والدین هشدارهای امنیتی را جدی بگیرند

والدین هشدارهای امنیتی را جدی بگیرند

سرمایه , افزایش ۶۳ درصدی حضور کودکان در دنیای مجازی سرمایه،میثم لطفی : افزایش چشمگیر شمار کودکانی که از اینترنت استفاده می کنند، نیاز به تامین امنیت آنها را بیش از پیش در مرکز توجه قرار داده است. این روزها اخبار مربوط به سوءاستفاده از کودکان در دنیای مجازی به وفور در رسانه ها انعکاس […]

سرمایه , افزایش ۶۳ درصدی حضور کودکان در دنیای مجازی سرمایه،میثم لطفی : افزایش چشمگیر شمار کودکانی که از اینترنت استفاده می کنند، نیاز به تامین امنیت آنها را بیش از پیش در مرکز توجه قرار داده است. این روزها اخبار مربوط به سوءاستفاده از کودکان در دنیای مجازی به وفور در رسانه ها انعکاس می یابد که کارشناسان این خبرها را در واقع هشداری به والدین و مربیان برای حفظ هرچه بیشتر کودکان در این فضا می دانند. با وجود تمام این خطرها، نتایج بررسی های جدید نشان می دهد حضور کودکان در اینترنت همچنان روبه افزایش است. مرکز Nielsen Online در یک مطالعه جدید نشان داد، حضور اینترنتی کودکانی که در دو تا ۱۱ سالگی به سر می برند، نسبت به ۵ سال قبل تا ۶۳ درصد افزایش یافته است. کودکان این دوره سنی در ماه مه سال جاری میلادی به طور میانگین ۱۱ ساعت در هفته آنلاین بوده اند که این رقم برای ماه مه ۲۰۰۴ تنها ۷ ساعت گزارش شده بود. طی پنج سال گذشته تعداد کودکان آنلاین آمریکا با افزایش ۱۸ درصدی به ۱۶ میلیون نفر رسیده و در مقابل، تعداد کل جمعیت آنلاین این کشور تنها ۱۰ درصد رشد کرده است.
به گفته مرکز Nielsen و به نقل از دفتر آمارگیری آمریکا، در حالی که بین سال های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۰ میلادی تعداد کلی کودکان زیر ۱۴ سال یک درصد کاهش می یابد، در این دوره زمانی میزان حضور آنلاین این گروه نسبت به گذشته افزایش چشمگیر خواهد داشت. این نتایج در زمینه جنسیت کودکان نیز منتشر شده است. در ماه مه ۲۰۰۹ پسران بین دو تا ۱۱ سال ۷ درصد بیشتر از دختران گروه سنی مشابه در دنیای آنلاین حضور داشته اند. در این میان، دختران ۹ درصد بیش از پسرها سایت های اینترنتی را رصد کرده اند. در حال حاضر فایل های تصویری آنلاین بین کودکان،به خصوص پسرها محبوبیت فراوانی دارند. از بین تمام کودکان، در ماه مه سال جاری پسرها ۶۱ درصد فایل های ویدئویی آنلاین را مشاهده کرده اند که این رقم معادل ۵۷ درصد زمانی است که کودکان صرف تماشای فایل های ویدئویی آنلاین کرده اند.
اما این حضور اینترنتی چندان هم ایمن و بدون خطر نیست. بیش از ۴۴ درصد کودکان دست کم یک بار در اینترنت مورد توهین یا تحقیر جنسی قرار می گیرند و ۱۱ درصد آنها بیش ازیک بار با این مساله برخورد می کنند. چهار درصد این افراد پست های الکترونیکی با محتوای نامناسب دریافت می کنند و بیش از ۵/۱ درصد ترس از این مسائل را تجربه کرده اند. با این حال این واقعیت که کودکان اهداف اصلی جرائم روبه رشد اینترنتی هستند تنها نکته نگران کننده نیست. بسیاری از نوجوانان نیز آموزشی درباره قواعد استفاده مناسب از اینترنت ندیده اند و عادت های این کاربران کم تجربه بالقوه می تواند بسیار خطرناک باشد.
طبق آمارها، ۱۹ درصد نوجوانان بین ۱۲ تا ۱۷ سال که در خارج از منزل به اینترنت دسترسی دارند، اذعان کرده اند در دنیای مجازی فعالیت های غیرقانونی انجام داده اند، چهار درصد آنها دیگران را در اینترنت تهدید کرده اند و برای یک درصد هم هر دو مورد اتفاق افتاده است.
علاوه بر این، بسیاری از این کاربران کم سن به صفحات اینترنتی با محتوای نامناسب دسترسی داشته اند. حدود۲۸ درصد این افراد اعلام کرده اند به طور میانگین دست کم یک بار صفحات حاوی مطالب و تصاویر مستهجن را باز کرده اند، ۳۸ درصد به سایت های خشونت آمیز سر زده اند و ۱۶ درصد با مطالب نژادپرستانه برخورد داشته اند. مساله بسیار مهمی که در کوتاه مدت می تواند اوضاع را بدتر از این کند، آن است که ۸۶ درصد کاربران کودک از طریق رایانه هایی که هیچ گونه نرم افزار فیلتر محتوایی روی آن نصب نشده،به اینترنت وصل می شوند.
به گفته «لوئیس کورونس» مدیر آزمایشگاه های نرم افزار امنیتی پاندا، هیچ کس منکر مزایای استفاده از اینترنت و لزوم گسترش این پدیده نیست اما اینترنت روی دیگری دارد که می تواند بسیار خطرناک باشد. بسیاری از مجرمان و بزهکاران اکنون برای فعالیت های غیرقانونی خود به این فضا روی آورده اند که در این فضا، کودکان بهترین اهداف آنها محسوب می شوند. این تهدیدها نه فقط از طریق پست الکترونیکی یا تالارهای گفت وگوی اینترنتی (Chat) صورت می گیرد بلکه بدافزارها و کدهای مخرب مانند تروجان ها و کرم های اینترنتی که عموماً با عنوان ویروس از آنها یاد می شود نیز کودکان را مورد حملات خود قرار می دهند.
گستردگی حضور کودکان و نوجوانان در دنیای فناوری تنها محدود به اینترنت نمی شود. یکی از فناوری هایی که این روزها به شدت مورد توجه کودکان قرار گرفته و به صورت گسترده در اختیار آنها قرار گرفته، تلفن همراه است. طبق یک آمار جدید، بیش از ۹۶ درصد دانش آموزان دبیرستانی ژاپن، ۶۰ درصد دانش آموزان دوره راهنمایی و ۳۰ درصد از دبستانی های این کشور تلفن همراه دارند. از بین این افراد، تقریباً تمام دانش آموزان دبیرستانی این کشور از طریق تلفن همراه به اینترنت متصل می شوند. در این میان، نزدیک به ۴۰ درصد از والدین این دانش آموزان از استفاده فرزندان شان از سایت های اینترنتی که توسط تلفن همراه قابل مشاهده هستند، اظهار نگرانی می کنند. بر اساس آمارهای دیگر، از هر ۱۰ کودک ۱۲ ساله بریتانیایی، بیش از ۹ نفر صاحب تلفن همراه هستند. کودکان بریتانیایی به طور میانگین روزانه ۱۰ پیامک را ارسال یا دریافت می کنند که این رقم سه برابر بیشتر از تعداد پیام هایی است که توسط والدین آنها ردوبدل می شود. این تحقیقات روی کودکان ۱۱ تا ۱۷ ساله انجام شده و طبق آن، سه چهارم کل کودکان بریتانیایی که صاحب تلفن همراه هستند، والدینشان این دستگاه را برای آنها خریداری کرده اند و هزینه تماس های تلفنی نیمی از این افراد را نیز والدین پرداخت می کنند. بیش از دوسوم والدین بریتانیایی بر این باورند که تلفن همراه برای فرزند آنها ابزار مناسبی محسوب می شود و باید از دوران کودکی در اختیار کودکان قرار گیرد.
این وابستگی ها به تلفن همراه مشکلات فراوانی را نیز به وجود آورده است. کودکان ژاپنی آنقدر به استفاده از تلفن های همراه با اتصال اینترنتی معتاد شده اند که دولت این کشور طرح ویژه ای برای کنترل هرچه بیشتر این روند آغاز کرده است. دولت ژاپن معتقد است اعتیاد دانش آموزان مدارس ابتدایی و راهنمایی این کشور به تلفن همراه، زمینه لازم برای گسترش جرائم اینترنتی را فراهم کرده است. بر اساس یک بررسی جدید، ۳۵ درصد کودکانی که در دوره متوسطه و دبیرستان تحصیل می کنند و صاحب تلفن همراه هستند، از این ابزار برای تقلب در امتحانات مدرسه استفاده می کنند و حدود یک چهارم این کودکان معتقدند انجام این اقدامات تقلب محسوب نمی شود. بیش از ۴۰ درصد دانش آموزان ۷ تا ۱۲ ساله اعلام کرده اند یادداشت برداری در تلفن های همراه و استفاده از آن در جریان امتحانات نوعی تقلب و قانون شکنی آموزشی است و در مقابل، ۲۳ درصد این دانش آموزان اظهار داشته اند انجام این کار اصلاً تقلب نخواهد بود و مشکلی را ایجاد نخواهد کرد. از بین این دانش آموزان، ۴۵ درصد اظهار داشته اند که ارسال پیامک به دوستان در جریان برگزاری امتحان برای دریافت پاسخ صحیح نیز نوعی تقلب است اما ۲۰ درصد دانش آموزان این روش را هم تقلب نمی دانند. حدود ۳۶ درصد دانش آموزان اعلام کرده اند بارگذاری اطلاعات مورد نیاز از اینترنت حین امتحان تقلب چندان بزرگی محسوب نمی شود و در مقابل، یک پنجم آنها نیز گفته اند این عمل اصلاً تقلب نیست. حدود نیمی از این کودکان از اینترنت موبایلی برای انجام تقلب در امتحانات استفاده می کنند.
اما به هر حال کارشناسان و صاحبنظران استفاده از تلفن همراه برای کودکان را صلاح نمی دانند. «کریستین شولتیز» یکی از محققان برتر مرکز تخصصی پزشکی آمریکا اعلام کرده هرگز به فرزندان خود اجازه نمی دهد از تلفن همراه استفاده کنند. او با استناد به مطالعات جدید انجام شده اظهار داشته است: کودکانی که از تلفن همراه استفاده می کنند، علاوه بر مشکلات موجود، بیش از دیگر همسن و سالان خود در معرض ابتلا به سرطان قرار می گیرند. رشد و بلوغ طبیعی اعضای بدن در کودکان متفاوت است و این مساله باعث خواهد شد احتمال بروز تومورهای مغزی در کودکانی که از تلفن همراه استفاده می کنند افزایش یابد. در حال حاضر ۷۸ درصد مردم آمریکا از تلفن همراه استفاده می کنند و ۸۶ درصد کسانی که تلفن همراه دارند، سن شان بین ۱۸ تا ۲۹ سال است و ۵۵ درصد آنها بیش از ۶۵ سال دارند.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام