مصرف سيگار مهمترين علت بروز سرطان ريه است

ایسنا:به اعتقاد عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد، مهمترين علت بروز سرطان ريه مصرف سيگار است. دکتر مسعود رحيميان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه يزد- افزود: سرطان ريه شايع‌ترين سرطان...

ایسنا:به اعتقاد عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي شهيد صدوقي يزد، مهمترين علت بروز سرطان ريه مصرف سيگار است.
دکتر مسعود رحيميان در گفت‌وگو با خبرنگار «بهداشت و درمان» خبرگزاري دانشجويان ايران - منطقه يزد- افزود: سرطان ريه شايع‌ترين سرطان منجر به مرگ از بين سرطان‌هاي موجود است، که در مردان به علت مصرف بيشتر سيگار شايع‌تر است.

وي با بيان اين كه يک سوم سرطان‌ها‌ با مصرف سيگار در ارتباط هستند، يادآور شد: بالطبع سرطان ريه نيز از اين مجموعه مستثني نبوده و دومين علت مرگ در زنان بعد از سرطان سينه گزارش شده است.
دکتر رحيميان با اشاره به اين که سرطان ريه قابل پيشگيري است، تصريح کرد: نيکوتين موجود در سيگار منجر به اعتياد بسيار قوي و ترک نشدني در فرد مصرف كننده مي‌شود، لذا جهت پيشگيري از اين بيماري مي‌بايست از مصرف سيگار حتي در سنين نوجواني به شدت اجتناب نمود.
وي اظهار كرد: مصرف غيرفعال سيگار و يا همنشيني با افراد سيگاري به همان اندازه و حتي بيشتر، منجر به بيماري‌هاي ريوي از جمله انسداد ريه( بويژه آسم مزمن) مي‌شود.
اين متخصص بيماري‌هاي ريوي علائم اختصاصي سرطان ريه را سرفه، درد سينه و شدت تنگي نفس ذکر نمود و خاطرنشان کرد: افراد سيگاري در صورت مشاهده تغيير در شکل سرفه و عفونت ريه و همچنين دو چندان شدن درد در ناحيه سينه به پزشک متخصص مراجعه و با تشخيص زودرس به درمان بيماري بپردازند.
وي انجام عمل جراحي و شيمي درماني را از جمله روش‌هاي درماني سرطان برشمرد و تاكيد كرد: درمان‌هاي نام برده، مشکلي از مشکلات بيمار را حل نخواهد کرد و بهترين روش جلوگيري از ابتلا به آن از طريق قطع سيگار است.

دکتر رحيميان در پايان توصيه کرد: افراد مبتلا به سرطان ريه در صورت تماس شغلي با فرآورده‌هاي نسوز از جمله آزبست، پودر تالک و برخي مواد شيميايي مشابه مي‌بايست از ماسک‌هاي فيلتردار استفاده كنند.درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
سایر مطالب این بخش