از ویندوز خسته شده‌اید؟

از ویندوز خسته شده‌اید؟

جام جم آنلاین: از ویندوز خسته شدید؟ می‌توان بهتر کار و زندگی کرد، آن هم بدون ویندوز و با جایگزینی که سرآمد سیستم‌عامل‌های دیگر است.در آغاز کار رایانه‌ها، کاربران آنها می‌بایست با زبان ماشین آشنایی کاملی می‌داشتند تا بتوانند با یک رایانه که شکل آن با انواع امروزی بسیار متفاوت بود، کار کنند. زبان ماشین […]

جام جم آنلاین: از ویندوز خسته شدید؟ می‌توان بهتر کار و زندگی کرد، آن هم بدون ویندوز و با جایگزینی که سرآمد سیستم‌عامل‌های دیگر است.در آغاز کار رایانه‌ها، کاربران آنها می‌بایست با زبان ماشین آشنایی کاملی می‌داشتند تا بتوانند با یک رایانه که شکل آن با انواع امروزی بسیار متفاوت بود، کار کنند. زبان ماشین چیزی است مانند کارت‌هایی که چند سال پیش به صورت نواری وارد دستگاه‌ها می‌شد.
این کار هم به این دلیل بود که انسان با سخت‌افزار که همان قطعات الکترونیکی رایانه هستند، نمی‌تواند براحتی ارتباط برقرار کند؛ چراکه اصولا رایانه فقط زبان ماشین می‌داند و نه چیز دیگری.

کم‌کم با گسترش کاربری رایانه‌ها برای مشاغل بزرگ، سازندگان به فکر برقراری ارتباط راحت‌تر میان انسان و رایانه افتادند و همین امر باعث شد با استفاده از زبان‌های برنامه‌نویسی نزدیک با زبان ماشین شروع به طراحی واسطی برای این امر کردند و بالاخره واسطی به نام سیستم‌عامل (Operating System) پا به عرصه فناوری گذاشت. به زبان ساده می‌توان گفت سیستم‌عامل رابط انسان است با سخت‌افزار.

با نگاهی کلی چند سیستم‌عامل قدرتمند خواهید دید که چیزی مانند ویندوز، جایی در میان بزرگان و اهل فن ندارد.

یکی از قدرتمندترین و زیربنایی‌ترین سیستم‌عامل‌های امروزی یونیکس است. یونیکس، سیستم‌عاملی است که اواخر دهه ۶۰ میلادی به دست گروهی از کارکنان AT&T (سازمان تلگراف و تلفن آمریکا) در لابراتوار بل (Bell) متولد شد. سیستم‌های یونیکس امروزی به انواع گوناگونی تقسیم می‌شوند که در طول سال‌ها توسط خود AT&T و بسیاری از شرکت‌ها و گروه‌ها در سراسر جهان گسترش یافته‌‌اند.

از سال ۲۰۰۷، یک کنسرسیوم استانداردهای صنعتی به نام The Open Group صاحب نام تجاری UNIX است. امروزه یونیکس چیزی بیشتر از یک سیستم‌عامل شده است؛ یعنی چیزی در حد یک استاندارد.

سیستم‌هایی که به طور کامل همسان و مبتنی بر قوانین Single Unix Specification هستند، مجاز به استفاده از این نام تجاری شناخته می‌شوند و بقیه سیستم‌ها در طبقه‌بندی شبه‌یونیکس (Unix-like) جایدهی می‌شوند.

در دهه‌های ۷۰ و اوایل ۸۰، تاثیر یونیکس در محافل دانشگاهی موجب خیزش بزرگی از آن در گرایش‌های تجاری نیز شد که از مهم‌ترین آنان می‌توان به نسخه‌هایی چون Solaris از شرکت Sun Microsystems و یا UX HP و حتی IBM AIX اشاره کرد که از سیستم‌های تایید شده و کلاسیک یونیکس به شمار می‌روند و علاوه بر سیستم‌های تایید شده یونیکس مانند Apple Mac OSX، سیستم‌های شبه‌یونیکس هم بسیار پرطرفدار هستند که از جمله آنها می‌توان به سیستم‌عامل‌های معروفی چون Linux‌ ها یا BSD ها اشاره کرد.

گاهی اوقات یونیکس سنتی ممکن است به منظور توضیح و تفسیر یکی از نسخه‌های یونیکس و یا سیستم ‌عامل ‌هایی که یکی از ویژگی‌های Unix 7Version یا ۵ Unix System را دارند، مورد استفاده قرار گیرند. خوب است بدانید ساختمان یونیکس بر پایه زبان برنامه‌نویسیc بنا نهاده شده است.

لینوکس

لینوکس نه یک سیستم‌عامل کامل بلکه نام هسته سیستم‌عامل است و به طور کلی می‌توان گفت این نامی است که به سیستم‌عامل‌های شبه‌یونیکس که براساس هسته لینوکس هستند، اطلاق می‌شود و فراموش نکنید که هسته سیستم‌عامل یعنی اصلی‌ترین بخش آن.

این سیستم‌عامل نماد و سرآمد سیستم‌های متن باز است و تمامی وجوه آن بر اساس استانداردهای گنو GNU ساخته شده است. از طرفی این سیستم، منبعی برای نرم‌افزارهای رایگان نیز است و نسخه‌های سرور و کلاینت آن اغلب رایگان است و تنها در موارد بسیار خاص که برای کارهای موردی تهیه شده است، رایگان نیست؛ اما استفاده از آن لذت استفاده از یک سیستم‌عامل امن و پایدار و رایگان را برایتان فراهم خواهد کرد.

این سیستم‌عامل با انواع سخت‌افزارها نیز سازگار بوده و می‌توان آن را روی ساده‌ترین رایانه‌ها نیز نصب کرد و نیاز چندانی به سخت‌افزارهای قدرتمند ندارد. لینوکس گسترش عرضه خود روی رایانه‌های رومیزی، سرور، همراه و حتی موبایل را مدیون نسخه محبوب ابونتو (Ubuntu) است.

ابونتو براساس نسخه دبیان بنا نهاده شده است. از نکات مهم و جذاب آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. آسانی مراحل نصب، زیبایی مراحل گرافیکی، پشتیبانی اینترنتی قدرتمند و گسترده. البته این سیستم‌عامل هم بی‌عیب نیست و هنوز برای کاربران معمولی مناسب نیست.

لینوکس در حقیقت یک پروژه دانشگاهی بود که لینوس تروالدز آن را آغاز کرد و با درخواست همکاری او از همه، در مدت کوتاهی یک سورس ۵۰۰ خطی به یک سیستم‌عامل قدرتمند و به بنیاد لینوکس تبدیل شد که امروزه در جای خود بی‌رقیب است. نسخه‌های اصلی و کاربردی لینوکس را با نام‌های Debian، Novell OpenSuse IBM ، RedHat Linux،RedHat Fedora Core، Ubuntu، Sun Microsystems OpenSolaris، Xandros، Arch Linux وCentOS Enterprise Linux می‌توانید بیابید .

سولاریس چیست؟

سولاریس، یکی دیگر از فرزندان خانواده یونیکس است. سیستم‌عامل‌های Solaris وOpenSolaris با وجود تفاوت‌های فراوان، هر دو از محصولات شرکت Sun Microsystems و بر پایه یونیکس هستند. این سیستم‌عامل به عنوان یکی از مقیاس‌پذیرترین (قابل حجیم شدن) سیستم‌عامل‌هاست، بخصوص در SPARC.

این خاصیت این امکان را به سیستم‌عامل می‌دهد تا براساس نیاز و بدون محدودیت حجم پردازش‌ها و ورودی و خروجی‌ها را گسترش دهد، بدون آن که دچار اختلال شود. برای درک بهتر این خاصیت، ویندوزی را تصور کنید که چند برنامه را می‌خواهد با هم اجرا کند، زیاد منتظر جواب نباشد ویندوز هنگ کرده است…

نسخه‌ای که تمام کاستی‌های یک سیستم‌عامل را کنار گذاشته و جای آن را قابلیت‌های زیبا و مثال‌زدنی پرکرده است، سیستم‌عامل مک ایکس‌ محصول شرکت اپل مکینتاش استسولاریس نیز از جمله سیستم‌عامل‌هایی است که دارای لایسنس Single Unix Specification هستند و به همین دلیل از نسخه‌های یونیکس به حساب می‌آید. OpenSolaris نیز یک نمونه لینوکسی این سیستم‌عامل است که کار سرورهای کوچک را بسیار قدرتمند انجام می‌دهد؛ اما این ویرایش نیز به درد کاربران خانگی نمی‌خورد.

نسخه ۱۰ سیستم‌عامل Solaris آخرین نسخه ارائه شده توسط شرکت SUN است که البته نیاز شدیدی به کاربرپسند شدن دارد. این نسخه، نمونه کاملی از یک سیستم‌عامل پایدار است.

BSD

این کلمه مخفف Berkeley Software Distribution است. این سیستم‌عامل، تولید گروه تحقیقات سیستم‌های کامپیوتری دانشگاه برکلی کالیفرنیاست. امروزه نام BSD، معمولا به سیستم‌عامل‌های برگرفته شده از آن اتلاق می‌شود. FreeBSD، NetBSD و OpenBSD نمونه‌ای از معروف‌ترین اعضای این خانواده هستند.

این سیستم‌عامل به دلیل توانمندی در اداره امنیت و مدیریت مستقل برنامه‌ها از هسته سیستم‌عامل قابلیت مقاومت در برابر حملات و نقایص منطقی، به عنوان یکی از بهترین گزینه‌ها برای مدیران شبکه‌های پرکاربر مطرح است.

در کاربردی بودن این نسخه از یونیکس همین بس که بدانید شرکت یاهو برای مدیریت سایت yahoo.com از نسخه FreeBSD استفاده می‌کند.

سیبی به زیبایی Mac OS X

نسخه‌ای که تمام کاستی‌های یک سیستم‌عامل را کنار گذاشته و جای آن را قابلیت‌های زیبا و مثال‌زدنی پر کرده است، سیستم‌عامل مک ایکس، محصول شرکت اپل مکینتاش است.

مک به عنوان اولین سیستم‌عامل گرافیکی، خاطره‌ای زیبا را در ذهن کاربران زنده می‌کند و یادآوری این برای دوستداران ویندوز لازم است که بیل گیتس، موسس شرکت مایکروسافت در سال۱۹۸۳، در کنفرانس بین‌المللی شرکت Apple گفت: به نظر من، تنها کامپیوترهایی که تمام استانداردهای ممکن را دارند، کامپیوترهای تولید شده توسط شرکت Apple هستند.

OSX سیستم‌عاملی است که طراحی آن را شرکت Apple به پایان رسانده و چند سالی است که در تمام انواع کامپیوترهای تولید این شرکت مورد استفاده قرار گرفته است. این نسخه از مک بعد از نسخه ۹ آن عرضه شد.

کاربردی بودن این سیستم‌عامل را می‌توانید از کاربران این سیستم‌ها جویا شوید. نوع نگرش کاربرانی که اپل را جزیی از خانواده خود می‌دانند، گویای بی‌نظیر بودن این سیستم‌عامل است.

حرف X در نام این نسخه بیانگر عدد ۱۰ در اعداد رومی است و از طرفی مجهول بودن هویت آن را می‌رساند؛ چراکه هویت آن با انواع قبلی این سیستم‌عامل کاملا متفاوت است. این سیستم‌عامل بر پایه فناوری ابداعی شرکت سابق مدیرعامل اپل یعنی استیو جابز است.

نام آن شرکت next بود و بعدها توسط اپل خریداری شد. Nextstep فناوری این شرکت بود که در واقع امروزه به عنوان هسته سیستم‌عامل مک به کار می‌رود، این فناوری یک سیستم‌عامل شی‌ءگرا را اجرایی کرده است.

Mac OS X بر پایه هسته ترکیبی بنا شده و قسمت‌های مشخصی از سیستم‌عامل‌های FreeBSD و NetBSD در آن به کار رفته است. آخرین نسخه بارگزاری شده این سیستم‌عامل نسخه ۷، ۵، ۱۰ است که به علت سازگاری با پردازشگرهای اینتل توانسته است امکان نصب سایر سیستم‌عامل‌ها را روی سخت‌افزارهای اپل فراهم کند. این نسخه از سیستم‌عامل دارای گواهینامه ۰۳ UNIX است بنابراین از نسخه‌های مستقیم یونیکس محسوب می‌شود.

نوع سرور این سیستم‌عامل نیز همگام با نسخه کلاینت آن چندسالی است که با نام‌های خاص خود وارد بازار شده است. این سیستم‌عامل‌ها با نام‌های Tiger و Leopard به بازار عرضه شده‌اند.

به‌روزرسانی این سیستم‌عامل‌ها روی سیستم‌های خود این شرکت رایگان است و تقریبا هر ۲ ماه نسخه جدید آن را می‌توانید به آسانی دریافت و نصب کنید. همچنین این سیستم‌عامل در نسخه نهایی خود کاملا با زبان فارسی سازگار و هماهنگ است و برای تمام کارها نیز نرم‌افزارهای رایگان زیادی دارد که می‌توانید استفاده کنید.

این سیستم‌عامل در نسخه‌های مختلفی برای آیفون، آی‌پاد و اپل تی‌وی عرضه شده است و نسخه دیگر آن نیز قرار است اوایل پاییز ارائه شود.

با وجود سیستم‌عامل‌هایی اینچنین قدرتمند و رایگان، جایی برای ویندوز ناامن و ناپایدار باقی نمی‌ماند.

دختر ایرانی که یک شبه قد بلند شد !
چرا نیوشا ضیغمی خارج از ایران فرزندش را به دنیا می آورد + فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام