آمریکا در سال ۱۹۹۲ شکست خورد خیلی‌ها به این باور رسیدند که او فقط پدیده‌ای بوده در سال ۱۹۹۰ و دیگر نمی‌تواند خودش را میان بهترین‌ها قرار دهد. به گفته خودش اما آن مسابقه مثل سیلی محکمی بود به صورتش که بیدارش کرد. برای همین سال ۱۹۹۳ برای او متفاوت آغاز شد. او روزانه پنج ساعت تمرین می‌کرد و با انرژی در هر مسابقه‌ای حاضر می‌شد. او در آوریل سال ۱۹۹۳ برای اولین‌بار به عنوان مرد شماره یک معرفی شد. خیلی از مخالفان او صدایشان درآمد چون او آن زمان سه سال بود که هیچ قهرمانی‌‌ای به دست نیاورده بود. سه ماه بعد اما او پاسخ همه منتقدانش را داد و با شکست همه بزرگان برای اولین‌بار قهرمان مسابقات ویمبلدون شد. دو ماه بعدش هم برای دومین بار اوپن آمریکا را فتح کرد تا جایش در رده اول برترین تنیس‌بازان محکم شود.سمپراس با همین روحیه سال ۱۹۹۴ را آغاز کرد و در همان اوایل سال برای اولین‌بار قهرمانی در اوپن استرالیا را به دست آورد. به این ترتیب او موفق شد سه گرند اسلم از چهار گرند اسلم را ببرد. همان سال او با پیروزی بر آغاسی و بوریس بکر آلمانی از عنوان قهرمانی‌اش در ویمبلدون دفاع کرد و تبدیل شد به تنیس‌بازی دست‌نیافتنی.

 خاک رس

شباهتی که سمپراس با فدرر داشت، این بود که او اصلا روی زمین‌های رسی خوب کار نمی‌کرد. برای همین حتی یک‌بار هم نتوانست به فینال مسابقات اوپن فرانسه در رولان گاروس برسد. فدرر البته سال ۲۰۰۹ وقتی نادال، قدرت مطلق زمین‌های رسی، مصدوم بود این قهرمانی را به دست آورد و او هم به جمع هفت تنیس‌بازی که هر چهار گرند اسلم را برده‌اند، اضافه شد. این فضای خالی ویترین افتخارات اوست؛ با این تفاوت که جام آن را ندزدیده‌اند.
سمپراس سال ۱۹۹۵ هم قهرمان ویمبلدون شد. او تنها کسی است که توانسته سه‌بار پیاپی قهرمان ویمبلدون شود. جالب است بدانید او خودش رکورد این کار غیرممکن را شکست و سال‌های ۱۹۹۷ تا ۲۰۰۰ چهار بار پیاپی ویمبلدون را برد. او با هفت قهرمانی در ویمبلدون در کنار ویلیام رنشا و پرافتخارترین تنیس باز ویمبلدون محسوب می‌شود. او با قهرمانی در ویمبلدون سال ۲۰۰۰ سیزدهمین گرند اسلم عمرش را هم به دست آورد و بالاتر از روی امرسون – تنیس باز آمریکایی که سال ۱۹۶۷، ۱۲ گرنداسلم را برده بود – قرار گرفت. این رکورد دست نیافتنی با قهرمانی سمپراس در یو اس اوپن ۲۰۰۲ کامل شد و او با ۱۴ قهرمانی جاودانه شد. آن زمان البته او را به این خاطر جاودانه نامیدند که کسی فکرش را نمی‌کرد راجر فدرر سوئیسی بتواند در سال ۲۰۰۹ به رکورد او برسد. فدرر الان ۱۶ قهرمانی دارد و فقط نادال است که می‌تواند به او برسد؛ البته اگر فدرر بگذارد نادال این کار را بکند.با این حال سمپراس هنوز در یک زمینه از فدرر پیش است. او ۲۸۶ هفته متوالی مرد شماره یک تنیس جهان بوده و فدرر دیگر فرصتی ندارد که به صورت پشت سر هم مرد شماره یک باشد.

 خداحافظی

سال ۲۰۰۱ در ویمبلدون شگفتی بزرگی خلق شد. سمپراس بعد از ۳۱ پیروزی پیاپی در چهار سال مغلوب پسرک ۱۹ ساله سوئیسی شد تا ابروهای همه اهالی تنیس از تعجب بالا برود. آری، راجر فدرر که آن زمان هیچ نام و نشانی نداشت آمد و هنوز هیچ چیز نشده بزرگ‌ترین تنیس باز تاریخ را شکست داد. خود سمپراس گفته بود که پیروزی راجر فدرر بر او بزرگ‌تر از پیروزی او در اولین گرند اسلمش در سال ۱۹۹۰ بوده. شاید می‌خواسته این‌جوری القا کند که خودش خیلی بزرگ است و پیروزی بر او هم خیلی سخت. سمپراس سال ۲۰۰۲ هم خیلی زود از ویمبلدون حذف شد. برای همین او تمام تمرکزش را گذاشت روی یو اس اوپن. در فینال یو اس اوپن او رقیب و دوست قدیمی‌اش آندری آغاسی را دید. رقابت با او بهترین فرصت بود برای خداحافظی. «سمپ» با پیروزی بر آغاسی پرونده رقابت جذابش با او را بست و بلافاصله برای همیشه از دنیای تنیس خداحافظی کرد؛ در اوج و با ویترینی پر از افتخارات. هرچند حالا باید چشم به دستان پلیس داشته باشد تا بار دیگر ویترینش پر شود.

 

منبع: همشهری جوان

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
سنگین ترین لباس هایی که بازیگران زن هالیوود پوشیده اند!
سنگین ترین لباس هایی که بازیگران زن هالیوود پوشیده اند!
جینا دیویس بازیگر هالیوود از همسر ایرانی خود جدا شد!
جینا دیویس بازیگر هالیوود از همسر ایرانی خود جدا شد!
تغییر چهره جت ولی بازیگر فیلم های رزمی به علت بیماری!
تغییر چهره جت ولی بازیگر فیلم های رزمی به علت بیماری!
سخنرانی جنجالی آزیا آرجنتو در اختتامیه جشنواره کن!
سخنرانی جنجالی آزیا آرجنتو در اختتامیه جشنواره کن!
معرفی برنده های جشنواره کن ۲۰۱۸ و موفقیت کارگردان کشورمان!
معرفی برنده های جشنواره کن ۲۰۱۸ و موفقیت کارگردان کشورمان!
اعتراف جین فوندا بازیگر مشهور هالیوود درباره رسوایی های اخلاقی در هالیوود!
اعتراف جین فوندا بازیگر مشهور هالیوود درباره رسوایی های اخلاقی در هالیوود!
حمایت منال عیسی بازیگر ۲۶ ساله لبنانی از مردم فلسطین!
حمایت منال عیسی بازیگر ۲۶ ساله لبنانی از مردم فلسطین!
اعتراض عجیب کریستن استوارت در هفتاد و یکمین جشنواره کن!
اعتراض عجیب کریستن استوارت در هفتاد و یکمین جشنواره کن!
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام