مخرب‌ترین ویروس‌های دنیا

مخرب‌ترین ویروس‌های دنیا

ویروس های رایانه ای از زمان ابداع و همه گیر شدن در دهه ۹۰ بدین سو همواره مشکلات فراوانی را برای بشر ایجاد کرده اند. به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات فارس، تاکنون میلیون ها ویروس رایانه ای مختلف توسط ویروس نویسان ابداع شده و برای کاربران اینترنت و شبکه های مختلف رایانه ای مشکلات فراوانی […]

ویروس های رایانه ای از زمان ابداع و همه گیر شدن در دهه ۹۰ بدین سو همواره مشکلات فراوانی را برای بشر ایجاد کرده اند.
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات فارس، تاکنون میلیون ها ویروس رایانه ای مختلف توسط ویروس نویسان ابداع شده و برای کاربران اینترنت و شبکه های مختلف رایانه ای مشکلات فراوانی ایجاد کرده اند. اما مخرب ترین ویروس های جهان مجازی را می توان در قالب فهرست زیر طبقه بندی کرد. * CIH (سال انتشار: ۱۹۹۸)
میزان خسارات وارده: ۱۸ تا ۲۰ میلیون دلار در سراسر جهان. حجم دیتای تخریب شده بر روی رایانه های شخصی غیرقابل برآورد بوده است
ویروس CIH که در ژوئن سال ۱۹۹۸ و از کشور تایوان در اینترنت منتشر شد، به عنوان یکی از خطرناک ترین و مخرب ترین ویروس های رایانه ای در کل جهان شناخته شده است. این ویروس با تخریب فایل های اجرایی ویندوزهای ۹۵، ۹۸ و ME که در آن زمان به طور گسترده ای مورد استفاده بودند، بسیار خبرساز شد. این ویروس حتی پس از پاکسازی باز هم در حافظه رایانه باقی می ماند و در فرصت مناسب مجددا شروع به فعالیت کرده و دیگر فایل های اجرایی را تخریب می کرد.
آنچه که این ویروس را به شدت مخرب و خطرناک می کرد، آن بود که اطلاعات را بر روی اطلاعات موجود بر روی هارد دیسک رایانه قربانی درج کرده و باعث اختلال در عملکرد هارد دیسک می شد. ویروس CIH همچنین قادر به تغییر اطلاعات BIOS رایانه بود و لذا می توانست از بوت شدن و آغاز به کار رایانه خودداری کند. از آنجایی که این ویروس فایل های اجرایی را هم آلوده می کرد به طور ناخودآگاه و به سرعت در صورت اجرای بسیاری از برنامه های کاربردی تکثیر می شد.
این ویروس در زمان انتشار به ویروس چرنوبیل هم مشهور شد، زیرا بعد از مدتی مشخص شد، برخی از رشته های داده موجود در آن منطبق بر اطلاعات موجود در رایانه های راکتور هسته ای چرنوبیل در زمان وقوع انفجار در این راکتور بوده است. امروزه این ویروس دیگر یک تهدید جدی محسوب نمی شود، زیرا آگاهی عمومی افزایش یافته و ویندوزهای قدیمی ۹۸ و ME دیگران چندان مورد استفاده قرار نمی گیرند. ویندوزهای ۲۰۰۰، XP و NT که امروزه به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرند هیچ یک در برابر این ویروس آسیب پذیر نیستند.

* Melissa (سال انتشار: ۱۹۹۹)
میزان خسارت وارده: ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلیون دلار

در تاریخ ۲۶ مارس ۱۹۹۹ ویروس W97M/Melissa به خبر اول شبکه های خبری و وب سایت های اینترنتی جهان مبدل شد. براوردها حاکیست که این ویروس موفق به آلوده کردن ۱۵ تا ۲۰ درصد از رایانه های شخصی شد که در شرکت های تجاری و نهادهای اداری به کار گرفته شده بودند. این ویروس با چنان سرعتی منتشر می شد که شرکت هایی مانند اینتل، مایکروسافت و چند شرکت بزرگ که از نرم افزار Outlook استفاده می کردند مجبور شدند برای جلوگیری از وارد آمدن هرگونه خسارت و از دست رفتن اطلاعاتشان کل سیستم ایمیل خود را به طور موقت از کار بیندازند.
این ویروس از نرم افزار Microsoft Outlook برای انتشار هر چه بیشتر خود استفاده می کرد. ویروس مذکور به گونه ای برنامه ریزی شده بود که خود را برای ۵۰ نفر از افرادی که در فهرست تماس ایمیل هر فرد قرار داشتند ارسال می کرد. پیام آلوده ای که برای دیگر کاربران ارسال می شد حاوی این جمله بود: “این همان سندی است که تو دنبالش بودی … آن را به کس دیگری نشان نده “. به هر پیام یک فایل Word ضمیمه شده بود که اگر کاربر با کلیک کردن بر روی آن فایل مذکور را باز می کرد، رایانه اش را به ویروس Melissa آلوده می کرد. یکی از اقدامات این ویروس دستکاری فایل های Word ذخیره شده در رایانه های کاربران و اضافه کردن جملاتی به آنها به نقل از برنامه تلویزیونی محبوب “سمپسون ها ” بود. خوشبختانه این ویروس امروزه به طور کامل ریشه کن شده است.
انتهای پیام/

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام