قبض روح؟عزرائیل چگونه استقبال امامان و پیامبران..

انسان چگونه قبض روح می شود و عزرائیل چگونه به استقبال امامان و پیامبران رفت و ایا روایاتی در این زمینه داریم؟ خیلی ممنون و با تشکرپاسخ : با سلام. انسان موجودی است دارای دو جنبه 1- جسم 2- روح . این واقعیت را هنگام خواب در می یابیم كه جسم ما آرام است و […]

انسان چگونه قبض روح می شود و عزرائیل چگونه به استقبال امامان و پیامبران رفت و ایا روایاتی در این زمینه داریم؟
خیلی ممنون و با تشکرپاسخ : با سلام. انسان موجودی است دارای دو جنبه 1- جسم 2- روح . این واقعیت را هنگام خواب در می یابیم كه جسم ما آرام است و در بستر و روح ما در حركت و جولان . قرآن كریم در سوره زمر/ آیه 42 از مرگ به عنوان توفی یاد كرده است :« الله یتوفی الانفس حین موتها » توفی در لغت به معنای گرفتن چیزی به تمام و كمال است .یعنی خداوند در هنگام مرگ انسان را با تمام واقعیت و هویتش از این عالم به عالم دیگر منتقل می كند . بدیهی است كه خداوند جسم انسان را به جایی منتقل نمی كند ، جسم در همین دنیا مانده و به تدریج تبدیل به خاك گشته و از بین می رود ، بنابراین از نظر قرآن ، این روح انسان است كه تمام هویت انسان را تشكیل داده و به هنگام مرگ به حیات خود در عالم دیگر ادامه می دهد . عوالم پس از مرگ ( اعم از برزخ و قیامت )از نظر رتبه ی وجودی بالاتر از عالم ماده (دنیا) و فارغ از محدودیتهای عالم مادی است لیکن خداوند دنیا را مزرعه و محل تحصیل زاد و ره توشه ی عوالم پس از مرگ قرار داده است زندگی و حیات انسان در عوالم پس از مرگ بستگی به این دارد که در دنیا انسان خود را چگونه ساخته باش و در نهایت با چه اعمالی و با چه صفاتی که جزو وجود وی شده از دنیا خارج میشود اگر بدون زاد و توشه از دنیا وارد عوالم پس از مرگ شود اول بد بختی و گرفتاری است . رفتن هر چه زودتر و با دست خالی چه سودی دارد جز آغاز گرفتاری و بد بختی (درست مثل شخصی میماند که بدون تدبیر و بدون تجهیزات قواسی خود را به دل اقیانوس بزند و یا شخصی که بدون تجهیزات کوهنوردی به دل کوههای پر از برف و سرما و خطرناک بزند. دنیا مزرعه ی آخرت است کار خیر و دعا برای طول عمر به منظور خودسازی و توشه گرفتن هر چه بیشتر برای آخرت است به قول قرآن : «تزودوا فان خیر الزاد التقوی فاتقون یا اولی الالباب توشه بردارید که بهترین توشه تقواست».
قبض روح و مرگ براى مؤمن و غیر مؤمن دو صورت متفاوت دارد. قرآن مجید در مورد قبض روح كافران مى فرماید:
“اى كاش مى دیدى آن وقتى را كه ستمكاران در سكرات مرگ فرو رفته و غوطه مى خورند و فرشتگان قبض روح دست هاى خود را براى ربودن جان آن ها باز كرده و به آن ها به این كلمات خطاب مى كنند:
خارج كنید جان هاى خود را! امروز است كه در مقابل گفتار غیر عادلانه اى كه دربارة خدا گفته اید،‌ به عذاب سختى كه جان شما را ذلیل و حقیر و پست گرداند، جزا داده خواهید شد”.[15]در جاى دیگر مى فرماید:
“چگونه است آن گاه كه فرشتگان جانسان را مى گیرند، در حالى كه به صورت و پشت آنان مى زنند”.[16]اما در مقابل قرآن مجید براى صالحان و مؤمنان مرگى آسان لحاظ كرده است :
“پرهیزكاران كسانى هستند كه فرشتگان جان آنان را در حالی كه پاك و پاكیزه اند مى گیرند و به آنان مى گویند درود بر شما”.[17]در روایت است كه ابراهیم خلیل الله (ع) به ملك الموت گفت:
آیا مى توانى با آن صورتی كه روح فاجر را قبض مى كنی، خودت را به من بنمایی؟ ملك الموت عرض كرد:
تو طاقت و تحمل این را نداری. حضرت ابراهیم فرمود:
بلى دارم. ملك الموت عرض كرد:
صورت خود را از من بگردان و سپس مرا ببین. او ناگهان مرد سیاه چهره اى را با موهاى راست شده و بوى متعفن و با لباس هاى سیاه دید كه از دهان و بینى او دود و آتش زبانه مى كشد. ابراهیم(ع) با دیدن این صحنه غش كرده و سپس به هوش آمد و فرمود:
اگر شخص فاجر در هنگام مرگ غیر از این منظره را از عذاب و شدت نبیند،‌ براى او كافى است.[18]دلیل این اختلاف آن است كه ملك الموت مانند آیینه، صاف و روشن بوده و خودبین و خود نما نیست، بلكه غیر نما است و در مقابل روح هر شخص محتضرى واقع شود، عكس كمالات یا زشتى هاى او در فرشتگان پیدا مى شود.[19][15] انعام (6) آیة 93 و 94.[16] محمد (47) آیة 27.[17] نحل (16) آیة‌27.[18] بحارالانوار،‌ ج 6، ص 143.[19] حسینى تهرانی، معاد شناسی،‌ج 1، ص 241.
از آیات استفاده می‌شود كه مرگ همراه شداید و وحشت گیج كننده ای است. قرآن می‌فرماید:
“سرانجام سكرات مرگ فرا می‌رسد (و در این هنگام به انسان گفته می‌شود:
) این همان چیزی است كه از آن فرار می‌كردی (عاقبت دامان تو را گرفت)”.[1]”سكره” از مادّه، “سُكر” حالتی است كه میان انسان و عقل او مانع ایجاد می‌كند و غالباً در مورد شراب به كار می رود. هر چند گاهی در مورد حالتی كه از شدّت غضب یا عشق آتشین و سوزان دست می دهد، گفته می‌شود. در مقاییس اللغه آمده است:
اصل این ماده به معنی حیرت است. بعضی آن را به معنی “شدّت” تفسیر كرده اند. ظاهراً همة آنها ناظر به یك معنی است، با تعبیرات مختلف.[2]از روایات استفاده می‌شود كه حتّی انبیا و مردان خدا كه نه دلبستگی به دنیا داشتند و نه وحشتی از آینده، از آرامش خاصی در لحظة مرگ برخوردار بودند اما از مشكلات و شداید این لحظة‌ انتقالی بی نصیب نبودند، چنان كه در حالات پیامبر(ص) می خوانیم كه در واپسین لحظات عمر مباركش، دست در ظرف آبی می‌كرد و به صورت می كشید و “لااله‌الا‌الله” می گفت و می فرمود:
“إنّ للموت سكرات؛ مرگ سكرات و شدایدی دارد”.[3] البته شاید برای اطرافیان این سخن را می گفت. از علی(ع) نقل شده:
“مرگ شداید و سختی هایی دارد، شدید تر از آن چه در وصف بگنجد، یا با معیار عقل مردم دنیا سنجیده شود”.[4]گاه سكرات مرگ با امور دیگری همراه می‌شود كه شدت آن را مضاعف می كند،‌ همان گونه كه در كلام امیرمؤمنان(ع) آمده است:
“سكرات مرگ و حسرت و اندوه از دست دادن آن چه را داشتند، بر آن‌ها هجوم می آورد” بر اساس روایات عزرائیل با ادب و اجازه در محضر پیامبر و امامان حاضر می شده است. موفق باشید.

قبض روح؟عزرائیل چگونه استقبال امامان و پیامبران..

دندانهای افراد مشهور قبلا چگونه بود ؟!! + تصاویر
سوپرایزهای عاشقانه با ....
برچسب ها:
اخبار مرتبط :
نگاه ویژه
گزارش تصویری
سوژه های خنده دار
مروری بر گذشته

سوره قدر با ترجمه

سوره قدر با ترجمه

اعمال شب نوزدهم ماه رمضان

اعمال شب نوزدهم ماه رمضان

احادیثی درباره شب قدر

احادیثی درباره شب قدر

اعمال شب‌ های قدر

اعمال شب‌ های قدر

دلیل نامگذاری امام حسن به کریم اهل بیت چه بود؟

دلیل نامگذاری امام حسن به کریم اهل بیت چه بود؟

راه رسیدن به آرامش

راه رسیدن به آرامش

احکام شرعی فرق مسافت و حد ترخص

احکام شرعی فرق مسافت و حد ترخص

خدیجه یکی از زنان بهشت

خدیجه یکی از زنان بهشت

حکم غرغره کردن آب برای روزه‎داران

حکم غرغره کردن آب برای روزه‎داران

امام خمینی اسوه انس با قرآن

امام خمینی اسوه انس با قرآن

سیره امام خمینی در ماه رمضان

سیره امام خمینی در ماه رمضان

فرو بردن سر در آب برای روزه دار چه حکمی دارد؟

فرو بردن سر در آب برای روزه دار چه حکمی دارد؟
سایر مطالب دین و اندیشه
Polywash