روت کیت‌ها؛ روباه‌های مکار رایانه‌ها

روت کیت‌ها؛ روباه‌های مکار رایانه‌ها

«روت کیت» یا rootkits یکی از بدترین اشکال بدافزارهای رایانه‌ای است که با فریب کاربر، قربانی را از نصب ابزارهای حفاظتی به تصور اینکه رایانه‌اش کاملا ایمن است، بازمی‌دارد. به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات فارس، روت کیت ها یا rootkits یکی دیگر از بدترین اشکال بدافزارهای رایانه ای هستند که به رایانه ها و حریم […]

«روت کیت» یا rootkits یکی از بدترین اشکال بدافزارهای رایانه‌ای است که با فریب کاربر، قربانی را از نصب ابزارهای حفاظتی به تصور اینکه رایانه‌اش کاملا ایمن است، بازمی‌دارد.
به گزارش خبرنگار فناوری اطلاعات فارس، روت کیت ها یا rootkits یکی دیگر از بدترین اشکال بدافزارهای رایانه ای هستند که به رایانه ها و حریم شخصی کاربران آسیب می رسانند.
در یک تعریف کوتاه باید گفت روت کیت ها در واقع سیستم های نرم افزاری شامل برنامه ها یا ترکیبی از چند برنامه می‌باشند که با هدف مخفی کردن این واقعیت طراحی شده اند که امنیت یک سیستم به خطر افتاده است.

*- روت کیت ها، روباه‌های کوچک مکار

به بیان دیگر این بدافزارها وظیفه فریب کاربر را بر عهده دارند تا با او با تصور اینکه رایانه اش کاملا ایمن است، از ابزار حفاظتی برای حفظ امنیت آن استفاده نکند و این امر به هکرها امکان می دهد با آسودگی فعالیت های خرابکارانه شان را ادامه دهند.
در آینده در مورد روت کیت ها بیشتر سخن خواهیم گفت، اما در اینجا به این نکته بسیار مهم اشاره می کنیم که این نرم افزارهای خطرناک برای نصب بر روی رایانه نیازی به تعریف شدن سطح دسترسی بالا یا administratior برای کاربر ندارند.
به بیان دیگر صرف نظر از آنکه کاربر با سطح دسترسی محدود یا سطح دسترسی کامل در حال استفاده از رایانه باشد این ابزار خطرناک می تواند بی سروصدا بر روی رایانه نصب شده و فعالیت های مخرب خود را آغاز کند.
هکرها و مهاجمان از روت کیت ها برای جایگزین کردن آن با فایل های مهم اجرایی استفاده می کنند. نتیجه این امر تغییرات جدی در فایل های سیستمی و فرایند های اجرایی آنها است.
در نهایت این امر موجب مخفی شدن فرایندهای منجر به نصب روت کیت ها و مخفی ماندن آنها از چشم کاربر می شود و این مساله زمینه حضور و فعالیت مخرب روت کیت را فراهم می اورد.

*** ابزار ضد روت کیت

حال شما را با چند ابزار اسکن رایگان رایانه برای شناسایی روت کیت ها آشنا می کنیم.

*- ضد روت کیت سوفوس: شرکت امنیتی سوفوس ابزاری را طراحی کرده که قادر به شناسایی و پاکسازی روت کیت های پیچیده و انواع بدافزارهای مخفی شده بر روی شبکه های رایانه ای و رایانه های شخصی است.
این نرم افزار سازگار با ویندوز از آدرس اینترنتی www.sophos.com/products/free-tools/sophos-anti-rootkit.html در دسترس است.

*- روت کیت هانتر: این نرم افزار سازگار با رایانه های مکینتاش، روت کیت های طراحی شده برای سیستم عامل های یونیکس و لینوکس را پیدا کرده و آنها را پاکسازی می کند. این نرم افزار رایگان هم از آدرس http://christian-hornung.de قابل دسترسی است.

*- Chkrootkit : این محصول هم به طور اختصاصی برای رایانه های لینوکس طراحی شده و از آدرس http://www.chkrootkit.org قابل بارگذاری است. هدف این نرم افزار یافتن و شناسایی روت کیت های طراحی شده برای آلوده کردن رایانه های سازگار با سیستم عامل متن باز لینوکس است.

در ادامه تعدادی فایروال رایگان و ابزار حفاظت از ایمیل را نیز معرفی خواهیم کرد تا کاربران با بارگذاری و نصب آنها از خود در برابر تهدیدات پیش رو در فضای مجازی محافظت کنند.

دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
عضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x