قیمت مناسب هارددیسک های خارج نشین

قیمت مناسب هارددیسک های خارج نشین

سرمایه ,هفت هشت ماه پیش بود که درباره ساخت هارددیسک خارج نشین به شیوه اقوام بدوی ساکن جزایر گالاپاگوس صحبت کردم. در آن نوشتار گفتم که با یک هارددیسک معمولی (۵/۳ اینچی) و یک مبدل ویژه می توان چیزی شبیه به هارددیسک خارج نشین عظیم الجثه خلق کرد. این مدل بین ۱۶ تا ۲۰ هزار […]

سرمایه ,هفت هشت ماه پیش بود که درباره ساخت هارددیسک خارج نشین به شیوه اقوام بدوی ساکن جزایر گالاپاگوس صحبت کردم. در آن نوشتار گفتم که با یک هارددیسک معمولی (۵/۳ اینچی) و یک مبدل ویژه می توان چیزی شبیه به هارددیسک خارج نشین عظیم الجثه خلق کرد. این مدل بین ۱۶ تا ۲۰ هزار تومان قیمت داشت و سازگار با هارددیسک های IDE و SATA بود و با اتصال به جریان برق می توانست امکان دسترسی به اطلاعات داخل هارددیسک را از طریق رابط پرسرعت ۲٫۰ USB فراهم سازد.به بیان دیگر هزینه تهیه هارددیسک خارج نشین به صورت بدوی برابر بود با هزینه هارددیسک به اضافه حداکثر ۲۰ هزار تومان هزینه مبدل آن. را ه حلی دیگر هفته گذشته که تنوع مدل ها و قیمت های هارددیسک های خارج نشین ۵/۳ اینچی را دنبال می کردم یاد شیوه بدوی افتادم و بدین نتیجه رسیدم که آن شیوه دیگر کارایی ندارد. به عنوان مثال یک عدد هارددیسک ۵۰۰ گیگابایتی در بازار حدود ۶۰ تا ۶۳ هزار تومان قیمت دارد. هزینه تهیه مدل خارج نشین به شیوه بدوی حدود ۸۰ هزار تومان خواهد شد. نکته جالب این است که هارددیسک خارج نشین اصیل با همین ظرفیت در همین حوالی عرضه می شود. از این رو تهیه این مدل به شیوه بدوی را دیگر عاقلانه نمی دانم. دیگر اینکه برخی از مدل های خارج نشین اصیل علاوه بر رابط پرسرعت۲٫۰ USB از رابط IEEE 1394 FireWire)) نیز پشتیبانی می کنند. مدل های قابل حمل البته ماجرا برای خارج نشین های قابل حمل (۵/۲ اینچی ها) قدری متفاوت است چراکه این موجودات به دلیل استفاده از پلاترهای ۵/۲ اینچی قدری گران تر از پسرعموهای ۵/۳ اینچی خود هستند. به طور معمول قیمت هارددیسک خارج نشین قابل حمل حدود ۶۰ تا ۱۱۰ درصد گران تر از مدل ۵/۳ اینچی با همان ظرفیت است اما مزیت هایی دارد که در برخی مواقع موضوع خرید را توجیه می کند. مدل های ۱۶۰ گیگابایتی معمولی (۵/۳ اینچی) حدود ۴۰ هزار تومان قیمت دارند و مدل های قابل حمل (۵/۲ اینچی) با همین ظرفیت بین ۶۳ تا ۶۷ هزار تومان قیمت دارند. قیمت متوسط مدل های ۲۵۰ گیگابایتی حدود ۷۸ هزار تومان، مدل های ۳۲۰ گیگابایتی حدود ۹۴ هزار تومان و قیمت متوسط مدل های ۵۰۰ گیگابایتی حدود ۱۲۵ هزار تومان است.
نکته پایانی
این مدل های ریزه میزه وزن، ابعاد و مصرف انرژی کمتری نسبت به پسرعموهای عظیم الجثه خود دارند. دیگر اینکه برای تامین انرژی نیازی به کابل برق مستقیم نداشته و اتصال همان رابط USB برای فعالیت کفایت می کند. محصولات شرکت های Western Digital، Seagate و Maxtor در باطن همان Seagate داخلی را اشباع کرده اند. شرکت های دیگری چون LG و Buffalo نیز در این وادی چند محصول برای عرضه دارند. استفاده از هارددیسک های قابل حمل در قیاس با حافظه های فلش USB صرفه اقتصادی بیشتری دارد. یک بار محاسبه کرده بودم که قیمت مدل های ۳۲ گیگابایتی فلش USB برابر با هارددیسک قابل حمل ۱۶۰ گیگابایتی است یعنی قیمت برابر با یک پنجم ظرفیت. دیگر اینکه حداکثر ظرفیت فلش های USB در بازار داخلی به ۳۲ و ۶۴ گیگابیت محدود می شود اما مدل ۵۰۰ گیگابایتی هارددیسک های قابل حمل به وفوردر بازار یافت می شود.

آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام