کله‌ای پر شور برای پریدن /عکس

کله‌ای پر شور برای پریدن /عکس

مصطفی خدابخشیتمام سلول‌های بدنشان در حال تحرک است. یا روی دیوار راه می‌روند یا خود را از لابه‌لای نرده‌ها رد می‌کنند. به قول خودشان دنبال یافتن راه سریع‌تر برای رسیدن و فرار از تکرار مکررات زندگی هستند. با تمام جوانیشان کله‌ای دارند پرشور که گاهی این کله برایشان دردسر ساز می‌شود و شکستگی‌های سختی را […]

مصطفی خدابخشی
تمام سلول‌های بدنشان در حال تحرک است. یا روی دیوار راه می‌روند یا خود را از لابه‌لای نرده‌ها رد می‌کنند. به قول خودشان دنبال یافتن راه سریع‌تر برای رسیدن و فرار از تکرار مکررات زندگی هستند. با تمام جوانیشان کله‌ای دارند پرشور که گاهی این کله برایشان دردسر ساز می‌شود و شکستگی‌های سختی را برایشان به همراه می‌آورد.
از دیوار راست بالا رفتن، در هوا چرخیدن و به قولی حس پرواز داشتن، زندگی آنها را رنگ و لعابی خاص بخشیده هر چند که لعاب زندگی آنها به دلیل طبقه اجتماعی از دیگر جوانان همسن و سالشان پر پروپیمان‌تر است.

لباس‌های گشاد، نوع آرایش مو و… نشان از تفاوت آنها نسبت به سایر جوانان دارد ولی در مجموع جوان هستند و جوانیشان را در راه ورزش سرمایه کرده‌اند؛ نه مانند برخی دیگر از جوانان که تا مشکلی به مشکلاتشان اضافه می‌شود راه حشیش، تریاک و هزار چیز و ناچیز دیگر را انتخاب می‌کنند تا شاید نفهمند با خود چه کرده‌اند.
اگر فیلم شهرک ۱۳ را دیده باشید، متوجه می‌شوید که اینها چه اعجوبه‌هایی هستند که می‌توانند در کوتاه‌‌ترین زمان با اتکا به قدرت بدنی بهترین تصمیم و مؤثر‌ترین اقدام را انجام دهند.
عضلات ورزیده و انعطاف‌پذیری بالا بخشی از ویژگی‌های این جوانان به حساب می‌آید. شکستن گردن، پاره شدن تاندون و مینیسک، در رفتن ساعد و شکستن مچ پا همه از خطرهایی هستند که باید برای محافظت در برابر آنها آهسته آهسته پیش رفت و بدن را مقاوم و در مقابل ضربات محافظت کرد.
بعضی از بچه‌های پارکور می‌گویند برای رسیدن به شرایط آرمانی پریدن باید دو سال وقت گذاشت تا بتوان راحت از روی موانع گذشت ولی ‌اگر  علاقه داریم ره صد ساله را یک شبه طی کنیم همان هفته اول شروع این ورزش خیال به سرمان می‌زند که دیگر دیوید کاپرفیلد شده‌ایم و می‌توانیم شعبده انجام دهیم و چشمان همه را از تعجب از حدقه درآوریم  و این تصور  جز شکستگی و کشیدن بار چند کیلویی گچ برای چند ماه چیز دیگری با خود به‌بار نمی‌آورد. حال خودمان را به این در و آن در بزنیم که ما هستیم و می‌توانیم و از خود ژانگولر بازی در آوریم!

بچه‌های پارکور، کارهای خود را با ژانگولر بسیار متفاوت می‌دانند و معتقدند پارکور راه فرار از زندگی ماشینی است و از طریق آن می‌توان تنوعی جدید در روزمرگی‌ها به وجود آورد. می‌گویند در پارکور هم مانند تمام ورزش‌ها حرکت‌هایی وجود دارد که هر شخص باید در ابتدا آنها را خوب یاد بگیرد برخلاف آن چیزی که در برخی از ورزش‌های نمایشی وجود دارد. مهم‌ترین بخش در ورزش پارکور «فرود» است. چون بعد از انجام حرکت‌های مختلف باید با فرود مناسب، فشار و ضربه به پاها را کنترل و کم کرد.
شاید این پرش‌ها و فرودهای نمایشی همان چیزی است که باید در زندگی نیز آموخت و برای آن برنامه‌ریزی کرد تا صدمه‌ای به چار چوب‌های زندگی وارد نشود.

طبیعت الگوی ماست
میلاد بچه نیاوران است و حدود ۹ سالی است که پارکور را پیشه خود کرده است. اندام ورزیده و چابکی در حرکت از ظاهرش کاملاً نمایان است. به یک چشم بر هم زدن دیوار راست را بالا می‌رود و دوباره از روی آن پایین می‌پرد. مچ پایش تا زاویه ۹۰ درجه به سمت بیرون راحت می‌چرخد بدون آنکه دردی را احساس کند.
میلاد می‌گوید: «ورزش پارکور یعنی رهایی از موانعی که مجبوری هر روز با هزار دردسر از آنها عبور کنی. پارکور قدرت پرواز می‌ده بدون اینکه آسیبی متوجه کسی بشه.
شاید برای خیلی‌ها پریدن کار خیلی دشواری باشه ولی من این کارو خیلی دوس دارم و به خاطرش دارم از جونم مایه میذارم.
وقتی می‌بینم چشم‌ها به من خیره می‌شن و با تعجب به حرکات من نگاه می‌کنن می‌فهمم که تونستم کارمو درست انجام بدم هر چند که بعضی از مواقع مردم میگن میمون رو ببین! این کلمه از نظر خیلی‌ها بده ولی من این رو دوس دارم چون تمام حرکت‌های خودم رو از این حیوون تقلید کردم. رزمی کار‌ها هم چیزی به نام حرکت میمون دارن ولی من روی آناتومی این حیوون تحقیق کردم و تمام حرکت‌هاشو زیر نظر گرفتم تا بتونم پرش‌های خوبی داشته باشم و راحت از روی موانع بپرم.»
پتانسیل‌هایی که دیده نمی‌شود
امیرحسین ایمانی یک جورهایی مسئول بچه‌های پارکورکار ایران است و به قول خودش کار یک فدراسیون را انجام می‌دهد، فدراسیونی که یقیناً هیچگاه برای آنها تشکیل نشده است. امیرحسین می‌گوید: «۹ ساله که ورزش پارکور به ایران اومده و ما تمام تلاش خودمونو کردیم تا این ورزش رو با استانداردهای موجود پیش ببریم. موانع در برابر ورزش پارکور خیلی زیاده ولی ما تمام این موانع رو رد کردیم و امروز به جایی رسیدیم که بعضی از بچه‌هامون برای تمرین به انگلیس به عنوان یکی از مراکز اصلی پارکور دنیا دعوت می‌شن. امروز نگاه جدیدی در دنیا روی پارکور میشه. از اونجایی که در این ورزش باید دقت بالا و قدرت بدنی به بیشترین حد ممکن با توجه به توان بدنی هر فرد رسیده باشه وضریب تصمیم‌گیری در آن واحد صورت بگیره خیلی از واحدهای امنیتی به اون رو آوردن و نیروهای خودشونو وادار به آموزش این ورزش کردن، ولی متأسفانه در کشور ما با وجود پتانسیل‌های بالا هنوز نتوانستیم توجه سازمانی خاص رو به خود جلب کنیم و از ضرورت ایجاد این ورزش با اونا سخن بگیم.
برای مثال توی آتشنشانی این ورزش بسیار کاربرد داره به نحوی که به آتشنشان این امکان رو میده تا در کمترین زمان ممکن به وظیفه خود عمل کنه و جان بسیاری از افراد رو نجات بده.»

اوج ورزش بدون غرور
فرید بچه رسالت است و چهار سالی است که از در و دیوار و نرده‌های شهر بالا و پایین می‌رود. شلوار جین گشاد و پیراهن بسکتبالی مشکیش او را حسابی به چشم می‌آورد ولی برای تمرین لباس مخصوص پریدن و این طرف و آن طرف کردن را به تن می‌کند.
فرید در حالی که روی میله‌های سینمای ملت ۱۸۰ درجه پاهایش را باز کرده، می‌گوید: «با اینکه توانایی بدنی بالایی داریم ولی تا به حال به خودمون مغرور نشدیم و نخواستیم که اخلاق رو به خاطر این نعمت خدادادی زیر پا بذاریم. ما راحت می‌تونیم با نوع حرکاتمون یکی رو تحت فشار روانی بذاریم ولی ما نه این متاع بی‌ارزش رو می‌خوایم و نه درگیری رو فقط می‌خوایم ورزش کنیم. اگر بخوایم یک حساب سر انگشتی از نظر غرور در بین این ورزشکارها داشته باشیم می‌بینیم که پارکور کارها غرور ندارن و تنها به بهبود وضعیت فیزیکی خودشون فکر می‌کنن تا حرکت‌های جذاب‌تر و کاراتری رو اجرا کنن.»
فرید در حالی که روی هواست و هنوز پایش تا زمین دو متری فاصله دارد فریاد می‌زند ما ورزش می‌کنیم تا پرواز کنیم.
قدرت بدنی فرید باعث می‌شود نگاهی به خود کنم و ببینم که چقدر از نظر توان جسمی با او فاصله دارم.
با پارکور پرواز می‌کنم
«با پارکور احساس می‌کنم که کاملاً آزادم و به چیز خاصی تعلق ندارم و می‌تونم بدون مانع به این طرف و اون طرف برم. این ورزش با حس آزادیش به من بال پرواز میده. همین حس زیباشه که پاگیرش شدم.» متین ۲۴ ساله اینها را می‌گوید و ادامه می‌دهد: «پارکور یه ورزشه کاملاً شخصیه؛ تو این ورزش کسی برای شما تعیین نمی‌کنه که چیکار کنی و چیکار نکنی بلکه حرف اول و آخرو توانایی بدنیت و تمرین‌هایی که انجام دادی میزنه. پارکور نیاز به معماری مدرن داره برای همین ما نمی‌تونیم تو شهرهامون هرجایی رو برای ورزش انتخاب کنیم. اصلاً پارکور زاییده معماری عصر نوینه که در اون پله‌ها و میله‌ها در توازن با یکدیگه تعریف شدن. ولی ما تو ایران این رو نداریم و مجبوریم تنها فضاهایی که معماری نوین توشون به کار رفته رو انتخاب کنیم.» متین ادامه می‌دهد: «بخش فکری پارکور از همه چیز برام لذت‌بخش تره. تمام موانعی که در سطح شهر می‌بینیم ذهن را خلاق میکنه تا ببینم چطور میشه از اونها برای پریدن استفاده کرد. تعادل بین منطقی بودن و ریسک‌ کردن در پارکور زیبایی خاصی به اون داده. پارکورکار باید اون ‌قدر منطقی باشه که حرکت بی‌موردی انجام نده و وقتی که توانایی کاری رو نداره نباید ریسک کنه و اون رو انجام بده چون صدمه دیدن صددرصد قابل تصوره. موانعی که قبلاً برایم عادی بود، الان برایم معنا پیدا کرده.»

  پارکور فقط پارکور است
پارکور یک فعالیت فیزیکی است که دسته‌بندی کردن آن دشوار است. پارکور به عنوان یک ورزش کامل در نظر گرفته نمی‌شود اما هنر یا رشته‌ای است که دفاع شخصی در هنرهای رزمی را تداعی می‌کند. براساس گفته‌های «داویدبل»، «ماهیت فیزیکی پارکور این است که در موارد فوق‌العاده‌ای که در مسیر شما اتفاق می‌افتد بتوانید بر موانع موجود غلبه کنید. شما با هر نوع حرکتی جابه‌جا می‌شوید به گونه‌ای که می‌توانید پای خود را روی هر چیز یا هر جایی به عنوان تکیه گاه قرار دهید و از روی آن بپرید یا از آن بالا بکشید.» پس در پارکورهنگامی که در مواجهه با یک فرد با یک وضعیت وخیم روبه‌رو می‌شوید قادر خواهید بود صحبت کنید، بجنگید یا فرار کنید. همان‌گونه که هنرهای رزمی، شکلی از تمرین برای نبرد هستند، پارکور نیز شکلی از تمرین برای نبرد است. به دلیل ماهیت منحصر به فرد آن، غالباً گفته می‌شود که پارکور فقط مقوله مختص به خودش را دارد و در مقوله دیگری نمی‌گنجد. « پارکور فقط پارکور است.»
مهم‌ترین ویژگی پارکور، کارآمد بودن آن است. ورزشکاران این رشته نه فقط تا آنجا که می‌توانند، سریع حرکت می‌کنند بلکه با حداقل مصرف میزان انرژی و صحیح‌‌ترین روش ممکن این حرکت را انجام می‌دهند. این ویژگی، پارکور را از رشته مشابهی با نام « دوندگی آزاد » مجزا می‌کند که در این رشته بیشترین تأکید روی آزادی عمل در حرکت است، مثل حرکات آکروبات. همچنین کارآمد بودن پارکور باعث می‌شود که از بروز جراحات کوتاه‌مدت و بلندمدت جلوگیری شود و این ویژگی بخشی از دلیل شکل‌گیری و تداوم پارکور است.  ورزشکاران این رشته ادعا می‌کنند که پارکور فرآیند تفکر آنان را هم از طریق افزایش مهارت‌های تفکر انتقادی تحت تأثیر داده و به آنها اجازه می‌دهد بر موانع فیزیکی و ذهنی روزمره غلبه کنند.
  شروع پارکور
کسانی که علاقه‌مند هستند می‌توانند با دیدن فیلم‌ها و سایت‌ها، اطلاعاتی را از این ورزش به‌دست بیاورند و با آن آشنا شوند. این افراد باید بدن آماده‌ای داشته باشند و به جای هیجان یا لذت انجام دادن کارهای سخت، اول زیر نظر افرادی که تجربه خوب و حرفه‌ای در این ورزش دارند، آمادگی اولیه را پیدا کنند و بعد حرکت‌های پیچیده‌تر را یاد بگیرند.
پارکور اصولاً محدوده سنی ندارد، هم به صورت گروهی و هم انفرادی انجام می‌‌شود.  باید در پارکور به این نکته توجه کرد که این ورزش خودنمایی ندارد. در بین کسانی هم که این ورزش را کار می‌‌کنند نه برتری‌ای وجود دارد و نه رئیسی.
پارکور یک نوع روش زندگی است؛ مواجه شدن با موانع و گذشتن از آنها بدون ترس نمونه‌ای از برخورد با مشکلات زندگی است. البته نباید فراموش کرد، پارکور بدون خطر هم نیست، به همین دلیل باید برای آغاز این ورزش بدنی آمادگی و انعطاف‌پذیری داشت. از همان آغاز تمرین‌ها باید از وسایل ایمنی استفاده کرد. همچنین بدون حضور مربی و طی دوره‌های آموزشی این رشته، انجام حرکت‌های این ورزش می‌تواند خطرات جبران‌ناپذیری داشته باشد. بهتر است ابتدا یک محل مناسب برای آموزش پیدا و بعد حرکت‌های ورزشی را شروع کرد.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
سنگین ترین لباس هایی که بازیگران زن هالیوود پوشیده اند!
سنگین ترین لباس هایی که بازیگران زن هالیوود پوشیده اند!
جینا دیویس بازیگر هالیوود از همسر ایرانی خود جدا شد!
جینا دیویس بازیگر هالیوود از همسر ایرانی خود جدا شد!
تغییر چهره جت ولی بازیگر فیلم های رزمی به علت بیماری!
تغییر چهره جت ولی بازیگر فیلم های رزمی به علت بیماری!
سخنرانی جنجالی آزیا آرجنتو در اختتامیه جشنواره کن!
سخنرانی جنجالی آزیا آرجنتو در اختتامیه جشنواره کن!
معرفی برنده های جشنواره کن ۲۰۱۸ و موفقیت کارگردان کشورمان!
معرفی برنده های جشنواره کن ۲۰۱۸ و موفقیت کارگردان کشورمان!
اعتراف جین فوندا بازیگر مشهور هالیوود درباره رسوایی های اخلاقی در هالیوود!
اعتراف جین فوندا بازیگر مشهور هالیوود درباره رسوایی های اخلاقی در هالیوود!
حمایت منال عیسی بازیگر ۲۶ ساله لبنانی از مردم فلسطین!
حمایت منال عیسی بازیگر ۲۶ ساله لبنانی از مردم فلسطین!
اعتراض عجیب کریستن استوارت در هفتاد و یکمین جشنواره کن!
اعتراض عجیب کریستن استوارت در هفتاد و یکمین جشنواره کن!
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام