عوارض گوارشی ناشی از مصرف سیگار

عوارض گوارشی ناشی از مصرف سیگار

خانوادهسبز:بسیاری ازعوارض و مشکلات گوارشی ناشی از مصرف سیگار، با قطع سیگار کاهش یافته و یا برطرف می‌شوند اما در صورت ابتلای سیگاری‌ها به سرطان‌های گوارشی امید به بهبودی آنان وجود نخواهد داشت. دکتر شهرام آگاه متخصص گوارش ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، گفت: تقریبا کلیه […]

خانوادهسبز:بسیاری ازعوارض و مشکلات گوارشی ناشی از مصرف سیگار، با قطع سیگار کاهش یافته و یا برطرف می‌شوند اما در صورت ابتلای سیگاری‌ها به سرطان‌های گوارشی امید به بهبودی آنان وجود نخواهد داشت.
دکتر شهرام آگاه متخصص گوارش ضمن بیان مطلب فوق به خبرنگار «بهداشت و درمان» ایسنا واحد علوم پزشکی ایران، گفت: تقریبا کلیه افراد سیگاری سرانجام یکی از عوارض گوارشی را تجربه می‌کنند که شایع‌ترین آن بی‌اشتهایی و سوء‌هاضمه است. وی افزود: همچنین مصرف سیگار بی‌اشتهایی را افزایش داده و در نتیجه فرد مواد مغذی کمتری مصرف می‌کند.
دکتر آگاه در ادامه با اشاره به این که، سیگار با تاثیر بر ترشح آنزیم‌های مفید گوارشی، هضم مواد غذایی را کاهش داده و بدین ترتیب باعث تشدید عوارض گوارشی و بیماری‌هایی از این قبیل می‌شود؛ اظهار کرد: این در حالی است که کلیه افرادی که به مصرف سیگار مبادرت می‌ورزند، اذعان می‌دارند که پس از قطع سیگار اشتهای آنان بهتر شده، تلخی دهان کاهش یافته، ترش کردن و سوزش سر دل کم شده و در صورت وجود یبوست، این مشکل آنان نیز برطرف شده است.
وی با اعلام این که، برای بهبود بیماری‌های خوش خیم گوارشی در افراد سیگاری ضمن قطع سیگار نیاز به مصرف داروست، اعلام کرد:‌ عوارض خوش‌خیم سیگار مانند رفلاکس، بی اشتهایی و تلخی دهان با قطع مصرف سیگار بهبود می‌یابد. همچنین با قطع مصرف سیگار ممکن است بهبود زخم‌های مقاوم به درمان تسریع شود.
این متخصص در پاسخ به این سوال مبنی بر این که آیا ورزش قادر به کاهش عوارض گوارشی سیگار است یا خیر؟؛ تاکید کرد: ورزش نمی‌تواند عوارض مضر سیگار را خنثی کند اما در حفظ سلامتی دستگاه گوارش مانند سایر اعضا بدن نقش بسزایی دارد به طوری که با ورزش ترشحات آنزیمی و هورمونی گوارشی و حرکات دستگاه گوارشی مرتب‌تر شده و ناراحتی‌های گوارشی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابند.
دکتر آگاه در پایان خاطرنشان کرد: در صورت ابتلا به سرطان‌های گوارشی در نتیجه کشیدن سیگار، قطع مصرف آن بی‌فایده خواهد بود.

همچنین بخوانید :  كشف داروي جديد موثر در ترك اعتياد
دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
بد شدن حال ترانه علیدوستی در فرودگاه + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگدکتر تاجبخشعضویت در تلگرام
دکتر بتول طاهریمهر پروازشارژعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدی
فروشگاه آنلاین مد و لباس دُلیچیسامسونگدکتر تاجبخشعضویت در تلگرامدکتر بتول طاهریمهر پروازشارژعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامبلیط

x