هارددیسک‌های قابل‌حمل را دریابید!

هارددیسک‌های قابل‌حمل را دریابید!

بزرگراه فناوری , استفاده از فلش‌جماعت برای نگهداری یا همراه داشتن اطلاعات همیشه راهکار مناسبی نخواهد بود. قبول دارم که ذخیره‌سازهای مبتنی بر چیپ‌های فلش علاوه بر اینکه انرژی مختصری مصرف می‌کنند، به ‌دلیل نداشتن عناصر مکانیکی کمتر در معرض خطر قرار دارند. این ذخیره‌سازها در جابه‌جایی‌های مکرر عاقلانه رفتار می‌کنند. اما موضوع قیمت و […]

بزرگراه فناوری , استفاده از فلش‌جماعت برای نگهداری یا همراه داشتن اطلاعات همیشه راهکار مناسبی نخواهد بود. قبول دارم که ذخیره‌سازهای مبتنی بر چیپ‌های فلش علاوه بر اینکه انرژی مختصری مصرف می‌کنند، به ‌دلیل نداشتن عناصر مکانیکی کمتر در معرض خطر قرار دارند. این ذخیره‌سازها در جابه‌جایی‌های مکرر عاقلانه رفتار می‌کنند. اما موضوع قیمت و ظرفیت ذخیره‌سازی را به گمانم فراموش کرده‌اید.
اگر نیاز شما برای حمل اطلاعات در حوالی ۴ تا ۸ گیگابایت است که حرفی نیست، ‌بروید و یک قطعه فلش USB بخرید و حالش را ببرید، اما اگر نیاز شما از ۳۲ مگابایت فراتر می‌رود به طور قاطع می‌گویم که اگر سراغ فلش‌ها را بگیرید اشتباه بزرگی مرتکب شده‌اید و باور دارم که تا آخر عمر در حسرت آن خواهید سوخت، آن ‌هم چه سوختنی!
درباره قیمت فلش‌ها
بهترین فلش ۸ گیگابایتی در بازار کنونی نباید بیشتر از ۲۵ هزار تومان قیمت داشته باشد. قیمت فلش‌های USB با ۴ گیگابایت ظرفیت نیز بین ۱۲ تا ۱۵ هزار تومان است. اکنون اگر قصد دارید اما پولی در جیب ندارید به کمتر از ۴ گیگابایت رضایت ندهید. اگر تهیه بیست سی هزار تومان برای شما آرزو محسوب نمی‌شود، ‌استفاده از مدل‌های ۸ گیگابایتی عاقلانه‌ترین کاری است که پس از ازدواج در تمام طول زندگی انجام خواهید داد!
شاید اعتراض کنید اما قیمت برخی مدل‌ها مانند Sony Vault قدری بیش از آن چیزی است که در بالا بیان شده. حق با شماست و راستش را بخواهید جناب Sony بر سر گردنه نشسته و نمی‌دانم به کدامین دلیل از دیگران گران‌تر می‌فروشد. بگذریم!
درباره مدل ۱۶ گیگابایتی صحبت نکردم، زیرا قیمت متوسط این دسته از فلش‌های USB بین ۴۰ تا ۴۵ هزار تومان است و استفاده از آن را به خودتان واگذار می‌کنم. به ‌بیان دیگر نظر خاصی برای خریدن یا نخریدن این قطعات ندارم. قیمت مدل‌های بعدی که ۳۲ گیگابایتی باشند از ۷۰ هزار تومان فراتر می‌روند.
۳۲ گیگابایت معادل یکی از درایوهای هارددیسک‌هایی است که مورد استفاده قرار می‌گیرد و کمتر پیش می‌آید که فردی به حمل چنین حجمی از اطلاعات نیاز داشته باشد. شاید این‌طور بگویم بهتر باشد که اگر فردی نیازمند جابه‌جایی ۳۲ گیگابایت اطلاعات باشد، بعید نیست که چند وقت دیگر این نیاز تا ۶۰ گیگابایت افزایش یابد. از این‌رو استفاده از این قطعات با این حجم و قیمت را توصیه نمی‌کنم و به ‌عنوان راه‌حل جایگزین، هارددیسک‌های قابل‌حمل ۵/۲ اینچی را پیشنهاد می‌کنم.
هارددیسک‌های قابل‌حمل!
حافظه فلش USB با ۳۲ گیگابایت ظرفیت به طور متوسط ۷۵ هزار تومان قیمت دارد. هارددیسک ۵/۲ اینچی قابل‌حمل ۲۵۰ گیگابایتی نیز ۷۵ هزار تومان قیمت دارد یعنی بیش از ۷ برابر ظرفیت با همان قیمت!
به‌ نظر شما خرید کدامیک از ذخیره‌سازهای ذکر شده منطقی است؟
اگر ۲۵۰ گیگابایت زیاد است، هارددیسک‌های قابل‌حمل ۵/۲ اینچی با ۱۶۰ گیگابایت ظرفیت بین ۶۲ تا ۶۵ هزار تومان آن‌هم با ۵ سال گارانتی قیمت دارند. اگر این مقدار زیاد است می‌توانید مدل‌های ۸۰ گیگابایتی را با ۵۵ هزار تومان تهیه کنید.
شک نکنید که هارددیسک‌های قابل‌حمل ۲۵۰ گیگابایتی با متوسط قیمت ۷۵ هزار تومان بهترین گزینه برای جابه‌جایی اطلاعات به شمار می‌روند. مدل‌های ۳۲۰ گیگابایتی نیز با متوسط قیمت ۹۰ هزار تومان برای استفاده ایده‌آل محسوب می‌شوند!
باز میل خودتان است، اما پیش از خرید، اندکی اندیشه کنید.
کارت‌های حافظه
اکنون که صحبت از حافظه‌ها به میان آمده است بد نیست قدری درباره کارت‌های حافظه صحبت کنم. دوربین‌های دیجیتال عکاسی و فیلمبرداری، گوشی‌های تلفن همراه و دستگاه‌های دیگر به ‌کارت‌های حافظه دلخوش دارند. فرمت‌های SD، SDHC، MMC و Memory Stick از طرفداران بیشتری برخوردارند، اما کدامیک باید در اولویت خرید باشند.
چنانچه سرکی مختصر در دستگاه‌های دیجیتال مختلف بکشیم و سازگاری آن‌ها را مورد بررسی قرار دهیم،‌ مشهود است که SD و SDHC پرمصرف‌ترین کارت حافظه دنیا محسوب می‌شوند. هر چند برخی سازندگان بزرگ مانند Sony سنگ فرمت Memory Stick را بر سینه می‌زنند، اما همین‌ها نیز در مواقع ناچاری از SD و SDHC پشتیبانی خواهند کرد. دیگر اینکه، در بازار کنونی ایران‌زمین، قیمت کارت‌های حافظه SD و SDHC مناسب‌ترین است. بسیار توصیه می‌کنم که از خرید فرمت‌های دیگر مانند MMC و xD Picture خودداری فرمایید که چندی دیگر از بازار محو خواهند شد!
گونه دیگری از کارت‌های حافظه نیز وجود دارند که CompactFlash خوانده می‌شوند و حتم دارم که کمتر در مورد آن‌ها شنیده‌اید، زیرا کاربردهای خاصی دارند. بیشتر دوربین‌های دیجیتال حرفه‌ای (DSLR) به ‌دلیل سرعت خیره‌کننده‌ای که دارند رفیق شفیق فرمت CF محسوب می‌شوند. دیگر اینکه، کارت‌های فلش CF مانند دیگر فرمت‌ها محدودیت ظرفیت کمتری دارند و مدل‌های ۶۴ گیگابایتی آن مدت‌هاست روانه بازار شده.
تا از خاطر نبردم بگویم که برخی از دوربین‌های فیلمبرداری درست و درمون نیز از CF پشتیبانی می‌کنند. هر چند برای کاهش قیمت محصول و افزایش محبوبیت آن‌ها از فرمت‌های SD و SDHC استفاده می‌شود. فرمت SDHC از فرمت SD‌ سریع‌تر است و برای استفاده مناسب‌تر. هنگام استفاده به سازگاری آن با دستگاه خود توجه کنید.
و در آینده
درباره کاهش قیمت و تغییرات تکنولوژی در برخی حوزه‌ها صحبت خواهم کرد. صحبت خاصی نیست، جز ملال دوری!

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام