اختصاصی درباره چیدمان و اندازه صفحه کلید

اختصاصی درباره چیدمان و اندازه صفحه کلید

سرمایه , روز پنجشنبه یعنی دو روز قبل، مطلب را با بحث درباره لپ تاپک ها به پایان رساندیم و اینگونه گفتیم Samsung NC10 تنها محصولی است که از بستر فنی VIA و پردازنده های جدید Nano استفاده می کند. راستش نام صحیح مدل فوق الذکر NC20 است که NC10 همچون دیگر مدل های رایج […]

سرمایه , روز پنجشنبه یعنی دو روز قبل، مطلب را با بحث درباره لپ تاپک ها به پایان رساندیم و اینگونه گفتیم Samsung NC10 تنها محصولی است که از بستر فنی VIA و پردازنده های جدید Nano استفاده می کند. راستش نام صحیح مدل فوق الذکر NC20 است که NC10 همچون دیگر مدل های رایج بازار از بستر فنی Intel و پردازنده Atom N270 استفاده می کند. حال که بحث را با موضوع لپ تاپک ها آغاز کردم اجازه دهید امروز را به طور کامل بدان ها اختصاص دهم. اندازه کلید یکی از معضلات اساسی لپ تاپک های ریزه میزه و البته لپ تاپک ها به اندازه کلیدهای طراحی شده برای صفحه کلید مربوط می شود که به زعم بسیاری از کاربران روی روح و روان انواع بشر رژه می رود. راستش را بخواهید این دستگاهی که هم اکنون لپ تاپک (Netbook) خطاب می شود در ابتدا OLPC خوانده می شد و مخففی بود برای One Laptop Per Child که می شود یک لپ تاپ برای هر کودک که البته منظور، کودکان فقیر است. هدف این بود دستگاهی طراحی شود که سخت جان، کم مصرف و سبک بوده و بتوان آن را با قیمتی پایین تولید کرد و در اختیار کودکان کشورهای فقیر قرار داد. در این گیرودار بود که طراحان ناقلای Asus از این ایده استفاده کرده و اولین لپ تاپک دنیا را با نام Asus Eee PC روانه بازار کردند که با استقبال غیرقابل باوری مواجه شد. اندکی بعد شرکت Acer با مدل های ارزان تر Aspire One نبض عمل را در دست گرفت و الان که با شما صحبت می کنم حداقل بیست نام تجاری برای کسب سهم بیشتر در این بازار بالا و پایین می پرند. درباره مشکل اندازه کلیدها می گفتم که به بیراهه رفتم. لپ تاپک های اولیه از نمایشگرهای ۹/۸ اینچی استفاده می کردند، از این رو اندازه کلیدهای آن حدود ۸۳ درصد اندازه یک کلید استاندارد است. این معضل در مدل هایی که از نمایشگرهای ۱۰ اینچی استفاده می کنند کمتر مشاهده می شود و اندازه کلیدها تا ۹۲ درصد در اغلب مدل های ۲/۱۰ اینچی افزایش یافته است. البته هستند سازندگان بی سلیقه ای چون Dell که اندازه کلید طراحی شده در مدل۱/۱۲ اینچی Dell Mini 12 حداکثر تا ۹۱ درصد کلید استاندارد است، در حالی اندازه کلیدهای دستگاه Samsung NC20 که در ایران پیدا نمی شود حدود ۹۷ درصد اندازه استاندارد است. شما را به خدا در هنگام انتخاب محصول بدین موضوع توجه ویژه ای داشته باشید.
معضل چیدمان کلیدها
این مشکل که می گویم نه فقط فقط لپ تاپک ها بلکه شامل اغلب لپ تاپ های کوچک تر از ۳/۱۳ اینچ هم می شود. راستش مانده ام که طراحان این دستگاه ها، چیدمان کلیدها را براساس کدامین الگو طراحی می کنند. در طراحی لپ تاپ ها به دلیل محدودیت در چیدمان کلیدها از کلید Fn استفاده می شود که کاربری کلیدها را تغییر می دهد و اجازه می دهد یک کلید منفرد، همراه با کلیدهای کمکی مانند Fn قادر به انجام کارهای دیگری نیز باشد. به عنوان مثال دسترسی به کلیدهای Del، Home، End و Enter اهمیت بسیاری دارد، اما در برخی مدل ها مانند مدل های فاخر Sony VAIO SZ یا VAIO SR شاهد هستیم کلیدهای Home و End به صورت مستقیم قابل استفاده نیستند و لازم است از کلید Fn استفاده شود که این امر برای فردی که با نوشتن سروکار دارد عذابی الیم است. در این باره باز هم صحبت خواهم کرد.

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام