7مجموعه جديد ايراني در پائيز

7مجموعه جديد ايراني در پائيز آغاز فصل پاييز امسال در رسانه ملي همزمان شده با روزهاي پاياني ماه رمضان و طبعاً متأثر از برنامه‌هاي خاص اين ايام. در واقع مجموعه‌هاي رمضان آغاز سومين فصل سال را در رسانه ملي تحت...

7مجموعه جديد ايراني در پائيزآغاز فصل پاييز امسال در رسانه ملي همزمان شده با روزهاي پاياني ماه رمضان و طبعاً متأثر از برنامه‌هاي خاص اين ايام. در واقع مجموعه‌هاي رمضان آغاز سومين فصل سال را در رسانه ملي تحت تأثير خود و جو ايجاد شده از آثار مناسبتي قرار دادند.

شبکه‌هاي مختلف تلويزيون در فصل پائيز علاوه بر ادامه پخش مجموعه‌هاي قبلي خود، هفت مجموعه ايراني جديد نيز براي مخاطبان خود تدارک ديده‌اند که در کنار مجموعه‌هاي خارجي روي آنتن مي‌روند.
آغاز فصل پاييز امسال در رسانه ملي همزمان شده با روزهاي پاياني ماه رمضان و طبعاً متأثر از برنامه‌هاي خاص اين ايام. در واقع مجموعه‌هاي رمضان آغاز سومين فصل سال را در رسانه ملي تحت تأثير خود و جو ايجاد شده از آثار مناسبتي قرار دادند.
با اتمام ماه رمضان و عادي شدن روال پخش برنامه‌هاي تلويزيون، شبکه‌هاي مختلف مجموعه‌هاي آماده خود را براي آغاز رسمي پاييز تلويزيون روي آنتن فرستادند. با توجه به اينکه پاييز همزمان با بازگشايي مدارس و آغاز سال تحصيلي رسمي در دانشگاه‌ها و خانه‌نشيني اجباري خانواده‌هاست، مجموعه‌هاي اين فصل بايد به نوعي پاسخگوي نياز کمي و کيفي مخاطب در اين ايام هم باشند.
مروري بر مجموعه‌هاي جديد و در حال پخش شبکه‌هاي سيما در فصل پاييز 87 مي‌تواند توجه مخاطبان را به مولفه‌هاي اصلي مجموعه‌هاي توليدي و وطني رسانه ملي جلب کند.

شبکه يک
اين شبکه پاييز را با پخش چهار مجموعه جديد ايراني و ادامه يک مجموعه تاريخي- مذهبي از فصل تابستان پي مي‌گيرد. در ميان اين چهار مجموعه يک سريال هر شبي، مجموعه‌اي با محوريت پزشکان که مدتي براي پخش انتظار کشيده و مجموعه‌اي که قرار بود ماه رمضان پخش شود، حضور دارد.
"گلريزان" ساخته مسعود رشيدي از شنبه 13 مهرماه ساعت 22 آغاز به پخش هفتگي کرد. اين مجموعه 26 قسمتي بر اساس فيلمنامه علي‌اکبر محلوجيان و تهيه‌کنندگي افشين زماني توليد شده و فرامرز صديقي ، سيامک اطلسي ، ايرج نوذري، پويا اميني، کاوه سماکباشي، مهدي اميني‌خواه، يوسف مراديان ، مارال فرجاد ، آرام جعفري، سميرا سياح، مهدي اميني‌خواه، کاوه سماکباشي، پويا اميني، امير غفارمنش، مريم بلالي‌مقدم، ناصر گيتي‌جاه، مهدي فقيه از بازيگران آن هستند.
اين مجموعه که در سيماي استان همدان توليد شده داستان زندگي چند جوان است که هر يک با مشکل اعتياد، بيکاري، ازدواج و ... روبرو هستند و در محله‌اي قديمي اتفاق مي‌افتد. "سفر بخير" نام قبلي اين مجموعه است که پس از مجموعه رمضاني "زماني براي پشيماني" بر اساس تازه‌ترين نوشته علي‌اکبر محلوجيان مقابل دوربين رفته است.
محور اصلي "گلريزان" آزاد شدن فردي به نام حشمت بعد از سال‌ها از زندان است که به جرم قتل پدر مرتضي به زندان رفته و در غيابش عزت دوست صميمي‌ حشمت به قول‌هايش درباره خانواده او عمل نکرده است. موقعيتي که محور اصلي مجموعه "زير تيغ" و "زماني براي ..." هم بوده که هر دو نوشته محلوجيان هستند.
"گل‌هاي گرمسيري" ساخته محمدمهدي عسگرپور از دوشنبه 22 مهرماه ساعت 22 آغاز به پخش هفتگي کرد. اين مجموعه 30 قسمتي با مضمون دفاع مقدس از اواخر فروردين‌ماه وارد مرحله توليد شد و تا مقاطعي قرار بود به عنوان مجموعه ماه رمضان از اين شبکه پخش شود. اما به دلايلي چون مرتبط نبودن موضوع با اين ماه خاص و ... به پخش هفتگي رسيد.
فيلمنامه اين مجموعه را محمدرضا بياتي، علي‌اکبر محلوجيان و عسگرپور نوشته‌اند و محمدصادق جلالي آن را براي گروه حماسه و دفاع شبکه يک تهيه کرده است. در "گل‌هاي گرمسيري" بازيگراني چون آتيلا پسياني، بهنوش طباطبايي، اشکان خطيبي، مينا لاکاني، پرويز فلاحي‌پور، مريم بوباني، روناک يونسي، عمار تفتي و رحيم نوروزي حضور دارند.
داستان اين مجموعه درباره دو دانشجو است که اوايل انقلاب دلبسته هم مي‌شوند، اما اين مسئله مصادف مي شود با آغاز جنگ و جدايي آنها. "گل‌هاي گرمسيري" از جهت حضور عسگرپور در تلويزيون اهميتي خاص دارد که در ادامه روند جذب سينماگران به عرصه سيما به نتيجه رسيده است. اين کارگردان که در سال جديد به سمت مدير عاملي خانه سينما هم انتخاب شد، فيلم سينمايي "هفت و پنج دقيقه" را در مراحل فني دارد.
"سايه تنهايي" ساخته بيژن شکرريز در 20 قسمت بر اساس فيلمنامه‌اي از مينو فرشچي به تهيه‌کنندگي محسن شايانفر بهار 86 وارد مرحله ساخت شد و پس از آماده شدن از پاييز سال گذشته قرار بود روي آنتن برود که اين اتفاق نيفتاد.
درباره علت تعويق پخش مجموعه به مواردي چون دلزدگي مخاطب از فضاي بيمارستان و روابط پزشکي با پخش مجموعه‌هاي "حلقه سبز" و "اغما" اشاره شده بود و در نهايت اين مجموعه که با نگاهي به سريال خارجي "پرستاران" ساخته شده، به پخش رسيد.
بيژن امکانيان، نسرين مقانلو، پرويز پورحسيني، علي دهکردي، فريبا متخصص، اميرمحمد زند، پرستو گلستاني، نگين صدق گويا، کتانه افشاري‌نژاد و اصغر محبي از بازيگران مجموعه "سايه تنهايي" هستند که به مسائل و روابط چند پزشک و تداخل مسائل حرفه‌اي و خانوادگي آنها مي‌پردازد.
مينو فرشچي فيلمنامه‌هاي "شوکران"، "کاغذ بي‌خط" و "ازدواج به سبک ايراني" را در سينما و مجموعه‌هاي "کارگاه شمسي و مادام"، "قلب يخي"، "باغچه مينو" و ... را براي تلويزيون به نگارش درآورده و از معدود زنان فيلمنامه‌نويسان فعال در سيما و سينما به شمار مي‌رود.
"يوسف پيامبر" به نويسندگي، کارگرداني و تهيه‌کنندگي فرج‌الله سلحشور از جمعه هفتم تيرماه ساعت 22 آغاز به پخش هفتگي کرد. اين مجموعه 40 قسمتي از اوايل خرداد 83 وارد مرحله شد و فيلمبرداري آن به شيوه 35 ميليمتري در سال گذشته به پايان رسيد.
حدود 180 بازيگر در اين مجموعه حضور دارند که از آن جمله مي‌توان به کتايون رياحي (زليخا)، مصطفي زماني (يوسف (ع))، محمود پاک‌نيت (يعقوب (ع))، فرشته سرابندي، جعفر دهقان، فرامرز مهرجو، زهرا سعيدي، مريم بخشي، سودابه عليپور، کورش زارعي و اميرحسين مدرس اشاره کرد.
اين مجموعه داستان قرآني زندگي اين پيامبر را از زمان تولد تا ميانسالي محور کار قرار داده و همزمان با پخش اولين قسمت‌ها از سوي گروه‌هاي مختلف بخصوص کارشناسان و محققان مذهبي مورد انتقاد قرار گرفت. هر چند سلحشور منتقدان را داراي صلاحيت براي اظهار نظر درباره کارش نداشت ولي کوبنده‌ترين اعتراض‌ها به تحريف روايت قرآني زندگي اين حضرت وارد شد.
آخرين حاشيه‌هاي اين مجموعه آنکه سيدشهاب‌الدين طاهري که فيلمنامه دو جلدي "حضرت يوسف صديق" را سال 1380 با هزينه شخصي چاپ و منتشر کرده، از ماجراي توليد مجموعه "يوسف پيامبر" و اشتباه‌هاي تاريخي و قرآني آن پرده برداشته است.
"مسافرخانه سعادت" ساخته محمد رحمانيان از شنبه 13 مهرماه ساعت 20 به پخش هفتگي و تکرار در برنامه خانواده روز بعد رسيد. اين مجموعه 75 قسمتي را شهاب حجازي تهيه کرده و رحمانيان سرپرستي گروه نويسندگان را نيز بر عهده داشته است.
داستان اين مجموعه‌ طنز اپيزوديک درباره اتاقي در يک مسافرخانه موسوم به اتاق سعادت است که هر بار با آمدن مسافران تازه اتفاقي جالب در اين مکان رخ مي‌دهد. علي عمراني، افشين هاشمي، آشا محرابي، خسرو احمدي و هومن برق‌نورد بازيگران اين مجموعه هستند که در يک لوکيشن محدود اتفاق مي‌افتد.
رحمانيان که تجربه ساخت مجموعه‌هاي "نيمکت" و "توي گوش سالمم زمزمه کن" را در همين فضا و حال و هوا و ساختار دارد، مدتي به عنوان کارشناس بخش تئاتر در برنامه "دو قدم مانده به صبح" نيز حضور داشت که به خاطر حاشيه‌هاي ايجاد شده جاي خود را به يک کارشناس ديگر داد.

شبکه دو
اين شبکه پاييز را با پخش يک مجموعه جديد و ادامه پخش دو مجموعه تکراري پي مي‌گيرد. مجموعه جديد اين شبکه از توليدات استاني و دو مجموعه در حال پخش نيز به مقاطع نهايي خود نزديک مي‌شوند و اين در حاليست که هنوز سريال جايگزين آنها اعلام نشده است.
"آن سوي دريا، اين سوي خاک" ساخته فرزين مهدي‌پور از يکشنبه 14 مهرماه ساعت 15/21 آغاز به پخش هفتگي کرد. اين مجموعه 13 قسمتي به تهيه‌کنندگي بهرام صادقي مزيدي داستان فردي به نام مراد است که با وجود بيگناهي به علت حمل مواد مخدر در زندان امارات گرفتار شده و بعد از ?? سال از زندان آزاد مي‌شود.
علي اوسيوند، فرشته زارعي‌فر، حميدرضا آذرنگ، عباس افشاريان، محمدعلي قويدل، سيما پورسالاري، زين‌العابدين صادقي، عصمت رضاپور، محمد بلوچي‌نژاد و عباس حيدري بازيگران اين مجموعه اجتماعي هستند. "آن سوي دريا ..." از توليدات مراکز استان‌هاست که به توصيه رئيس رسانه ملي با ويژگي‌هاي بومي ساخته شد تا به پخش برسد. ساخت اين مجموعه از زمستان 85 در سيماي خليج فارس آغاز شد و قرار بود سال 86 به پخش برسد.
"آينه‌هاي نشکن" با نام قبلي "فتانه" به کارگرداني جواد اردکاني از مردادماه جمعه‌ها ساعت 15/21 به پخش هفتگي رسيد. اين مجموعه 20 قسمتي به تهيه‌کنندگي حميد آخوندي و رضا جلالي از توليدات گروه تاريخ و مناسبت‌هاي شبکه دو است که با محور قرار دادن موضوع انرژي اتمي و تحقيقات هسته‌اي ايران به ماجراهايي در آستانه سفر بازرسان آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به ايران مي‌پردازد.
صبا کمالي، آزيتا حاجيان، سعيد نيکپور، ثريا قاسمي، علي قربانزاده، جمشيد شاه‌محمدي، قاسم زارع، مجيد مشيري، سعيد داخ، مهدي صبايي و عاطفه رضوي از بازيگران مجموعه "آينه‌هاي نشکن" هستند. بخش‌هايي از اين مجموعه در تهران و بخش‌هايي ديگر در دبي تصويربرداري شده است.
"مرگ تدريجي يک رويا" با نام قبلي "سفر به تاريکي" به کارگرداني فريدون جيراني از سه‌شنبه دهم ارديبهشت به پخش هفتگي رسيد. اين مجموعه 13 قسمتي به نويسندگي عليرضا محمودي و تهيه‌کنندگي آرمان زرين‌کوب داستان نويسنده‌اي جوان به نام مارال عظيمي است که پس از انتشار اولين رمانش "گيتي" به شهرت و اعتباري غيرمنتظره مي‌رسد؛ شهرتي که زندگي خانوادگي او را تحت‌الشعاع قرار مي‌دهد.
دانيال حکيمي، ساميه لک، ستاره اسکندري، هوشنگ توکلي، پولاد کيميايي، فريده سپاه منصور، مائده طهماسبي، آشا محرابي، مهسا کرامتي، شيوا خنياگر، مهناز انصاريان، فريدون محرابي، علي کاظمي، نيلوفر محمودي، هايده حائري و ناصر طهماسب در اين مجموعه به ايفاي نقش مي‌پردازند.
اين مجموعه به دليل اولين حضور جيراني در عرصه تلويزيون مورد توجهي خاص قرار گرفت. توليد بخش اعظم مجموعه در ترکيه، اولين حضور تلويزيوني پولاد کيميايي، ... و فهرستي بلندبالا از اولين‌هايي که با ساخت اين مجموعه شکل گرفته، از ديگر مواردي هستند که "مرگ تدريجي ..." را مهم و مورد توجه قرار دادند.
اين مجموعه با نزديک شدن به قسمت‌هاي پاياني با توجه به حرف‌هاي زرين‌کوب حاشيه‌هايي تازه پيدا کرده است. جايگزيني جيراني به جاي ابراهيم حاتمي‌کيا به عنوان کارگردان و حضور بازيگراني چون حميدرضا پگاه، کوروش تهامي، مينا لاکاني، لادن مستوفي در فهرست اوليه اين مجموعه از جمله اين حاشيه‌ها هستند.

شبکه سه
اين شبکه با يک مجموعه در حال پخش و دو مجموعه جديد برنامه‌هاي نمايشي فصل پاييز را پي مي‌گيرد. يک مجموعه تاريخ معاصر که نزديک به يک سال از آغاز پخش آن مي‌گذرد، مجموعه‌اي از کارگردان سرشناس تلويزيون و سينما و نهايتاً يک مجموعه استاني.
"روزگار قريب" به نويسندگي، کارگرداني و تهيه‌کنندگي کيانوش عياري از دوشنبه 12 آذرماه ساعت 30/20 به پخش هفتگي رسيد. اين مجموعه 32 قسمتي داستان زندگي دکتر محمد قريب؛ بنيانگذار پزشکي نوين کودکان در ايران را روايت مي‌کند که بر بستري از وقايع مستند و دراماتيزه شده قرار گرفته است.
مهدي و ناصر هاشمي، مهران رجبي، رضا بابک، رضا فياضي، مهدي صبايي، آفرين عبيسي، مريم کاوياني، بهاره افشاري و شهاب کسرايي برخي از بازيگران پر تعداد اين مجموعه هستند که نزديک به شش سال توليدش زمان برده است. اين مجموعه با توجه به زاويه ديد و اهميتي که عياري در مجموعه کارهايش براي جزئيات و واقعي کردن روال زندگي نمايشي قائل است،‌ توانست اقشار مختلف مخاطبان را جذب کند.
"روزگار قريب" اين روزها با رسيدن به قسمت‌هاي پاياني رونق اوليه خود را از دست داده و پشت صحنه کل مجموعه در حال آماده‌سازي براي پخش است. هنوز مجموعه جايگزين دوشنبه‌هاي شبکه سه معرفي نشده است.
"هويت" ساخته مهدي ودادي که از 22 تير شنبه‌ها ساعت 20:15 از شبکه سه پخش مي‌شد، بعد از ماه رمضان به چهارشنبه‌ها منتقل شد. اين مجموعه در 16 قسمت به نويسندگي سهيلا جبري و تهيه‌کنندگي حبيب الهياري و محمود رضايي در موسسه فرهنگي هنري تنديس فيلم به سفارش صدا و سيما مرکز خوزستان تهيه شده است.
حسن جوهرچي، فلور نظري، مهدي اميني‌خواه، مهدي الهياري، گلاره عباسي، حبيب الهياري از بازيگران اين مجموعه پليسي هستند که داستان سه دوست صميمي و همسنگر دوران دفاع مقدس است که سال‌ها پس از جنگ افسر پليس و کاپيتان کشتي شده و با هم مواجه مي شوند. ودادي فيلم‌هاي "بيا با من"، "ستاره‌هاي سربي" و "پسران مهتاب" را براي سينما کارگرداني کرده و آخرين فيلمش مجوز نمايش نگرفته است.
"بيگناهان" به کارگرداني احمد اميني از جمعه 3 آبان‌ماه ساعت 30/20 به پخش هفتگي رسيد. اين مجموعه 24 قسمتي به تهيه‌کنندگي سعيد شاهسواري با حضور داريوش فرهنگ، فريبا کوثري، مسعود کرامتي، جمشيد گرگين، همايون اسعديان، مهدي پاکدل، امير آقايي، مهرداد ضيايي، بيژن افشار، سيدمهرداد ضيايي ساخته شده است.
"بيگناهان" روايتگر سه دوست قديمي است که پس از سال‌ها با هم روبرو مي‌شوند. اميني بعد از ساخت مجموعه "اولين شب آرامش" که توانست نظر مخاطبان را جلب کند، دومين مجموعه خود را با همکاري شاهسواري جلو دوربين برد و برخلاف مجموعه قبلي که قصه در فضايي خانوادگي مي‌گذشت، اين بار به سمت فضاي معمايي رفته است.
حضور سه کارگردان سينما و تلويزيون به عنوان بازيگر در اين مجموعه از حاشيه‌هاي خاص بود که مي‌تواند اهميت اين مجموعه را مورد توجه قرار دهد. محمدعلي نجفي، همايون اسعديان و مسعود کرامتي سه کارگردان- بازيگر "بيگناهان" هستند.

شبکه تهران
اين شبکه پاييز را با دو مجموعه در حال پخش از تابستان و يک مجموعه جديد پي گرفت. مجموعه جديد اين شبکه براي شهروندان تهراني با رگه‌هاي طنز توليد شده است.
"خط شکن" به کارگرداني مسعود تکاور از اوايل ارديبهشت جمعه‌ها ساعت 30/18 به پخش هفتگي رسيد. اين مجموعه 13 قسمتي به نويسندگي سعيد دولتخاني و تهيه‌کنندگي سعيد منتظرالمهدي ساخته شد. رضا رويگري، حامد کميلي، يوسف تيموري، محمود مقامي،‌ مريم کاوياني، آناهيتا همتي، مرحوم داود اسدي، فلور نظري، مهدي اميني‌خواه، شهرام عبدلي، سعيد عليجاني، سپند اميرسليماني، اميد آهنگر، امير حشمت‌زاده، صفر کشکولي، سپيده ذاکري، مريم سلطاني از بازيگران اين مجموعه هستند.
"خط شکن" به سفارش ستاد امر به معروف و نهي از منکر نيروي مقاومت بسيج با مضموني اجتماعي ساخته شده و از همان قسمت‌هاي آغازين نشان داد که مخاطب نبايد انتظار تماشاي يک مجموعه قوي را داشته باشد.
از حاشيه‌هاي جالب اين مجموعه ضعيف آنکه نويسنده در يادداشتي رسانه‌اي به تغيير و خدشه‌دار شدن فيلمنامه‌اش اعتراض کرد که با واکنش مشابه کارگردان مواجه شد و در نهايت نامه‌نگاري‌هاي او با مسئولان سازمان موجب شد نامش از تيتراژ حذف شود.
کمي بعد هم کارگردان مجموعه که بر تدوين کار نظارت داشت از سوي تهيه‌کننده کنار گذاشته شد تا به اين ترتيب تکاور هم از خود سلب مسئوليت کرده و همه چيز را به گردن تهيه‌کننده کار بيندازد که يک تنه بار اين مجموعه ضعيف را بر دوش کشيد!
"عمليات 125" به نويسندگي و کارگرداني بهروز افخمي از جمعه 31 خردادماه ساعت 23 به پخش هفتگي رسيد. داستان مجموعه که در هر اپيزود يک قصه را دنبال مي‌کند، درباره پنج جوان است که تلاش مي‌‌کنند وارد آتش‌نشاني شوند. آنها هر کدام زندگي و مشغله خاص خود را دارند؛ يکي سرباز است، يکي دانشجو، يکي وضع مالي خوبي دارد و ... که سعي مي‌کنند به عنوان آتش‌نشان مشغول خدمت شوند.
انتخاب کارگردان دوم اين مجموعه مدتي درگير حاشيه‌سازي بود و پس از منوچهر هادي بالاخره اين پست به عهده راما قويدل قرار گرفت. در مجموعه "عمليات 125" عبدالرضا اکبري، رضا رويگري، سيامک احصايي، محمد فيلي، کاوه سماکباشي، مهران رجبي، مجتبي رجبي، اکرم محمدي، فلور نظري، مارال فرجاد و کاوه خداشناس ايفاي
نقش مي‌کنند. اين مجموعه با حضور مشاور عالي شهردار تهران، مديرعامل سازمان آتش نشاني تهران، مدير شبکه تهران، معاون فرهنگي اجتماعي شهرداري تهران، يکي از اعضاء شوراي شهر تهران 12 بهمن در ستاد فرماندهي آتش‌نشاني تهران کليد خورد. قرار است سري دوم اين مجموعه نيمه آبان‌ماه کليد بخورد.
"غيرمحرمانه" با نام قبلي "خودرو 21" به کارگرداني مسعود رسام از جمعه 26 مهرماه ساعت 10/23 جايگزين "عمليات 125" شد.
اين مجموعه در 14 قسمت به نويسندگي رضا مقصودي و تهيه‌کنندگي سيدامير پروين حسيني ساخته شده و يوسف تيموري، فريبا نادري، سحر ولدبيگي، فلور نظري، بهروز بقايي، سعيد پيردوست، رضا بنفشه‌خواه و... در آن بازي کرده‌اند.
"غيرمحرمانه" داستان يک افسر بازنشسته راهنمايي و رانندگي است که خودرويي طراحي مي‌کند که فرامين غيرقانوني راننده را اجرا نمي‌کند و فقط بر اساس قوانين رفتار مي‌کند.
"غير محرمانه" با مشارکت راهنمايي و رانندگي ساخته شده و در راستاي کارهاي قبلي رسام با رگه‌هاي طنز دارد و رسام با توليد اين مجموعه تلويزيوني دومين سريال خود را بعد از "مرواريد سرخ" براي شبکه تهران تجربه کرده است.