آخ که چه نازنین است این تکنولوژی!

آخ که چه نازنین است این تکنولوژی!

بزرگراه فناوری , فکر نکنید تمامی کلیدهای تعبیه شده روی صفحه‌کلید همانند صفحه‌کلید مقابل شما چیده شده‌اند. چیدمان این‌ شکلی کلیدها به ‌منظور دسترسی آسان به حروف زبان انگلیسی طراحی و به چیدمان QWERTY معروف شده است. اما یک فرانسوی‌زبان چیدمان متفاوتی را انتظار دارد که به AZERTY شهره است. به‌ بیان دیگر اگر به […]

بزرگراه فناوری , فکر نکنید تمامی کلیدهای تعبیه شده روی صفحه‌کلید همانند صفحه‌کلید مقابل شما چیده شده‌اند. چیدمان این‌ شکلی کلیدها به ‌منظور دسترسی آسان به حروف زبان انگلیسی طراحی و به چیدمان QWERTY معروف شده است. اما یک فرانسوی‌زبان چیدمان متفاوتی را انتظار دارد که به AZERTY شهره است. به‌ بیان دیگر اگر به بالا و سمت چپ صفحه کلید نظری کوتاه بیاندازید به ترتیب شش کلید QWERTY را مشاهده خواهید کرد. از این‌رو در صفحه‌کلیدهای فرانسوی‌زبان چیدمان کلیدها در همان محل به‌ شکل AZERTY است. اگر این موضوع را نمی‌دانستید چیز مهمی را از دست نداده‌اید. این موضوع را به این بهانه مطرح کردم که بگویم شیوه چیدمان کلیدها در نسل آتی صفحه‌کلیدها در اختیار کاربر خواهد بود. نسل آتی صفحه‌کلیدها از کلیدهایی استفاده می‌کنند که روی خود یک نمایشگر کوچک OLED دارند و این امکان را برای کاربر فراهم می‌آورند که موقعیت قرارگیری کلیدها را به دلخواه خود انتخاب کند. این‌گونه از صفحه‌کلیدها تاکنون به دلیل قیمت گزاف با استقبال چندانی مواجه نشده‌اند، اما حرکت شرکت معتبری مانند OCZ به سوی استفاده از این‌گونه صفحه‌کلیدهای ویژه بازی می‌تواند شرایط بازار را به سود آن تغییر دهد. به ‌عنوان قانونی کلی می‌توان گفت که افزایش تولید صفحه‌کلید مترادف است با کاهش قیمت و توزیع بیشتر در بازارهای جهانی! دیگر اینکه، صفحه‌کلیدهای OLED برای کاربران بینوایی چون ما این امکان را فراهم می‌سازنند تا حروف زبان اصلی را به موقعیت بهتر منتقل کنیم. برای مثال، حرف فارسی در بیشتر کلیدها در قسمت پایینی کلید و زیر حروف انگلیسی قرار گرفته است. هنگامی که کلیدهای ترکیبی Shift و Alt را فشار می‌دهید زبان اصلی کامپیوتر تغییر می‌کند. در صفحه‌کلیدهای OLED و به کمک نرم‌افزارهای متعدد می‌توان در هنگام تغییر زبان، موقعیت آن‌ها را نیز تغییر داد. به ‌بیان دیگر هنگامی که زبان انگلیسی، فرانسوی، روسی، اسپانیایی یا همین فارسی عزی‍ز خودمان را انتخاب می‌کنیم، حروف آن زبان درشت‌تر از قبل نمایش داده می‌شوند. حتی می‌توان شیوه نمایش حروف را به‌ گونه‌ای تنظیم کرد که فقط حروف یک زبان نمایش داده شود!
و آنگاه تکنولوژی
باور کنید تکنولوژی موضوع جالبی است، به شرط آنکه مثل بچه آدم وارد زندگی فرزندان انسان شود و وحشی‌بازی در نیاورد. گفته می‌شود که ماوس‌ها قرار است از زندگی دیجیتالی انسان‌ها خارج شوند. همچنین قرار است اندازه مادربرد، پردازنده، هارددیسک، درایوهای جامد و باقیمانده قطعات، آنقدر کوچک و بهینه شوند که در قسمت عقبی نمایشگرهای صفحه تخت قرار گیرند. چنین ماجرایی پیش از این تجربه شده و بدیهی است که قابل تکرار خواهد بود. حتی گفته می‌شود که صفحه‌کلیدها نیز از هستی ساقط و دسکتاپ‌ها در قد و قواره لپ‌تاپ‌ها ظاهر خواهند شد و زبان گویشی بنی‌بشر را تشخیص خواهند داد و فرما‌ن‌های آن‌ها را به کار خواهند بست، اما شک نکنید که این اتفاق‌ها را زودتر از اواسط دهه دوم هزاره سوم (۲۰۱۰ تا ۲۰۲۰) در دیار ایران مشاهده نخواهید کرد. اتفاقات دیگری نیز روی داده است که روح ما از آن خبر ندارد. خیلی خود را نگران این رویدادها نکنید و دلتان را برای استفاده از آن تکنولوژی‌های گران‌قیمت صابون نزنید!

حاشیه های بازیگر زن سینمای ایران فیلم
آگهی استخدام همکار در سایت های نیک صالحی و پرشین وی
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهری

مهر پروازعضویت در تلگرام
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
معرفی رایانه های انقلابی در جهان
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
اینترنت وایمکس یا ADSL؟
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
پرشین‌بلاگ از دسترس خارج شد
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
صفحه‌کلید با تمام امکانات رایانه عرضه می‌شود
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
کارت حافظه ۶۴ گیگابایتی عرضه شد
بازیهای رایانه ای موثر در …
بازیهای رایانه ای موثر در …
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد پسورد برای محافظت از پوشه ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
چگونگی ایجاد Signatures برای ایمیل‌ها
سامسونگپک ضد ریزش مودکتر تاجبخشدکتر بتول طاهریمهر پروازعضویت در تلگرام