برترین ابرکامپیوتر جهان معرفی شد

برترین ابرکامپیوتر جهان معرفی شد

سرمایه ,با وجود آنکه کامپیوتر ساخت بشر است و بر این اساس نمی تواند بر انسان و توانایی های ذهنی او رجحان یابد، گروهی از منتقدان بر این باورند که روی کار آمدن ابزاری به اسم « ابرکامپیوتر» باعث شده است انسان توان رقابت خود با فناوری را از دست دهد و عرصه را به […]

سرمایه ,با وجود آنکه کامپیوتر ساخت بشر است و بر این اساس نمی تواند بر انسان و توانایی های ذهنی او رجحان یابد، گروهی از منتقدان بر این باورند که روی کار آمدن ابزاری به اسم « ابرکامپیوتر» باعث شده است انسان توان رقابت خود با فناوری را از دست دهد و عرصه را به رقیب سرسختش واگذار کند زیرا این ابرکامپیوتر قادر بود در آن واحد میلیون ها مساله سخت و پیچیده را به طور همزمان حل کند و خدمات گسترده خود را به میلیون ها نفر در سراسر جهان ارائه دهد. تولید و استفاده از ابرکامپیوترها امروزه به عاملی برای برتری کشورها بر یکدیگر تبدیل شده و به دنبال آن مراکز فناوری در کشورهای مختلف سعی می کنند با افزایش سرمایه گذاری های خود در این حوزه موفقیت های بیشتری کسب کنند.
افزایش اهمیت ابرکامپیوترها در زندگی روزمره انسان ها باعث شده است در ماه های ژوئن و نوامبر هر سال لیست برترین ابرکامپیوترهای دنیا منتشر شود تا مردم سراسر جهان در جریان آخرین پیشرفت ها در این حوزه قرار بگیرند. این لیست با نام Top500 منتشر می شود و در آخرین نسخه از آن که چند روز قبل در « کنفرانس بین المللی ابرکامپیوتر ۲۰۰۹» در شهر هامبورگ آلمان منتشر شد، کارشناسان اعلام کردند ابرکامپیوتر شرکت IBM با نام Roadrunner با پیشی گرفتن از ابرکامپیوتر Jaguar، همچنان به عنوان پرقدرت ترین ابرکامپیوتر دنیا محسوب می شود. برترین ابرکامپیوتر دنیا هم اکنون در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس وابسته به وزارت انرژی آمریکا واقع شده است.
این ابرکامپیوتر می تواند ۱۰۵/۱ پتافلاپ محاسبه را ظرف یک ثانیه انجام دهد. گفتنی است هر پتافلاپ معادل عدد یک با ۱۵ صفر مقابل آن است. این دومین سال متوالی است که Roadrunner از ابرکامپیوتر Cray XT5 Jaguar پیشی می گیرد. ابرکامپیوتر Cray XT5 Jaguar که در آزمایشگاه ملی Oak Ridge در وزارت انرژی آمریکا واقع شده است، می تواند در هر ثانیه ۰۵۹/۱ پتافلاپ محاسبه را انجام دهد. علاوه بر این دو ابرکامپیوتر برتر برخی محصولات در این لیست وجود دارند که در کشور آمریکا واقع نشده اند و نام آنها برای نخستین بار بین ۱۰ ابرکامپیوتر برتر دنیا دیده می شود.
ابرکامپیوتر JUGENE ساخت شرکت IBM که در مرکز Forschungszentrum Juelich آلمان نصب شده در هر ثانیه۵/۸۲۵ ترافلاپ محاسبه را انجام می دهد و در رتبه سوم این لیست قرار گرفته است. این مرکز آلمانی دهمین ابرکامپیوتر برتر دنیا را نیز با نام JUROPA در خود جا داده است. ابرکامپیوتر JUROPA ترکیبی از سرورهای Bull Novascale و Sun Sunblade x6048 و سرعت آن۸/۲۷۴ ترافلاپ در ثانیه است. به جز این مورد، بقیه ۱۰ ابرکامپیوتر برتر دنیا در آمریکا واقع شده اند که برخی از آنها برای استفاده های محدود و برخی دیگر برای استفاده های بین المللی مورد استفاده قرار می گیرند. ابرکامپیوترIBM BlueGene/P که در دانشگاه علم و فناوری شاه عبدالله عربستان سعودی واقع شده در رتبه چهاردهم این لیست قرار گرفته است. اگر چه اقتصاد کشورهای خاورمیانه وابستگی زیادی به درآمدهای نفتی دارد و در اصل، درآمدهای نفتی اقتصاد این منطقه را شکل می دهد، دولت سعودی تصمیم گرفته است از این پس درآمد خود را از فروش منبع تمام شدنی نفت به گونه ای دیگر هدایت کند. دولت عربستان که سرمایه گذاری در بخش های مختلف فناوری را از چند سال قبل آغاز کرده است هم اکنون می کوشد با راه اندازی این ابرکامپیوتر، گام های موثری در حوزه علم و فناوری بردارد تا از قافله پیشرفت های روزافزون تکنولوژی عقب نماند. ابرکامپیوتر جدید این کشور که با همکاری شرکت IBM تولید شده است، در دانشکده علم و فناوری وابسته به دانشگاه « شاه عبدالله» نصب خواهد شد. مرکز داده ای که قرار است از این ابرکامپیوتر پشتیبانی کند تا تابستان آینده فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. این ابرکامپیوتر با نام « شاهین» نیز شناخته می شود و شامل ۱۶ سیستم رک از نوع IBM Blu Gene/P به همراه ۶۵ هزار و ۵۳۶ هسته پردازنده می شود سرعت آن ۲۲۲ ترافلاپ است. هر تلافلاپ نیز معادل یک تریلیون محاسبه در ثانیه است.
بر اساس آخرین پیش بینی های IBM که برای چندمین سال متوالی همچنان به عنوان برترین تولیدکننده ابرکامپیوترها در جهان محسوب می شود، شاهین پس از بهره برداری نهایی در دو سال آینده ششمین ابرکامپیوتر برتر جهان خواهد بود و این در حالی است که مدیران دانشگاه شاه عبدالله عربستان اعلام کرده اند قصد افزایش ظرفیت آن را دارند. مرکز داده ای که برای این ابرکامپیوتری طراحی شده، قادر است بیش از ۵۰۰ سیستم رک را در کنار دیگر تجهیزات و زیرساخت های فناوری در خود جا دهد. « مجید الغسلان» مدیر این مرکز دانشگاهی اعلام کرده است این ابرکامپیوتر در زمینه های مختلف، توسط محققان مورد استفاده قرار خواهد گرفت. از مهم ترین بخش هایی که این ابرکامپیوتر قرار است در آنها مورد استفاده قرار گیرد می توان به محاسبات کامپیوتری در زمینه فیزیک، تحقیقات کامپیوتری بسیار پیشرفته و… اشاره کرد.
کندترین ابرکامپیوتری که نام آن در فهرست Top500 منتشر شده، قادر است در هر ثانیه ۱/۱۷ ترافلاپ محاسبه را انجام دهد؛ این در حالی است که تا شش ماه قبل کند ترین ابرکامپیوتر این لیست تنها ۶۴/۱۲ ترافلاپ محاسبه را در هر ثانیه انجام می داد. این روند نشان می دهد ابرکامپیوترهای بزرگ جهان با سرعت زیاد در حال رشد و پیشرفت هستند و هم اکنون ورود به این لیست بسیار دشوارتر از سال های قبل شده است. مجموع توان ۵۰۰ ابرکامپیوتری که نام آنها هم اکنون در این لیست جدید منتشر شده به ۶/۲۲ پتافلاپ می رسد. این رقم در شش ماه قبل ۹۵/۱۶ پتافلاپ و در سال گذشته ۷/۱۱ پتافلاپ بود.
اگر چه برخی شرکت ها طی چند ماه گذشته تمرکز بیشتری بر بازار جهانی ابرکامپیوترها داشته اند، کارشناسان بر پایه بررسی های اخیر خود اعلام کرده اند IBM همچنان به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده سرور برای ابرکامپیوترها در دنیا محسوب می شود. در حالی که IBM تاکنون بیشترین ابرکامپیوتر را در دنیا نصب و راه اندازی کرده، اچ پی نیز با سرعت زیاد در حال پیشرفت در این زمینه است. در این بین، شرکت اینتل بزرگ ترین تولیدکننده پردازنده برای ابرکامپیوترها محسوب می شود و با تولید محصول ویژه ای با نام Lion، ۸۰۰ درصد بازار پردازنده های ابرکامپیوترها را در اختیار گرفته است و به عبارت دیگر بین ۵۰۰ ابرکامپیوتر برتر دنیا، روی ۳۹۹ عدد از آنها پردازنده اینتل نصب شده است. پردازنده های IBM Power در این زمینه در رتبه دوم قرار دارند و روی ۵۵ عدد از برترین ابرکامپیوترهای دنیا نصب شده اند. در زیر لیست ۱۰ ابرکامپیوتر برتر دنیا آورده شده است:
Roadrunner-1 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی لوس آلاموس آمریکا. سرعت: ۱۰۵/۱ پتافلاپ
Jaguar-2 ساخت شرکت Cray واقع در آزمایشگاه ملی Oak Ridge آمریکا. سرعت: ۰۵۹/۱ پتافلاپ
JUGENE-3 ساخت شرکت IBM واقع در مرکز Forschungszentrum Juelich آلمان. سرعت: ۵/۸۲۵ ترافلاپ
Pleiades-4 ساخت شرکت SGI واقع در مرکز تحقیقاتی Ames وابسته به سازمان فضایی ناسا. سرعت: ۰۱/۴۸۷ ترافلاپ
BlueGeneL-5 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی لاورنس لیورمور آمریکا. سرعت: ۲/۴۷۸ ترافلاپ
Kraken XT5-6 ساخت شرکت Cray واقع در موسسه ملی علوم کامپیوتری آمریکا. سرعت: ۳/۴۶۳ ترافلاپ
BlueGene/P-7 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی آرگون آمریکا.
سرعت: ۶۱/۴۵۸ ترافلاپ
Ranger-8 ساخت شرکت Sun واقع در مرکز پردازش های پیشرفته کامپیوتری تگزاس در آمریکا. سرعت: ۲۰/۴۳۳ ترافلاپ
Dawn-9 ساخت شرکت IBM واقع در آزمایشگاه ملی « لاورنس لیورمور» آمریکا. سرعت: ۷۰/۴۱۵ ترافلاپ
JUROPA-10 ساخت شرکت Bull SA واقع در مرکز Forschungszentrum Juelich آلمان. سرعت: ۸۰/۲۷۴ ترافلاپ.
اما ایران نیز از سال گذشته با تولید ابرکامپیوتر وارد این حوزه شده است. قوی ترین ابرکامپیوتر فوق سریع ایران که به دست محققان دانشگاه صنعتی امیرکبیر ساخته شد، با سرعت ۸۶۰ گیگافلاپ فعالیت می کند. ابرکامپیوتر ایران بر اساس سیستم PC Cluster به منظور دستیابی به سرعت پردازش بالا طراحی شده و شامل ۳۲ پردازنده به عنوان واحد های پردازشگر می شود که به راحتی قابل گسترش هستند. ارتباط این سیستم با کاربر توسط یک کامپیوتر به عنوان مدیر سیستم برقرار می شود.
این ابرکامپیوتر از طریق شبکه Fast Ethernet با دیگر شبکه های موجود ارتباط برقرار می کند. در این سامانه ۲۱۶ هسته پردازشی Opteron با توان دو گیگاهرتز با بهره گیری از فناوری PC Cluster به صورت موازی در کنار یکدیگر عمل می کنند. حافظه مرکزی این سیستم ۵۶ گیگابایت اعلام شده که ظرفیت ذخیره سازی آن معادل ۵۸۰۰ گیگابایت است. حداکثر توان پردازشی این ابرکامپیوتر ۸۶۰ میلیارد عمل در ثانیه و سیستم عامل مورد استفاده در آن لینوکس بوده که یک نرم افزار نیز برای مدیریت، نظارت و کنترل سیستم آن توسط محققان دانشگاه امیرکبیر تهیه شده است. همچنین مجموعه ای از نرم افزارهای کاربردی مانند MM5 و ARPS برای پیش بینی وضع هوا روی این ابرکامپیوتر نصب و مورد استفاده قرار گرفته و نتایج به دست آمده آزمایش های صورت گرفته روی این محصول نیز به تایید کارشناسان شرکت های اروپایی رسیده است.

دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام