روش چینی برای درمان اعتیاد اینترنتی

روش چینی برای درمان اعتیاد اینترنتی

فناوران اطلاعات ,در دنیای مدرنی که هر روز شاهد پیدایش یک فناوری نو هستیم، افراد به انواع و اقسام ابزارها از جمله موبایل یا اینترنت اعتیاد پیدا می‌کنند. حال در کشوری همچون چین که پرجمعیت‌ترین جامعه آنلاین جهان را داراست، مطمئنا پدیده اعتیاد به اینترنت نمود بیش‌تری دارد. از این رو مقامات چین با راه‌اندازی […]

فناوران اطلاعات ,در دنیای مدرنی که هر روز شاهد پیدایش یک فناوری نو هستیم، افراد به انواع و اقسام ابزارها از جمله موبایل یا اینترنت اعتیاد پیدا می‌کنند. حال در کشوری همچون چین که پرجمعیت‌ترین جامعه آنلاین جهان را داراست، مطمئنا پدیده اعتیاد به اینترنت نمود بیش‌تری دارد. از این رو مقامات چین با راه‌اندازی مراکز اعتیاد، راهکار جالبی برای حل مشکل اعتیاد جوانان و نوجوانان به اینترنت پیدا کرده‌اند. تائو ران(Tao Ran)، بنیانگذار یکی از مراکز توان‌بخشی وابسته به ارتش برای جوانان معتاد به اینترنت در پکن است و هدف خود را از تاسیس این مرکز کمک به نوجوانانی می‌داند که به خاطر خو گرفتن بیش از حد به فضای مجازی، از تعاملات واقعی دور مانده، منزوی شده‌اند و حتی تکالیف مدرسه‌شان را درست انجام نمی‌دهند.تائو برای درمان بیماران خود از روش‌های رژیم غذایی، تمرین‌های نظامی، آموزش ورزش‌های رزمی، برگزاری سخنرانی و جلسات مستمر با روان‌پزشکان استفاده می‌کند.
بیماران این مرکز که اکثر آنها را افراد ۱۵ تا ۱۹ سال تشکیل می‌دهند، همانند ارتشی‌ها رژه می‌روند و به مدت ۳ ماه حق استفاده از اینترنت را ندارند و فعالیت‌های معمولی زندگی را جایگزین آن می‌کنند.
تائو می‌گوید: افرادی که به این مرکز می‌آیند، علاوه بر اینکه به اینترنت اعتیاد دارند، علایم اختلالات روانی در آنها دیده می‌شود و با خانواده‌های خود مشکل دارند.در حالی که کارشناسان در مورد این که آیا وسواس اینترنت وضعیتی قابل تشخیص است یا نه بحث می‌کنند، مراکزی نظیر مرکز تائو، برنامه‌هایی را تدارک می‌بینند تا جوانان چین را از فعالیت‌های آنلاینی که باعث بروز رفتارهای نابهنجار در آنها می‌شود، دور کنند.
تائو می‌گوید: معتادان به اینترنت به غیر از زمانی که صرف نهار و خوابیدن می‌کنند، تمام روز خود را پای کامپیوتر و در دنیای آنلاین می‌گذرانند. آنها حتی وقت دوش گرفتن و شستن لباس خود را هم ندارند.
بیماران مرکز تائو روزشان را از ساعت شش و بیست دقیقه و با تمرینات ورزشی آغاز می‌کنند و ساعت نه ونیم شب در خوابگاه می‌خوابند.
به عقیده تائو، بازی‌های آنلاین بیش‌ترین عامل اعتیاد اینترنتی در میان جوانان است. بازی‌هایی نظیر World of Warcraft و Counter-Strike، اعتیادآورترین بازی‌های کامپیوتری در چین به شمار می‌روند.
تائو می‌گوید که حدود ۷۰ درصد دختران به جای بازی‌های آنلاین به چت اعتیاد دارند.
وی می‌افزاید: اکثر افراد به خاطر اصرار والدین‌شان به این مرکز می‌آیند. حتی مواردی وجود دارد که والدین آنها را فریب داده و نیمه شب به آنجا می‌آورند. وی عنوان می‌کند که فشارهای روانی ناخواسته والدین بیش‌ترین عامل روی آوردن جوانان به اینترنت است. در حالی که این نوع فشارها اغلب در زمان مدرسه کارساز است.در مرکز توان‌بخشی تائو والدین نیز در برنامه‌های ترک اعتیاد فرزندان شرکت می‌کنند و با ارتباط بیش‌ترشان با مرکز از برگشتن فرزندان به سمت دنیای مجازی جلوگیری می‌کنند. در این مرکز جلساتی برای والدین برپا می‌شود تا از توصیه‌های روان‌پزشکان استفاده کنند. در این جلسات والدین تشویق می‌شوند که با برنامه‌ریزی‌های بیش‌تر برای جوانان نظیر بازی‌ بسکتبال، فعالیت آنها را زیر نظر بگیرند.
چین پرجمعیت‌ترین کشور معتادان اینترنتی
دکتر دیوید گرینفیلد، مدیر مرکز ترک اعتیاد اینترنتی و فناوری در هانفورد غربی می‌گوید: درمان اعتیاد به اینترنت در چین آشکارتر از کشورهای دیگر انجام می‌شود.
وی می‌افزاید: بیش‌تر کشورهای آسیایی از جمله کره جنوبی با این پدیده دست و پنجه نرم می‌کنند اما وضعیت چین به دلیل جمعیت آنلاین زیادی که دارد وخیم‌تر است.وی عنوان می‌کند: چین به دلیل ضریب نفوذ اینترنت بالایی که دارد، کاملا نشان می‌‌دهد که اعتیاد به اینترنت چقدر می‌تواند زیان‌آور باشد. زیرا هر روز با یک پدیده تازه و بغرنج در این زمینه مواجه می‌شویم.
براساس گزارش یک مرکز دولتی، از هر ۱۰ جوان در چین، یک نفر به فضای مجازی اعتیاد دارد و بیش‌تر آنها نیز از انزوای شخصیتی و نداشتن تعامل با والدین، همکلاسی‌ها و معلمان رنج می‌برند.طبق گزارش مرکز اطلاعات شبکه اینترنت چین نیز تقریبا یک سوم از ۳۰۰ میلیون کاربر اینترنت این کشور، در پایان سال میلادی جاری کم‌تر از ۲۰ سال سن دارند.
اعتیاد اینترنتی در کشورهای پرجمعیت آنلاینی نظیر چین و آمریکا رسما یک آسیب جدی تلقی نمی‌شود. اما گرینفیلد معتقد است با افزایش توافق جمعی میان کارشناسان و مقامات تا دو سال آینده این پدیده به طور رسمی یک آسیب شناخته می‌شود.
گرینفیلد پیش‌بینی می‌کند که نرخ اعتیاد به اینترنت در آمریکا از ۳ درصد به ۸ درصد افزایش خواهد یافت و نشانه‌های بروز این پدیده، ناتوانی کاربران در استفاده نکردن از اینترنت و افزایش بیماری‌های فیزیکی و حسی در میان افرادی است که دسترسی آنها به این شبکه جهانی محدود می‌شود.
یکی از مراکز ترک اعتیاد اینترنتی در چین، در ماه‌های اخیر برای درمان بیماران خود از روش شوک الکتریکی بهره می‌برد. اما از زمانی که این امر جنجال بزرگی در رسانه‌ها به وجود آورد، آن را متوقف کرد.
براساس گزارش این مرکز، شوک الکتریکی باعث می‌شود که بیماران نسبت به استفاده از اینترنت حس منفی پیدا کنند.
اما تائو می‌گوید: وزارت بهداشت چین به زودی درمان از طریق شوک الکتریکی را ممنوع خواهد کرد. زیرا کارشناسان معتقدند که این روش تاثیرات منفی روی سیستم عصبی بیماران دارد و غیرقانونی است.
در هر صورت تائو که کارشناس ارشد داروسازی است و قصد دارد با کمک گروهی از پزشکان سرشناس، برنامه‌های درمانی جدیدی را طراحی کند، می‌گوید: زمان زیادی را صرف می‌کنیم تا معتادان را از اینترنت دور کنیم. اما هنوز این مشکل برطرف نشده، متوجه می‌شویم که آنها به بازی‌های کامپیوتری روی آورده‌اند.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام