هارددیسک‌ها، از دیروز تا امروز شاید هم فردا!

هارددیسک‌ها، از دیروز تا امروز شاید هم فردا!

بزرگراه فناوری , در حال حاضر ظرفیت هارددیسک‌ها به ۲ ترابایت (۲۰۰۰ گیگابایت) رسیده و کیفیت و سرعت آن‌ها با سرعتی قابل قبول در حال ارتقاست. البته چند وقتی است شرکت‌های سازنده در حال بهینه‌سازی مصرف برق این موجودات هستند. این شرکت‌ها به جز ارتقا، افزایش ظرفیت و سرعت قصد دارند بهره‌وری هارددیسک‌ها (قدرت یا […]

بزرگراه فناوری , در حال حاضر ظرفیت هارددیسک‌ها به ۲ ترابایت (۲۰۰۰ گیگابایت) رسیده و کیفیت و سرعت آن‌ها با سرعتی قابل قبول در حال ارتقاست. البته چند وقتی است شرکت‌های سازنده در حال بهینه‌سازی مصرف برق این موجودات هستند. این شرکت‌ها به جز ارتقا، افزایش ظرفیت و سرعت قصد دارند بهره‌وری هارددیسک‌ها (قدرت یا ظرفیت به ازای هر وات مصرفی) را نیز افزایش دهند. به نظر می‌رسد آن‌ها بحث اصلاح الگوی مصرف و بهینه‌سازی آن را از ما جدی‌تر گرفته‌اند، چراکه این موارد برای ذائقه مصرف‌کننده وطنی تعریف نشده است.
در این مطلب سه مدل از جدیدترین محصولات سامسونگ در نگارش مدنظر بوده‌اند. این نکته فقط برای اطلاع‌رسانی اعلام شد و به منظور جلوگیری از تبلیغ نام از تکرار آن در ادامه مطلب تا حد ممکن خودداری می‌کنیم.
هارددیسک‌ها بر علیه درایوهای SSD:
بیشتر درایوهای SSD عرضه شده تا به امروز (که Flash SSD خوانده می‌شوند) در تولید انبوه به ظرفیت ۲۵۶ گیگابایت رسیده‌اند. متوسط انتقال اطلاعات در آن‌ها ۲۰۰ مگابایت در ثانیه است و از زمان تاخیر پایینی برخوردارند. در بین همه این موجودات تعداد کمی از آن‌ها ارزش چند صد دلاری را که کاربران می‌پردازند دارند زیرا کیفیت و سرعت این درایوها مرهون مسائل متعددی است. یکی از این عوامل حافظه کش آن‌هاست که در ترتیب‌بندی فایل‌های اجرا و فراخوانده شده از اهمیت بالایی برخوردارند. برای این درایوها در حال حاضر همین چند خط هم از سرشان زیاد بود! زیرا سری قابل قبول و پرظرفیت این موجودات در حال حاضر در محصولات لوکس و گران‌قیمت یافت می‌شود. همچنین محصولات ارزان‌قیمت و بی‌کیفیت آن‌ها (که تنها نکته مثبتشان مصرف کم انرژی است) در محصولات ارزان‌قیمت آن هم با ظرفیت پایین یافت می‌شوند و در محصولات عمومی و مورد استفاده عمده کاربران یافت نمی‌شود!
ظرفیت‌هایی مانند ۲ ترابایت در حافظه‌های فلش چیزی شبیه به رویاست و اگر بخواهیم این رویا رنگ واقعیت به خود گیرد باید هزاران دلار از کف دهیم.
مبلغ درایوهای ذخیره‌سازی و هزینه تهیه آن‌ها همواره از مهم‌ترین عوامل انتخاب محصولات توسط کاربران بوده است. در حال حاضر می‌توان با مبلغی در حدود ۱۰۰ دلار یک درایو یک ترابایتی تهیه کرد در صورتی که اگر بخواهید جوگیر این نورسیده‌های SSD شوید باید دو تا سه برابر این مبلغ را برای ظرفیتی در حدود ۱۰ تا ۲۰ درصد این مقدار بپردازید.
البته توجه به این نکته نیز ضروری است که سازندگان فعلی حافظه‌های فلش -که در درایوهای SSD استفاده می‌شوند- توان کافی برای تولید این حافظه‌ها به اندازه بازار تقاضای کنونی را ندارند، این حقیقت را باید جدی گرفت.
درباره هارددیسک‌ها رایانه‌های رومیزی یا همان دسکتاپ‌ها یادآور می‌شوم که برندهای سامسونگ و وسترن دیجیتال را بیشتر مورد عنایت قرار دهید. به این دلیل که این دو کارخانه بیشترین تمرکز خود را روی این نوع هارددیسک‌ها گذاشته‌اند و حرف‌های زیادی برای گفتن دارند، البته اگر در سرزمین ما گوش شنوایی برای حرف‌هایشان پیدا شود!
یکی از نکات مهم در بازدهی و سرعت هارددیسک‌ها ظرفیت پلاترها و تعداد آن‌هاست، زیرا هرچه تعداد پلاترها بیشتر شود زمان تاخیر خواندن اطلاعات از روی آن‌ها افزایش می‌یابد. البته برای افزایش ظرفیت باید از تعداد بیشتری از پلاترها استفاده کنیم! اکنون چه باید کرد؟! ابتدا باید برای پیشرفت سریع‌تر سازندگان هارددیسک‌ها به درگاه خداوند دعا کرد! اما بعد از دعا و نیایش می‌توان با کمی دقت و با توجه به نیاز خود و مورد توجه قرار دادن این مسئله، از بین محصولات موجود در بازار نیز محصولاتی انتخاب کرد که از این بابت وضعیت و کارایی بهتری داشته باشند.
اولین درایو ترابایتی معرفی شده که هیتاچی روانه بازار کرد از ۵ پلاتر استفاده می‌کرد و با افزایش تراکم ظرفیت اطلاعات پلاترها، این تعداد در هاردهای ارزان‌قیمت تا به حال به ۳ پلاتر برای هاردهای ترابایتی رسیده است. به بیان دیگر ظرفیت پلاتر تا بیش از ۳۲۰ گیگابایت افزایش یافته است. خبرهایی نیز از تولید پلاترهای ۷۵۰ گیگابایتی و بیشتر منتشر شده که تا تولید انبوه و رسیدن آن‌ها به قیمتی معقول زمان زیادی نمانده است.
این مبحث را به امید خدا در شماره‌های آینده ادامه خواهیم داد.

چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
برچسب ها:
اخبار مرتبط :

سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری
مهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژ
عضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x