زمینه‌های مبارزه دو غول تکنولوژی جهان

زمینه‌های مبارزه دو غول تکنولوژی جهان

تماشایی ترین جدال دنیای فناوری طی سالهای اخیر مبارزه بزرگ شرکت گوگل علیه شرکت مایکروسافت است که به دلیل پیشگام بودن هر دو شرکت در تجارت جهانی به یکی از بزرگترین رقابتهای تکنولوژیکی در جهان تبدیل شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، طی آخرین حملاتی که این دو شرکت در چند ماه گذشته به یکدیگر […]

تماشایی ترین جدال دنیای فناوری طی سالهای اخیر مبارزه بزرگ شرکت گوگل علیه شرکت مایکروسافت است که به دلیل پیشگام بودن هر دو شرکت در تجارت جهانی به یکی از بزرگترین رقابتهای تکنولوژیکی در جهان تبدیل شده است. به گزارش خبرگزاری مهر، طی آخرین حملاتی که این دو شرکت در چند ماه گذشته به یکدیگر داشته اند، گوگل سیستم عامل Chrome OS و مایکروسافت موتور جستجوی Bing را ارائه کرده اند. موفقیت یا شکست سیستم عامل گوگل به عنوان اولویت تلاش این شرکت برای ضربه زدن به مهمترین تجارت مایکروسافت یعنی تولید سیستم عامل بسیار دیدنی خواهد بود. این سیستم عامل بر اساس ارزان بودن، سریع بودن و امکان انطباق با تجهیزات مختلف طراحی شده است. در صورتی که گوگل بتواند توجه کاربران را با این سیستم به خود جلب کند به همراه دیگر خدماتش از قبیل موتور جستجو، جی میل و گوگل چت می تواند مایکروسافت را با تهدیدی جدی مواجه سازد.

در این میان مایکروسافت نیز با ارائه موتور جستجوی جدید در تلاش برای ضربه زدن به بزرگترین بخش تجاری گوگل است. Bing جدیدترین محصول مایکروسافت یکی از بهترین محصولات این شرکت است که به موفقیت کمی نیز دست یافته است. بر این اساس میزان سهم مایکروسافت در صنعت موتور جستجو در ماه ژوئن از هشت درصد به ۸٫۴ درصد افزایش یافته است. در عین حال قرارداد جدید مایکروسافت و یاهو به منظور تبلیغات و جستجو نشانگر این امر است که تنها رقیب مورد توجه مایکروسافت، در حال حاضر شرکت گوگل است.

در ادامه به شیوه هایی اشاره خواهد شد که این دو شرکت عظیم از طریق آن قصد ضربه زدن و مبارزه با یکدیگر را دارند.

صنعت جستجو: گوگل ۶۵ درصد از صنعت جستجو را در آمریکا به خود اختصاص داده و بیش از ۹۰ درصد ازدرآمد گوگل را تامین می کند. در مقابل مایکروسافت موتور جستجوی خود را در ماه ژوئن تغییر داد و بیش از ۸۰ میلیون دلار را صرف تکمیل و توسعه آن کرد. سهم مایکروسافت در حال حاضر در صنعت جستجوی شبکه ۸٫۴ درصد است. مایکروسافت اعلام کرده است پنج تا ۱۰ درصد از درآمد ناشی از سیستمهای عال خود را طی پنج سال آینده به تکمیل خدمات جستجوی این شرکت اختصاص دهد. این میزان برابر سالانه ۱۰ بیلیون دلار است و در عین حال قرارداد با یاهو می تواند سهام مایکروسافت را تا ۳۰ درصد افزایش دهد. امری که در این میان مایکروسافت را تهدید می کند میزان بالای اهمیت تبلیغات در موتور جستجو برای شرکت گوگل است. این شرکت در حال حاضر از درآمد این تبلیغات برای کمک به محصولات کم سود خود استفاده می کند.

جی میل در برابر هات میل: شرکت گوگل در ماه جولای نهایتا سرویس جی میل خود را از حالت آزمایشی یا بتا خارج کرد. در حال حاضر ۱۴۶ میلیون کاربر ماهانه از این سرویس استفاده می کنند. در عین حال گوگل در تلاش است شرکتهایی را به منظور استفاده از این سرویس در کنار دیگر خدمات گوگل به خود جذب کند. در مقابل سرویس هات میل مایکروسافت ماهانه ۳۴۳ میلیون کاربر دارد که شامل سرورهای تجاری مخصوص شرکتها نیز می شود. آنچه این تعداد کاربران برای این دو شرکت در بر خواهند داشت افزایش ترافیک و افزایش درآمد ناشی از تبلیغات خواهد بود. در عین حال خدمات نامه الکترونیک یکی از ساده ترین شیوه هایی است که می تواند کاربران را به استفاده از دیگر خدمات شرکت ترغیب کند. مایکروسافت با اینکه در این زمینه پیشگام و پیروز به شمار می رود باید به شدت کاربرانی را که باعث پیشی گرفتن هات میل شده اند را تحت کنترل داشته باشد.

نرم افزار: با وجود اینکه نرم افزار google Docs که از پردازشگر کلمات، صفحه ای وسیع و دیگر خدمات نوشتاری و ویرایشی است نسبت به نرم افزار Office از درجه محبوبیت پایین تری برخوردار است و نرم افزار Office 1/3 درآمد مایکروسافت را به خود اختصاص داده است می توان مایکروسافت را پیروز کنونی این میدان برشمرد اما در صورتیکه هر یک از نرم افزارهای موجود کوچکترین اختلالی در عملکرد Office به وجود آورند، گوگل فرصت پیشرفت را از دست نخواهد داد.

شبکه اجتماعی: در سال ۲۰۰۶ گوگل هزینه ای ۹۰۰ میلیون دلاری را به منظور سه سال تبلیغ و به عهده گرفتن جستجو در سایت اجتماعی MySpace پرداخت کرد. این شرکت همچنین هدایت شبکه اجتماعی OpenSocial که به منظور تضعیف فیس بوک راه اندازی شده است را به عهده دارد. مایکروسافت نیز در سال ۲۰۰۷ با پرداخت ۲۴۰ میلیون دلار ۱٫۶ از شبکه فیس بوک را خریداری کرد و برای دستیابی به حق تبلیغ در این سایت نیز قراردادی ۱۵۰ میلیون دلاری به امضا رساند. در حال حاضر فیس بوک در حدود ۲۵۰ میلیون کاربر و MySpace در حدود ۱۳۰ میلیون کاربر در سرتاسر جهان دارد. شبکه OpenSocial نیز در حد یک نظریه باقی مانده است.

مرورگر: گوگل در سال ۲۰۰۸ مرورگر کروم خود را ارائه کرد و دو درصد از سهام بازار را به خود اختصاص داده است. در مقابل اینترنت اکسپلورر شرکت مایکروسافت که در سال ۱۹۹۵ ارائه شده در حدود ۶۶ درصد از بازار را در انحصار خود درآورده است. واضح است که در این رقابت فعلا نابرابر مایکروسافت پیروز قطعی به شمار می رود و مرورگر کروم زمان طولانی را نیاز خواهد داشت تا با نیاز کاربران انطباق پیدا کند.

سیستم عامل تلفن همراه: سال ۲۰۰۸ سیستم عامل آندروید گوگل ارائه شده و در تعداد محدودی از تلفنهای همراه مورد استفاده قرار گرفت. با وجود فروش کم این سیستم از نظر تکنیکی بسیار تاثیر گذار است. ویندوز موبایل مایکروسافت در برابر ۱۲ درصد از تجارت تلفنهای همراه و تلفنهای هوشمند را به تصرف خود درآورده است اما این سیستم نیازمند بهبودهای تکنیکی در برخی از قسمتهای برنامه است. نتیجه این رقابت در سال آینده معین خواهد شد زیرا شرکتهای زیادی قصد دارند سیستم عامل اندروید را در محصولات جدید خود استفاده کنند و احتمال وارد آمدن ضربه به ویندوز موبایل وجود خواهد داشت.

سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام