گزارشي از برنامه «راه شب»/شبي به شيريني يك هندوانه تو سرخ

گزارشي از برنامه «راه شب»/شبي به شيريني يك هندوانه تو سرخ

دقايقي پس از نيمه شب، درست وقتي بعضي مردم خسته از يك روز پركار به خوابي خوش فرو رفته‌اند، برنامه‌سازان شبكه 5 سيما در تلاشند آخرين برنامه شبانگاهي اين ايستگاه تلويزيوني را براي خانواده‌هايي كه تا پاسي از شب دل مي‌دهند به لحظات شاد و آرامش‌بخش جعبه جادويي راس ساعت 40‌/‌00 دقيقه روانه آنتن كنند.

خوشمزگي در يك شب تابستاني

راه شب به عنوان يك جنگ تركيبي با اجراي هومن حاج عبداللهي، تلفيقي از فضاي دوستانه و خودماني را كنار آيتم‌هايي جذاب تقديم مخاطبان مي‌كند.

اين برنامه ابتدا به عنوان طرحي براي يك جنگ شبانه به مرحله تصويب رسيد و سپس طي جلساتي در قالب‌بندي خاصي جاي گرفت. يوسفي، تهيه‌كننده راه شب مي‌گويد: «ايده يك برنامه تلفيقي توسط دكتر احمدي و آقاي كريمان به عنوان مديران شبكه و گروه تفريحات و سرگرمي داده شد و در نهايت به اين جمع‌بندي رسيديم كه يك فضاي راديويي ـ تلويزيوني را در برنامه ايجاد كنيم. راه شب در وهله اول تلاش مي‌كند شفاف باشد و بي‌هيچ حاشيه‌اي حرف‌هاي ساده خود را بيان كند.»

ضرباهنگ موسيقي و صدا ازجمله ويژگي‌هاي خاص شبانه‌هاي راديويي است. اين خصيصه در تلويزيون به مدد بهره‌گيري از تصوير، حالتي واقعگرايانه به خود مي‌گيرد.

راه شب اما در كنار همتاي راديويي‌اش به بهترين شكل اين دو ويژگي را در خود جاي داده است، به نحوي كه دوربين مستقر در استوديوي راديويي، تصاوير زنده اجراي راه شب را در اختيار كارگردان تلويزيوني شبكه 5 سيما قرار داده است و براي دقايقي مخاطب را با دو مديوم صدا و تصوير روبه‌رو مي‌كند.

جذابيت‌هاي راه شب به همين جا ختم نمي‌شود. اين برنامه تلويزيوني جزو معدود برنامه‌هايي است كه خارج از استوديوهاي سر پوشيده سيما و در نقطه‌اي دور، واقع در تپه‌هاي صبا اجرا مي‌شود. خنكاي فضاي شبانگاهي، درياچه پرآبي كه درست ميان استوديو صبا قرار دارد و سرسبزي محيط، از ويژگي‌هايي هستند كه به حس زنده بودن برنامه كمك كرد‌ه‌اند. عليرضا عاصم يوسفي (تهيه‌كننده) در اين باره مي‌گويد: «در اين برنامه تلاش شده است حتي‌الامكان از المان‌هاي موجود در فضاي طبيعي استوديو صبا بهره ببريم؛ مثلا آقاي جماراني كه از متخصصان فني پخش است هر شب بخشي از تصاوير خيابان ولنجك و چراغ‌هاي روشن بام تهران را به صورت زنده در اختيار كارگردان تلويزيوني ما قرار مي‌دهد تا فضايي دلنشين و زيبا خلق شود.»

او ادامه مي‌دهد: «از ديگر جذابيت‌هاي تصويري، برنامه استفاده از هندوانه به عنوان يك ميوه معروف تابستاني و در حقيقت وسيله پذيرايي ما از مهمانان است. پيامك‌هاي زيادي هم در اين خصوص به دستمان مي‌رسد و مردم عمدتا مي‌پرسند چرا از هندوانه استفاده مي‌كنيم. به اعتقاد بنده، رسانه بايد از تجمل‌گرايي فاصله بگيرد و به رواج سادگي بپردازد.»

همراه با قلندر شب

راه شب سنت‌ها و آداب رسوم تهران قديم را در بسياري از بخش‌هاي فرمي و محتوايي خود نشان مي‌دهد يكي از اين بخش‌هاي جذاب، شيوه ورود مهمانان به برنامه است كه توسط اسب و درشكه صورت مي‌گيرد.

يوسفي دليل بهره‌گيري از اين نماد جذاب را نمايش يكي از سنت‌هاي قديمي ايران مي‌داند و مي‌گويد: «قصد ما بر اين بود تا حسي نوستالژيك را به بيننده انتقال دهيم، حتي دوستاني كه در اتاق فرمان نظاره‌گر برنامه هستند، با ورود مهمانان توسط اين درشكه به وجد مي‌آيند و از شنيدن موسيقي سنتي كه توسط محمد بابايي و به صورت زنده نواخته مي‌شود، لذت مي‌برند. ديدن دوباره اين سنت‌هاي از دست رفته حس خوبي در همه ما زنده مي‌كند كه وصف ناشدني است.»

تهيه‌‌كننده راه شب ادامه مي‌دهد: «گذشته همواره داراي آرامشي دروني است و معتقدم اين آرامش بخوبي در شب و با نمايش نمادهايي از گذشته كه در شهر قديمي‌مان، تهران خلاصه مي‌شود، قابل انتقال است. اين علقه شخصي به رسوم كهن و خاصه شهر تهران باعث شده چنين ويژگي‌هايي را در اين برنامه وارد كنيم.»

يوسفي همچنين به حضور 2 مجري در برنامه اشاره مي‌كند و مي‌گويد: «بخشي از اجراي طنز برنامه به عهده امير سهيلي است كه به جاي شخصيت قلندر بازي مي‌كند و در حقيقت برخي ابهامات و اتفاقات برنامه را پيش‌روي بيننده ترسيم و به ايجاد فضاي زنده و پرتحرك پشت و مقابل دوربين كمك مي‌كند. قلندر حرف دل مردم را مي‌زند و حتي زبان طنز مخاطب در مواجهه با انتقاد به مجري و برنامه است. امير سهيلي به عنوان يكي از دوستان هنرمند بنده جاي خود را بخوبي ميان مخاطبان باز كرده و هر از گاهي ضمن شوخي با هومن حاج عبداللهي، كاريكاتور او را مي‌كشد يا برايش اشعار طنزي مي‌سرايد.»

ريتم تند شبانه

بخش اعظمي از برنامه راه شب مبتني بر كلام مجري و مهمانان است. گفت‌و‌گوهاي ساده و صميمي كه تا پاسي از شب ادامه دارد و به گفته عوامل برنامه و طبق پيامك‌هاي رسيده، مخاطبان را نيز با خود همراه مي‌كند.

اما از ديگر بخش‌هاي اين برنامه مي‌توان به آيتم‌هاي توليدي اشاره كرد كه در فواصل گفت‌وگوها پخش مي‌شود. توليد اين بخش‌ها مبتني بر كار شبانه روزي عوامل پشت صحنه است. گرافيست، انيماتور، تدوينگر، صدابردار، نريتور و... تيمي ده دوازده نفري را تشكيل مي‌دهند كه با ساعت‌ها صرف زمان، بخش‌هاي كوتاه چند دقيقه‌اي را آماده و روانه آنتن مي‌كنند.

در اتاق تدوين، حامد دولت‌مرادي و امير جعفرزاده پشت مانيتورهاي خود نشسته‌اند و مشغول آماده‌سازي 2 آيتم ثابت در برنامه هستند.

سجاد مشحون كه كارگرداني و تدوين بخش‌هاي توليدي راه شب را به عهده دارد، مي‌گويد: «اين برنامه شامل يك سري آيتم مستند است كه اغلب بخش‌هاي گزارشي برنامه را تشكيل مي‌دهد و قسمت دوم آيتم‌ها مربوط به نماهاي تصويري و انيميشن‌هاست.»

مشحون ادامه مي‌دهد: «در تهيه گزارش‌ها تلاش مي‌كنيم فضا آموزنده و شاد باشد. موضوعات مختلفي را براي اين بخش در نظر مي‌گيريم؛ همچون خاطرات تابستاني، شوخي‌هاي خانوادگي و... عموما به سراغ جمع‌هاي صميمي و خانوادگي در پارك‌ها يا امامزاده‌ها مي‌رويم و چند ساعتي را با مردم سپري مي‌كنيم. ممكن است از هر دري سخن به ميان آيد و باعث جذابيت بحث شود. سعي مي‌شود گفت‌وگوها كاملا واقعي و مستند باشند.»

وي بخش‌هاي ديگر برنامه را چنين معرفي مي‌كند: «گزارش از مشاغل شبانه و صحبت با افرادي چون رفتگر شهرداري، پرستار، آتش‌نشانان و حتي گردوفروشي كه در ميدان دربند تا نيمه‌هاي شب مشغول كار است بسيار مورد توجه بيننده‌هاي راه شب قرار گرفته است. همچنين براي تنوع ديداري و تغيير حال و هواي برنامه از يك سري وله كوتاه استفاده مي‌كنيم كه شامل تصاويري از تهران قديم، آداب و رسوم شب‌نشيني، حمل و نقل در قديم و... است و با ريتمي تند و موسيقي شاد در فواصل برنامه پخش مي‌شوند.»

محمدحسين سلطاني (كارگردان هنري آيتم‌ها) نيز درخصوص فضاي فانتزي بخش‌هاي توليدي توضيح مي‌دهد: «ريتم طنز برنامه به گونه‌اي است كه از لودگي كاملا فاصله داريم و فضاي فانتزي را براي بزرگ‌ترها در نظر گرفته‌ايم. در گزارش‌ها و در شب‌هاي گرم تابستاني، مهم‌ترين مساله براي ما شاد كردن دل مردم است و اين كه بيننده از ديدن ما لذت ببرد. اين ويژگي را در كار تيمي خود نيز لحاظ كرده‌ايم، به گونه‌اي كه براي توليد هر بخش، ساعت‌ها زمان صرف مي‌شود و از سلايق و نظرات مختلفي استفاده شده است تا نتيجه كار زيبا و موردپسند مخاطب قرار گيرد. بسياري از دوستان ما حتي شب‌ها نيز به منزل نمي‌روند و روي آيتم‌ها كار مي‌كنند.»

وي در ادامه مي‌گويد: «تلاش ما براين بوده از سيستم گرافيكي جذابي استفاده كنيم تا چشم مخاطب در آن ساعت شب خسته نشود. ضمن اين كه در رنگ‌بندي و بهره‌گيري از نور، هارموني خاصي رعايت شده است تا آيتم‌ها شادابي و طراوت خود را حفظ كنند و فقط بخش مناجات پاياني برنامه كمي از ريتم معمول خارج است و مخاطب را براي استراحت و شروع روزي دوباره آماده مي‌كند.»

عوامل برنامه راه شب

تهيه‌كنندگان: عليرضا عاصم يوسفي و الهيار عطابخشي، مجري طرح: رضا جهانگيري منفرد، كارگردان آيتم‌هاي توليدي: حسن وارسته، امير سهيلي، سجاد مشحون و محمدحسين سلطاني، نويسندگان: فاطمه سلطاني، الهه عطارودي و حسن وارسته، نريتورها: آزاده اكبري، مهدي قاسمي و بهنام قرباني، آهنگساز: مهدي غفوريان، مجريان: هومن حاج‌عبداللهي، امير سهيلي و علي معصومي.

آزاده خواجه نصيري

درمان بیماری های بواسیر ، هموروئید ترومبوزه ، شقاق ، کیست مویی ، آبسه و فیستول
پربیننده ترین خبرها
آخرین خبرها
سایر مطالب این بخش