من یک معتاد اینترنتی هستم

من یک معتاد اینترنتی هستم

اختلال اعتیاد به اینترنت مشکل رو به گسترشی است . آیا علائم هشدار دهنده را می‏دانید؟ ساعت ۷ بعد از ظهر در یکی از شهرهای کوچک آمریکا گروهی از جوانان – ۷ تا ۱۰ نفر – در یک صف، راهی اتاقی اجاره‏ای در یک کلیسای محلی می‏باشند و پس از ورود روی صندلی‏های تاشو می‏نشینند […]

اختلال اعتیاد به اینترنت مشکل رو به گسترشی است . آیا علائم هشدار دهنده را می‏دانید؟
ساعت ۷ بعد از ظهر در یکی از شهرهای کوچک آمریکا گروهی از جوانان – ۷ تا ۱۰ نفر – در یک صف، راهی اتاقی اجاره‏ای در یک کلیسای محلی می‏باشند و پس از ورود روی صندلی‏های تاشو می‏نشینند . شرکت کننده اول می‏گوید: سلام! اسم من باب است . من یک معتاد اینترنتی هستم . اینترنت‏بر من چیره گشته و توان مقابله را از من گرفته است . در اثر اعتیادم، همه چیز را از دست داده‏ام . آیا غیر واقعی به نظر می‏رسد؟ نه مانند بدنامی الکلیسم; بلکه باید طبقه‏بندی جداگانه‏ای جهت مطالعه افراد معتاد به اینترنت در نظر بگیریم .

این گونه افراد خون آشام‏های اینترنت‏شناخته می‏شوند . چنین معتادانی اغلب تا سپیده دم پای کامپیوتر و اینترنت می‏نشیند . تعداد زیادی از این افراد قادر نیستند مقدار زمانی را که صرف کامپیوتر می‏کنند، کنترل کنند و نگرانی‏های زیادی را به دنیای و تام هنکس (۳) علاقه به کامپیوتر را در فیلم مشهور وی با نام دخچذژرخ‏حس’س‏رش ستودند و بدین سان امور مربوط به کامپیوتر روز به روز عمومی‏تر می‏شود، والدین که اغلب به عنوان بیوه‏های اینترنت (۴) شناخته می‏شوند، بی‏سوادان اینترنتی هستند که نسبت‏به مسائل جاری در خانه، آگاهی و توجه ندارند .

فقط سایت‏های غیر اخلاقی و اتاق‏های گپ زنی (چت) نیستند که متخصصان را شگفت‏زده کرده‏اند; بلکه اوقات زیاد آن لاین (روی خط) بودن و تلاش‏های ناموفق در کنترل استفاده از اینترنت که همگی از ویژگی‏های نوعی بیماری تحت عنوان اختلال اعتیاد به اینترنت (اآپ) (۵) به شمار می‏روند، تعجب آنان را برانگیخته است . گفته می‏شود که اعتیاد به اینترنت، اصطلاحی است که شامل گستره وسیعی از مشکلات رفتاری است که مشتمل بر موارد زیر می‏باشد:

۱ . اعتیاد جنسی به اینترنت (اعتیاد به اتاق‏های گپ‏زنی ناشایست و مخصوص بزرگسالان و اینترنت مبتذل) .

۲ . اعتیاد به ارتباط اینترنتی (دوست‏یابی اینترنتی که در اتاق‏های گپ‏زنی و بخش‏های مبتذل شکل می‏گیرد) .

۳ . وسوسه‏های اینترنتی (قمار بازی‏های بیش از حد، داد و ستد روزانه یا خرید مزایده‏ای) .

۴ . بازیابی بیش از حد اطلاعات (جست‏وجوی بیش از اندازه در پایگاه‏های وب) .

۵ . اعتیادهای کامپیوتری (انجام بازی‏ها یا برنامه نویسی‏های زیاد از حد) .

گفته می‏شود که برخی از آمریکایی‏ها تا جایی اعتیاد پیدا کرده‏اند که روزانه بیش از ۱۸ ساعت صرف اینترنت می‏کنند که این منجر به قبض‏های تلفن سرسام‏آور و عدم توجه به خانواده می‏شود . اینترنت زندگی بسیاری از مردم را مختل کرده است .

بنابر گفته دکتر کیمبرلی اس . یانگ (۶) روان شناس بالین و استادیار روان‏شناسی در دانشگاه پیتزبرگ برادفورد و بنیان‏گذار مرکز اعتیاد به ا ینترنت (آپ‏تا) ، اینترنت ابزار قوی‏تری نسبت‏به رادیو و تلویزیون است; به دلیل این که اینترنت، تعاملی، ناشناسی و کنترل نشده می‏باشد .

اگر چه مرکز اعتیاد به اینترنت، نخستین شرکت‏خصوصی و غیرانتفاعی در زمینه مراقبت‏بهداشتی رفتاری در خصوص موضوعات اینترنتی است که تا به حال تحقیقات وسیعی انجام داده است، اما بزرگ‏ترین مطالعه اعتیاد به اینترنت توسط «ثجب‏تاآآ» و روان شناس دیوید گرین فیلد (۷) بر روی ۱۷۲۵۱ نفر انجام گرفته است . این مطالعه نشان می‏دهد که تقریبا ۶ درصد (یا بیش از ۱۱ میلیون کاربر) به نوعی از اعتیاد اینترنت رنج می‏برند .

دکتر یانگ تحقیقات خود را در سال ۱۹۹۴م . هنگامی شروع کرد که ازدواج یکی از دوستانش به خاطر اعتیاد شوهرش به اتاق‏های گپ زنی در حال فروپاشی بود . گزارش‏های خانم یانگ نشان می‏دهد که گستره افراد معتاد از نوجوانان تا بزرگ‏ترهاست .

بنابر گزارش دکتر یانگ «هر چیزی که در آن افراط شود، باعث‏بروز مشکلات مستقیم از لحاظ مادی، روحی و عاطفی خواهد شد . اثر اینترنت‏بسیار آنی است و خطرپذیری رفتار اعتیادآور را افزایش می‏دهد» ; اما هر کسی به اینترنت‏به مثابه مضر بالقوه نگاه می‏کند . مجله نیوزویک، اینترنت را خصیصه جدایی‏ناپذیر زندگی مدرن می‏نامد .

مرکز اعتیاد به اینترنت گزارش می‏دهد که بیش از ۷۰ درصد افراد مبتلا به اعتیاد اینترنتی (به خصوص در زمینه رفتارهای جنسی) قبل از اینترنت هیچ مشکلی در رابطه با مسائل جنسی نداشته‏اند . با این حال، این مسئله میلیون‏ها کاربر اینترنت را ناامید نمی‏کند .

گزارش دکتر یانگ حاکی است که بسیاری از افراد فریب‏های جنسی اینترنت را جدی نمی‏گیرند . آنان این گونه استدلال می‏کنند که روابط جنسی اینترنتی از لحاظ فیزیکی قابل لمس نیست; از این رو نمی‏توان بدان رابطه جنسی گفت; اما روابط جنسی اینترنتی، مؤلفه‏های روحی و جسمی را از ارتباط سالم و ابتدایی سلب می‏کند .

کلیساها نیز می‏خواهند در این رابطه اظهار نظر کنند . پیشوایان مذهبی با فریادهای کمک خواهی زن و شوهر، یا یکی از آنها، برای رهایی از اعتیاد مواجه هستند و مؤسسه‏های مشاوره‏ای مسیحی در حال تدوین مشاوره‏های اعتیاد به اینترنت می‏باشند .

چه چیز اینترنت را تا این اندازه فریبنده می‏کند؟
دکتر یانگ مدل «ب‏اآ » خود را جهت فهم این پرسش این گونه ارائه می‏دهد:

گمنامی; آیا تا به حال اصطلاح «شما به اندازه رازهایتان نگران هستید» را شنیده‏اید؟ مسئله اعتیاد به اینترنت نیز چنین است; نه از روی قبض‏های تلفن می‏شود فهمید و نه کسی از کلیسا شما را در حال خروج از کتاب فروشی مخصوص بزرگسالان خواهد دید . فقط کاربر و گیرنده پیام از این موضع آگاهی دارند . کسی نمی‏تواند بفهمد شخصی که به اینترنت متصل است، مشغول چه کاری است .

راحتی و آسودگی ; شما در خانه خود می‏توانید با نوک انگشتانتان با دنیا ارتباط دشته باشید . با چند ضربه انگشت می‏توانید داستان‏های عاشقانه، رابطه جنسی اینترنتی، بازی‏ها و کتاب‏های بزرگسالان و دیگر چیزها را به داخل خانه خود بیاورید .

گریز; دکتر یانگ می‏نویسد: «اگر افراد در زندگی روزمره روز بدی داشته باشند، می‏توانند با مراجعه به اینترنت‏به تسکین و آسودگی برسند . بعضی از افراد معتاد، اینترنت را به عنوان یک مسکن و بعضی دیگر به عنوان آزاد شدن یک باره هورمون آدرنالین می‏دانند و بالاتر از این شما در اینترنت می‏توانید هر چیزی یا شخصی باشید . شما می‏توانید وزنتان را کمتر بگویید (اگر چه سنگین وزن باشید)، خود را مجرد معرفی کنید (اگر چه متاهل باشید) و دارای فرزند نباشید (اگر چه دارای فرزند هستید) .

شما می‏توانید یک زندگی تخیلی و خیالی داشته باشید . طبق نظر دکتر یانگ، اینترنت می‏تواند باعث گمراهی افراد شود .»

شاید باور کردن این که شخصی همسر خود را فقط به علت ارتباط با فرد دیگر در اینترنت ترک می‏کند، برای کسانی که به ا ینترنت اعتیاد پیدا نکرده‏اند، وحشتناک به نظر برسد; ولی این مسئله هر روز در دنیای اینترنت اتفاق می‏افتد .

جمعیت‏شناسی معتادان اینترنتی
تصویرتان از کامپیوتر را به عنوان یک جعبه محجوب، با صورتی شیشه‏ای و شلواری پلاستیکی کنار بگذارید . گزارش‏ها نشان می‏دهد که اکثریت معتادان ینترنت افرادی موفق و اجتماعی هستند .

دکتر یانگ در کتاب «جنگ در اینترنت‏» گزارش می‏دهد که ۵۴ درصد از معتادان به اینترنت‏سابقه قبلی به افسردگی داشتند و ۳۴ درصد آنان نیز از اضطراب رنج می‏بردند و دیگر معتادان نیز دارای عزت نفس خیلی پایین بودند . همچنین ۵۲ درصد از معتادان به ا ینترنت تایید کردند که به دنبال یک برنامه درمانی برای رهایی از الکلیسم، وابستگی شیمیایی، قمار افراطی یا پرخوری شدید می‏باشند .

دکتر یانگ افرادی را مشاهده کرده که از چاله در آمده و به چاه افتاده‏اند . چنین کسانی رفتن به میکده را متوقف کرده‏اند; ولی اکنون ساعات بیشتری را هر روز صرف اینترنت می‏کنند . آنان کار خویش را این گونه توجیه می‏کنند که از لحاظ فیزیکی سالم هستند; اما ممکن است از لحاظ روحی و روانی سالم نباشند .

زنان می‏کوشند که خودشان را غیر از آن چه هستند، در اینترنت جلوه دهند; دکتر یانگ بین زنان، افسردگی و اینترنت ارتباط معناداری می‏بیند . زنانی که هم اکنون از افسردگی رنج می‏برند، دارای مشکلاتی در ارتباط بین فردی می‏باشند . این گونه زنان، نیاز بیشتری به تایید دارند و از این که از سوی دیگران مورد تایید و پذیرش قرار نگیرند، ترس و اضطراب دارند . چنین زنانی در اینترنت‏با پذیرش و عشق بدون حد و مرز از سوی دیگر کاربران مواجه می‏شوند و بدین سان از افسردگی‏شان، در روزهایی که دچار آن هستند، موقتا کاسته می‏شود .

در مورد مردان، تلاش بر نفوذ و ابزار قدرت از طریق بازی‏های تعاملی (دو سویه) یا اتاق‏های گپ‏زنی و دیگر مسائل شهوت‏انگیز می‏باشد . آنان همانند گربه به دنبال شکار موش می‏باشند . مردان از طریق اینترنت مسائل هیجان‏انگیز را تجربه می‏کنند . در اینترنت مردان به مبارزه طلبیده می‏شوند و برای پیروزی می‏کوشند . به جای قرار و ملاقات‏های تجاری، دزدانه به سراغ کامپیوتر می‏روند ایشان سخنانی را بر زبان جاری می‏کنند و کارهایی را در اینترنت انجام می‏دهند که هرگز با همسر خویش نگفته‏اند و نکرده‏اند .

گفته می‏شود دانشجویان نسبت‏به ا عتیاد اینترنتی بیشتر مستعد هستند . اغلب جوانانی که برای اولین بار از خانه دور می‏شوند، دچار دل تنگی و افسردگی گشته، با انتخاب دوست جدید مواجه می‏شوند . به دلیل استفاده نادرست از اینترنت رایگان دانشکده، دانشجویان با عواقبی چون سطح پایین نمرات . اخراج از دانشکده یا ترک تحصیل روبه‏رو هستند . بنابر اعلام و هشدار یانگ «اینترنت‏به همان سرعت که تلویزیون در دهه ۱۹۵۰ م . در خانواده‏های آ مریکایی رسوخ کرد، در حال گسترش به خانواده‏هاست . هر چه تعداد افراد آن لاین بیشتر باشد، مشکلات بیشتری خواهیم داشت . ما فقط نوک کوه یخ شناور را می‏بینیم‏» .

چگونگی استفاده سالم از اینترنت
۱ . آگاهی; آگاهی از مشکلاتی که ممکن است پدید آیند، می‏تواند شروع خوبی باشد . اگر اکنون شما، والدین شما یا فرزندتان از اینترنت‏بیش از حد استفاده می‏کنید، با دید باز و جدی به مسئله نگاه کنید . اگر این مسئله منجر به نگرانی شما شد، به کارشناس مراجعه کنید .

۲ . استفاده از فیلتر ; نرم افزارهای فیلتری که باعث عدم دست‏رسی کاربر به سایت‏های غیر اخلاقی و دیگر جاهای مشکوک می‏شود .

۳ . کنترل استفاده خود و فرزندان; اوقات استفاده از اینترنت را برای همه اعضای خانواده محدود کنید و رفتارهای مشکوک و مخفی را بررسی کنید .

درمان
دکتر یانگ می‏گوید:

گروه‏های مشاوره‏ای و کارشناسی در این زمینه وجود دارد که اشخصا مبتلا می‏توانند به آنها مراجعه کنند . درمان اعتیاد به اینترنت مانند اعتیادهای دیگر با تشخیص بیماری و مشکل شروع می‏شود . پس از تشخیص، کمک خواستن از خدا و مشاوره مذهبی قدم‏های بعدی است .

برخلاف الکلیسم که مبتلایان به خود را هرگز به آراستن در میکده‏ها و مشروب فروشی‏ها تشویق نمی‏کند، مرکز اعتیاد به اینترنت (اپ‏تا) کلینک‏های مجازی ارائه می‏دهد که در آن افراد مشاوره‏های اینترنتی را از طریق پست ا لکترونیکی یا اتاق‏های گپ‏زنی دریافت می‏کنند . این مرکز همچنین تلفن مشاوره‏ای در اختیار علاقه‏مندان قرار می‏دهد .

دکتر یانگ معتقد است که اینترنت ابزار خوبی است; اگر به درستی از آن استفاده شود و افراد را به ایجاد تعادل بین فعالیت‏های زندگی و استفاده از اینترنت تشویق می‏کند . وی معتقد است که درمان اعتیاد به اینترنت، الزاما استفاده نکردن از آن نیست; بلکه میانه روی است و همانند درمان شخصی است که پرخوری می‏کند .

منبع: مجله حح‏خپ ژذچزچ‏خج (۲۰۰۰ ش‏دس‏پ)

پی‏نوشت:

.خ‏ذرزژژذزآ حخدژحپ .۱

.ذچش‏ث خ‏حت .۲

هنرپیشه نامدار آمریکایی :ژدذچب ذرث .۳

.ژسرحخج ژحذزحژذپ .۴

.زححزرژخا ذرخژح‏خححآ ژحذزحژذد .۵

.خ‏ذس‏رش . ث ش‏دزحچ‏ذخد .۶

.حدحخح‏ذححزب حخسچا .۷

.ژذرخژچح‏خذس‏ذذرا زحژخرس‏پ .۸

گفته می‏شود که برخی از آمریکایی‏ها تا جایی اعتیاد پیدا کرده‏اند که روزانه بیش از ۱۸ ساعت صرف اینترنت می‏کنند که این منجر به قبض‏های تلفن سرسام‏آور و عدم توجه به خانواده می‏شود . اینترنت زندگی بسیاری از مردم را مختل کرده است .

گفته می‏شود دانشجویان نسبت‏به ا عتیاد اینترنتی بیشتر مستعد هستند . اغلب جوانانی که برای اولین بار از خانه دور می‏شوند، دچار دل تنگی و افسردگی گشته، با انتخاب دوست جدید مواجه می‏شوند . به دلیل استفاده نادرست از اینترنت رایگان دانشکده، دانشجویان با عواقبی چون سطح پایین نمرات . اخراج از دانشکده یا ترک تحصیل روبه‏رو هستند .

منبع-hawzah.net

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام