امروز جمعه ، 6-9-94 کارت شارژ شارژ مستقیم همراه اول RSS تماس با ما تبلیغات در سایت آگهی رایگان تالارگفتمان صفحه اصلی
زناشویی همسرداری سبک زندگی روانشناسی دین و احکام استخاره پزشکی و سلامت تغذیه و سلامت خانمها آقایان کودکانه خانه داری زیبایی و آرایش آموزش آشپزی داستانهای کوتاه مطالب اختصاصی
   
اخبار ایران و جهان اخبار ورزشی اخبار حوادث اخبار اجتماعی اخبار اقتصادی اخبار فرهنگی فرهنگ و هنر سینما سرگرمی انواع فال طالع بینی گوناگون تصویری جالب اس ام اس خنده دار
خروجی RSS برای بخش  دین و اندیشه

مطالب مرتبط

 » بدقولي و آفت هاي آن
» ساعت عاشقی
» ورّاج ها به جهنم می روند
» برکات مادی و معنوی صلوات
» ماجرای شتر در نهج البلاغه!
» حجاب و استحکام پیوند خانواده
» همايش بين‌المللي گراميداشت مساجد برگزار مي‌شود
» اجراي منشور توسعه فرهنگ قرآني معطل مانده است
» برنامه‌هاي تابستاني سازمان دارالقرآن تشريح شد
» اعتکاف، دمیدن معنویت در فضاى اجتماعى جامعه است
» برنامه ریزی مطلوب در تقویت آموزه های دینی جوانان
» تدوین دانشنامه شهدای روحانیت
» شماره 22 «خبرنامه فلسفي» منتشر شد
» تفسیر جامع صحیفه سجادیه منتشر شد
» مدارس علمی و تخصصی وقف در حوزه‌های علمیه ایجاد شود
» خرید در سفر حج، فرصت سوزی معنوی است
» ماجرای زن پاک دامن و مردان هوس باز
» آیا در آخرت تكامل انسان به درجات عالیتر وجود دارد؟
» كتاب «آسيب شناسي دين‌پژوهي معاصر » نقد و بررسي مي‌شود
» حضرت زینب ‌(س) برکات عاشورا را بیمه کرد
» درباره زینب
» برنامه ریزی مطلوب در تقویت آموزه های دینی جوانان
» زرشناس: سرمايه‌داري در تمام اركان مدرنيته حضور دارد
» نشست علمي «علم الاسماء تاريخي» برگزار مي‌شود
» آزمون ورود به دوره تربيت «داوري قرآن» برگزار مي‌شود
» تدریس نهج‌البلاغه در کلیساها
» کربلا در کربلا می‏ماند اگر زینب نبود
» ابلاغ وظايف دستگاه‌هاي اجرايي در گسترش فرهنگ نماز
» جشنواره بين‌المللي آينده روشن برگزار مي‌شود
» جادو و جنبل در جام جهانی!

آرشیو بخش دین و اندیشه »

حکم پا گذاشتن روى قبور


حکم پا گذاشتن روى قبور
قبر

در برخى قبرستان هاى بسیار قدیمى مخصوصا بسیارى از قبرستان هاى کشورهاى عربى مانند وادى السلام در شهر نجف اشرف و خرابات در شهر دمشق قبرها را یک تا یک و نیم متر از زمین بلندتر درست مى کرده اند و بعد از آن بنا به دلایلى از ارتفاع قبرها کاسته و آن را تا حدود سى الى چهل سانتیمتر از زمین بلندتر قرار مى دادند. ولى اخیرا که امور قبرستان ها جزء وظایف شهردارى ها محسوب شده ، اموات با یک ترتیب خاص دفن شده و قبرهاى آنها همکف با زمین قرار مى گیرد.

معمولا در قبرستان هائى که قبرها یک تا یک و نیم متر از زمین بلندتر باشند رفت و آمد از روى آنها و پا گذاشتن روى آنها ممکن نیست ، اما با همکف قرار گرفتن آنها با زمین ، پا گذاشتن و رفت و آمد از روى قبور سهل و آسان شده و مردم بدون توجه از روى آنها رفت و آمد مى کنند. سخن ما در این است که آیا رفت و آمد از روى قبور و پا گذاشتن روى آنها از نظر شرع ، اشکال و ایرادى دارد و منعى نرسیده و مى توان روى آنها نشست و یا پا گذاشت ؟

الف - از نظر شرع و مسائل شرعى خداوند متعال همان گونه که براى مسلمین و مومنین در مقایسه با دیگران ارزش و احترام قائل است ، قبرستان و قبور مسلمانان و مومنین نیز داراى احترام و ارزش است . فقهاء و علماء بزرگ شیعه بر این عقیده اند که بى احترامى نسبت به قبور مومنین ، اهانت به قبرستان مومنین ، ریختن خاشاک و زباله و چیزهائى که موجب هتک حرمت قبور مومنین در قبرستان است ممنوع و حرام است . این بى احترامى چه نسبت به همه و کل قبرستان و یا نسبت به یک قبر، تفاوتى ندارد و گناه است

ب- اگر رفت و آمد از روى قبور همین عنوان جسارت به قبور مومنین را پیدا کند با همان ریختن خاشاک در قبرستان فرقى ندارد. پس از این جهت که ملاک در جواز و عدم جواز، اهانت و جسارت و عدم اهانت و جسارت است بازگشت آن بستگى به قصد انسان دارد؛ اگر به قصد اهانت روى قبر بنشیند، راه برود و یا پا بگذارد حرام و گناهکار محسوب است ، ولى اگر قصد اهانت نیست ؛ مثلا از کثرت جمعیت ضرورت ایجاب مى کند، یا قبور درهم و برهم است که اگر بخواهیم روى قبور پا گذاشته نشود با پیچ و خم هاى زیادى روبرو هستیم ، در این صورت ایراد و اشکالى ندارد.
اگر رفت و آمد از روى قبور عنوان جسارت به قبور مومنین را پیدا کند با همان حرام است . پس از این جهت که ملاک در جواز و عدم جواز، اهانت و جسارت و عدم اهانت و جسارت است بازگشت آن بستگى به قصد انسان دارد.

ج _ در ارتباط با اصل موضوع (پا گذاشتن روى قبور) مرحوم صدوق (ره ) در من لایحضر و مرحوم مجلسى در بحار به نقل از حضرت موسى بن جعفر (ع ) آورده اند:

... و قال ابوالحسن موسى بن جعفر (ع ): اذا دخلت المقابر فطا القبور، فمن کان مومنا استروح الى ذلک و من کان منافقا وجد المه

حضرت موسى بن جعفر (ع ) فرمود: وقتى به قبرستان داخل مى شوید و روى قبرها مى روید، اگر صاحب قبر مومن باشد این پا گذاشتن روى آن موجب آسایش و راحتى او از گرفتارى خواهد شد، و اگر صاحب قبر منافق باشد، پا گذاشتن موجب عذاب و غم و اندوه بیشترى براى او مى شود.

معناى حدیث این نیست که باید روى قبور، به این دلیل که براى آنها اثر دارد پا گذاشت بلکه حدیث در مقام بیان این نکته است که اگر از روى بى توجهى روى قبور رفتیم گناهى نداریم ، گرچه صاحب قبر اگر مومن است بهره مند خواهد شد.

نکته دیگرى که در این بحث مورد توجه است این که فرمودند: در صورتى که صاحب قبر مومن است ، چنین و اگر منافق است چنان ؛ یعنى فقط از مومن و منافق نام برده شده و در مورد قبور کفار سخنى به میان نیاورده اند؟

پاسخ این پرسش در یک جمله و آن این است که : دفن اجساد کفار و مشرکین در قبرستان مومنین جایز نیست .

منبع : انسان و عالم برزخ ، محمد مظاهرى

تنظیم گروه دین و اندیشه تبیان

گردآوری : گروه اینترنتی نیک صالحی

www.niksalehi.com
تاریخ ارسالJuly 4, 2010 09:35 PM  تعداد مشاهده: 1596

ایستگاه سلامت نیک صالحی
سرگرمی
جدیدترین خبرهای امروز
تازه های نیک صالحی در یک نگاه
تازه های نیک صالحی در یک نگاه
عکس های دیدنی
جدیدترین خبرهای امروز