شوک کافی نیست!

شوک کافی نیست!

چند برنامه‌ای که از سری برنامه‌های شوک از ابتدای سال جاری در صدا و سیما پخش شد را شاید بتوان مهمترین برنامه‌های این روزهای صدا و سیما در مورد اینترنت دانست. برنامه‌ها در ساعاتی مناسب پخش شد و به موضوعی جالبی ‌می‌پرداخت. به گزارش سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا شیرازی در […]

چند برنامه‌ای که از سری برنامه‌های شوک از ابتدای سال جاری در صدا و سیما پخش شد را شاید بتوان مهمترین برنامه‌های این روزهای صدا و سیما در مورد اینترنت دانست. برنامه‌ها در ساعاتی مناسب پخش شد و به موضوعی جالبی ‌می‌پرداخت. به گزارش سرویس نگاهی به وبلاگ‌های خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، علیرضا شیرازی در وبلاگ خود به نشانی http://shirazi.blogfa.com آورده است: به نظر ‌می‌رسد که برنامه شوک مخاطب خاصی را نشانه گرفته است. نوعی قدرت‌نمایی سیستم‌های نظارتی و انتظامی ‌در شناسایی متخلفان و ایجاد هراس در بین کسانی که به صورت غیرحرفه‌ای گاهی اقدام به انتشار محتوای غیراخلاقی در اینترنت ‌می‌کنند یا در تالارهای گفت‌وگو در این زمینه فعالیت‌ می‌کنند، ‌می‌تواند بخشی از اهداف این برنامه باشد و همچنین به نظر‌ می‌رسد این برنامه همانطور که از نامش نیز بر‌می‌آید قصد دارد شوکی را به خانواده‌ها درمورد خطرات احتمالی اینترنت بدهد و حقیقت آن است که من نیز موافق آنم که جامعه ما نیازمند شوکی در این زمینه هست.

هر روز بر تعداد نوجوانانی که دسترسی به اینترنت دارند اضافه ‌می‌شود و دیگر استفاده از اینترنت مانند چند سال قبل محدود به قشر فرهیخته و دانشجویانی که بیشتر در سایت‌های انگلیسی زبان وقت‌ می‌گذراندند، نیست.

شرایط جدید مراقبت بیشتری را طلب ‌می‌کند و چه بهتر که اینکه خانواده‌ها به نوعی در دسترسی نوجوانان خود به اینترنت که عموما در تنهایی صورت‌ می‌گیرد نظارت بیشتری داشته باشند و شاید لازم باشد که برخی از خطراتی که دنیای اینترنت ‌می‌تواند نوجوانان و جوانان را تهدید کند را به خانواده‌ها گوشزد کرد؛ حتی اگر این امر به صورت یک شوک باشد.

اما با فرض آنکه این شوک بتواند تاثیر مناسب را در گروه و مخاطب خاص خود داشته باشد؛ اما این کافیست؟ آیا کافیست که به دیگران درباره وجود خطرات احتمالی هشدار بدهیم، اما شیوه درست برخورد با آن را به آن‌ها نیاموزیم؟ آیا ایجاد هراس در خانواده‌ها نسبت به استفاده نوجوانان و جوانانشان نسبت به اینترنت بدون آنکه شیوه درست و رفتار مناسب در این زمینه را به آنها بگوییم نتیجه‌ای جز نوعی محدودیت کورکورانه در خانواده‌ها را برای استفاده از اینترنت ایجاد نخواهد کرد؟

قابل تصور است که پدر و مادری که در یکی مهمترین برنامه‌هایی که تاکنون در مورد اینترنت از رسانه ملی پخش شده است نسبت به خطرات احتمالی حضور فرزندانش در اینترنت هشدار دریافت کرده است؛ به دلیل آنکه علم و شیوه کنترل و نظارت بر فعالیت‌های فرزندانشان در اینترنت را نمی‌داند، از ایجاد شرایطی برای دسترسی فرزندانش به اینترنت صرف‌نظر می‌کند.

شوک شاید لازم باشد، اما در گام مهم دیگر نیازمند ارائه راه‌حل نیز هستیم، شاید لازم باشد با همان توجهی که برای پخش برنامه شوک در سیما وجود داشت نسبت به ساخت برنامه‌هایی برای آموزش استفاده از اینترنت و شیوه‌های نظارتی به دسترسی فرزندان به اینترنت برای خانواده‌ها نیز اقدام شود.

انتهای پیام

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام