تراشه‌ای که به نابینایان امکان دیدن می‌دهد / فیلم

تراشه‌ای که به نابینایان امکان دیدن می‌دهد / فیلم

دانش > فناوری  – دانشمندان موفق شدند با کاشت تراشه‌ای پشت شبکه افراد نابینا و مبتلایان به بیماری‌های شبکیه، پرتوهای نور را به علایم الکتریکی تبدیل کنند و با ارسال آن‌ها به مغز، چشم نابینایان را به جهان باز کنند. ابوالفضل کریمی: دانشمندان توانستند با استفاده از کاشت یک تراشه‌ در پشت شبکیه افراد نابینا قدرت دیدن را […]

دانش > فناوری  – دانشمندان موفق شدند با کاشت تراشه‌ای پشت شبکه افراد نابینا و مبتلایان به بیماری‌های شبکیه، پرتوهای نور را به علایم الکتریکی تبدیل کنند و با ارسال آن‌ها به مغز، چشم نابینایان را به جهان باز کنند.

ابوالفضل کریمی: دانشمندان توانستند با استفاده از کاشت یک تراشه‌ در پشت شبکیه افراد نابینا قدرت دیدن را به آن‌ها بازگردانند. یکی از این بیماران که به طور مادرزادی نابینا بود، توانست با استفاده از این تکنیک مدرن جراحی حروف الفبا و صفحه ساعت را تشخیص بدهد.

به گزارش بی‌بی‌سی، دانشمندان در پشت شبکیه چشم میکا تهرو ۴۶ ساله از فنلاند، تراشه‌ای‌ آزمایشگاهی قرار دادند و به این ترتیب قدرت بینایی را به او بازگرداندند. این روش روی بیماران دیگر نیز با موفقیت همراه بود.

این تراشه‌ به بیماران امکان می‌دهد اشیا را با چشمان خود تشخیص بدهند، در حالی که در تکنیک‌های دیگر باید از یک دوربین خارجی برای دیدن استفاده ‌شود. جزئیات این روش در نشریه رویال سوسایتی B به چاپ رسیده است.

چشمپروفسور رابرهارت زرنر از دانشگاه توبینگن آلمان و همکارانش در شرکت کاشت شبکیه AG این تراشه را روی ۱۱ فرد که دچار مشکل بینایی بودند، آزمایش کردند. وی در این باره به بی‌بی‌سی گفت: «در برخی از افراد این تراشه‌ هیچ فایده‌ای به همراه نداشت، چرا که نابینایی‌ آن‌ها بسیار پیشرفته بود. اما در اکثریت استفاده از این تراشه‌ باعث می‌شد بیماران بتوانند به درستی اشیا را تشخیص بدهند. البته زمانی که تراشه‌ در فاصله زیادی در پشت شبکیه قرار می‌گرفت، یعنی در ناحیه لکه مرکزی(central macular area) بهترین نتیجه به دست می‌آمد.»

از میان این بیماران، دو نفر به دلیل ابتلا به رتینیت‌پیگمانتوزا مادرزادی یا RP بینایی خود را از دست داده بودند و بقیه به بیماری مادرزادی horoideraemia مبتلا شده بودند. بیماری آر.پی با نابودی سلول‌های شبکیه چشم به شب‌کوری، دید تونلی و حتی نابینایی دائمی منجر می‌شود. علائم این بیماری‌ها ممکن است از سال‌های اولیه زندگی خود را نشان بدهند.

از بین این بیماران، بهترین نتیجه در آقای تهرو دیده شد، چرا که بعد از استفاده از این تراشه‌ توانست یک قاشق و چنگال و یک لیوان را روی میز تشخیص دهد. او هم‌چنین توانست صفحه ساعت و هفت نوع سایه رنگ خاکستری را نیز شناسایی کند. کاشت این تراشه‌ به او امکان داد که بدون کمک دیگران، داخل اتاق حرکت کند و بدون برخورد با مردم از کنارشان عبور کند. در آزمایش‌های دیگر او حتی توانست کلمات دشت‌نوشته‌شده را بخواند و نام خود را که با املای اشتباه نوشته شده بود، تشخیص دهد.

او در این باره به بی‌بی‌سی گفت: «سه یا چهار روز بعد از کاشت این تراشه‌ که زخم‌ها و جراحات بهبود پیدا کرد، من می‌توانستم برخی تحرکات را متوجه شوم و زمانی که نور به چشمم برخورد می‌کرد، می‌توانستم شدت نور را تشخیص دهم. هر چه قدر من بیش‌تر تمرین می‌کردم پیشرفت بیش‌تری داشتم و بهتر می‌دیدم.»

بعد از مدتی آقای تهرو با تمرین کردن توانست به ذهن خود بیاموزد حروف را در کنار یکدیگر قرار دهد و جملات را بخواند. البته تراشه‌ پیوند زده شده فقط یک نمونه اولیه است و پس از مدتی از چشمان آقای تهرو خارج شد، اما دانشمندان به او قول داده‌اند تا به زودی نسخه تکامل‌‌یافته‌ای از این تراشه‌ را به چشمان او پیوند بزنند که می‌تواند زندگی او را به طور کامل متحول کند.

تهرو ادامه داد: «در طول این چند روز من احساس فوق‌العاده‌ای داشتم. حتی توانایی محدود دیدن با کمک تراشه‌ می‌تواند کمک زیادی به شما کند. به این ترتیب شما می‌توانید اشیا را بدون آن که نیاز باشد به جزئیات آن توجه زیادی داشته باشید، تشخیص بدهید».

این تراشه‌ نورهای وارد شده به چشم را به علایمی الکتریکی تبدیل می‌کند که توسط عصب‌های نوری پشت چشم دریافت می‌شوند. انرژی مورد نیاز این تراشه‌ از طریق یک کابل که از پوست پشت چشم به باتری متصل شده، تامین می‌شود.

این گروه در حال حاضر مشغول کار روی نسخه‌ای ارتقایافته از این تراشه‌ هستند که تمام وسایل جانبی آن در زیر پوست قرار می‌گیرد و انرژی مورد نیاز آن نیز از طریق دستگاهی خارجی تامین می‌شود که در پشت چشم قرار می‌گیرد و از زیر پوست به تراشه‌ منتقل می‌شود.

به نظر می‌رسد این تنها شیوه‌ای است که دانشمندان برای بازگرداندن بینایی به انسان‌هایی استفاده می‌کنند که به دلیل نقص عملکردی شبکیه چشم دید خود را از دست داده‌اند. البته در یک تکنیک دیگری که توسط دانشمندان آمریکایی استفاده می‌شود، تراشه‌ای‌ روی شبکیه چشم قرار می‌گیرد. در این روش به دوربین مجزایی نیاز است که روی عینک نصب می‌شود؛ اما دستاورد جدید دیگر نیازی به دوربین مجزا ندارد.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
ناتالی پورتمن از رفتن به اسرائیل برای دریافت جایزه اش خودداری کرد!
ناتالی پورتمن از رفتن به اسرائیل برای دریافت جایزه اش خودداری کرد!
جایزه برای افشاگری رسوایی های جنسی هاروی واینستین!
جایزه برای افشاگری رسوایی های جنسی هاروی واینستین!
بازیگر زن دزدیده شده به کشور کره شمالی ، درگذشت!
بازیگر زن دزدیده شده به کشور کره شمالی ، درگذشت!
هیات داوران جشنواره کن ۲۰۱۸ معرفی شدند!
هیات داوران جشنواره کن ۲۰۱۸ معرفی شدند!
راجر وارترز خواننده گروه راک پینک فلوید از علت حمله غرب به سوریه گفت!
راجر وارترز خواننده گروه راک پینک فلوید از علت حمله غرب به سوریه گفت!
آر لی ارمی بازیگر فیلم «غلاف تمام فلزی» درگذشت!
آر لی ارمی بازیگر فیلم «غلاف تمام فلزی» درگذشت!
شارلیز ترون به خاطر فرزندان سیاه پوست خود آمریکا را ترک می کند!
شارلیز ترون به خاطر فرزندان سیاه پوست خود آمریکا را ترک می کند!
فیلم «ترمیناتور» با بازیگران جدید و قدیمی برمیگردد!
فیلم «ترمیناتور» با بازیگران جدید و قدیمی برمیگردد!
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام