تراشه‌ای که به نابینایان امکان دیدن می‌دهد / فیلم

تراشه‌ای که به نابینایان امکان دیدن می‌دهد / فیلم

دانش > فناوری  – دانشمندان موفق شدند با کاشت تراشه‌ای پشت شبکه افراد نابینا و مبتلایان به بیماری‌های شبکیه، پرتوهای نور را به علایم الکتریکی تبدیل کنند و با ارسال آن‌ها به مغز، چشم نابینایان را به جهان باز کنند. ابوالفضل کریمی: دانشمندان توانستند با استفاده از کاشت یک تراشه‌ در پشت شبکیه افراد نابینا قدرت دیدن را […]

دانش > فناوری  – دانشمندان موفق شدند با کاشت تراشه‌ای پشت شبکه افراد نابینا و مبتلایان به بیماری‌های شبکیه، پرتوهای نور را به علایم الکتریکی تبدیل کنند و با ارسال آن‌ها به مغز، چشم نابینایان را به جهان باز کنند.

ابوالفضل کریمی: دانشمندان توانستند با استفاده از کاشت یک تراشه‌ در پشت شبکیه افراد نابینا قدرت دیدن را به آن‌ها بازگردانند. یکی از این بیماران که به طور مادرزادی نابینا بود، توانست با استفاده از این تکنیک مدرن جراحی حروف الفبا و صفحه ساعت را تشخیص بدهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، دانشمندان در پشت شبکیه چشم میکا تهرو ۴۶ ساله از فنلاند، تراشه‌ای‌ آزمایشگاهی قرار دادند و به این ترتیب قدرت بینایی را به او بازگرداندند. این روش روی بیماران دیگر نیز با موفقیت همراه بود.

این تراشه‌ به بیماران امکان می‌دهد اشیا را با چشمان خود تشخیص بدهند، در حالی که در تکنیک‌های دیگر باید از یک دوربین خارجی برای دیدن استفاده ‌شود. جزئیات این روش در نشریه رویال سوسایتی B به چاپ رسیده است.

چشمپروفسور رابرهارت زرنر از دانشگاه توبینگن آلمان و همکارانش در شرکت کاشت شبکیه AG این تراشه را روی ۱۱ فرد که دچار مشکل بینایی بودند، آزمایش کردند. وی در این باره به بی‌بی‌سی گفت: «در برخی از افراد این تراشه‌ هیچ فایده‌ای به همراه نداشت، چرا که نابینایی‌ آن‌ها بسیار پیشرفته بود. اما در اکثریت استفاده از این تراشه‌ باعث می‌شد بیماران بتوانند به درستی اشیا را تشخیص بدهند. البته زمانی که تراشه‌ در فاصله زیادی در پشت شبکیه قرار می‌گرفت، یعنی در ناحیه لکه مرکزی(central macular area) بهترین نتیجه به دست می‌آمد.»

از میان این بیماران، دو نفر به دلیل ابتلا به رتینیت‌پیگمانتوزا مادرزادی یا RP بینایی خود را از دست داده بودند و بقیه به بیماری مادرزادی horoideraemia مبتلا شده بودند. بیماری آر.پی با نابودی سلول‌های شبکیه چشم به شب‌کوری، دید تونلی و حتی نابینایی دائمی منجر می‌شود. علائم این بیماری‌ها ممکن است از سال‌های اولیه زندگی خود را نشان بدهند.

از بین این بیماران، بهترین نتیجه در آقای تهرو دیده شد، چرا که بعد از استفاده از این تراشه‌ توانست یک قاشق و چنگال و یک لیوان را روی میز تشخیص دهد. او هم‌چنین توانست صفحه ساعت و هفت نوع سایه رنگ خاکستری را نیز شناسایی کند. کاشت این تراشه‌ به او امکان داد که بدون کمک دیگران، داخل اتاق حرکت کند و بدون برخورد با مردم از کنارشان عبور کند. در آزمایش‌های دیگر او حتی توانست کلمات دشت‌نوشته‌شده را بخواند و نام خود را که با املای اشتباه نوشته شده بود، تشخیص دهد.

همچنین بخوانید :  عکس از خوش آمد گویی اقوام ایرانی به مقام معظم رهبری

او در این باره به بی‌بی‌سی گفت: «سه یا چهار روز بعد از کاشت این تراشه‌ که زخم‌ها و جراحات بهبود پیدا کرد، من می‌توانستم برخی تحرکات را متوجه شوم و زمانی که نور به چشمم برخورد می‌کرد، می‌توانستم شدت نور را تشخیص دهم. هر چه قدر من بیش‌تر تمرین می‌کردم پیشرفت بیش‌تری داشتم و بهتر می‌دیدم.»

بعد از مدتی آقای تهرو با تمرین کردن توانست به ذهن خود بیاموزد حروف را در کنار یکدیگر قرار دهد و جملات را بخواند. البته تراشه‌ پیوند زده شده فقط یک نمونه اولیه است و پس از مدتی از چشمان آقای تهرو خارج شد، اما دانشمندان به او قول داده‌اند تا به زودی نسخه تکامل‌‌یافته‌ای از این تراشه‌ را به چشمان او پیوند بزنند که می‌تواند زندگی او را به طور کامل متحول کند.

تهرو ادامه داد: «در طول این چند روز من احساس فوق‌العاده‌ای داشتم. حتی توانایی محدود دیدن با کمک تراشه‌ می‌تواند کمک زیادی به شما کند. به این ترتیب شما می‌توانید اشیا را بدون آن که نیاز باشد به جزئیات آن توجه زیادی داشته باشید، تشخیص بدهید».

این تراشه‌ نورهای وارد شده به چشم را به علایمی الکتریکی تبدیل می‌کند که توسط عصب‌های نوری پشت چشم دریافت می‌شوند. انرژی مورد نیاز این تراشه‌ از طریق یک کابل که از پوست پشت چشم به باتری متصل شده، تامین می‌شود.

این گروه در حال حاضر مشغول کار روی نسخه‌ای ارتقایافته از این تراشه‌ هستند که تمام وسایل جانبی آن در زیر پوست قرار می‌گیرد و انرژی مورد نیاز آن نیز از طریق دستگاهی خارجی تامین می‌شود که در پشت چشم قرار می‌گیرد و از زیر پوست به تراشه‌ منتقل می‌شود.

به نظر می‌رسد این تنها شیوه‌ای است که دانشمندان برای بازگرداندن بینایی به انسان‌هایی استفاده می‌کنند که به دلیل نقص عملکردی شبکیه چشم دید خود را از دست داده‌اند. البته در یک تکنیک دیگری که توسط دانشمندان آمریکایی استفاده می‌شود، تراشه‌ای‌ روی شبکیه چشم قرار می‌گیرد. در این روش به دوربین مجزایی نیاز است که روی عینک نصب می‌شود؛ اما دستاورد جدید دیگر نیازی به دوربین مجزا ندارد.

بد شدن حال ترانه علیدوستی در فرودگاه + فیلم
دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگدکتر تاجبخشعضویت در تلگرام
دکتر بتول طاهریمهر پروازشارژعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدی
چهره هایی که به دلیل ظاهر جذاب شان ستاره شده اند!(۲)
چهره هایی که به دلیل ظاهر جذاب شان ستاره شده اند!(۲)
کاترین دونوو پس از نامه جنجالی اش از قربانیان آزار جنسی عذرخواهی کرد!
کاترین دونوو پس از نامه جنجالی اش از قربانیان آزار جنسی عذرخواهی کرد!
چهره هایی که به دلیل ظاهر جذاب شان ستاره شده اند!(۱)
چهره هایی که به دلیل ظاهر جذاب شان ستاره شده اند!(۱)
عزیز انصاری کمدین سرشناس امریکایی به آزار جنسی متهم شد!
عزیز انصاری کمدین سرشناس امریکایی به آزار جنسی متهم شد!
تفاوت درآمد بین مارک والبرگ و میشل ویلیامز به نفع زنان شد!
تفاوت درآمد بین مارک والبرگ و میشل ویلیامز به نفع زنان شد!
خواننده مشهور زن گروه کرنبریز در ۴۶ سالگی درگذشت!
خواننده مشهور زن گروه کرنبریز در ۴۶ سالگی درگذشت!
حق السکوت دونالد ترامپ به بازیگر زن که با آن رابطه داشته است!
حق السکوت دونالد ترامپ به بازیگر زن که با آن رابطه داشته است!
نانسی عجرم خواننده ای که در زمینه هنری و خانوادگی موفق است!
نانسی عجرم خواننده ای که در زمینه هنری و خانوادگی موفق است!
فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگدکتر تاجبخشعضویت در تلگرامدکتر بتول طاهریمهر پروازشارژعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامبلیط

x