درباره هر گیگابایت حافظه فلش

درباره هر گیگابایت حافظه فلش

سرمایه , هفته پیش رهسپار بازار شدم تا برای فرزند برادرم یک فقره فلش USB فرد اعلا ابتیاع کنم. ایشان اصرار بر خرید مدل یک گیگابایتی به دلیل قیمت فوق العاده ارزان داشت. به طور متوسط قیمت مدل های یک گیگابایتی در حوالی پنج تا شش هزار تومان سیر می کند. قدری که در بازار […]

سرمایه , هفته پیش رهسپار بازار شدم تا برای فرزند برادرم یک فقره فلش USB فرد اعلا ابتیاع کنم. ایشان اصرار بر خرید مدل یک گیگابایتی به دلیل قیمت فوق العاده ارزان داشت. به طور متوسط قیمت مدل های یک گیگابایتی در حوالی پنج تا شش هزار تومان سیر می کند. قدری که در بازار گشت زدیم وسوسه ایشان به سوی مدل های دو گیگابایتی با قیمت هشت هزار تومان سوق پیدا کرد. همین ماجرا کم و بیش برای بسیاری از خریداران قطعات فلش USB رخ می دهد و متاسفانه منجر به خرید محصولات می شود. پیش از این گفته بودم که تشخیص ظرفیت مورد نیاز تنها بخشی از داستان خرید است. باید دید صرفه و صلاح افراد در انتخاب کدام یک از مدل هاست. از زاویه ای دیگر ماجرا را دنبال می کنم. قیمت ظرفیت واحد اگر متوسط قیمت مدل فلش USB یک گیگابایتی را شش هزار تومان فرض کنیم متوسط قیمت مدل های دو گیگابایتی نیز حدود هشت هزار تومان است، از این رو هر گیگابایت این قطعه فلش چهار هزار تومان قیمت دارد. واضح است که با تهیه مدل دو گیگابایتی، حدود یک هزار تومان در هر گیگابایت سود خواهید کرد. در ادامه محاسبات خواهیم دید که متوسط قیمت فلش های چهار گیگابایتی در حوالی ۱۲ هزار تومان است و قیمت هر گیگابایت حافظه حدود سه هزار تومان خواهد بود. در نتیجه در خرید مدل های چهار گیگابایتی حدود یک هزار در هر گیگابایت از مدل دو گیگابایت و حدود دو هزار تومان از مدل یک گیگابایتی ارزان تر خواهد بود. نتیجه منطقی بحث این خواهد شد که افزایش ظرفیت قطعه موجب کاهش قیمت واحد حافظه (یک گیگابایت) خواهد شد اما ادامه این روند سقف مشخصی دارد چراکه استفاده از مدل های پرظرفیت باید توجیهات ویژه ای داشته باشد به عنوان مثال این شرایط در مورد مدل ۳۲ گیگابایتی صدق نمی کند چراکه قیمت این مدل تفاوت قابل محسوسی با مدل ۱۶ گیگابایتی ندارد. دیگر اینکه تفاوت قیمت هر گیگابایت حافظه از مدل ۱۶ گیگابایتی نیز تفاوت قابل ملاحظه ای با مدل هشت گیگابایتی ندارد.
نتیجه عاقلانه
نتیجه عاقلانه اگر از منظر ریاضی به ماجرا نگاه کرده و نموداری ساده رسم کنیم، مشهود خواهد بود که قیمت هر گیگابایت حافظه فلش، همزمان با افزایش ظرفیت کاهش پیدا می کند. شتاب کاهش قیمت در مدل چهار گیگابایتی بیشترین خواهد بود و از آن به بعد است که شکل نمودار به صورتی مسطح تبدیل خواهد شد از این رو انتخاب مدل های چهار و هشت گیگابایتی با صرفه ترین گزینه ها برای خریداران است و انتخاب و ابتیاع مدل های یک و دو گیگابایتی صرفه چندانی ندارد.
نکته پایانی
این محاسبات قیمت مدل های معمولی و قابل قبول مورد توجه قرار گرفته است. برخی سازندگان مانند Corsair، OCZ، PNY، A-DATA، Kingston، Transcend، Apacer، Patriot و TwinMOS مدل های متنوعی عرضه می کنند که قیمت های مختلفی هم دارند. برخی مدل ها مانند Sony Vault خارج از قاعده قیمت گذاری می کنند به گونه ای که نمی توان آنها را در دایره توصیه قرار داد.
بد نیست هنگام خرید این موضوعات را به خاطر داشته باشید.

سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام