تاریخچه لپ‌تاپ

تاریخچه لپ‌تاپ

بزرگراه فناوری , شاید سن شما نیز مانند تعداد زیادی از کاربران و خوانندگان محترم به تاریخچه کامل لپ‌تاپ از ابتدای پیدایش کفاف ندهد! اما به هر حال یادآوری این تاریخچه جالب است. لپ‌تاپ Osborne1 جد بزرگوار لپ‌تاپ‌های امروزی اولین نسخه تجاری و در دسترس از رایانه‌های همراه Osborne1 نام داشت که در سال ۱۹۸۱ […]

بزرگراه فناوری , شاید سن شما نیز مانند تعداد زیادی از کاربران و خوانندگان محترم به تاریخچه کامل لپ‌تاپ از ابتدای پیدایش کفاف ندهد! اما به هر حال یادآوری این تاریخچه جالب است.
لپ‌تاپ Osborne1 جد بزرگوار لپ‌تاپ‌های امروزی
اولین نسخه تجاری و در دسترس از رایانه‌های همراه Osborne1 نام داشت که در سال ۱۹۸۱ به تولید رسید و از سیستم‌عامل CP/M روی آن استفاده می‌شد. این جناب پدربزرگ نسبت به لپ‌تاپ‌های امروزی سنگین و حجیم تشریف داشت و فقط دارای یک نمایشگر کوچولوی ۵ اینچی بود اما با این حال تاثیری انقلابی در صنعت رایانه ایفا کرد. کاربران حرفه‌ای برای اولین‌بار توانستند رایانه و اطلاعات شخصی خود را در همه جا به همراه داشته باشند. هرچند پیش از این محصول، زیراکس مدعی تولید رایانه همراه بود اما در واقع این دستگاه اولین رایانه‌ای قابل حمل بود و امکان بردن آن حتی به داخل هواپیما نیز وجود داشت. این دستگاه از باتری سود نمی‌برد و برای استفاده باید از اتصالات برق استفاده می‌شد.
یک سال تا دومین رایانه همراه
در سال ۱۹۸۲ شرکت Kaypro رایانه همراه خود را موسوم به KayproII معرفی کرد. این محصول نیز مانند Osborne از سیستم‌عامل CP/M استفاده می‌کرد و برای رقابت با آن ارایه شد. از تفاوت‌های اصلی این مدل با Osborne1 می‌توان به نمایشگر ۹ اینچی آن -که دو برابر نمایشگر رقیب بود- و درایو فلاپی با ظرفیتی دو برابر مدل‌های پیشین اشاره کرد.
بر مبنای استاندارد نانوشته‌ای که در زمان ارایه Osborne1 ایجاد شد این محصول نیز به همراه مجموعه‌ای از برنامه‌های کاربردی ارایه شد.
۱۹۸۵ سالی برای تغییر
در سال ۱۹۸۵ محصول جدیدی با نام Bondwell2 عرضه شد که هرچند از سیستم‌عامل CP/M استفاده می‌کرد اما مدل تکامل یافته یک رایانه همراه در دوره خود بود. این محصول دارای یک پردازنده Z-80 بود که در فرکانس ۴ مگاهرتز فعالیت می‌کرد. این سرعت شاید در حال حاضر مضحک به نظر ‌آید اما در زمان خود بسیاری از کاربران آرزوی داشتن چنین پردازنده‌ای را داشتند. این دستگاه دارای ۶۴ کیلوبایت حافظه RAM بود و از یک فلاپی درایو داخلی نیز بهره می‌برد.
روی این محصول یک نمایشگر با وضوح ۸۰ در ۲۵ کاراکتر به کار می‌رفت که به وسیله یک محور به دستگاه متصل می‌شد و اولین مدل با این نوع طراحی بود که امروزه نیز روی لپ‌تاپ‌ها استفاده می‌شود.

چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پرواز
عضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازقصر شیریندکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
x