چگونه سروصدای رایانه را مهار کنیم؟

چگونه سروصدای رایانه را مهار کنیم؟

بزرگراه فناوری , در حالی که رایانه‌ها به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند تا دستگاه‌های بی‌سر و صدایی باشند و چند قطعه اصلی را خیلی بی‌سر و صدا خنک کنند، اما واقعیت این است که تمامی سیستم‌های موجود مقدار زیادی سر و صدا ایجاد می‌کنند. هارددیسک‌ها و درایوهای نوری بر پایه سیستم چرخش پلاترها کار […]

بزرگراه فناوری , در حالی که رایانه‌ها به گونه‌ای طراحی و ساخته شده‌اند تا دستگاه‌های بی‌سر و صدایی باشند و چند قطعه اصلی را خیلی بی‌سر و صدا خنک کنند، اما واقعیت این است که تمامی سیستم‌های موجود مقدار زیادی سر و صدا ایجاد می‌کنند.
هارددیسک‌ها و درایوهای نوری بر پایه سیستم چرخش پلاترها کار می‌کنند و سیلندرها مجبورند همیشه هدها را جابه‌جا کنند. این جابه‌جایی باعث ایجاد صدا در کنار کمی لرزش می‌شود.
پنکه‌های پردازنده و کارت گرافیک نیز از عوامل دیگر سر و صدای رایانه‌ها هستند. این پنکه‌ها به دلیل پره‌های متحرک، جابه‌جایی هوا و لرزش حاصل از چرخش آن‌ها منبع اصلی سر و صدا محسوب می‌شوند.
اما یک نکته قابل توجه در خصوص سرو صدا این است که گوش بنی بشر و قدرت شنوایی آن در افراد گوناگون متفاوت است. شاید صدایی را که گوش یکی تشخیص می‌دهد دیگری قادر به شنیدن آن نیست و به همین ترتیب صدایی که برای یکی آزاردهنده و گوش‌خراش به نظر می‌رسد برای دیگری عادی است.
حال برای رهایی از سر و صدا چه باید کرد؟
برای این مشکل دو راه اصلی وجود دارد که یکی از آن‌ها قرار دادن محفظه‌ها و قاب‌های فلزی یا مشابه آن در اطراف قطعات ایجادکننده سر و صداست. این محفظه‌ها از طرفی مانع انتشار سر و صدا می‌شوند و از سویی نیز حالتی آگوستیک برای امواج هوای داخل کابینت رایانه ایجاد و از انتشار صداهای مزاحم جلوگیری می‌کنند.
راه دوم قرار دادن منابع سروصدا در جاهایی است که آن‌ها را دور و خارج از مسیر سایر قطعاتی است که امواج و سر و صدای منابع اصلی صدا به آن‌ها منتقل می‌شود و باعث لرزش آن‌ها نیز می‌شود و همین امر باعث چند برابر شدن صدا خواهد شد.
در این شیوه باید قطعات کمکی نیز به کار برد تا بتوان اتصال مستقیم قطعاتی مانند هارددیسک را از بدنه کیس جدا کرد. به این ترتیب که می‌توان از جعبه‌های مخصوص هارددیسک که از جنس پلاستیک ساخته شده‌اند استفاده کرد. این قطعه جدید در زیر محفظه هارددیسک‌های کیس بسته می‌شود. البته برای بی‌صدا کردن مفیدتر می‌توان از صفحه‌های فوم‌مانند مخصوصی که در زیر هارددیسک بسته می‌شوند (و البته برای همین منظور نیز ساخته و طراحی شده‌اند) و کارعایق صدا را انجام می‌دهند، استفاده کرد. در شماره‌های بعدی به نحوه عملی کردن این راهکارها نیز خواهیم پرداخت و امیدواریم که مشروح نبودن این مطلب را به دلیل محدودیت داشتن فضای مقاله ببخشید.

سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام