عوارض سيگار كشيدن در جواني

هموطن-پزشكان مي‌گويند: سيگار كشيدن در دوران جواني روي كيفيت زندگي در سن پيري و سالخوردگي تاثير منفي و نامطلوب دارد. براساس گزارش منتشر شده در نشريه آرشيو طب داخلي، هر چه افراد تعداد سيگاريهايي را كه در روز مي‌كشند، افزايش...

هموطن-پزشكان مي‌گويند: سيگار كشيدن در دوران جواني روي كيفيت زندگي در سن پيري و سالخوردگي تاثير منفي و نامطلوب دارد.
براساس گزارش منتشر شده در نشريه آرشيو طب داخلي، هر چه افراد تعداد سيگاريهايي را كه در روز مي‌كشند، افزايش ‌دهند، به همان نسبت كيفيت سلامت و زندگي آنها در رابطه با تندرستي رو به زوال مي‌رود.

پژوهشگران همچنين دريافته‌اند كه كيفيت زندگي و تندرستي حتي در افرادي كه بالاخره سيگار را ترك مي‌كنند، كاهش مي‌يابد.
مطالعات قبلي نيز نشان داده بود كه استعمال دخانيات مي‌تواند، ميانگين عمر يك انسان را بين 7 تا 10 سال كاهش دهد.
به علاوه، اين روند با تغذيه نامطلوب، موقعيت پايين اجتماعي ــ اقتصادي و ساير فاكتورهايي كه كيفيت زندگي را پايين مي‌آورند، در ارتباط است.
براي پژوهش بيشتر و دقيق روي تاثيرات كشيدن سيگار بر كيفيت زندگي، ارتو وي استراندبرگ از دانشگاه هلسينكي در فنلاند و دستياران وي روي يكهزار و 658 مرد سفيد پوست كه بين سالهاي 1919 تا 1934 متولد شده بودند، مطالعه كردند.
اين مردان طي ارزيابي كه در سال 1974 صورت گرفت، سالم در نظر گرفته شدند. ادامه مطالعات در سال 2000 انجام شد كه در ادامه تحقيقات از اين افراد درباره وضعيت كنوني سيگار كشيدن آنها، سلامت و كيفيت زندگيشان سوالاتي پرسيده شد و سپس محققان از آمار رسمي مرگ و مير ثبت شده در فنلاند براي ادامه بررسيها استفاده كردند.
نتايج تحقيقات نشان داد: افرادي كه زياد سيگار مي‌كشند، يعني بيش از 20 نخ سيگار در روز، حدود 10 سال كمتر از غيرسيگاريها عمر مي‌كنند.
شركت كنندگاني كه هرگز سيگار نكشيده بودند، از بهترين كيفيت زندگي و سلامت بهره‌مند بودند.
همچنين معلوم شد؛ كساني كه در جواني سيگار مي‌كشيدند در دوران پيري با مشكلات بيشتري دست به گريبان هستند و زندگي برايشان سخت‌تر است.درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
سایر مطالب این بخش