آیا اینترنت تقسیم می‌شود؟

آیا اینترنت تقسیم می‌شود؟

بزرگراه فناوری ,اینترنت این روزها دیگر یک دنیای مجازی محسوب نمی‌شود. وابستگی بشر به اینترنت برای سرمایه‌گذاری، تحصیل و پرداختن به امور مورد علاقه هر روز افزایش می‌یابد. بسیاری از امور مهم و امنیتی با استفاده از اینترنت انجام می‌شود و بسیاری از روابط با بهره‌گیری از اینترنت شکل می‌گیرد. سایت اینترنتی همشهری آنلاین مقاله‌ای […]

بزرگراه فناوری ,اینترنت این روزها دیگر یک دنیای مجازی محسوب نمی‌شود. وابستگی بشر به اینترنت برای سرمایه‌گذاری، تحصیل و پرداختن به امور مورد علاقه هر روز افزایش می‌یابد. بسیاری از امور مهم و امنیتی با استفاده از اینترنت انجام می‌شود و بسیاری از روابط با بهره‌گیری از اینترنت شکل می‌گیرد. سایت اینترنتی همشهری آنلاین مقاله‌ای از نیوساینتیست منتشر کرده که به بررسی ناشناخته‌های اینترنت پرداخته است.
آیا اینترنت می‌تواند خودآگاه باشد؟
خودآگاهی اینترنت از خودآگاهی ما به‌ عنوان سازندگان و استفاده‌کنندگان آن ناشی می‌شود؛ به این معنی که اگر ما بخواهیم و بتوانیم، اینترنت نیز می‌تواند خودآگاه باشد. در بحث مهندسی، یافتن شباهت‌های کیفی میان مغز انسان و شبکه‌های اینترنتی ساده است. این سیستم‌ها اطلاعات را نگه ‌می‌دارند، پردازش می‌کنند و انتقال می‌دهند. برخی از کارشناسان نیز عقیده دارند که اینترنت به گونه‌ای همانند مغز انسان عمل می‌کند و از درجه‌ای از هوشیاری برخوردار است.
داشتن هوشیاری برای اینترنت به این معنا نیست که می‌تواند همچون مغز انسان رفتار کند؛ برای مثال اینترنت نمی‌تواند تشخیص دهد که با چه شخصی کار می‌کند. اینترنت در حال حاضر حتی نیمه‌‌هوشیار هم نیست. ما انسان‌ها به‌ عنوان کاربران و تولیدکنندگان می‌توانیم به هوشیار شدن آن کمک کنیم. برای نمونه می‌توانیم از خود شبکه برای کشف شکاف‌هایش استفاده کنیم و به آن دستور دهیم که برای رفع آن‌ها اقدام کند. حتی با انجام این کارها نیز نمی‌توانیم پس از هوشیار شدن اینترنت، انتظارات زیادی از آن داشته باشیم. اینترنت چقدر بزرگ است؟
اینترنت بسیار بزرگ است و هر لحظه نیز بر بزرگی آن افزوده می‌شود. این خیلی یعنی چقدر؟ گوگل در سال ۲۰۰۵ به این پرسش پاسخ داد. این شرکت در این سال تخمین زد که اینترنت حدود ۵ میلیون ترابایت داده را دربرمی‌گیرد. اما برای کشف بزرگی اینترنت راه‌های دیگری نیز وجود دارد. بر اساس اندازه‌گیری‌های اخیر بیش از یک میلیارد نفر به وسیله رایانه‌هایشان به اینترنت وصل می‌شوند. در کنار همه این موارد حدود یک میلیارد یا بیشتر کاربر نیز وجود دارند که به ‌وسیله تلفن‌های همراه به اینترنت متصل می‌شوند. برای مثال، یعنی اگر جمعیت جهان را حدود ۷‌ میلیارد نفر بدانیم، از هر ۷‌ نفر ۲ نفر در جهان روزانه با اینترنت کار می‌کنند. این موضوع به این معنی است که اینترنت وسعت زیادی دارد.
این کاربران چند صفحه از این شبکه را می‌بینند؟ در سال ۲۰۰۸ شرکت کوئیل -که طراحانش آن را بزرگ‌ترین موتور جست و جوی اینترنتی می‌دانند- اعلام کرد که ۱۲۰‌ میلیارد صفحه را در فضای وب ایندکس (ثبت) کرده است. کمی پیش از آن گوگل اعلام کرده بود که سیستم‌هایش حدود یک هزار میلیارد صفحه واحد را در اینترنت ثبت کرده‌اند.
با این حال برخی معتقدند میزان اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد صدها برابر چیزی است که گوگل یا کوئیل عنوان کرده‌اند. موضوعی که نمی‌توان آن را انکار کرد این است که اینترنت و محتویاتش به سرعت در حال رشد هستند. به گفته گوگل روزانه چند میلیارد صفحه جدید در اینترنت ساخته می‌شود.
آیا فقط یک اینترنت وجود دارد؟
در حال حاضر احتمالا بله. اینترنت مخلوطی نامتقارن از رایانه‌هاست که بسیاری از آن‌ها در شبکه‌هایی که توسط دانشگاه‌ها، شرکت‌های تجاری و… اداره می‌شوند قرار دارند. چیزی که این شبکه‌های گوناگون را با هم متحد می‌کند زبان ارتباطی میان آن‌هاست که یا پروتکل کنترل انتقال اطلاعات (TCP) است یا پروتکل اینترنتی (IP).
علاوه بر این‌ها، چند شبکه بزرگ وجود دارند که از پروتکل‌های متفاوتی استفاده می‌کنند و تقریبا در فضای وب ایزوله هستند. یکی از این پروتکل‌ها فیدونت (FidoNet) است و چند پروتکل دیگر که در شبکه‌های نظامی استفاده می‌شوند. با این حال برخلاف زبان واحدی که در اینترنت به‌ صورت پروتکل پذیرفته شده است، برخی کشورها زبان‌های دیگری را وارد این شبکه می‌کنند. آیکان در سال ۲۰۰۷ تحت فشار روسیه و چین قبول کرد که کاراکترهای غیرلاتین هم در آدرس‌های اینترنتی مورد استفاده قرار بگیرند. این اقدام آیکان باعث می‌شود میلیاردها نفر در سراسر جهان بتوانند بهتر و آسان‌تر از اینترنت استفاده کنند و تجارت آنلاین در کشورهایی که زبانشان ریشه لاتین ندارد رونق بیشتری بگیرد. این اتفاق می‌تواند باعث تغییر در اینترنتی باشد که ما امروزه به شکل موجود می‌شناسیم.
یکی از اتفاقات ممکن می‌تواند به وجود آمدن نام‌های دامنه‌ای باشد که توسط بقیه شبکه‌ها قابل شناسایی نیست. اگر سرورها و روترها برای شناسایی چنین نام‌هایی تنظیم نشده باشند، دسترسی به این نام‌ها در دیگر نقاط جهان امکان‌پذیر نخواهد بود.
خبر بدتر در این‌باره این است که چین می‌خواهد یک شبکه اختصاصی برای دامنه‌های خود بسازد که جدا از آن چیزی که در آمریکا وجود دارد عمل خواهد کرد. اقدام مذکور به این معنی است که مقامات چینی این قدرت را خواهند داشت که در دسترس بودن سایت‌های مختلف برای شهروندان خود را کنترل یا به تعبیری دیگر آن‌ها را از دیگر شبکه‌های دنیا محروم کنند. کارشناسان هشدار داده‌اند که شیوع استفاده از زبان‌های مختلف در اینترنت می‌تواند به تقسیم اینترنت، شتاب بیشتری بدهد.

سکانس تکان‌دهنده سریال پایتخت ۵ + فیلم
حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام
دکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگآیسان پروزازدکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرامدکتر دین محمدیعضویت در تلگرامشارژعضویت در تلگرام