زندانی که دیگر زندان نیست! +عکس

زندانی که دیگر زندان نیست! +عکس

به نظر می‌رسد کرامت انسانی به زندانیان بازگشته است. لباس‏های معمول و سفید جانشین لباس‏های خاکستری زندان شده، قرآن و مباحث دینی و اشتغال جای آموزه‏های خلافکاری را گرفته و نماد مجرمی به کلی محو شده است. همه این تغییرات حقیقت «عادل آباد» در شیراز است. حقیقتی که از یک مکان مخوف و ترسناک سال‌های […]

به نظر می‌رسد کرامت انسانی به زندانیان بازگشته است. لباس‏های معمول و سفید جانشین لباس‏های خاکستری زندان شده، قرآن و مباحث دینی و اشتغال جای آموزه‏های خلافکاری را گرفته و نماد مجرمی به کلی محو شده است. همه این تغییرات حقیقت «عادل آباد» در شیراز است. حقیقتی که از یک مکان مخوف و ترسناک سال‌های نه چندان دور مدرسه‌ای با مباحث علمی و قرآنی ساخته است.  

به گزارش ایسنا، عادل آباد، نامی است که برای مبارزان انقلابی سال‏های پیش از انقلاب بسیار آشناست. بلوار عدالت در شهر شیراز را که دنبال کنیم به زندان مرکزی این شهر می‏رسیم. جایی که بسیاری از افراد بیرون از دیوارهایش، نمی‏دانند پشت این دیوارها چه خبر است و اصلا شاید به ذهنشان هم نرسد که دیوارهای سر به فلک کشیده با سیم‌های خاردار چه شوری را در درون خود جای داده است. شوری که این روز‌ها در سر مددجویانی زندان است. آنها زندان را مکانی برای علم و دین آموزی دیده‌اند، همان جایی که قرآن می‏خوانند، مطالعه می‏کنند و بر سر کلاس‏های فقه، اصول و فلسفه حاضر می‏شوند.

همراه با آیت‌الله سید کرامت‌الله ملک‌حسینی نماینده ولی فقیه در کهگلویه و بویراحمد راهی بندهای زندان عادل آباد می‏شویم، بندهایی که نام‏های زیبا به خود گرفته‌اند و ورودی هر کدام‌شان یک مددجو با دسته گل و پیام خوش آمد منتظر شماست.

طنین صلوات در راه‏روهای بند به چرخ می‏افتد، و تلاوت آیه‏های قرآن به گوش می‏رسد، اتاق اول جمعی ده نفره مشغول به قرائت قرآن هستند و اتاق بعد عده‏ای مشغول معرق و منبت کاری. در این جمع کسانی هم هستند که به اختیار ۵ سال است از مصرف مواد مخدر پاک شده‌اند. همه این‌ها حکایت از آن دارد که شاید تنها محدودیت زندانیان برای ارتباط با بیرون از دیوارهای بلند عادل آباد برای آنها سخت باشد، نه چیز دیگر!

دارالقرآن، سینما، زورخانه، مرکز تلوزیون و کتابخانه، همه جاهایی است که نشان از برنامه‌های فرهنگی برای زندانیان دارد. بند بعدی مدرسه قرآنی زندان است، جایی که زندانیانش سفید پوش بر سر کلاس‏های قرآن، احکام، فقه، اصول و فلسفه حاضر هستند و در کلاس‌های خود بحث و مباحثه را داغ نگه داشته‏اند. اسما الحسنی را با تواشیح می‏خوانند که اذان ظهر هم به صداها اضافه می‏شود و مددجویان راهی هواخوری بند و مصلا می‏شوند تا نماز را به جماعت بخوانند.

آیت الله ملک حسینی پس از اقامه نماز جماعت ظهر و عصر با اشاره به دوران طاغوت و حبس خود در این زندان، وضعیت کنونی زندان را غیر قابل قیاس با عادل‏آباد زمان‏های دیگر می‌خواند و می‌گوید: تحول بسیار خوبی در زندان بوجود آمده و برنامه‌های تربیتی، قرآنی و دین آموزی در زندان مرکزی شیراز درس بزرگی برای مددجویان است.

وی ادامه داد: مکتب قرآن و دین آموزی، انسان را از گرداب ضلالت به سوی نور ارشاد می‏کند که خوشبختانه این مکتب در زندان عادل آباد شیراز ترویج شده و مدرسه قرآنی این زندان هم اکنون یک حوزه علمیه خوب است که شعاع اخلاص، و ترویج ارشاد این حوزه علمیه می‌تواند علاوه بر اثرگذاری در داخل، به خارج از این زندان نیز نفوذ داشته باشد.

نماینده مردم کهگیلویه و بویراحمد در مجلس خبرگان رهبری اضافه کرد: رشته‌های قرآنی در این مدرسه، برگرفته از فلسفه، حکمت ملاصدرا و حکمت اشراق سهروردی بوده که زمینه اصلاح و رشد این افراد مؤمن و متعهد به خدا، فراهم می‏کند و آنان از لغزش به خطا به سمت خدمت به وطن تغییر یافته‌اند زیرا این افراد با محوریت قرآن به سمت اسلام و انقلاب قدم بر می‌دارند.

وی با اشاره به توسعه علوم قرآنی در کاهش جرم گفت: عرب جاهلی وجودش غرق در جنایت، فحشاء و فساد بود اما وجود مقدس پیامبر (ص) را با دعوت الهی پذیرفتند و تحول عظیمی در تاریخ اسلام بوجود آوردند و شکی نیست که توسعه علوم قرآنی می‌تواند در کاهش جرم نیز اثرگذار باشد.

ملک حسینی ادامه داد: افراد بزرگی با تعالیم الهی رشد یافته‌اند امید است که این افراد با همت عالی و روحیه قوی به نظام عالم قدم بردارند که اگر وضع زندان‌های کشور مانند زندان مرکزی شیراز باشد کمک بزرگی به فرزندان و خانواده‌های زندانیان می‌شود و حتی می‌تواند الگویی برای خارج از ایران باشد.

علی مظفری، مدیر زندان مرکزی شیراز نیز در سخنانی با بیان اینکه امروز زندان‏های استان فارس در راستای سخن امام راحل (ره) مبنی بر اینکه «زندان‏ها باید به دانشگاه تبدیل شود»، حرکت می‏کند، افزود: وقتی خودمان هم وارد زندان می‏شویم دیگر احساس این را نداریم که اینجا همان زندان عادل آباد پیشین است زیرا همه جای آن دین، سواد، علم و اشتغال که چهار پایه اهداف ماست را احساس می‏کنیم.

وی ادامه داد: دین آموزی را شالوده دانسته و در این راستا با دعوت از روحانیون حوزه علمیه دروس حوزوی را به زندانیان آموزش داده و اشتغال را هم ستون و رکن دانسته که در این راه نیز با آموزش‏های متعدد برای زندانیان اشتغال‌زایی کرده و افتخار می‏کنیم که نماد مجرمی در این زندان فراموش شده و حتی انسان در این مکان به یاد حوزه علمیه می‏افتد.

مظفری اضافه کرد: با افتخار اعلام می‏کنیم با اختیار خود زندانیان دیگر کسی سیگار نمی‏کشد و با شرایط روحی خوب و همچنین علم آموزی دوران محکومیت خود را می‏گذرانند که همه این اتفاقات را حاصل برخورد با رافت اسلامی می‏دانیم که قول می‏دهیم در همه‌اندرزگاه‏ها مدرسه قرآنی راه‏اندازی کنیم.

در ادامه بازدید از زندان مرکزی شیراز، مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان فارس در جمع خبرنگاران با بیان اینکه تقویت باورهای دینی درمددجویان در زندان‌های فارس پیگیری می‌شود، گفت:‌ یکی از موارد مهمی که در زندان‌های فارس با جدیت پیگیری می‌شود مباحث مربوط به دین آموزی و تقویت باورهای دینی در مددجویان است

ناصر جعفرقلی افزود:‌ بررسی‌ها نشان می‌دهد که اکثر مددجویان با مفاهیم دینی آشنایی نداشتند و گرایش آنها به سمت برخی از جرایم معمولا به دلیل نا آشنایی با آموزه‌های دینی است و‌ در زندان‌ها اهدافی دنبال می‌شود که این اهداف در چارچوب اصلاح و تربیت مددجویان است به همین دلیل دین آموزی یکی از اصولی ترین اقدام‌ها در زندان‌ها است.

وی ادامه داد: دیدار آیت الله ملک حسینی از زندان مرکزی شیراز و توصیه‌های وی موجب تقویت فعالیت‌های دین‌آموزی در این زندان خواهد شد که ‌امیدواریم با این توصیه ها، فعالیت‌های دینی در زندان‌ها به صورت جدی تر پیگیری شود و با دین آموزی صحیح و گسترش مدرسه قرآنی تعداد مددجویان در زندان‌ها و میزان تکرار جرم در کشور کم شود.

به اعتقاد مدیرکل زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی استان فارس مجرمان حتی افرادی که به هر دلیل مرتکب جرمی شده و وارد زندان‌ها می‌شوند،‌ زیربناهایی اعتقادیشان کم نشده است و گرایش به دین و زندگی خوب در آنها وجود دارد که‌ در زندان‌ها امتیاز استفاده از مرخصی بر اساس فعالیت‌ها و میزان مشارکت مددجویان در برنامه‌های فرهنگی داده می‌شود.

به گفته وی در حال حاضر ۱۴۰ نفر در مدرسه قرآنی زندان مرکزی شیراز حضور دارند و در همه‌اندرزگاه‌ها دارالقرآن فعال است که در این زندان یک هزار و ۵۰۰ مددجو و در در زندان‌های کل استان فارس پنج هزار مددجو در کلاس‌ها و برنامه‌های قرآنی شرکت می‌کنند.

گزارش از: علی نظام الملکی

چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
عضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
حمله کاربران به گل گدوت به دلیل پیام تسلیت درگذشت استیون هاوکینگ!
حمله کاربران به گل گدوت به دلیل پیام تسلیت درگذشت استیون هاوکینگ!
یکی از ۲۲ تتوی مایلى سایرس و چهره ای از مادربزرگش!
یکی از ۲۲ تتوی مایلى سایرس و چهره ای از مادربزرگش!
بیماری عرفان خان بازیگر بالیوود مشخص شد!
بیماری عرفان خان بازیگر بالیوود مشخص شد!
جان بیلی رییس آکادمی اسکار متهم به آزار جنسی شد!
جان بیلی رییس آکادمی اسکار متهم به آزار جنسی شد!
بازیگرانی که سختی های زیادی را برای پولدار شدن تحمل کردند!
بازیگرانی که سختی های زیادی را برای پولدار شدن تحمل کردند!
جی جی حدید مدل آمریکایی و زین مالیک از یکدیگر جدا شدند!
جی جی حدید مدل آمریکایی و زین مالیک از یکدیگر جدا شدند!
سخنان فرانسیس مک‌ دورماند در اسکار و تاثیرش بر روی مت دیمون و بن افلک!
سخنان فرانسیس مک‌ دورماند در اسکار و تاثیرش بر روی مت دیمون و بن افلک!
عواقب رسوایی جنسی برای وودی آلن و عدم همکاری چهره ها با وی!
عواقب رسوایی جنسی برای وودی آلن و عدم همکاری چهره ها با وی!
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x