خیابانی به وزن کل موزه‌های پایتخت +تصاویر

خیابانی به وزن کل موزه‌های پایتخت +تصاویر

خیابان امام خمینی تهران یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران محسوب می‌شود که به اندازه کل تهران موزه، محله و خانه‌های قدیمی در آن وجود دارد.     به گزارش آخرین نیوز، برنا نوشت: خیابان امام خمینی یکی از خیابان‌های قدیمی شهر تهران است که از میدان امام خمینی (توپخانه و سپه سابق) شروع شده و […]

خیابان امام خمینی تهران یکی از قدیمی‌ترین خیابان‌های تهران محسوب می‌شود که به اندازه کل تهران موزه، محله و خانه‌های قدیمی در آن وجود دارد.
 
 
به گزارش آخرین نیوز، برنا نوشت:
خیابان امام خمینی یکی از خیابان‌های قدیمی شهر تهران است که از میدان امام خمینی (توپخانه و سپه سابق) شروع شده و تقریباً تا غرب تهران ادامه دارد.

اولین ساختمانی که در ابتدای خیابان امام خمینی در فضای اطراف میدان به چشم می‌خورد، ساختمانی دو طبقه، قدیمی و مخروبه است که در کنارش ایستگاه مترو قراردارد.
نمای بیرونی موزه صنعتی
جلوتر که می‌روم متوجه می‌شوم این ساختمان موزه‌ای است که باید ۲۰۰ تومان بابت ورودیه آن پرداخت کنم. وارد که می‌شوم مجسمه‌هایی را می بینم که مرا به یاد مجسمه‌های استاد صنعتی می‌اندازد.
موزه استاد صنعتی
بله درست است؛ این "موزه استاد علی اکبر صنعتی" است که در نگاه اول تعدادی از مجسمه‌هایش به چشم می‌آیند ولی به صورت کاملا غریبانه، دور افتاده‌اند و بدون هیچ تابلو یا راهنمایی در گوشه شمال غربی میدان امام خمینی و ابتدای خیابان واقع شده است. موزه ۱۳ آبان یا موزه استاد صنعتی در سال ۱۳۲۵ تاسیس شده و در حال حاضر به هلال احمر تعلق دارد.

میدان امام خمینی در سال ۱۲۸۴ به دستور امیرکبیر ساخته شده و ساختمان‌های اطراف آن بارها تخریب و نوسازی شده‌اند. هم اکنون نیز میدان امام خمینی یکی از میدان‌های بزرگ شهر تهران محسوب می‌شود. هم اکنون در این میدان قدیمی، به جز بنایی که روزی بانک شاهی در آن قرار داشت و امروزه به بانک تجارت تغییر کاربری داده و همچنین بنای قدیمی موزه صنعتی و قورخانه، بنای قدیمی دیگری باقی نمانده است.
ایستگاه متروی امام خمینی
"ایستگاه متروی امام خمینی" از بناهای جدید در ابتدای خیابان امام خمینی است که هر روز جمعیت زیادی در آن در حال رفت و آمد هستند. این ایستگاه، اولین ایستگاه راه‌اندازی شده مترو در تهران است که درخرداد ماه ۸۶ آغاز به کار کرد.

ساختمان شعبه مرکزی "بانک سپه" ازساختمان‌های بلند و بزرگ این خیابان است که در سال ۱۳۰۴ تاسیس شد. در کنار این ساختمان موزه سکه‌ی بانک سپه معروف به "موزه سکه" قرار دارد که غنی‌ترین و ارزشمندترین سکه‌های خاورمیانه را در خود جای داده است. این موزه به لحاظ در اختیار داشتن سکه‌های تک و نادر، در زمره‌‌ی جامع‌ترین موزه‌هاست.

درست بلافاصله بعد از موزه سکه، ساختمان قدیمی اداره پست تهران که الان "موزه ارتباطات" (موزه پست و مخابرات) شده است، قرار دارد.
بنای این موزه در سال ۱۳۰۷ در خیابان سپه سابق تأسیس شد که در کنار باغ ملی قرار دارد. طبقه دوم موزه پست، مملو از تمبرهایی است که توسط ۱۳۰ کشور عضو اتحادیه جهانی پست منتشر شده است.

درست روبروی موزه پست و مخابرات، کوچه‌ای به نام کوچه "روزنامه اطلاعات" وجود دارد که وجه تسمیه آن به خاطر ساختمان قدیمی روزنامه اطلاعات است که سال‌ها قبل در آنجا فعالیت داشته است.
سر در باغ ملی
بنای "سر در باغ ملی" که طی سال‌های ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۴ به عنوان دروازه ورود به میدان مشق که محوطه‌ای نظامی بود، ساخته شد. در فضای میدان مشق، کاخ دادگستری، کاخ شهربانی و … وجود داشته که هم اکنون به موزه پست و موزه ملک تغییر نام داده است.
این بنا برای هر کسی که از مقابلش می‌گذرد، حس نوستالژیک خاصی را تداعی می‌کند. این بنا یادآور دروازه‌های دوازده‌گانه تهران قدیم است و بیش از این‌ها، یک بنای تاریخی و ملی محسوب می‌شود.
باغ ملی چند سالی بیشتر به جا نماند و در محوطه آن وزارت امور خارجه، کتابخانه ملی و موزه ایران باستان را ساختند. زمانی که از درهای این بنا داخل می‌شوم قدم به خیابان ملل متحد می‌گذارم که در آن، "وزارت امور خارجه" و "کتابخانه و موزه ملی ملک" واقع هستند.

"کتابخانه ملی ملک"، دارای ۱۹ هزار عنوان نسخه خطی نادر و نفیس است که یکی از شش گنجینه بزرگ نسخ خطی در ایران محسوب می‌شود.

"موزه ملی ملک" هم از موزه‌های قدیمی و نخستین موزه خصوصی وقفی است که در سال ۱۳۱۶ توسط مرحوم حاج حسین آقا ملک بنیان گذاشته شد و مجموعه‌ای از آثار تاریخی را در خود جای داده است.

معمولا در خیابان امام خمینی، ساختمان جدید و نوسازی دیده نمی‌شود، اما وقتی از سر در باغ ملی به سمت غرب بروید، با ساختمانی نوساز و جدید روبرو می‌شوید که متعلق به سازمان "میراث فرهنگی و گردشگری" است. این سازمان که قبلاً در خیابان آزادی قرار داشت، هم اکنون با تمام بخش‌های اداری و کارکنان سازمان در این خیابان مستقر شده است.

جلوتر که می‌روم، در تقاطع خیابان سی‌تیر، بوستانی با نام بوستان معلم می بینم که در واقع در محوطه پشتی "موزه ملی" است.

بعد از خیابان سی‌تیر، خیابان امام خمینی بیشتر رنگ‌و‌بوی بازار به خود می‌گیرد به نحوی که وقتی کمی به سمت غرب پیش می‌روم، "بازار ابزار و یراق تهران" را می‌بینم که مملو از جمعیت و تکاپوی خرید و فروش است.

از جلوی مغازه‌های فروش ابزار که می‌گذرم مغازه دارها با ذوق و شوق خطاب به من می‌گویند: "بیا از ما هم عکس بگیر".
مسجد مجد الدوله
کمی جلوتر، مسجدی را می‌بینم که معروف به مسجد "مجدالدوله" است و چون وقت نماز است کسبه و مردم زیادی به آن داخل می‌شوند.

ساختمان "بیمارستان سینا" بین مغازه‌های ابزار فروشی خیابان امام خمینی خودنمایی می‌کند. این بیمارستان که در سال ۱۲۹۰ بنا شده است، جزء قدیمی‌ترین بیمارستان‌های تهران محسوب می‌شود که بعد از بارها مرمت و نوسازی به شکل کنونی درآمده است.

"حسن آباد" نام محله‌ای قدیمی در مرکز تهران است که میدانی به همین نام در آن واقع شده که این میدان در خیابان امام خمینی قرار دارد. این میدان جزء بافت تاریخی و سنتی دوره قاجاریه است، اما با معماری برگرفته از ایتالیا و نزدیک به معماری دوره رنسانس است که به تازگی بازسازی‌هایی بر روی این بنا آغاز شده است. بخشی از بنای میدان حسن‌آباد متعلق به بانک ملی ایران است. کسبه و مردمی که رفت و آمد زیادی در این میدان دارند نیز از بازسازی بافت تاریخی فرسوده میدان صحبت می‌کنند.

بعد از میدان حسن آباد، ساختمان "سازمان ثبت احوال" کشور دیده می‌شود. کمی جلوتر "بورس پرچم و لباس‌های نظامی" به چشم می‌خورد که از لباس‌های سربازی و همیار پلیس گرفته تا پرچم‌های مختلف کشورها و پرچم‌های عزاداری امام حسین در مغازه‌های این قسمت یافت می‌شود.
موزه مقدم
تا به حال اسم "موزه مقدم" را شنیده‌اید؟!
خانه مقدم در آغاز، عمارتی بزرگ و مجلل و محل سکونت خاندان محمدتقی‌خان احتساب‌الملک از صاحب منصبان مشهور دربار قاجاریه بوده است که بعدها در اختیار محسن مقدم، استاد باستان‌شناسی دانشگاه تهران، قرار می‌گیرد.

محسن مقدم و همسرش "سلما" که کارمند کتابخانه و موزه ملی ایران بوده است در کنار فعالیت‌های علمی آثار و اشیاء فراوانی را با هدف حفظ میراث فرهنگی و تاریخی ایران گردآوری می‌نمایند. آنها این آثار و اشیاء ارزشمند را به طرزی زیبا در جای جای اتاق‌ها و فضاهای عمارت قدیمی خاندان خود نصب و به نمایش می‌گذارند.
او خانه خود را بعد از مرگش به دانشگاه تهران وقف می‌کند و دانشگاه تهران هم این خانه را به همراه بقیه میراث ارزشمندش در سال ۱۳۸۸ به موزه تبدیل کرد.
به گفته نگهبان این موزه، بیشتر بازدیدکنندگان از آن دانشجویان باستان‌شناسی و معماری هستند.

تقاطع خیابان‌های ولی عصر و امام خمینی، بنایی وجود دارد که به کاخ مرمر معروف بوده و هم اکنون "موزه ملی قرآن کریم" در آن قرار دارد که در سال ۱۳۸۴ افتتاح شده است. وقتی که خواستم از سر در این موزه عکس بگیرم دو سرباز جلوی کارم را گرفتند.
کتابخانه تخصصی موزه ملی قرآن کریم با مجموعه بسیار غنی در زمینه کتب مرجع و علوم قرآنی در سه طبقه به وسعت ۴۶۵ متر مربع واقع شده است. این مجموعه در حال حاضر دارای حدود ۳۵۰۰ نسخه کتاب بوده و قابل توسعه تا ۴۰۰۰۰ جلد است.

یکی دیگر از مکان‌های موجود در خیابان امام خمینی، "میدان حر" است که در تقاطع خیابان کارگر قرار دارد. مجسمه‌ای که در این میدان قرار دارد، نمادی از انسان و نفس سرکش‌اش و دعوای بین این دو است.
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگندای ارژنگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامعضویت در تلگرام
اعتراف جین فوندا بازیگر مشهور هالیوود درباره رسوایی های اخلاقی در هالیوود!
اعتراف جین فوندا بازیگر مشهور هالیوود درباره رسوایی های اخلاقی در هالیوود!
حمایت منال عیسی بازیگر ۲۶ ساله لبنانی از مردم فلسطین!
حمایت منال عیسی بازیگر ۲۶ ساله لبنانی از مردم فلسطین!
اعتراض عجیب کریستن استوارت در هفتاد و یکمین جشنواره کن!
اعتراض عجیب کریستن استوارت در هفتاد و یکمین جشنواره کن!
مارگوت کیدر بازیگر فیلم سوپرمن در اثر اختلال دوقطبی درگذشت!
مارگوت کیدر بازیگر فیلم سوپرمن در اثر اختلال دوقطبی درگذشت!
عوامل فیلم سه رخ در مراسم فوتوکال جشنواره کن!
عوامل فیلم سه رخ در مراسم فوتوکال جشنواره کن!
نمایش فیلم های ایرانی با حضور بازیگران ایرانی در جشنواره کن!
نمایش فیلم های ایرانی با حضور بازیگران ایرانی در جشنواره کن!
حیفا المنصور کارگردان زن عربستانی که تهدید به مرگ شد!
حیفا المنصور کارگردان زن عربستانی که تهدید به مرگ شد!
نظر منتقدان درباره فیلم «همه می‌دانند» در جشنواره کن!
نظر منتقدان درباره فیلم «همه می‌دانند» در جشنواره کن!
سامسونگندای ارژنگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامعضویت در تلگرام